Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-10, 23:15   #1681
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
In plus fata de seria 6 sunt fix planetarele care ies din cutie si angrenajele aferente
Care sunt in numar de 2 (diferential central si spate in cazul R8 ) si care pana mai devreme nu erau.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 23:37   #1682
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Vezi, planetarele spate se conecteaza pe cutie, iar cardanul fata se conecteaza tot pe cutie, deci nu exista acolo diferential. Prin magie se diferentiaza vitezele intre axe si intre rotile spate.



[/sarcasm]
Prin magie orice cutie de viteze contine diferential indiferent ca are 2 sau 3 iesiri, adica pt. tractiune simpla sau 4x4 dar niciodata nu s-a numit diferential s-a numit cuitie de viteze.

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Care sunt in numar de 2 (diferential central si spate in cazul R8 ) si care pana mai devreme nu erau.
Este Cutie de viteze si diferential fata, dar eu stiu, poate ai uitat sa-ti pui ochelarii si vezi nuca sau flansa intermediara ca pe un diferential.

Last edited by GTR; 26-05-10 at 23:45.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 23:53   #1683
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Prin magie orice cutie de viteze contine diferential indiferent ca are 2 sau 3 iesiri, adica pt. tractiune simpla sau 4x4 dar niciodata nu s-a numit diferential s-a numit cuitie de viteze.

Este Cutie de viteze si diferential fata, dar eu stiu, poate ai uitat sa-ti pui ochelarii si vezi nuca sau flansa intermediara ca pe un diferential.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu exista diferenta intre motor fata sau spate decat la Nissan GT-R care are un sistem diferit cu 2 diferentiale si cutie spate, in rest tot ce este 4x4 are o cutie si 1 sau in cazul unor masini de teren 2 diferentiale.
Motor fata - tractiune spate inseamna 1 cutie si 1 diferential.
Te contrazici singur ? Acum are diferential, acum nu are.

Trebuie sa arate neaparat asa :



ca sa il identifici ca si diferential ?

Si inca nu mi-ai raspuns la intrebare... o masina cu tractiune fata e fara diferential ?

Eu pun punct aici...ca am facut destul off-topic...si nu se leaga nimic.
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 27-05-10 at 00:02.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 00:14   #1684
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Te contrazici singur ? Acum are diferential, acum nu are.

Trebuie sa arate neaparat asa :



ca sa il identifici ca si diferential ?

Si inca nu mi-ai raspuns la intrebare... o masina cu tractiune fata e fara diferential ?

Eu pun punct aici...ca am facut destul off-topic...si nu se leaga nimic.
E greu sa intelegi, stiu.

Cutia de viteze in sine este un diferential mai complex cu rapoarte schimbabile, dar se numeste cutie de viteze si are fix rolul unui diferential doar ca poate sa schimbe si rapoartele.
Cand duci o masina la service si spui ca are probleme cu diferentialul nimeni nu se uita la cutia de viteze se uita al diferentialul ala care este separat si pe care l-ai aratat tu in poza, iar daca e tractiune fata o sa ti se specifice ca nu ai diferential.

Si exista diferential central dar la masini de teren in general si este pozitionat in pe la mijlocul caroserie, intre cutie de viteze si diferentialul spate.
.

Last edited by GTR; 27-05-10 at 00:18.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 08:42   #1685
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Cutia de viteze in sine este un diferential mai complex cu rapoarte schimbabile, dar se numeste cutie de viteze si are fix rolul unui diferential doar ca poate sa schimbe si rapoartele.
Aici cadem de acord...intr-un fel.
Nu am zic ca nu face corp comun cu cutia, dar exista in cutie. Raportul grupului nu se schimba (pinioanul de atac si coroana sunt fixe).





In poza de mai sus am marcat pinionul de atac, coroana si diferentialul efectiv (cusca satelitilor). Exact aceleasi componente ca si in puntea aia spate de Charger din postul anterior


Cu diferentialul central nu mai sunt de acord cu tine
La mine la 4x4 reductorul face corp comun cu cutia, dar este acolo si este foarte bine identificabil. La modelele 4x4 permanent este diferential central, in reductor. In afara de un reductor mai lung nu se vede nimic de afara.

Varianta cu diferential central :

E imediat dupa input shaft, coltul stanga jos. Ouput shaft-ul spate e dreapta sus iar output shaft-ul fata e dreapta jos.

http://www.jeep4x4center.com/jeep-tr...case-parts.gif
Grupul din jurul reperului 25 e diferentialul central.

Diferentialul central Torsen de la Quattro :

[Imaginea este ataşată la sfārşitul postului]
+ video
https://www.youtube.com/watch?v=MjaCbpw84kw

Daca ma iau dupa avatar ai o Impreza, ai diferential central si la Impreza, cred ca e cu vascozitate
Aiciun model (aftermarket?) limited slip :
http://www.subydriver.com/lsdcntwr.html
Iar aici scrie despre ce fel de diferential este standard :
http://en.wikipedia.org/wiki/Subaru_Impreza_WRX


Fara diferential central la 4x4 permanent ai rupe ceva, axele trebuie sa se poata invarti la viteze diferite, diferentialul face exact asta. Cu toate ca nu arata cum arata la un 4x4 veritabil. E acolo, in cutie, la fel si cel fata. Nu exista si face corp comun sunt lucruri diferite.

Sper ca ai avut rabdarea sa citesti postul asta lung...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	torsen_differential_operating_principle.jpg
Views:	100
Size:	175.0 KB
ID:	1491872  

Last edited by aleks; 28-05-10 at 00:33.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 12:32   #1686
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Inainte (si chiar si acum), se folosesc pe 4x4 diferentiale separate fata, central, spate, doar ca tehnologia a avansat si in mare majoritate nu mai este nevoie de diferential central, el a fost integrat in cutie sau in diferentialul fata.
Diferentialul are rolul de a transmite rotatia si cuplul la roti sau la alt diferential.
Daca ridici o masina cu tractiune fata fara LSD si blochezi roata dreapta de exemplu, atunci cand accelerezi pana la 40km/h pe kilometraj, roarta stanga neblocata va avea o viteza de 80 de km/h, daca deblocam roata dreapta dar o tinem infranata la 20 km/h roata stanga va avea viteza de 60 km/h.
In cazurile cu diferential LSD intalnit in general la masinile sport si la unele 4x4 mecanismul LSD nu te lasa sa blochezi nici una din roti, imparte puterea obligatoriu in niste marje procentuale.
Atat cutia de viteze cat si reductorul sunt niste diferentiale, reductorul este de fapt o cutie de viteze cu 2 trepte, dar reductorul este in cutie sau imediat dupa.

http://www.jeep.com/en/4x4/img/how_systems_work/QD2.jpg

Cred ca aici vezi mai bine diferentialul central la Jeep.
Diferential central exista doar la masinile tipice OffRoad pentru blocarea partiala sau totala a cuplului dintre axe si el este separat pentru ca sunt gandite sa reziste la forte mult mai mari si necesita o contructie mult mai zdravana, dar si asta este o chestiune de timp, incet incet vor disparea de tot.

Subaru are cutie fata (cu diferential inclus, normal) si diferential spate, diferential central nu are.

Eu stiu ce vrei sa spui tu si teoreticai dreptate, in cazurile masinilor 4x4 in cutie sunt teoretic 2 diferentiale, practic este 1 singur diferential mai complex care indeplineste rolul a 2 diferentiale, dar asta nu are nimic a face cu diferentialul central, ala nu exista la nici un turism, ala simplifica diferentialul din cutie si este pus separat, fiind capabil sa reziste la sarcini mult mai mari si el este pozitionat in general pe la mijlocul masinii cum se observa si in fotografia de mai sus.

Last edited by GTR; 27-05-10 at 12:37.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 13:14   #1687
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Diferentialul are rolul de a transmite rotatia si cuplul la roti sau la alt diferential.
Daca ridici o masina cu tractiune fata fara LSD si blochezi roata dreapta de exemplu, atunci cand accelerezi pana la 40km/h pe kilometraj, roarta stanga neblocata va avea o viteza de 80 de km/h, daca deblocam roata dreapta dar o tinem infranata la 20 km/h roata stanga va avea viteza de 60 km/h.
Mai precis are rolul de a imparti cuplul intre 2 axe si permitand 2 viteze diferite. Exact ce ai spus cu infranarea si vitezele


Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Atat cutia de viteze cat si reductorul sunt niste diferentiale, reductorul este de fapt o cutie de viteze cu 2 trepte, dar reductorul este in cutie sau imediat dupa.

http://www.jeep.com/en/4x4/img/how_systems_work/QD2.jpg

Cred ca aici vezi mai bine diferentialul central la Jeep.
Diferential central exista doar la masinile tipice OffRoad pentru blocarea partiala sau totala a cuplului dintre axe si el este separat pentru ca sunt gandite sa reziste la forte mult mai mari si necesita o contructie mult mai zdravana, dar si asta este o chestiune de timp, incet incet vor disparea de tot.
Cutia de transfer de la Jeep pot sa o vad in garaj foarte rapid, cea de pe masina mea nu e cu diferential, e o cutie de viteze care permite si angrenarea axei fata, direct la axa spate. Dar sunt familiar si cu functionarea modelelor mai noi.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu stiu ce vrei sa spui tu si teoreticai dreptate, in cazurile masinilor 4x4 in cutie sunt teoretic 2 diferentiale, practic este 1 singur diferential mai complex care indeplineste rolul a 2 diferentiale, dar asta nu are nimic a face cu diferentialul central, ala nu exista la nici un turism, ala simplifica diferentialul din cutie si este pus separat, fiind capabil sa reziste la sarcini mult mai mari si el este pozitionat in general pe la mijlocul masinii cum se observa si in fotografia de mai sus.
Fara ceva care sa permita diferente de viteza intre axa spate si fata 4x4 permanent pe sosea nu se poate. Pur si simplu nu cred ca la Subaru nu ai asa ceva, mai ales dupa ce am gasit piesa de schimb
Am lucrat si la Freelander, care e aproape o masina de strada si m-a incurcat diferentialul central.

Te-ai uitat la clip ? (cu ignore la propaganda Audi din soundtrack) E un high-light foarte bun pe componente, cu toate ca sunt integrate in cutia de viteza, ele sunt acolo, in mare cu aceleasi componente ca si acum 50 de ani.

Cred ca la BMW e cel mai usor de vazut cutia de transfer + diferentialul central.
http://3seriesblog.com/bmw-xdrive/

Last edited by Lil' D; 27-05-10 at 13:17.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 13:20   #1688
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Dar nu mai bine reveniţi voi la ideea topicului...??
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 17:22   #1689
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Mai precis are rolul de a imparti cuplul intre 2 axe si permitand 2 viteze diferite. Exact ce ai spus cu infranarea si vitezele




Cutia de transfer de la Jeep pot sa o vad in garaj foarte rapid, cea de pe masina mea nu e cu diferential, e o cutie de viteze care permite si angrenarea axei fata, direct la axa spate. Dar sunt familiar si cu functionarea modelelor mai noi.



Fara ceva care sa permita diferente de viteza intre axa spate si fata 4x4 permanent pe sosea nu se poate. Pur si simplu nu cred ca la Subaru nu ai asa ceva, mai ales dupa ce am gasit piesa de schimb
Am lucrat si la Freelander, care e aproape o masina de strada si m-a incurcat diferentialul central.

Te-ai uitat la clip ? (cu ignore la propaganda Audi din soundtrack) E un high-light foarte bun pe componente, cu toate ca sunt integrate in cutia de viteza, ele sunt acolo, in mare cu aceleasi componente ca si acum 50 de ani.

Cred ca la BMW e cel mai usor de vazut cutia de transfer + diferentialul central.
http://3seriesblog.com/bmw-xdrive/
Exprimarea si teoria era diferit expusa de noi, in fapt vb. cam de acelasi lucru, mi-a facut placere sa discutam si poate continuam cu alta ocazie.
Acum are si eMH dreptate, sa revenim al topic.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 00:35   #1690
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Şi dacă tot s-a schimbat tonul discuţiei, poate mai şlefuim şi limbajul, că ne scuipăm pānă ne ies plămānii pentru cāteva diferenţe de păreri...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 12:40   #1691
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS



The Greatest Audi Quattros Ever Un articol nteresant de la Edmunds Insideline.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 13:00   #1692
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post


The Greatest Audi Quattros Ever Un articol nteresant de la Edmunds Insideline.
Tare articolul si mai tare poza, bine expusa si reprezantata mandria Audi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 16:01   #1693
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Tare articolul si mai tare poza, bine expusa si reprezantata mandria Audi.
Pt mine preferatele de la Audi sunt Audi Sport Quattro, Audi RS2 si prima generatie de Audi RS4 !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 08:16   #1694
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pt mine preferatele de la Audi sunt Audi Sport Quattro, Audi RS2 si prima generatie de Audi RS4 !
Cam asa este dar si a 2-a generatie de RS4 este foarte bine, in afara de motorizare il rupe pe primul.
Ideal era generatia 2 de RS4 cu motorul de pe prima generatie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 09:36   #1695
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu speram la un RS5 biturbo...ar fi fost fun sa fie ceva in genul RS6, adica cateva modificari minore si gata 150CP castigati .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -