Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-10, 11:43   #1711
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ma lasi cu cotetele alea de Lancia?
Promit, dar nu azi.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 11:43   #1712
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Daca avea... dar nu are Clientela are la fel de multa importanta ca si marcile aduse in discutie. Daca aveai Lancia imi dadeai dreptate
Am avut alfa romeo prietene, 166 2.0 turbo, flagshipul alora de la alfa romeo, nava amiral. Cea mai proasta masina din cele 5,din pacate prima, aleasa cu sufletul nu cu mintea. Dupa aia am cumparat numai masini germane. Nu mai am chef de experimente italiene,nu vorbesc aiurea. Nu o sa recomand niciodata nimanui sa cumpere masini italiene, a fost un cosmar financiar masina aia pentru mine.Era si o vorba, in ce service se tin alfa festurile? Plm, do the math. De acord, era frumoasa, cand mergea era foarte misto doar ca nu prea mergea,tot timpu' pica ceva. Probleme pe care NU le am avut dupa aceea cu 4 masini germane, unele mai vechi cu 7 8 ani decat alfa. Nu mai zic, tot timpul cand ma duceam in serviceuri ma intrebau mecanicii: Dar de ce ti ai luat italiana, nu stiai ca sunt proaste? Asa ca lasa-ma cu elitismele astea de om cu masini "exotice", nu sunt exotice pentru ca sunt bune, sunt exotice pentru ca sunt cazane si nu le cumpara nimeni cu capu' pe umeri.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 11:50   #1713
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Am avut alfa romeo prietene, 166 2.0 turbo, flagshipul alora de la alfa romeo, nava amiral. Cea mai proasta masina din cele 5,din pacate prima, aleasa cu sufletul nu cu mintea. Dupa aia am cumparat numai masini germane. Nu mai am chef de experimente italiene,nu vorbesc aiurea. Nu o sa recomand niciodata nimanui sa cumpere masini italiene, a fost un cosmar financiar masina aia pentru mine.Era si o vorba, in ce service se tin alfa festurile? Plm, do the math. De acord, era frumoasa, cand mergea era foarte misto doar ca nu prea mergea,tot timpu' pica ceva. Probleme pe care NU le am avut dupa aceea cu 4 masini germane, unele mai vechi cu 7 8 ani decat alfa. Nu mai zic, tot timpul cand ma duceam in serviceuri ma intrebau mecanicii: Dar de ce ti ai luat italiana, nu stiai ca sunt proaste? Asa ca lasa-ma cu elitismele astea de om cu masini "exotice", nu sunt exotice pentru ca sunt bune, sunt exotice pentru ca sunt cazane si nu le cumpara nimeni cu capu' pe umeri.
Threadul asta nu are legatura cu Alfa sau Lancia, are legatura cu amg, m si rs, si amuzamentul meu fata de comportamentul unora dintre posesori. Nu e vina mea ca v-ati aprins ca 2 scolarite in zi de alocatie, si nu e vina mea ca tu nu stii sa intretii o masina italiana. Bafta!
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 13:47   #1714
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ok ionute si postul tau de 2 bani ce legatura are cu M sau RS sau AMG ca nu m-am prins? In logica ta elitista daca un coclete isi cumpara Ferrari automat firma lu' nea' Enzo e de rahat? Si cunosc minim 2 cocleti cu Ferrari asa ca ai grija la ce afirmi in continuare.

Duma cu "nu stii sa intretii masini italiene" prinde la nevertebrate , uimitor cum numai alea italiene au nevoie de atentie speciala, exact ca un copil handicapat. Si cea mai buna chestie pentru a le pastra vioaie si zburdalnice este sa nu mergi cu ele, in garaj aproape sigur nu patesc nimic in afara de rugina ca deh, tabla galvanizata e inventie recenta.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 13:49   #1715
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Toate brandurile au si uscaturi, cocleti ca posesori, TOATE. Nasol e cand un brand are deja prea multi .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 13:55   #1716
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Toate brandurile au si uscaturi, cocleti ca posesori, TOATE. Nasol e cand un brand are deja prea multi .
Te ocupi cu statistici mai nou? Mie cei mai multi idioti mi se par a fi posesorii de Dacii, 1300 sau Logan. De ce crezi?

Nu pentru ca sunt foarte multe si automat procentul de cocleti este mai evident?

Dar de aici pana la a spune "Dacia e masina de cocalar"... Tre'sa fii nevertebrat ca sa afirmi asa ceva.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:11   #1717
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ti se pare ca am dat eu niste cifre/nume exacte ? Daca nu, atunci cum ai ajuns la concluzia ca ma ocup de statistici ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:18   #1718
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

In context asa am inteles, ca te referi la ce discutam cu onorabilul Ionut din Kolosvar.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:28   #1719
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ok ionute si postul tau de 2 bani ce legatura are cu M sau RS sau AMG ca nu m-am prins? In logica ta elitista daca un coclete isi cumpara Ferrari automat firma lu' nea' Enzo e de rahat? Si cunosc minim 2 cocleti cu Ferrari asa ca ai grija la ce afirmi in continuare.

Duma cu "nu stii sa intretii masini italiene" prinde la nevertebrate , uimitor cum numai alea italiene au nevoie de atentie speciala, exact ca un copil handicapat. Si cea mai buna chestie pentru a le pastra vioaie si zburdalnice este sa nu mergi cu ele, in garaj aproape sigur nu patesc nimic in afara de rugina ca deh, tabla galvanizata e inventie recenta.
Postul meu de 2 bani are legatura cu unii din clientii BMW, ghici, tot de ... 2 bani. Probabil si respectivul e tot unul care apreciaza rafinamentul, calitatea, sportivitatea si puterea unui BMW, cum o faci tu, nu?
Coboara-ti nasu' din pod, ca nu e inventata si nici finantata marca asta de tac'tu.
Orice redus isi poate da seama ca postul meu cu acel filmulet a fost pus pentru destinderea atmosferei, sa mai radem o tura. Dar tu nuuuu, Batman, Batman, trebuia sa-ti afirmi dragostea neconditionata pentru brandul suprem

Cat despre masinile italiene, n-ai legatura cu ele, da-i pace
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:35   #1720
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ionute, nu sunt fanboy ca tine,referitor la dragostea mea pentru BMW, eu prefer Mercedes Benz,ai fi stiut daca ai fi citit threadul cu atentie, prefer AMG lui M power, mai baga o fisa.

Si ca mai destind putin atmosfera, chiar daca ar avea tactu' actiuni la Fiat nu ai fi atat de fanatic cu brandu' ala de 2 bani, BMW macar fac masini decente dpdv al fiabilitatii,nu au dat faliment si nici nu or sa dea in curand, nu au renume de cazane care necesita atentie speciala etc. Lancia si Alfa Romeo traiesc din amintiri, nu au mai facut o masina cu adevarat sportiva de vreo 15 ani, la ora asta sunt zero, cuore sportivo s-a cam transformat in putore.

Last edited by a3ds; 08-06-10 at 14:54.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:46   #1721
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Postul meu de 2 bani are legatura cu unii din clientii BMW, ghici, tot de ... 2 bani. Probabil si respectivul e tot unul care apreciaza rafinamentul, calitatea, sportivitatea si puterea unui BMW, cum o faci tu, nu?
Coboara-ti nasu' din pod, ca nu e inventata si nici finantata marca asta de tac'tu.
Orice redus isi poate da seama ca postul meu cu acel filmulet a fost pus pentru destinderea atmosferei, sa mai radem o tura. Dar tu nuuuu, Batman, Batman, trebuia sa-ti afirmi dragostea neconditionata pentru brandul suprem

Cat despre masinile italiene, n-ai legatura cu ele, da-i pace
Te vrei un formator de opinie ? Mai bine ai incerca sa postezi on-topic nu sa bati campii ... Sunt f. multi clienti BMW de 2 bani cum sunt si de Mercedes sau de "Clima Bizonica" sau de Alfa (mai putini ca pana si cocalarii stiu sa asocieze brandul cu lipsa fiabilitatii) ... asa ca linisteste-te cu afirmatiile fara acoperire ... ca dupa cum vezi nu prea ai reusit sa destinzi atmosfera!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 15:04   #1722
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

cocalarii nu stiu sa asocieze brandul cu fiabilitatea, ei nu au gusturi rafinate si niciodata nu or sa se uite la o italiana cu interes. Pt ei exista doar lord of za ringz si beeeeembe fara numar.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 15:13   #1723
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Curios ca nu ai mentionat,vorbind de marote mioritice, Mercedezu,masina de suflet a tiganilor . Nu stiu cum ti a scapat, E klass din 98 99 sau S klass masina de bulibaşă, mi ar fi rusine sa imi cumpar jur.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 16:03   #1724
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cocalarii nu stiu sa asocieze brandul cu fiabilitatea, ei nu au gusturi rafinate si niciodata nu or sa se uite la o italiana cu interes. Pt ei exista doar lord of za ringz si beeeeembe fara numar.
Ai mai scris un post...inutil...fara numar ! Bravo !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 18:07   #1725
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

hai sa revenim totusi ontopic,

parca era o discutie cine e mai rapid intre m6 si r8, well, nu mai conteaza :

https://www.youtube.com/watch?v=alFLi...eature=channel
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -