Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-09, 21:15   #1111
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
La acelasi pret am de ales intre V8 si V12 Biturbo ? Eu zic ca e admirabil pt BMW ca ofera asa ceva! Si acum ce imi place la Mercedes fata de BMW este designul exterior care pot sa spun ca este un pic mai reusit si mai dinamic (asta e data si de kitul AMG). Ce imi place la BMW: Dinamica, motorizare si interiorul criminal. Ce nu imi place: faptul ca e cam mare (sunt curios daca poti sa comanzi V12-le si fara long wheelbase) si nesimtit de greu. Una peste alta nu cred ca mi-as cumpara vreuna dintre masini pt ca nu imi plac masinile atat de mari. Sa nu mai spun ca dupa un an pierzi cam 40 % din valoare.Daca ar fi sa accept un cadou, atunci cred ca as alege BMW-ul.
S63 LongWheelBase : 144.823,00
750 Li : 145.400
S600 : 155.354,50

Diferenta de 6 % in plus fata 760Li nu mi se pare justificabila incat sa alegi amg-ul. In linie dreapta ar fi contat cei 200 Nm in plus de care dispune 600-le fata de 63 AMG.

P.s. Se poate opta, cel putin in Germania pentru 760 cat si S63 varianta scurta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 21:27   #1112
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Oricum, o lungime o masina la vitezele alea se rezuma la 0.x secunde. Asta poate fi data lejer de niste cauciucuri (+/- mai bune la cineva sau mai putin uzate), filtru de aer mai nou sau mai vechi la cineva, putin mai mult praf pe o parte a pistei si asa mai departe. Nu contest rezultatul lor ca 760Li poate sa fie mai rapid in linie dreapta ca S 63 AMG dar nici nu sunt 100% sigur. Cel putin pe carfolio exista o diferenta de ~ 200 KG intre masini (2.2 la BMW si 2.0 tone la MB), asta daca m-am uitat eu bine....200KG este enorm chiar si la 2 tone, vine 10% deci nu as fi surprins sa vad alt test cu rezultat diferit.

Totusi, avand in vedere ca ambele ar fi V12, ambele 6000 cmc, ambele biturbo, ar fi fost echitabil sa fie S600 vs 760.

S 63 AMG este altceva fata de amandoua iar S 65 AMG nu are rival nici la Audi nici la BMW, deci un M7 (desi nu cred ca o sa existe asa ceva) nu ar fi degeaba. Din punctul meu de vedere cel mai potrivit motor pentru o limuzina de genu' este un motor pe benzina aspirat, urmat de un motor turbo pe benzina.

Astept cu nerabdare noul A8 si gama de motorizari ce va fi disponibila, si de ce nu un eventual S8 cat mai devreme .

Totusi, cuplul te ajuta sa exploatezi mai usor masina dar la capitolul performanta pura cand o exploatezi la maxim nu conteaza atat de mult. De aia un Golf GTI desi are 40% mai mult cuplu ca un Civic Type R este ~ la fel de rapid. La fel si 2.0 TDI vs 2.0 FSI, Murcielago LP 670 SV vs SLR 722 Edition, etc etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 17-11-09 at 21:31.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 09:09   #1113
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: AMG vs. M vs. RS

S600 are setarile sport de care dispune S63? Adica are rost sa compari cu S600 daca bmw-ul e deja mai bun ca varianta sport AMG ?
S65 e cu cel putin 20% mai scump ca s63 si 760li , deci iese din discutie nu ?
Interesant e ca 760LI nu e M-power si aici e forum AMG vs M .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 12:03   #1114
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: AMG vs. M vs. RS

e foarte diferit s 600 de s 63 si s 65...este ca o barca asa...nu are directie si stabilitatea unui amg
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 12:41   #1115
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
S600 are setarile sport de care dispune S63? Adica are rost sa compari cu S600 daca bmw-ul e deja mai bun ca varianta sport AMG ?
S65 e cu cel putin 20% mai scump ca s63 si 760li , deci iese din discutie nu ?
Interesant e ca 760LI nu e M-power si aici e forum AMG vs M .
Tu prin o lungime de masina la o cursa pe 402M intelegi ca e mai bun ? Eu ma indoiesc ca asta este scopul principal al unei limuzine. In plus, citeste ce am scris eu mai sus, o lungime de masina la vitezele alea (200 km/h ?) inseamna foarte putin, o gramada de factori pot influenta asta, 0.xxx secunde deci in alt test poate sa fie invers. Ca fapt divers, daca va uitati atent la film, o sa vedeti ca aia au mers mult mai mult "sideways" cu S Klasse, distrugand cauciucurile. O uzura ceva mai mare la pneurile de pe spate este suficient sa iti micsoreze aderenta => mai lent la acceleratie (iti taie mai mult din elan ESP-ul). Nu te baza prea mult pe rezultatul ala. Alti factori care ar putea influenta un rezultat destul de apropiat sunt in postul meu precedent.

In plus, S 600 este V12 biturbo la fel ca 760Li. S 63 AMG este V8 aspirat, deci are sens sa incerci si un S 600 vs BMW ala.

Pana una alta in clasa cea mai mare, S Klasse cam domina de cand a aparut, da tonul la inovatii tehnologice, siguranta si asa mai departe. Faptul ca S 65 AMG nu are rival este inca un +, chiar daca pretul este urias.

Last edited by _anaconda_; 18-11-09 at 12:45.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 16:56   #1116
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Astept cu nerabdare noul A8 si gama de motorizari ce va fi disponibila, si de ce nu un eventual S8 cat mai devreme .
De ce?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:08   #1117
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Fiindca o sa fie foarte interesanta lupta intre cei 3 din nou ? A8-ul care se fabrica acum desi este o masina buna se vede ca a aparut acum 6+ ani si este cazul sa fie inlocuit. Cand a aparut o dat o lovitura grea rivalilor, pentru o perioada buna de timp iesea pe # 1 in review-uri dar la ora actuala atat 7xx cat si S Klasse sunt peste, se vede anul aparitiei. De aia astept noul A8, astept noile motorizari care se anunta interesante si astept sa vad cum arata, sper sa fie ceva interesant

La S8 sunt curios de motorizare mai mult, daca o sa aiba ceva sa se invarta in jurul a 600CP.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 18:53   #1118
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Fiindca o sa fie foarte interesanta lupta intre cei 3 din nou ? A8-ul care se fabrica acum desi este o masina buna se vede ca a aparut acum 6+ ani si este cazul sa fie inlocuit. Cand a aparut o dat o lovitura grea rivalilor, pentru o perioada buna de timp iesea pe # 1 in review-uri dar la ora actuala atat 7xx cat si S Klasse sunt peste, se vede anul aparitiei. De aia astept noul A8, astept noile motorizari care se anunta interesante si astept sa vad cum arata, sper sa fie ceva interesant

La S8 sunt curios de motorizare mai mult, daca o sa aiba ceva sa se invarta in jurul a 600CP.
Iti zic eu cum o sa arate, rotund ca si celelalte masini marca Audi
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 18:54   #1119
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ar fi excelent, inseamna ca o sa arate bine !
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 19:32   #1120
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Inca nu v-ati obisnuit cu nemtii astia ? Ultima aparite este tot timpu umpic mai buna decat aparitiile mai vechi . Dupa cum zice Richard Hammod de la TG intr-un episod : Mercedes, Audi ,Bmw sunt asa de obsedati de ce face celalalt ca o sa ajunga sa faca aceleasi lucruri
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 21:16   #1121
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Fiindca o sa fie foarte interesanta lupta intre cei 3 din nou ? A8-ul care se fabrica acum desi este o masina buna se vede ca a aparut acum 6+ ani si este cazul sa fie inlocuit. Cand a aparut o dat o lovitura grea rivalilor, pentru o perioada buna de timp iesea pe # 1 in review-uri dar la ora actuala atat 7xx cat si S Klasse sunt peste, se vede anul aparitiei. De aia astept noul A8, astept noile motorizari care se anunta interesante si astept sa vad cum arata, sper sa fie ceva interesant

La S8 sunt curios de motorizare mai mult, daca o sa aiba ceva sa se invarta in jurul a 600CP.
Avand in vedere ca noul RS6 are 580 cp ma indoiesc ca viitorul S8 va avea in jurul a 600 cp

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu prin o lungime de masina la o cursa pe 402M intelegi ca e mai bun ? Eu ma indoiesc ca asta este scopul principal al unei limuzine. In plus, citeste ce am scris eu mai sus, o lungime de masina la vitezele alea (200 km/h ?) inseamna foarte putin, o gramada de factori pot influenta asta, 0.xxx secunde deci in alt test poate sa fie invers. Ca fapt divers, daca va uitati atent la film, o sa vedeti ca aia au mers mult mai mult "sideways" cu S Klasse, distrugand cauciucurile. O uzura ceva mai mare la pneurile de pe spate este suficient sa iti micsoreze aderenta => mai lent la acceleratie (iti taie mai mult din elan ESP-ul). Nu te baza prea mult pe rezultatul ala. Alti factori care ar putea influenta un rezultat destul de apropiat sunt in postul meu precedent.

In plus, S 600 este V12 biturbo la fel ca 760Li. S 63 AMG este V8 aspirat, deci are sens sa incerci si un S 600 vs BMW ala.

Pana una alta in clasa cea mai mare, S Klasse cam domina de cand a aparut, da tonul la inovatii tehnologice, siguranta si asa mai departe. Faptul ca S 65 AMG nu are rival este inca un +, chiar daca pretul este urias.
Cine isi ia un S 63 AMG sau un 760Li sunt sigur ca este interesat si de performantele limuzinei pt ca altfel ar lua un 320 cdi sau un 730d
Faptul ca 760li care nu este M la batut pe AMG eu zic ca demonstreaza ca cei de la Bmw au totusi habar cum sa faca o masina
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 21:27   #1122
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Tu pui problema BMW non M vs AMG. De ce nu o pui V12 biturbo vs V8 aspirat ? Poate pentru ca nu ar mai parea asa interesant...

Evident le pasa de performante dar nu cred ca fac curse pe 402M la semafor sau sa se duca la liniute legale cu ele, e o diferenta. Cel putin in linie dreapta ar fi interesant sa fi folosit S600, asta e rivalul de drept la 760i.

S 63 AMG si S 65 AMG sunt altceva.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 23:07   #1123
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu am o curiozitate: cati dintre cei care ati scris pana acum aceste pagini ati mers macar 5minute cu una dintre aceste masini? si mai mult... cati dintre voi aveti una?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 23:21   #1124
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

nu cred ca la asta se refera topicul. nu am vazut sa scrie undeva
TOPICUL PROPRIETARILOR DE M, RS, AMG

daca ar posta doar proprietarii, ar vorbi vreo cateva persoane
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 19:14   #1125
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Eu am o curiozitate: cati dintre cei care ati scris pana acum aceste pagini ati mers macar 5minute cu una dintre aceste masini? si mai mult... cati dintre voi aveti una?
Eu am mers si am ... tu ?
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -