Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 23:30   #871
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=1iV3bCSXufE

Lap time ID:47c3006aa459c
Car:2007 BMW M3 (E92) (309 kw)
Track:Hockenheim Short
Lap time:1:14.3
Driven by:sportauto
Submitter IP:84.178.***.***
Date & time of submission:25/02/08, 19:52:42
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 06-10-09 at 23:34.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 13:24   #872
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

=)))) GODLIKE!!!
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:09   #873
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

off-topic: acuma am ajuns sa ne uitam la reclame? asa se face un versus? pune unu reclame si sar toti dupaia... zice unu o prostie si ceilalti in loc sa il ignore fac offtopic si se leaga de orice k.k.t si ii dau si ei mai departe cu aceleasi prostii? tare forum

on-topic: in clasele in care Audi are modele RS, acestea isi domina adversarii. din cate stiu acolo unde a avut RS si-a dominat adversarii. iar daca vorbbim de modele pa care Audi va avea RS... e la fel
deci daca vorbim doar de acest versus: RS-AMG-M, fara alte chestii, RS se impune. inainte sa intrebati iar de ce si cum, rasfoiti tot topicul fiindca s-a aratat clar cum sta treaba
RS=rupe stilu
pana la contraargumente LA SUBIECT, pentru mine e "closed thread", deoarece filmulete cu reclame sau alte chestii pot sa imi caut si singur pe internet

Last edited by CLM_Audi; 07-10-09 at 20:11.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:37   #874
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu am incercat sa destind atmposfera dar vad ca unii o iau mult prea personal.
Pacat este un forum in care trebuie sa dainuiasaca o alta atmosfera si pasiunea sa creeze afinitati nu disensiuni.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:10   #875
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

E un fanatism din asta care te lasa masca, mai ales ca vine din partea unor oameni care nici macar nu detin masinile respective si am MARI indoieli ca macar au stat langa una din ele, necum sa conduca asa ceva. As intelege sa fii fanatic daca ai detinut si ai condus asemenea masini, esti milionar excentric sau jurnalist auto si faci teste des cu asa ceva, stii cu ce se mananca si ai si termen de comparatie.

Aici sunt manifestari patologice ale unui anume user posesor de masina de 50 de cai (nu e unicul dar singurul care necestia tratament specializat) intoxicat de povesti/poze/filmulete de pe internet care prin posturile sforaitoare de samsar/actionar la respectiva firma enerveaza si intarata pe toata lumea, este ca si cand ne-am certa pe cea mai buna gagica lume dintre Claudia Schiffer, Angelina Jolie si Nicole Kidman si le-am lauda care cat e buna la pat, care suge pwla mai bine, care arata mai frumos nemachiata dimineta, care gateste mai bine etc etc.

Get a grip, hai sa fim realisti si sa lasam fanatismele.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 07-10-09 at 21:15.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:54   #876
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai daca fanii bmw si mercedes n-au argumente in fata audi ce sa le faci?!Mai intreb odata cu ce iese din anonimat si ce are un M sau AMG si n-are un RS?!
Au 4WD?Au design premiat?!Au calitate a fabricatiei peste RS?Au exclusivism?Au Audi exclusive aproape fara limite in a individualiza modelele?Au scaune scoica care arata intr-un mare fel?Au frane ceramice ce dapasesc limita limtelor?!Intrunesc conditii de tuning extreme cu bani putini?!Nu prea cred.
Cum spunea Anaconda mai sus tot ce scoate quattro gmbh si mai precis RS-urile devin instant referinta in performanta, design, practicalitate si dezirabilitate... cum sa preferi un M prezent la toate colturile avut de mai toti "soferii scartaitori" cand poti avea un RS mult mai rar, mai frumos, mai agresiv si mai avansat tehnologic?
Pai mai fratilor ziceti-mi si mie o masina care cu o suma relativ modica de 8000 de euro o poti duce in 730CP de la 580 initiali?! Ca eu stiam ca Brabus face de la 400.000 euro tuning in sus, G-power de minim 70.000 euro, etc...asa ca lasati-o moarta.
Audi e Audi, cand te urci stai altfel in scaun, vezi altfel bordul, simti altfel volanul, te incanta mai tare design-ul si tot asa...
Avand in vedere ca la ora actuala toata producatia de la quattro gmbh se impune prin performante in fata concurentei este de la sine inteles ca sunt cei mai buni sau printe cei mai buni, n-am vazut niciodata in istoria RS ca un RS scos pe piata sa nu se impuna la performante. Cand BMW produce 400CP, Audi scoate 450CP, cand BMW produce V8 biturbo de 555CP, Audi produce 550CP dar scade greutate cu cel putin 150kg si tot asa.
Mereu Audi a fost la un pas inainte, nu degeaba au sloganul Progres prin tehnologie.
Apropo domnilor care stiti "bine" clasamentul pe circuit, cat a scos pilotul Frank Stippler pe Nurbugring cu RS4 B7?Nu cumva 7:58?...
http://www.fastestlaps.com/track2.html

Omul e pilot, nu te poti compara cu el asa ca n-ai de ce sa intelegi cum a scos timpul ala atata timp cat l-a scos si a ramas cel mai rapid sedan de serie din lume...sa nu ajung din nou la faptul ca Audi scoate RS5 Coupe, cu acelasi motor, mult imbunatatit, cu sasiul mai bun, puntile cu un balans mai bun, diferential sport si inca 30CP si 20NM si asta cu o cresterie si de turatie extrema la 8500minimum...ahhh sa nu uitam DSG 7 trepte...sa vedem ce face M3 cu RS5 pe circuit atunci.
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:02   #877
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

cu quattro iese in fata ....
inginerie depasita
Ai un RS?
https://www.youtube.com/watch?v=Oo9GV4mSnRQ
https://www.youtube.com/watch?v=UejUa...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=MXWg_...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=dGWsogAlZLE

https://www.youtube.com/watch?v=t4l_tviu5Po

Last edited by SEBASTIAN; 07-10-09 at 22:07.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:17   #878
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quattro inginerie depasita?!)Fi serios...te-ai uitat recent ce poate face un S4 cu noul diferential sport pe circuit?E neutru total, nici macar nu il poti face sa derapeze sau foarte greu se lasa...
Apropo toti expertii au spus ca diferentialul de pe S4 B8 e mai bun ca cel de pe X6. Plus ca Torsen e mecanic, adica nu are intarziere de reactie, simte singur fara electronica pacalita ca la Xdrive. Dar ce sa stii tu. Limita lui Xdrive e mult mai joasa ca la Quattro, pentru ca acel Torsen de pe Quattro e facut pentru limite, pe cand Xdrive e doar o prelungire a RWD de pe BMW asta asa ca sa iti reamintesc realitatea. Le-am condus pe ambele si Quattro se simte mai stabil si mai sigur.

Ce imi arati tu acolo e penibil ca sa zic asa pentru ca realitatea e pe strada si pe circuit nu intr-o hala cu rotite))
Apropo ca sa intelegi ce face un R8 V10 pe circuit...
http://www.fastestlaps.com/track7.html
http://www.fastestlaps.com/track102.html

Numara si tu cate modele consacrate si mult mai puternice, mai usoare si mai "sportive" sunt depasite lejer pe circuit de catre R8 V10. Al naibii Audi nu ia curba ca un BMW "pur sange") Sweet dreams...poate face BMW M Power un 4WD sa ajunga la nivelul la care a ajuns RS-ul sau poate nu ca nu sunt in stare, se "umilesc".
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:36   #879
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Foarte interesante filmuletele, as fi curios daca ai putea sa imi explici si ai si bunavointa, din ce cauza s-au petrecut fazele alea ciudata la Audi?

Multumesc.

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
bla bla Dar ce sa stii tu. bla bla

Tu ai idee cu ce se ocupa omul asta pe care il ironizezi si il tratezi de sus? Ia uita-te la semnatura, sa iti faci asa o impresie. Esti penibil, chiar nu realizezi?

Last edited by a3ds; 07-10-09 at 22:40.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 02:03   #880
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

La ce spunea a3ds în ultimul post cred că ne-am gândit toţi.
Putem să-l acuzăm pe Sebastian de foarte multe, dar să-l faci necunoscător şi să auzi cum îi explică un lider al tuningului şi maşinilor de top cum este PVD, lui Sebastian cum ca aberează, e absolut minunat.
Felicitări PVD, eşti idolul meu, pe cuvânt.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 06:30   #881
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

E problema fiecaruia, poate spune orice, e dreptul lui.
Nu vreau sa spun ca Audi este o masina proasta, este chiar de top insa abordarea lor este mjult prea comerciala si asta nu agreez.
Nu am adus argumente pentru ca nu am rabdare sa postez astra pe un forum insa cine vrea le gaseste.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:39   #882
to-dy

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 8
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Simpla curiozitate.

Sebastian, tu crezi ce vezi aici: https://www.youtube.com/watch?v=dGWsogAlZLE ?
to-dy is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:41   #883
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Comercialul se vinde, performanta se cere si design-ul se premiaza, asta e Audi...
Iar faptul ca nici o alta masina nu se apropie de R8 ca design si performante la acelasi bani e un atuu mult mai puternic decat tot ce face BMW si Mercedes. Deja R8 e istorie, e o poezie de masina, e imposibil sa nu-ti placa si tot ce a scos quattro gmbh a fost pe placul fanilor si a celor convinsi ca merita sa fie cumparat un RS in fata unui M/AMG.

BMW nu produce masini cu un aspect atat de extrem ca la Audi, atat de agresiv, atat de sofisticat si aristocratic, pur si simplu se lipseste sclipirea, iar Mercedes nu ofera acel design extraordinar de tineresc sa atraga tinerii, Mercedes e un brand pentru oameni la varsta a doua din ce reiese si din acel top al clientilor fideli ai unor marci. Se facuse un top cu chestia asta, parca la Forbes.

Audi atrage si pisica si catelul si purcelul si pe toata lumea, se vede zi si noapte ca ceva imoral de frumos, pur si simplu te atrage sa il privesti. Sa reamintesc testul de la Topgear unde au pus unul langa celalalt pe o strada intens circulata din Anglia un SLR, Murcielago, Carrera GT si R8?!Toata lumea era atenta preponderent la R8...oare de ce?!Audi arata a lux si combina si sportul cu luxul, impaca si capra si varza.

Cat despre BMW, sincer cati faci accidente cu Quattro grave si cati cu Xdrive, ma intreb oare?!Cei mai iresponsabili si periculosi soferi sunt cei care detin un BMW fie el si cu Xdrive...si crede-ma ca nu trebuie decat sa urmaresti o stire banala de la tv si vei vedea cati fac accidente stupide si cretine cu bmw-uri si cati cu Audi.
Acel M6 rasturnat pe Magheru?!N-am auzit de R8 rasturnat pe bulevard, decat cazut in balta, dar deh tot BMW-urile sunt mai "sigure" in perceptia voastra.
Eu prefer la orice ora un Quattro cu 30/70 fata/spate cum e R8-ul decat 100% pe spate, stiu eu de ce si stiu si altii... Trebuie sa fi absolut novice sa nu-ti dai seama de avatajele 4WD in fata RWD, mai ales ca o masina gen GT-R avand acel 4WD spulbera multe masini cu "istorie in spate".

Si inca ceva, Audi a inventat pozitionarea centrala a motorului...Si asta cand BMW nu stiu daca exista ca marca de masini...
Sa nu zic de succele continue la Le Mans, de premierea internationala Race Engine Of The Year 2008 cu acel R10.
Audi unde se baga fie in curse, fie pe strada castiga mai mereu, nu-si permit sa piarda cum pierde incontinuu BMW in F1, nefacand nimic, ba din contra isi distrug complet imaginea.
Si apropo, nu cumva noile BMW-uri care exista si care apar in continuare seamana din ce in ce mai mult intre ele?!Mult mai mult decat poate semana un Audi cu altul...
http://www.auto-motor-und-sport.de/n...84.html?item=0
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 15:49   #884
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
Quattro inginerie depasita?!)Fi serios...te-ai uitat recent ce poate face un S4 cu noul diferential sport pe circuit?E neutru total, nici macar nu il poti face sa derapeze sau foarte greu se lasa...
Apropo toti expertii au spus ca diferentialul de pe S4 B8 e mai bun ca cel de pe X6. Plus ca Torsen e mecanic, adica nu are intarziere de reactie, simte singur fara electronica pacalita ca la Xdrive. Dar ce sa stii tu. Limita lui Xdrive e mult mai joasa ca la Quattro, pentru ca acel Torsen de pe Quattro e facut pentru limite, pe cand Xdrive e doar o prelungire a RWD de pe BMW asta asa ca sa iti reamintesc realitatea. Le-am condus pe ambele si Quattro se simte mai stabil si mai sigur.

Ce imi arati tu acolo e penibil ca sa zic asa pentru ca realitatea e pe strada si pe circuit nu intr-o hala cu rotite))
Apropo ca sa intelegi ce face un R8 V10 pe circuit...
http://www.fastestlaps.com/track7.html
http://www.fastestlaps.com/track102.html

Numara si tu cate modele consacrate si mult mai puternice, mai usoare si mai "sportive" sunt depasite lejer pe circuit de catre R8 V10. Al naibii Audi nu ia curba ca un BMW "pur sange") Sweet dreams...poate face BMW M Power un 4WD sa ajunga la nivelul la care a ajuns RS-ul sau poate nu ca nu sunt in stare, se "umilesc".
Bai PVD, mai lasa-ne cu fabulatiile tale! Tu nu realizezi ca nu ai cum sa schimbi realitatea? Pe mine ma frapeaza faptul ca tu de fapt nu vrei sa stii cum stau lucrurile desi acest forum e facut pt a afla diferite informatii utile, cum ar fi care sistem de tractiune integrala ar fi mai bun. Uite aici ca sa vezi de ce x-drive-ul e net superior (asta daca vrei sa sti cum sta treaba pe bune sau tu vrei sa afirmi despre un sistem mai slab ca este mai bun doar pt ca esti fanatic Audi?...apropos, unde sunt "toti" expertii tai?) : http://www.************/teste-auto-te...-coupe-2314009
Inplus tu nu ai niciun pic de bun simt si arunci cu tot felul de informatii fara acoperire. De ce nu spui ca Audi nu prea a vandut destule RS4 ca urmare nu se va mai construi un nou RS4 : http://www.0-60mag.com/online/?p=19183 ??? De ce ? De ce nu spui ca poti lua foc intr-un Audi : http://auto.ro/news/Audi-recheama-10...odele-A3-si-TT si ca sunt marca premium cu cele mai multe defectiuni si rechemari in service ?

P.s. Sunt convins ca nu ai condus nici Quattro si nici Xdrive ... si citeste articolul din Promotor ca sa vezi ce ar fi trebuit sa simti daca le-ai fi condus ... si posteaza si tu mai putine aberatii de acum inainte.

Last edited by UNLORD; 08-10-09 at 15:54.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 16:43   #885
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Aia de la Pro Motor sunt cumparati de BMW, clar. N-are cum sa fie mai bun Xdrive decat quattro, e imposibil.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -