Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-10, 19:30   #1771
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
iti dai seama !!!
un vw ce se vinde cu 200.000 euro sau chiar peste.
oare cand se va vinde un bmw macar cu 150.000?
asta ca sa nu mai zic ca , folosind regula de 3 simpla, daca un vw se vinde cu peste 200.000 euro, un bmw ar trebui sa se vanda cu peste 300.000.
.
Pe ce planeta traiesti, de Rolls Royce ai auzit?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 19:38   #1772
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
iti dai seama !!!
un vw ce se vinde cu 200.000 euro sau chiar peste.
oare cand se va vinde un bmw macar cu 150.000?
asta ca sa nu mai zic ca , folosind regula de 3 simpla, daca un vw se vinde cu peste 200.000 euro, un bmw ar trebui sa se vanda cu peste 300.000.

balci neicule.

nu ma intereseaza pe mine cine a facut pe mini .ma doare in cot atat timp cat pe masina scrie mini si nu bmw. cand bmw vor avea o masina de clasa subcompacta pe care scrie bmw, atunci discutam. pana atunci, bmw sa stea si sa se uite.
si daca tot vorbim, nu r8 a luat de la gallardo ci invers, indiferent ca varianta lui lambo a aparut prima.
sasiul de gallardo este dezvoltat de audi si construit in fabricile lor din germania, electronica samd tot de audi sunt facute.
iti dai tu seama , mai gtr-ule ! vw il face pe bugatti si pe bentley, audi il fac pe lambo, iar bmw se chinuie cu un mini.
rasul boschetarilor de sub podul grant.
Deja aberezi, daca scrie MINI si nu BMW nu mai conteaza cine a dezvoltat-o, nu e BMW si atat stii )), este exact ca si cum ai spune ca AUDI nu este VAG ))

Daca vorbim de Bentley sau Bugatti imediat va aduceti aminte ca sunt facute de VAG (bravo lor) dar daca Mini este facut de BMW nu se mai pune, ti-ai bagat obiectivitatea in seif si ai pierdut cheia?

Deci vorbind pe categorii comune cu concurenti directi subiectele au fost eliminate, A1 nici macar cu un Clio nu o sa se bata pe sportivitate, te cred ca e rusinos.

Faptul ca VAG au si Bentley si Lamborghini si Porsche si Bugatii se datoreaza strict VW si mai nou Skoda, fara astea 2 VAG si Audi erau falimentari, BMW si Mercedes au rezistat si s-au dezvoltat numai cu modele premium, fara o locomotiva low cost in spate, fara sa puna 5 platforme cu 30 de carapace si sa le vanda si ca low cost si ca premium, cred ca asta spune multe.

Defapt BMW si Mercedes sunt singurii care au reusit sa se mentina pe piata numai cu modele premium si sport.

Toyota s-au nascut din rahat si au ajuns diamant, Hyundai este pe acelasi drum dar toti in afara de Mercedes si BMW au avut in spate locomotiva LOW COST.

Bugatti, Bentley si Lamborghini au fost cumparate si dezvoltate cu bani VW nu AUDI este normal ca BMW si Mercedes sa nu faca o astfel de investitie care nu le-ar aduce beneficii ci doar pierderi de bani si o falsa imagine mai buna, ca nimeni nu-si cumpara VW sau Audi pentru ca VAG face Bugatti.

Cert este ca si cu substantialul ajutorul financiar VW, Audi se chinuie de peste 20 de ani sa ridice capul peste competitorii Mercedes si BMW si au reusit destul de vag lucrul acesta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 20:09   #1773
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Subscriu la ce spune GTR cu mentiunea ca Porsche nu au fost niciodata in situatia de a supravietui vanzand low cost, sunt in aceeasi clasa cu BMW si Benz, pe picioarele lor si pe profit numai din premium.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 08:17   #1774
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: AMG vs. M vs. RS

tu aberezi bai gtr-ule.
mini este o marca din grupul bmw si este construit cu ajutorul bmw insa acea masina nu este bmw.
ce rahatul cainelui tot insisti atat?
la ce dracu te lauzi cu o marca din grup si spui ca bmw are concurent pt audi a1?
tu chiar atata minte ai?
daca bmw insusi ar fi considerat ca mini este concurentul lor pt audi a1 nu s-ar mai apuca sa faca ei o masina subcompacta, seria 0 sau cum naiba or mai numi-o.
mini este concurentul lui audi a1 insa nu este concurentul bmw pt audi a1. pt audi a1, bmw inca nu au un concurent. vor avea peste 2/3 ani.
daca tot este permis sa te lauzi cu masinile din grup, topicul ar trebui inchis pt ca bmw chiar este f dezavantajat comparativ cu altii.

gtr, tu ai inceput sa te lauzi primul cu o masina din grup, cu mini si ti-am aratat ca se poate mult mai bine decat un amarat de mini.
mi se rupe mie de bentley, lambo, rolls, mini sau alte cacaturi.
vorbim strict de audi a1 care nu are echivalent la bmw.
pt asta, bmw lucreaza acum.

@xxadadixx, pe o planeta din aia care trebuie sa mai evolueze traieste gtr.
modul cum a pus problema gtr adica bentely e naspa pt ca e de fapt un vw phaeton, motoarele sunt de vw scoate in evindetnta ca bentley e 100% vw si i-am replicat ca daca el stie ca bentley e 100% vw inseamna ca e bine ca un vw se vinde cu peste 200.000 euro. el incerca sa spuna ca bentley e naspa ca e vw de fapt.
cum rolls royce nu este 100% bmw ci doar o marca din grup(ce foloseste ocazional niste motoare si tehnologie), se pare ca logica de balta a lui gtr nu-l mai avantajeaza in situatia asta.

concluzia mea este ca acest forum este cel mai gazliu , penibil pe care am intrat vreodata.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 20-06-10 at 08:25.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 09:47   #1775
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1) Deci vorbind pe categorii comune cu concurenti directi subiectele au fost eliminate, A1 nici macar cu un Clio nu o sa se bata pe sportivitate, te cred ca e rusinos.

2)Faptul ca VAG au si Bentley si Lamborghini si Porsche si Bugatii se datoreaza strict VW si mai nou Skoda, fara astea 2 VAG si Audi erau falimentari, BMW si Mercedes au rezistat si s-au dezvoltat numai cu modele premium, fara o locomotiva low cost in spate, fara sa puna 5 platforme cu 30 de carapace si sa le vanda si ca low cost si ca premium, cred ca asta spune multe.

Defapt BMW si Mercedes sunt singurii care au reusit sa se mentina pe piata numai cu modele premium si sport.

3)Toyota s-au nascut din rahat si au ajuns diamant, Hyundai este pe acelasi drum dar toti in afara de Mercedes si BMW au avut in spate locomotiva LOW COST.

4)Bugatti, Bentley si Lamborghini au fost cumparate si dezvoltate cu bani VW nu AUDI este normal ca BMW si Mercedes sa nu faca o astfel de investitie care nu le-ar aduce beneficii ci doar pierderi de bani si o falsa imagine mai buna, ca nimeni nu-si cumpara VW sau Audi pentru ca VAG face Bugatti.

5)Cert este ca si cu substantialul ajutorul financiar VW, Audi se chinuie de peste 20 de ani sa ridice capul peste competitorii Mercedes si BMW si au reusit destul de vag lucrul acesta.
1) Pentru ca probabil Audi nu a vrut neaparat o masina sportiva, daca vroiau probabil o si faceau, nu ?

2) Oare ? Audi vinde ~ cat BMW iar profitul pe 2009 a fost de 6 ori mai mare. Sa fi fost oare falimentari ? Sa traiasca de pe urma Skoda ? Nu cred...Cat despre platforme comune care se vand si ca low cost si ca premium, Audi nu imparte cu nimeni platformele de pe A4/A6/A8/Q5 iar Q7-le este impartit cu Cayenne si Touareg dar ambele sunt premium (chiar si Touareg-ul este prin zona aia). Masinile mici impart platformele si oricum difera suficiente chestii la ele, chestii care transforma destul de mult masina.

3) Si ce e rau in asta ?

4) Impropriu spus banii VW sau banii Audi...sunt banii concernului, fiecare isi aduce partea acolo, mai mica sau mai mare. Cat despre considerente de marketing, cred ca VAG stie mai bine decat noi de ce unele masini sunt produse in pierdere. Altele, gen Lambo sau Bentley nu sunt paguboase ci aduc profit.

5) Audi a fost dintotdeauna un rival pentru BMW si Mercedes, chestia asta nu e recenta. Trebuie sa fii foarte subiectiv sa zici ca nu e asa. Potentialul financiar mult mai mare fata de BMW si MB se reflecta in alte chestii.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 10:15   #1776
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

De ceva vreme nu mai aud nimic de M, RS sau AMG ... macar mutati discutia la Merc vs. BMW vs. Audi.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 10:40   #1777
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

sa nu uitam ca si mercedes are "locomotiva", si inca una mare si tare: utilitarele
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 11:00   #1778
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cred ca te inseli, intradevar divizia de autoutilitare a celer de la Mercedes este foarte mare, daca nu ma insel, cam cea mai mare din lume, insa in conditile actuale ale pietei, de vreo 2 ani de zile trag in jos toata compania.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:00   #1779
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
tu aberezi bai gtr-ule.
ce rahatul cainelui tot insisti atat?
la ce dracu te lauzi cu o marca din grup si spui ca bmw are concurent pt audi a1?
tu chiar atata minte ai?
mi se rupe mie de bentley, lambo, rolls, mini sau alte cacaturi.
se pare ca logica de balta a lui gtr nu-l mai avantajeaza in situatia asta.
concluzia mea este ca acest forum este cel mai gazliu , penibil pe care am intrat vreodata.
iar dacă nu-ţi stăpāneşti ieşirile şi nu-ţi cenzurezi limbajul o să ieşi de pe el la fel de rapid cum ai intrat.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:41   #1780
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
tu aberezi bai gtr-ule.
mini este o marca din grupul bmw si este construit cu ajutorul bmw insa acea masina nu este bmw.
ce rahatul cainelui tot insisti atat?
la ce dracu te lauzi cu o marca din grup si spui ca bmw are concurent pt audi a1?
tu chiar atata minte ai?
daca bmw insusi ar fi considerat ca mini este concurentul lor pt audi a1 nu s-ar mai apuca sa faca ei o masina subcompacta, seria 0 sau cum naiba or mai numi-o.
mini este concurentul lui audi a1 insa nu este concurentul bmw pt audi a1. pt audi a1, bmw inca nu au un concurent. vor avea peste 2/3 ani.
daca tot este permis sa te lauzi cu masinile din grup, topicul ar trebui inchis pt ca bmw chiar este f dezavantajat comparativ cu altii.

gtr, tu ai inceput sa te lauzi primul cu o masina din grup, cu mini si ti-am aratat ca se poate mult mai bine decat un amarat de mini.
mi se rupe mie de bentley, lambo, rolls, mini sau alte cacaturi.
vorbim strict de audi a1 care nu are echivalent la bmw.
pt asta, bmw lucreaza acum.

@xxadadixx, pe o planeta din aia care trebuie sa mai evolueze traieste gtr.
modul cum a pus problema gtr adica bentely e naspa pt ca e de fapt un vw phaeton, motoarele sunt de vw scoate in evindetnta ca bentley e 100% vw si i-am replicat ca daca el stie ca bentley e 100% vw inseamna ca e bine ca un vw se vinde cu peste 200.000 euro. el incerca sa spuna ca bentley e naspa ca e vw de fapt.
cum rolls royce nu este 100% bmw ci doar o marca din grup(ce foloseste ocazional niste motoare si tehnologie), se pare ca logica de balta a lui gtr nu-l mai avantajeaza in situatia asta.

concluzia mea este ca acest forum este cel mai gazliu , penibil pe care am intrat vreodata.
1.Sa presupunm ca exista un mare brand de masini premium numit "ELODIA" si cumpara un MIT brand numit MINI. Cum ar fi mai bine, sa ingroape mit-ul numindu-l Elodia sau sa pastreze sa pastreze si sa renasca mitul Mini?
Si amaratul asta de Mini este referinta clasei.

2.Referitor la A1 si daca nu bagam in seama Mini tot nu au cu ce sa se laude cei de la Audi, au scos o masina GAY de 22 k de EUR (o varianta dotata cu un amarat de 120 CP) care nici macar la nivelul lui Polo sau Citoren DS nu se ridica.

3. Asta este interpretarea da ca Bentley este naspa pentru ca este un VW Phaeton , VW Phaton este cea mai reusita maisna scoasa de VW vreodata, faptul ca propietarii de Bentley se simt mult superiori unui propietar de Phaeton este o prostie.

4. Libajul tau trivial "de sub podul Grant" a fost deja sesizat de admin asa ca nu mai are rost sa-l comentez.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 14:10   #1781
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
1) Pentru ca probabil Audi nu a vrut neaparat o masina sportiva, daca vroiau probabil o si faceau, nu ?

2) Oare ? Audi vinde ~ cat BMW iar profitul pe 2009 a fost de 6 ori mai mare. Sa fi fost oare falimentari ? Sa traiasca de pe urma Skoda ? Nu cred...Cat despre platforme comune care se vand si ca low cost si ca premium, Audi nu imparte cu nimeni platformele de pe A4/A6/A8/Q5 iar Q7-le este impartit cu Cayenne si Touareg dar ambele sunt premium (chiar si Touareg-ul este prin zona aia). Masinile mici impart platformele si oricum difera suficiente chestii la ele, chestii care transforma destul de mult masina.

3) Si ce e rau in asta ?

4) Impropriu spus banii VW sau banii Audi...sunt banii concernului, fiecare isi aduce partea acolo, mai mica sau mai mare. Cat despre considerente de marketing, cred ca VAG stie mai bine decat noi de ce unele masini sunt produse in pierdere. Altele, gen Lambo sau Bentley nu sunt paguboase ci aduc profit.

5) Audi a fost dintotdeauna un rival pentru BMW si Mercedes, chestia asta nu e recenta. Trebuie sa fii foarte subiectiv sa zici ca nu e asa. Potentialul financiar mult mai mare fata de BMW si MB se reflecta in alte chestii.
Au si facut masina sportiva, un f misto R8 si sa nu uitam se S-urile vechi si Quattro.

2. Pai profitul Audi si dezvoltarea normal ca au fost mari pentru ca, costurile de proiectare si dezvoltare se impart cu VW, platforme, sisteme, motoare, accesorii etc.
Platforme au impartit intodeauna si o vor imparti si ultima lor platforma modulara, foarte misto dealtfel, o sa vezi pe noul Passat de exemplu.

3. Nu este nimic rau in asta, ba dimpotriva, s-a demonstrat a fi o reteta de scucces.

5. Audi a fost dintotdeauna un rival PIERZATOR (cu mici exceptii) pentru BMW si Mercedes dar de cativa ani incoace VAG s-a gandit ca nu mai merge vrajeala si a inceput sa investeasca masiv in dezvoltarea Audi si rezultatele eu zic ca se vad, parerea mea fiind ca la ora actuala sunt un competitor egal celor 2 cu plusuri si minusuri, normal.
Defapt buba lor cea mai mare era platforma, buba rezolvata, mai au de lucrat la motoarele diesel si ramane de vazut pe partea sportiva cum or sa evolueze si ei si concurenta.

Numai bine!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 14:18   #1782
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: AMG vs. M vs. RS

gtr, limbajul meu a fost cobarat la cel folosit de tine.
eu nu stiam ca aici se vorbeste ca la cotetul de porci pana nu te -am vazut/citit pe tine. practic, m-am coborat sub podul grant, adica la nivelul tau, asa cum mai invatat acum doua saptamani ca se practica pe acest forum.

revenind la amaratul de mini, daca bmw ar fi convinsi ca se identifica 100% cu brandul de bmw, nu s-ar mai fi obosit sa scoata ei un mini al lor adica un bmw seria 0(penibil nume).
este ca si cum ai spune ca nu mai era necesar audi a1 pt ca exista polo si ca nu conteaza ca audi a1 nu exista pt ca audi se poate lauda cu polo.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 20-06-10 at 14:22.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 14:24   #1783
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

doi adulti 35+, cu destulă experienţă de forum şi de viaţă nu reuşesc să se comporte mai bine decāt 2 membri de 17 ani abia intraţi pe forum. mi-e jenă să vă atrag eu vouă atenţia, că-s mai mic decāt voi, impuneţi-vă singuri limitele, că e cazul....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 14:37   #1784
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1.Sa presupunm ca exista un mare brand de masini premium numit "ELODIA" si cumpara un MIT brand numit MINI. Cum ar fi mai bine, sa ingroape mit-ul numindu-l Elodia sau sa pastreze sa pastreze si sa renasca mitul Mini?
Si amaratul asta de Mini este referinta clasei.



.
ai dreptate , dar mini e mini bmw e bmw. deocamdata bmw nu are concurent pt gaycar si nici nu ar trebui. mini e bine unde este dar chiar daca are tehnologie de bmw asta nu inseamna ca e un bmw. Nu stiu de ce va mai complicati , treburile sunt logice si simple si voi va certati ca niste scolarite pe a cui e mai mare si mai tare.

Macar de vorbeati de niste m-uri sau rs-uri atunci nu mai erati penibili
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 15:00   #1785
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Au si facut masina sportiva, un f misto R8 si sa nu uitam se S-urile vechi si Quattro.
Ma refeream la Audi A1 nu la Audi in general. Daca vroiau ca punctul forte la A1 sa fie sportivitatea nu stiu ce ii retinea sa o faca sportiva dar tind sa cred ca au avut alt target deci nu e prea obiectiv sa le imputi lucrul asta.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -