Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-09, 01:12   #496
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Va dati seama ca lumea nu e impartita in alb si negru, e foarte mult gri, daca GTR ar fi masina suprema sau Audi R8 sau oricare, restul firmelor nu ar mai vinde nimic si ar da faliment.

Mi se pare ciudat sa fii atat de fanatic vis a vis de o marca sau de un model anume, fiecare masina iti ofera alta senzatie, fiecare isi cumpara masina din motive pur subiective, unii vor lux altii strict performanta, altii le vor pe amandoua, unii au bani de ii plictisesc, altii se uita si la cat costa o masina.

Discutia asta ar trebui sa se limiteze la pareri pur personale si subiective,de ce as alege EU un M sau un RS sau un AMG , certurile pe timpi pe circuit si pe epitete de samsar maniac nu isi au rostul, masina x e cea mai buna sau marca x e cea mai buna tine de varsta mentala a gradinitei, grow up. Chiar as fi curios cati din aparatorii fanatici ai unei marci chiar poseda un M sau un RS sau un AMG.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 24-08-09 at 01:15.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 02:17   #497
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
ohooo...deci 160cp in plus pentru RS (valorile sunt M6 Evotech 560hp si RS6 720hp)...si cat cuplu o fi, probabil vreo 250Nm in plus...si totusi M6 se face de ras...ti-ai fasait argumentatia.Rs6-le cel invincibil, care stock nu are ce discuta cu M6...asa spuneai, tunat ia bataie (de la un aspirat de 560cp...dar M-ul s-a facut de ras).Trebuia cred M6-le comparat cu un RS de peste 800cp, asa era cinstit.Multumesc, subiect incheiat.Asa-i ca ai inghitit puternic in sec?



daca era sedanul sigur era mai bine...doh...si pe urma nu eu l-am comparat ca nu eu l-am trimis la liniuta aia.De ce M6-le...despre care ai decretat ca ca RS6 nu discuta cu el, a putut bate GTR-ul?
Mai era o cursa RS6 vs M6 in care M6-le era mai puternic ca ala din filmul tau si mananca bataie. Oricum sunt 2 factori decisivi acolo.

- greutate MULt mai mare la Audi, in special avanta
- quattro care in afara de start, in linie dreapta = dezavantaj. Cu toate astea in filmul ala un RS6 cu fo' 80CP in plus bate M6 pe o distanta destul de lunga. La tine in film e ceva ciudat, ori M6 are mai multi CP decat scrie ori Audi are mai putin.

EDIT => https://www.youtube.com/watch?v=07UY5...eature=related
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 24-08-09 at 02:23.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 02:19   #498
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Pai in romania nu sunt circuite de acest tip. Si nu stiu daca merita sa merg pana in germania doar .................................................. ................. informatiile de bord (ma refer la alea pe care gtr-ul le are in plus fata de audi), sau la drum ?
Acum nu o sa fiu nebun sa spun ca R8 este urat, este frumos, dar imi inspira mai mult design decat performanta, GT-R-ul arata ce este.

La sunet crede-ma R8-ul simplu ma lasa rece, mai bine suna STI-ul, AMG-ul, Corvette-ul nu ami vb de Ferrari si Lamborginii, la R8 V10 se schimba calimera, pe V10 real nu l-am auzit dar in filmulete si descrieri este bestial.

https://www.youtube.com/watch?v=jeE7nCIlXrE o comparatie intre ele

nu-mi plac curvele, imi plac femeile (bine, toate sunt curve dar macar alea mai de bun simt) )

Nu cred ca au existat multe masini din care "sa nu scot untul" (cu mici exceptii de propietari mai conservatori), este adevarat ca in Romania este mai dificil dar nu imposibil.

Dar, in Romania, majoritatea propietarilor de masini supersport nu au mers mai mult de 60-70% din potential. In afar de cateva banale liniute de semafor masinile lor sunt un mister pentru ei, alegerea fiind facuta pentru imagine, fapt mult mai valabil in Romania decat in Europa mai vestica.
Pote stii si tu exemple cu oameni care stau la ap. de 2 camere la periferie dar si-au cumparat 63 AMG, sau M3 sau alte masini sport, pe care in niste clipe de teribilism la "ambalat", sau pusti care la 19 ani au primit M5 (la cerere) si care dupa 3 luni nu stiu sa foloseasca LC.
Exemple din astea numai in Romania sunt posibile si sunt zeci.
Soferi cu masini de gen care si le-au luat din pasiunea pt soferie si cu potential de a le conduce cred ca sunt sub 20% in Romania.

Sistem 4x4 au aman2 dar ma refeream de tehnologia lui, GT-R are unica si cea mai dezvoltata tehnologie 4x4, are motor fata, cutie viteze spate si 2 cardane, o inovatie tehnologica care a surprins toata lumea.

Informatiile alea de pe bord ale GT-R au si istoric, citeste si tu ce face computerul ala ca sa sti despre ce vorbesti.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Va dati seama ca lumea nu e impartita in alb si negru, e foarte mult gri, daca GTR ar fi masina suprema sau Audi R8 sau oricare, restul firmelor nu ar mai vinde nimic si ar da faliment.

Mi se pare ciudat sa fii atat de fanatic vis a vis de o marca sau de un model anume, fiecare masina iti ofera alta senzatie, fiecare isi cumpara masina din motive pur subiective, unii vor lux altii strict performanta, altii le vor pe amandoua, unii au bani de ii plictisesc, altii se uita si la cat costa o masina.

Discutia asta ar trebui sa se limiteze la pareri pur personale si subiective,de ce as alege EU un M sau un RS sau un AMG , certurile pe timpi pe circuit si pe epitete de samsar maniac nu isi au rostul, masina x e cea mai buna sau marca x e cea mai buna tine de varsta mentala a gradinitei, grow up. Chiar as fi curios cati din aparatorii fanatici ai unei marci chiar poseda un M sau un RS sau un AMG.
Nu cred ca exista masina suprema, GT-R este o varianta imbatabila (deocamdata) pret/performanta,
ZR1 este o surpriza mai mult decat placuta, deasemena cu raport pret/performanta deosebit,
R8 cere un pret mai mult pentru design-ul indraznet si deosebit (nu superb pentru toata lumea), decat pentru performanate.
Nici una din cele 3 nu mi se pare o masina de zi cu zi spre deosebire de cele de mai jos.
M-urile, Rs-urile, AMG-urile, normal ca fiecare au fanii lor, design diferit si oarecum nediscutabil, performante apropiate, toate cu +uri si -uri, o liga destul de stransa.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 24-08-09 at 02:26.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 07:14   #499
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mai era o cursa RS6 vs M6 in care M6-le era mai puternic ca ala din filmul tau si mananca bataie. Oricum sunt 2 factori decisivi acolo.

- greutate MULt mai mare la Audi, in special avanta
- quattro care in afara de start, in linie dreapta = dezavantaj. Cu toate astea in filmul ala un RS6 cu fo' 80CP in plus bate M6 pe o distanta destul de lunga. La tine in film e ceva ciudat, ori M6 are mai multi CP decat scrie ori Audi are mai putin.

EDIT => https://www.youtube.com/watch?v=07UY5...eature=related
De ce nu cititi posturile din urma, ca sa nu mai ridicati aceleasi si aceleasi probleme?Omul scria clar in dreapta cati cai au fiecare masina, iar in primele comenturi (daca dati pe view all comments) e cel in care se scuza pentru greseala de pe generic, spunand ca ceea ce a scris in dreapta e valabil:nu mai incercati sa va agatati de nu stiu ce.
@Intr-adevar M6-le din filmul tau ia in final bataie cu cca jumate de masina...initial diferenta a fost mai mare.Ce as putea remarca...M6 a recuperat 3-4 lungimi de masina si era foarte interesant de vazut ce se intampla pe inca vreo 200m.Daca iti amintesti, celalalt M6 lua R8-ul si Lambourile la viteze mari, in tr a 6-a (deci nu ma gandesc ca pe 4-500m batea pe vre-una din ele, ci de pe la 600m distanta incolo.Pe 400m ma gandesc ca ambele masini termina in tr a 4-a.Poate observi ca in toate filmele e exact acelasi "simptom".
Dar ok, aici a castigat RS6, astea au fost conditiile si a terminat primul.Voi de ce nu puteti recunoaste ce vedeti dincolo...e prea mult orgoliu?
@Apoi am scris lui PdV, valabil pentru toti care au dubii, de ce nu faci raportul cp/kg, sa vezi ca RS6 e in avantaj, plus ca probabil avea vreo 800Nm fata de cca 550 ai lui M6.Nu merge asa, sa ignori ce vrei si sa iei in considerare numai ce iti place.Cersim acuma portite de care sa ne agatam?Am mai spus, trebuia probabil RS6 sa aiba un stage 3, vreo 800+cp si atunci era cinstit, nu?
Iar cu Lambourile si tu ai dubii?Care ar fi?

PS:scriu si cu bold, poate se vede mai bine, e aiurea sa se puna intrebari despre lucruri care s-au discutat cu numai putin in urma.

@Aa, a3ds...daca as avea banii necesari si as alege dintre cele 3 80% ca as alege un RS6 avant.Ar fi cel mai potrivit dintre cele 3 ptr mine si familie.Mare, motor super, cuplu, confort...si mai pot enumera.Daca le comparam si incercam sa fim obiectivi, e bine sa incercam sa vedem tot (sau cat mai mult), nu numai adevarul nostru propriu.

Last edited by carutasu; 24-08-09 at 07:44.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 09:05   #500
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Tu nu intelegi ca nu ai voie sa compari un Avant cu un Coupe?! Ce e greu de inteles aici? Nu ai voie, indiferent de raport CP/kg, etc. E blasfemie...unul e jos, lat si foarte aerodinamic adica coupe-ul ca asta e, o masina sport, alta e o masina "de familie" cu putere foarte mare. Intelege odata ca o comparatie corecta ar fi doar daca ai compara coupe cu coupe, sa zicem un A6 coupe ceea ce nu va exista, ca A7 va fi A6 Coupe dar in 4 usi nu 2 ca la seria 6. Poate doar RS5 Coupe sa zicem, dar ala e in clasa cu M3 Coupe deci n-are sens.
Nu e vorba doar de factorul asta CP/Kg ca asa luam o duba o tunam sa aiba cel mai bun raport CP/Kg si gata trebuie comparat cu un supercar...ce naiba e greu de inteles?! unde ai vazut tu in viata ta TEST normal intre un avant si un coupe?! Eu unul n-am vazut, decat niste dragrace-uri ale unor impatimiti auto care vor sa demonstreze ceva, dar e ilogic sa le compari, unul pentru ca greutatea isi spune cuvantul, iar corect ar fi fost DOAR M5 Touring tunat contra RS6 Avant tunat. Simplu acum?!
Iar Audi e cel mai practic brand din cele trei si are toate calitatile sa iti ofere de zi cu zi tot pachetul, sport, confort, siguranta, tractiune indiferent de vreme si design foarte placut si impresionant, lucrurile astea nu le face bmw, mercedes se apropie, dar bmw n-are nici o sansa sa fie o masina de zi cu zi la fel de dezirabila ca un audi.
Plus ca cel care a zis despre romanasii nostrii care nu stiu sa conduca o masina sport si ei le iau doar de dragul de a se sparge in figuri si traiesc cu chirie vai mama lor are foarte mare dreptate, asta e realitatea, ba chiar a fost un reportaj la protv parca prin primavara pe tema asta. Pai acum hai cu totii sa ne vindem casele, ap si sa ne luam "bolid" sa fim si noi "smecheri" in "trend", asta e diferenta intre un om prost si unul pasionat care isi cumpara altfel masina dupa ce are casa. Dar deh in Romania se judeca "avutia" dupa masina, cand defapt in spatele "avutiei" sta saracia, creditele enorme si mizeria.
GT-R e supercar si e comparat doar cu supercar-uri, nu-l mai aduce aminte ca n-are rost. Eu vroiam doar sa demonstrez ca Audi e mult mai sportiv si mai rapid ca un BMW, asta am aratat de atatea ori. Si ce daca a venit BMW cu noile X5/X6M, in acelasi timp Audi mai scoate 2 RS-uri si tot asa, intodeauna Audi la sport e cu un pas inaintea BMW-ului, la ora actuala avand 7 masini peste BMW la sport:S3 (130i hatchback n-are nici o sansa in fata lui), S4 V6T, S5 Coupe, TT-RS, RS6 in ambele variante si R8 V8 si R8 V10. Si asta fara sa luam in calcul ca anul asta vine si S8 nou ca rival al lui 760i si RS5 Coupe care cel putin timp de 2-3 ani pana vine noul M3 va fi liderul clasei asa cum a fost si cazul lui RS4 B7. Deci numara si tu cate masini sunt peste BMW.
Si din 2010 vine si S7/RS7 si RS3...sa vedem ce sanse mai sunt si atunci sa mai zica cineva ca BMW e mai sport, mai rapid si mai puternic ca un Audi S/RS si chiar "standard", gen 2.0TFSI, 3.0TFSI, 4.0TFSI (noul A8 ).
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 11:15   #501
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

nu compar ca nu-ti convine tie?Ok, cu Lambo-urile e voie?....cred ca vad bine, nu sunt breakuri, sau?Atunci totusi de ce breakul s-a bagat la liniute in toate filmele prezentate?...si mai sunt stup pe acolo
In fine, hai s-o lasam asa cum a cazut, eu vorbesc, tu te faci ca nu intelegi.La urma urmei chiar mi se rupe care castiga liniuta, circuitul, testul juriului sau ce-o mai fi.Ideea de baza e ca acel rege RS6 poate fi mai rapid decat M, dar nu neconditionat.Trebuie, dupa cum se vede sa concureze pina pe la 230-250km/h, de dorit pentru RS nu mai sus (in cazul in care bineinteles, nu exista limitarea electronica).Simptomul la toate filmele aratate e acelasi, vroiam sa spun deci ca M-ul era condus pina pe la 220km/h, poate chiar ceva mai sus.Pe ultima treapta insa recupera si depasea fara exceptie.Cred ca orice forma de caroserie de RS6 ar avea sanse in fata lui M6 pina in 500 de metri, maxim-maxim 600.Tot ce am facut in ansamblu a fost sa raspund la replica ta data de mai multe ori ca "M e departe de RS6, ca RS6 il spulbera (inclusiv M6) etc...uite ca nu e chiar asa...si cand vezi asta..."aaa, pai nu asa le comparam".Bun, trecem peste ca m-am saturat...partea a doua: am vrut sa compar, sincer, cu R8 V10.Nu am gasit nimic, de-aia am pus 2 Lambo care zic eu ca nu ar exista urma de indoiala (cel putin la Murcielago) ca sunt cel putin la fel de rapide cu R8.Lambo Murcielago are 575cp, greutate comparabila cu R8 V10 (si cu cele 1710kg ale M-ului, nu? ), e jos, e aerodinamic, are cilindree mai mare, (de cai am vorbit, are mai multi), are 3.6-3.7s demaraj, cca 320-330km/h top speed...e valabil sau nu?

Last edited by carutasu; 24-08-09 at 11:25.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 13:17   #502
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu e valabil pt ca R8 are sasiu nou, alta tractiune, alta aerodinamica si alta cutie setata special pt el, daca nu stiai pe unele circuite R8 V10 e mai rapid ca LP560-4, asa ca nu sunt aceleasi masini!
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 14:24   #503
CO$BMW37

Stage 1
 
CO$BMW37's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Votul se duce pentru M oricare ar fi au demonstrat ca reprezinta o masina foarte echilibrata si bine calculata , asta prin testele care au fost facute te oameni specializati sa clasifice si fiind in stare sa vorbeasca despre asa ceva. POWER and HANDLING nothing else just M series from BMW . sa nu uitam de siguranta si de modul M.
CO$BMW37 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 15:15   #504
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Nu e valabil pt ca R8 are sasiu nou, alta tractiune, alta aerodinamica si alta cutie setata special pt el, daca nu stiai pe unele circuite R8 V10 e mai rapid ca LP560-4, asa ca nu sunt aceleasi masini!
Pe unele...pe altele insa...apoi nu vorbeam de circuit acum (putem, dar iara deschidem alt capitol si ne aprindem paie in cap), vorbeam de linie dreapta.Mai vorbeam in principal de Murcielago.Nu cred ca R8 V10 e mai rapid pe linie dreapta ...http://www.fastestlaps.com/index.php...=45858548907ed... cam asta ar fi situatia din sursele care le avem.Deci pe 0-200 Murcielago e mai rapid, ca viteza de varf la fel.Deci o comparatie se poate face.Ca are sasiu mai nou, aia se vede ca e ceva mai rapid pe circuit.Dar cum spuneam, deocamdata nu ma refeream la partea asta.
Sunt curios sa vad real life, R8 vs Murcielago (simplu).Ar fi interesant.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 15:24   #505
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

R8 V10 n-ai cum sa stii cum se comporta in linie dreapta pana nu-l compari cu un RS6, dar uita-te daca vrei dupa date si ai sa vezi ca R8 V10 e mult mai rapid ca M6 si n-are nici viteza maxima limitata. Nici un bmw de serie nu e capabil de 0-200 in 12s, asta e foarte clar.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 15:36   #506
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
R8 V10 n-ai cum sa stii cum se comporta in linie dreapta pana nu-l compari cu un RS6, dar uita-te daca vrei dupa date si ai sa vezi ca R8 V10 e mult mai rapid ca M6 si n-are nici viteza maxima limitata. Nici un bmw de serie nu e capabil de 0-200 in 12s, asta e foarte clar.
la fel de clar e ca nici un audi de serie nu e capabil de 0-200 km/h in 10.5 seconds. cat face un mercedes slr.
but what`s the point?
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 15:55   #507
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ideea e simpla BMW e sub Audi la sport, eficienta, design si acceleratii. Asta era ideea. Sa demostrez ca voi cu bmw vostru "fain" nu aveti argumente in fata Audi si ulterior Mercedes. Pur si simplu voi va bagati in fata fara sa argumentati, sa spuneti ca bmw face drege chiar si cand nu e vb de bmw...ceva in genul:"da bmw tot e ala cu motoarele bune, bmw face aia", cu totii ne-am saturat. Si filmarea aia idioata de la tv cu bmw care creeaza face drege e stresanta, idiocritica si demonstreaza ca pana si reclamele cu bmw sunt sub nivelul de cultura auto normal, ca reclama cu bmw x5=THE BOSS...exact ce spuneam, SMK, BOS, STF, WST, XXX, etc. Cei mai mult "smecheri" au bmw sau vor bmw, e simplu, doar ca e bmw, face scart si "impresioneaza" prostii si panaramele, dar argumente logice nu au masinile astea, cel putin singura piata buna pt bmw in europa e ro si inafara e SUA, alti obsedati de scart idiot, dar in rest oameni cu mintea in cap isi cumpara lexus, audi, mercedes, etc...
BMW nu mai e cel mai sportiv brand, e Audi acum.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 16:07   #508
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
R8 V10 n-ai cum sa stii cum se comporta in linie dreapta pana nu-l compari cu un RS6, dar uita-te daca vrei dupa date si ai sa vezi ca R8 V10 e mult mai rapid ca M6 si n-are nici viteza maxima limitata. Nici un bmw de serie nu e capabil de 0-200 in 12s, asta e foarte clar.
mai rapid banuiesc pina pe la 220-240.Dupa aia nu mai cred nimic, putem avea surprize.Asa dupa date Murcielago bate R8 V10 in linie dreapta, cred ca se vede.Totusi a luat-o de la M6.Asa ca...trebuie vazut.Un drag de o mila, sau macar de 800m-1km si ne lamurim.
Iar PvD....nu te supara, dar tu esti exact hotul care striga "hotii".Ti s-au dat zeci de linkuri, referinte si argumente, iar tu ai raspuns numai cu lozinci...aceeasi poezie ca Audi insusi e o poezie.In locul tau nu as vorbi de bagat in fata si pretinzi ca tu "ai demonstrat".

Last edited by carutasu; 24-08-09 at 16:12.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 16:07   #509
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Ideea e simpla BMW e sub Audi la sport, eficienta, design si acceleratii. Asta era ideea. Sa demostrez ca voi cu bmw vostru "fain" nu aveti argumente in fata Audi si ulterior Mercedes. Pur si simplu voi va bagati in fata fara sa argumentati, sa spuneti ca bmw face drege chiar si cand nu e vb de bmw...ceva in genul:"da bmw tot e ala cu motoarele bune, bmw face aia", cu totii ne-am saturat. Si filmarea aia idioata de la tv cu bmw care creeaza face drege e stresanta, idiocritica si demonstreaza ca pana si reclamele cu bmw sunt sub nivelul de cultura auto normal, ca reclama cu bmw x5=THE BOSS...exact ce spuneam, SMK, BOS, STF, WST, XXX, etc. Cei mai mult "smecheri" au bmw sau vor bmw, e simplu, doar ca e bmw, face scart si "impresioneaza" prostii si panaramele, dar argumente logice nu au masinile astea, cel putin singura piata buna pt bmw in europa e ro si inafara e SUA, alti obsedati de scart idiot, dar in rest oameni cu mintea in cap isi cumpara lexus, audi, mercedes, etc...
BMW nu mai e cel mai sportiv brand, e Audi acum.
de ce bmw e sub audi la sport? din acelasi motiv care si audi e sub mercedes?
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 16:11   #510
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Audi e sub Mercedes? De cand?! Audi nu are un hypercar dar asta nu inseamna ca n-or sa aiba, e simplu, doar ca Audi e peste BMW din orice punct de vedere ai privii...toate S/RS sunt mai rapide, mai frumoase, mai sigure, cu un bord la ani lumina peste bmw si cu materiale de calitate, sa nu mai zic si de modelele standard. Suprematie in majoritatea testelor a demonstrat ca e si cel mai practic dintre cele 3...nu e de ajuns?
Si din cate imi amintesc eu SLR e vreo 500.000 euro, adica mult mult prea scump fata de concurenta Porsche, Lambo, Ferrari si chiar AM (cu toate ca DBS e mai mult frumos decat rapid ca un supercar fiind un GT)...de banii aia iti poti achizitiona si un Lambo si un Aston sau alta masina de genul asta si performante poate mai bune daca nu la fel, plus ca eu prefer un Lambo la design decat SLR, cu toate ca SLR arata incredibil, un Lambo are un stil mai agresiv, mai dus in extrem. Iar SLR stiu foarte bine din multe teste ca are mari probleme la franarea de urgenta de la viteze foarte mari, se debalanseaza puntea spate puternic, ceea ce la o masina de 500.000 e inadmisibil.

Last edited by PvDTranceAddicted; 24-08-09 at 16:19.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -