Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-09, 12:49   #466
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

da, deci din nou se evita raspunsul punct cu punct, bunaoara si la replica tuning RS6 vs tuning BMW raportat la rezistenta motoarelor.Poate nu s-a aflat peste tot ca exista M3-uri E46 duse la 1000cp si pe care s-au garantat 50k de km, si nu au fost tunate astfel sa mergi cu ele cu 100km/h in treapta a 6-a.Si asta la o cilindree de cca 60% din cilindreea unui M5 (sau 70%?...in fine).
PVD deja e in delir, e pierdut pentru discutii...vede negru pe alb egalitate pe un circuit de 20km, si un castig OVERALL pe circuit, fiind 3 la 2 in scor si o egalitate...el insa ii da inainte CA NE SPUNE EL CA ALA RUPE PE AIALALTA. A condus el masinile care pretinde ca le-a condus cat a facut-o buna-mea.In plus mai e si profet si stie tot dinainte, cum ca S8 va umili el 760Li, stie ca noul M5 nu va ajunge la nasul lui RS6 (ca atata ii trebuie).
Si cum spuneam, nu cred ca RS6 poate ajunge unde a ajuns Hurricane, pentru ca nicaieri nu am vazut vre-unul si nu am citit de vre-unul.Daca puteau, o faceau, doar nu s-or fi abtinut din modestie.Asteptam sa vedem si atunci credem.
Piesele de rezistenta ale lui Audi sunt intr-adevar RS6 si R8, BMW nu are concurent egal pentru ele, dar cum spuneam, in rest e mult mai impartita painea, iar pentru M3 nu au Audi inca concurent egal (nu ca nu vor putea in viitor, dar asta e situatia acum).
Pacat ca BMW nu au continuat cu proiectul Nazca...probabil nu mai erau discutii la aceasta data.Si cand te gandesti cat e de vechi...

Last edited by carutasu; 23-08-09 at 13:02.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 13:26   #467
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

ca sa nu se creada ca nu se pot gasi example favorabile si de o parte si de alta...

http://www.fastestlaps.com/track99.html ...fara R8 acolo era aproape jale pentru Audi.Nu vorbim de M3, dar iata cine e in spatele bietului 335i...e un RS, nu un S.De asemenea iata ce rau sta si Z4 sDrive.
@Anaconda, insistai pe ideea de cum ar fi putut tipa de la FG sa scoata totul din masini (S5 si 335i) cand povestea in timp ce pilota.Asa o fi, dar nu a dat din gura in amandoua, nu le-a pilotat in acelasi stil si conditii?Sau Audi suporta mai greu cand se vorbeste in el in timpul condusului? Normal, spuneti voi, S5 e mai stabil datorita Quattro-ului, BMW-ul e mai aiurea, derapeaza, se pierde in curbe, deci discutatul in timpul turului de atac ar fi trebuit sa afecteze mai rau BMW-ul, el cere mai multa atentie, nu?

Last edited by carutasu; 23-08-09 at 13:33.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:33   #468
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

toate bune dar 330d e cam fata in rau..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:39   #469
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Atata timp cat pe 90% din circuite S5 a fost mai rapid decat 335i si in linie dreapta la fel ce mai e de spus aici?! Faptul ca la un singur test a pierdut Audi-ul in fata BMW-ului?! Vezi ca devii patetic. Si mai lasa-ma cu CSL CSL CSL, ca ne-am saturat cu totii, tu chiar nu intelegi ca aia e facuta doar pentru circuit si ca nu poti trai cu ea zi de zi?! Are suspensia, sasiul, franele, motorul, totul setat doar pentru circuit. Cand o sa scoata Audi o varianta Clubsport atunci va fi cazul sa comentezi dar pana atunci e singurul si punct.
Iar faptul ca aici la "nenea mecanic" vin numai bmw-uri noi si la mana a 5 a ca asa e moda la romani si cu motorul tandari, cu probleme grave, aduse din Germania, injectoare zob de 800euro pe TDI Seria 5 nou si multe alte probleme imi spui tu mie ce se strica si ce nu? Si benzinele de la BMW se strica mai repede ca la Audi si Mercedes, o stiu personal de la el, poti veni sa verifici sa aflii singur ce fel de oameni si ce masini aduc sa fie reparate ca in service-ul BMW ba e prea scump ba nu ii dau de cap, simplu da?!
Probleme generale depistate la bmw de catre el care are experienta in mecanica cat nu ai tu la ora actuala: injectoare la TDI, suspensie spate, caseta directie, chiuloasa (a schimbat la chiuloase de i-au venit dracii), alternator, turbina si lista poate continua. O sa il mai intreb si ce alte probleme noi aparute, avand in vedere ca tu si restul fanilor bmw sustineti sus si tare ca nu se strica motorul de bmw, ca ar fi mai bun decat audi si mercedes...cand realitatea e alta.
Atata timp cat la ora actuala BMW nu produce masini mai rapide ca R8, S5, TT-RS, RS6, ce mai e de spus?! Plus ca vine acum si RS5 Coupe sa nu mai zica "marele M3" ca e rege pe circuit si in linie dreapta, sa vedem atunci ce se intampla. Sunt curios ce reactie o sa aveti voi cei care sustineti ca bmw e bmw))
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:45   #470
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Atata timp cat pe 90% din circuite S5 a fost mai rapid decat 335i si in linie dreapta la fel ce mai e de spus aici?! Faptul ca la un singur test a pierdut Audi-ul in fata BMW-ului?! Vezi ca devii patetic. Si mai lasa-ma cu CSL CSL CSL, ca ne-am saturat cu totii, tu chiar nu intelegi ca aia e facuta doar pentru circuit si ca nu poti trai cu ea zi de zi?! Are suspensia, sasiul, franele, motorul, totul setat doar pentru circuit. Cand o sa scoata Audi o varianta Clubsport atunci va fi cazul sa comentezi dar pana atunci e singurul si punct.
Iar faptul ca aici la "nenea mecanic" vin numai bmw-uri noi si la mana a 5 a ca asa e moda la romani si cu motorul tandari, cu probleme grave, aduse din Germania, injectoare zob de 800euro pe TDI Seria 5 nou si multe alte probleme imi spui tu mie ce se strica si ce nu? Si benzinele de la BMW se strica mai repede ca la Audi si Mercedes, o stiu personal de la el, poti veni sa verifici sa aflii singur ce fel de oameni si ce masini aduc sa fie reparate ca in service-ul BMW ba e prea scump ba nu ii dau de cap, simplu da?!
Probleme generale depistate la bmw de catre el care are experienta in mecanica cat nu ai tu la ora actuala: injectoare la TDI, suspensie spate, caseta directie, chiuloasa (a schimbat la chiuloase de i-au venit dracii), alternator, turbina si lista poate continua. O sa il mai intreb si ce alte probleme noi aparute, avand in vedere ca tu si restul fanilor bmw sustineti sus si tare ca nu se strica motorul de bmw, ca ar fi mai bun decat audi si mercedes...cand realitatea e alta.
Atata timp cat la ora actuala BMW nu produce masini mai rapide ca R8, S5, TT-RS, RS6, ce mai e de spus?! Plus ca vine acum si RS5 Coupe sa nu mai zica "marele M3" ca e rege pe circuit si in linie dreapta, sa vedem atunci ce se intampla. Sunt curios ce reactie o sa aveti voi cei care sustineti ca bmw e bmw))
Te rog frumos sa treci pe la reprezenta audi sau wv. eu m`am convins ce poate vag,nu zic toate is fiare si se strica,dar ceea ce se intampla la vag mai rar,mai ales la dieseluri.
In fine,realitatea ta e una,si pe cei de la bmw,mercedes,audi,la oricare i doare undeva de parerile tale si a inca catorva,care chiar sunteti mediocrii,spui niste aberatii ca se mira si cei de la audi.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:55   #471
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai tocmai TDI-uri, stiu foarte bine asta, e unul din motivele pentru care nu aleg TDI niciodata, nu le pot suport, singurul care merita cumparat e 6.0TDI V12 de pe Q7, ala da diesel, restul palesc in fata benzinelor si mai ales la costuri de intretinere (nu costuri de combustibil) plus sunetul care la diesel e zero, cel putin din afara se aude un suierat nasol rau oricat de V6-V8 ar fi motorul, nici macar ca un 2.0TFSI nu se aude din afara un diesel, nu urla animalic, pur si simplu fasaie...))
Iar ca sa stii si tu la BMW motoarele sunt duse foarte tare aproape de limita si de-aia se strica mai repede, stiu foarte bine ce vorbesc fie ca ma crezi sau nu, nu-mi pasa. Ti-am raspuns la intrebare si cu asta basta.
Ti-am zis, bmw nu are un rival pe masura lui S3/S4/S5 sau de talia lui R8/TT-RS/RS6. De ajuns?!
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 15:12   #472
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

PvD unde ai vazut tu TDI la BMW?urcate si tu intr-un 530D 6 cil in linie tureaza-l putin sa vezi cum se aude si mai sunt si alte motoare diesel care suna destul de bine..si vezi ca toate injectoarele de la 1,5DCI LOGAN pana la TDI V12 sunt facute de Bosch deci sunt piese de furnizor de subansamble..
__________________

Last edited by adrian78bmw; 23-08-09 at 15:17.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 15:14   #473
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Suna bine din interior, la exterior FASAIE. Am condus 730D si stiu cum suna asa ca nu ma lua pe mine ca suna bine, suna patetic.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 15:22   #474
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
ca sa nu se creada ca nu se pot gasi example favorabile si de o parte si de alta...

http://www.fastestlaps.com/track99.html ...fara R8 acolo era aproape jale pentru Audi.Nu vorbim de M3, dar iata cine e in spatele bietului 335i...e un RS, nu un S.De asemenea iata ce rau sta si Z4 sDrive.
@Anaconda, insistai pe ideea de cum ar fi putut tipa de la FG sa scoata totul din masini (S5 si 335i) cand povestea in timp ce pilota.Asa o fi, dar nu a dat din gura in amandoua, nu le-a pilotat in acelasi stil si conditii?Sau Audi suporta mai greu cand se vorbeste in el in timpul condusului? Normal, spuneti voi, S5 e mai stabil datorita Quattro-ului, BMW-ul e mai aiurea, derapeaza, se pierde in curbe, deci discutatul in timpul turului de atac ar fi trebuit sa afecteze mai rau BMW-ul, el cere mai multa atentie, nu?
Repet. Din moment ce dintr-un banal Golf IV cu alte haine s-a nascut un monstru si anume TT Bimoto ce te face sa crezi ca dintr-un RS6 care e de milioane de ori mai masina nu se poate face asa ceva ? Nu e vorba de modestie, ca Audi, BMW sau MB nu au niciun merit pentru masinile alea tunate. E vorba de tuner si masina aleasa de el, fie el M5 sau Logan. Nu are treaba cu compania deci nu prea are ce cauta aici. Daca ar fi fost facut de BMW era o idee...Totul se rezuma daca se incumeta cineva sau nu la modificari de genu' nu de potentialul masinii. Imediat dupa lansare au aparut versiuni mult mai rapide de RS6, asta datorita potentialului fantastic de tuning si usor in acelasi timp. O banala remapare care e ieftina comparativ cu masina si deja ai un plus semnificativ. Cu cateva mii bune de euro sari de 700 (Sunt cateva pe la 700-730, poate chiar mai mult). Ghici ce se intampla daca se baga 200000 euro in ea, sau cat costa Hurricane.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:19   #475
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

@Anaconda...stai linistit ca nu spuneam ceea ce spuneam cu valoare de lege, sau convingere....e replica la profetul topicului, care stia el ca mai mult de nivelul Hurricane nu poate un M.Ce sa raspunzi unor astfel de ineptii.Deci el daca a condus ce pretinde, eu sunt rabin.
@Uite-l din nou...3 teste din 6 castigate de Audi si unul la egalitate ( si cel mai important poate, circuitul rege, Nordschleife, unde S5 putea sa-si puna superioritatea de putere in plus), deci putem spune 4 la 3 pentru Audi ( punand un punct la fiecare la circuitul egal), la dumnealui inseamna 90%...asta deja ori e troll, ori e temperatura mare.El deja are linkuri in cap cu noul RS5 care bate M3-ul...a si intins in sufragerie blana ursului din padure.Sa zicem ca o fi asa....ei si?Nu e ceva normal?Viitorul M3 il va bate la randul sau si tot asa.Probabil si viitorul M5 turbo va bate RS6-le actual ( sa vezi cum sare spunand "niciodata" ), apoi iar va fi surclasat...dovedeste asta vreo dominare permanenta a uneia din ele?
N-am nimic cu Audi ( ar fi si culmea), extremismele astea total aiurea ma irita si cu oamenii de gen nu ai cum sa vorbesti decat pe limba lor.Deci el...el personal trebuie sa ne arate un RS6 capabil de 380/h, si mai rapid ca Enzo cu o secunda pe 100-200 (precum M6-le) ca sa-l credem.

Last edited by carutasu; 23-08-09 at 16:30.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:21   #476
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Da e vorba de tuner si pana la urma sa iti reamintesc de acel MTM R8 special creat pentru un arab! Adica 4.2 TT DE 888CP si 0-100 in 3s, iar viteza maxima limitata electronic la 360km/h... Inca odata spun ca MTM e peste G-power sau Hamman sau orice alt tuner, ba chiar in fiecare an e singurul tuner care castiga aproape cu toate masinile la competitia tunerilor pe circuit. Asa ca nu mai vb prostii.
Si din RS6 se poate scoate enorm de mult cu bani putini, plus ca daca ai vreo 15-20000 euro poti scoate lejer 800CP si asta la un cost infim mai putin ca acel M5 tunat.
Imagineaza-ti ca prin 2005-2006 se vorbea de tuning pt acel V12 TT de la Mercedes si abia dupa 2-3 ani s-a scos 730CP din acel motor, de ce crezi? Pentru ca trebuia testat, aprobat, plus facut in asa fel incat sa reziste cutia la cuplul ala monstruos. Asteapta si ai sa vezi ce se poate scoate din RS6, o sa ramai umit, pentru ca un V10 TT de talia lui nu mai exista la ora actuala, sunt doar V12 sau V8TT, e un motor colosal si foarte usor de tunat.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:28   #477
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

repet domnule, sunt M3-uri e46 care scot mai mult din 3300cc, aducand deci in discutie rezistenta motoarelor.
@pentru tine personal deci...cand apare replica la Hurricane M5 si M6 sa vii cu linkul...pina atunci nu dau 2 bani pe ce supozitii faci...toate tin de "daca" si "o sa vedeti"
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:55   #478
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=dpn3Y...eature=related

ti-l reamintesc, GTR l-a pus inaintea mea...720hp de RS6 vs 580 de GTR, apoi

https://www.youtube.com/watch?v=hzyLR...eature=related

BMW M6 vs GTR...diferenta de rezultat...formuleaza o parere

stai sa vezi imediat cum un RS6 tot de 720hp ia bataie de la un M6 de 600hp...120hp diferenta...si cat cuplu?

https://www.youtube.com/watch?v=9HbiS...eature=related

Aviz celorlalti...daca vrei deci sa carcotesti...poti oricand, oricum si cu oricine...desi ceea ce se vede e destul de concret...real life, nu?
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 17:20   #479
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ultima filmare arata ca un avant greu de familie comparat cu un coupe mult mai usor cu 4 scaune dar cu doua usi e egal la acceleratie...tocmai ca e de ras ce face bmw...hai pune un m5 touring sa se bata cu un rs6 avant sa vedem ce iese))
Si uite o filmare aici demonstrand ca singurul diesel care se aude bine e 6.0TDI V12
https://www.youtube.com/watch?v=C2wkyZhxT2M

Nu mai compara pere cu mereu, compara pere cu pere, nu mai compara GT-R un supercar cu un break, esti patetic.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 17:33   #480
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

ohooo...deci 160cp in plus pentru RS (valorile sunt M6 Evotech 560hp si RS6 720hp)...si cat cuplu o fi, probabil vreo 250Nm in plus...si totusi M6 se face de ras...ti-ai fasait argumentatia.Rs6-le cel invincibil, care stock nu are ce discuta cu M6...asa spuneai, tunat ia bataie (de la un aspirat de 560cp...dar M-ul s-a facut de ras).Trebuia cred M6-le comparat cu un RS de peste 800cp, asa era cinstit.Multumesc, subiect incheiat.Asa-i ca ai inghitit puternic in sec?

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Nu mai compara pere cu mereu, compara pere cu pere, nu mai compara GT-R un supercar cu un break, esti patetic.
daca era sedanul sigur era mai bine...doh...si pe urma nu eu l-am comparat ca nu eu l-am trimis la liniuta aia.De ce M6-le...despre care ai decretat ca ca RS6 nu discuta cu el, a putut bate GTR-ul?

Last edited by carutasu; 23-08-09 at 17:54.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -