Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-10, 04:20   #2746
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Crezi ca daca imi dai mie 2.0 tdi-ul tau nu ti-l fac praf intr-o saptamana daca imi prind mintea ? Cred ca intr-o zi e pe butuci, asta e valabil la orice masina si nu e relevant.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 05:19   #2747
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
exact asta am vrut sa exprim si eu in postul meu de mai sus!
Daca sti cum sa mergi cu un diesel, nu ai probleme grave, si per total iesi mai ieftin decat cu un benzinar ( asta daca faci peste 15000 km pe an ).
Cine vrea sa ma contrazica, sa imi dea un benzinar si ii promit ca in o saptamana, motorul e bun de aruncat !
Mi-e ca daca-ti dau un Civic EG o sa-ti ia ani sa-l pui pe butuci)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 06:26   #2748
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da, am auzit si eu ca in Civic sunt implementate tehnologii extraterestre. In japoneze in general, mai putin in Lexus si Toyota, s-au certat pe stargate cu Nissan si astia i-au cam sabotat la cristalele de dilitiu.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 09:43   #2749
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Cine vrea sa ma contrazica, sa imi dea un benzinar si ii promit ca in o saptamana, motorul e bun de aruncat !
Da-mi un tdi o zi la omorat, si-ti arat ca nu mai e motor dupa.
De fapt nu, n-as reusi. Ar trebui sa schimb volanta de 10 ori si as ceda psihic
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 10:20   #2750
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am avut si benzina si diesel multi ani.
Ciudat la diesel era ca mereu mi se parea ca bate cate ceva, ca are un zgomot anormal fata de cel din ziua anterioara.Dar e doar paranoia.
Si chin cum si-a luat dieselul 3 ani de zile si-a luat si benzinarul ( i s-a schimbat motorul la 50000km pe garantie ca papa ulei ).
Si m-am apucat sa modific si benzinarul si dieselul.La benzinar m-a limitat turbina si electronica foarte mult.
La diesel am crescut puterea de la un punct asteptand in fiecare zi sa crape un piston, sa iasa o biela prin bloc,sa mi se strice bimasica,sa mi se sparga turbina.Si nimic.Turbina originala am schimbat-o si merge si in ziua de azi pe alta masina tot resoftata.
Am chinuit si 1.5dci si 1.9tdi si 1.9tdci.Unul singur nu mi s-a stricat.Si chinuit la modul mers cu duba ca la curse
La benzinare trebuie sa ai mereu grija cu raportul ala stoichiometric ca iti topesti pistoanele, sa ai benzina buna ca nu mai fuge,sa schimbi pistoanele ca ai ajuns la limita lor, electronica nu ti-o face oricine cum trebuie si te chinui mai ales daca ai un motor mai deosebit.De preturi nu mai vorbim pentru modificari ca ne ducem pe copca rau.Si colac peste pupaza mai consuma si al dracu de mult daca vrei sa fuga.
Intr-adevar performante de top numai cu benzina o sa scoti
Dar noi nu avem masini de top si cine are bani sa faca o astfel de masina nu sta pe forum.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 11:28   #2751
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Crezi ca daca imi dai mie 2.0 tdi-ul tau nu ti-l fac praf intr-o saptamana daca imi prind mintea ? Cred ca intr-o zi e pe butuci, asta e valabil la orice masina si nu e relevant.

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Da-mi un tdi o zi la omorat, si-ti arat ca nu mai e motor dupa.
De fapt nu, n-as reusi. Ar trebui sa schimb volanta de 10 ori si as ceda psihic
Am zis eu ca la un diesel nu s-ar putea? Cititi mai atent inainte sa sariti de cur in sus!
Am scris clar, daca sti cum sa te porti cu un diesel nu ai probleme, normal ca daca esti taran il strici, iar regula e valabila si la un benzinar!

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Mi-e ca daca-ti dau un Civic EG o sa-ti ia ani sa-l pui pe butuci)
Asa cum a zis colegu mai sus, motoarele lor au vreo tehnologie extraterestra?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 12:07   #2752
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Am zis eu ca la un diesel nu s-ar putea?
Nu, dar ai formulat în aşa fel raspunsul tau că fix asta s-a înţeles.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 12:19   #2753
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
exact asta am vrut sa exprim si eu in postul meu de mai sus!
Daca sti cum sa mergi cu un diesel, nu ai probleme grave, si per total iesi mai ieftin decat cu un benzinar ( asta daca faci peste 15000 km pe an ).
Cine vrea sa ma contrazica, sa imi dea un benzinar si ii promit ca in o saptamana, motorul e bun de aruncat !
Daca sti sa citesti , sa fi atent si sa legi frazele, intelegi corect. Daca citesti doar ultima fraza, sari de cur in sus ca amphe si anaconda.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 12:33   #2754
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Daca sti sa citesti , sa fi atent si sa legi frazele, intelegi corect. Daca citesti doar ultima fraza, sari de cur in sus ca amphe si anaconda.
Dacă ştii să construieşti o frază sau o alăturare de fraze, nu trebuie nimeni să facă rebus ca să înţeleagă ce a vrut scriitorul să spună în această operă, ca pe vremuri la şcoală...
p.s.: fii, ştii...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:46   #2755
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Daca sti sa citesti , sa fi atent si sa legi frazele, intelegi corect. Daca citesti doar ultima fraza, sari de cur in sus ca amphe si anaconda.
Dolb , posturile tale sunt lipsite de substanta ca sexu intre lesbiene .Ai momente cand te contrazici si singur doar de dragu de a posta , parca tii neaparat sa nu se treaca la pagina urmatoare fara tine , sa numai zic ca 1 post de al tau atrage mereu cel putin 5 posturi..esti bun tare ba baiatule ...pe bune esti bun

Last edited by KAY_; 24-07-10 at 13:58.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 14:21   #2756
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Da, am auzit si eu ca in Civic sunt implementate tehnologii extraterestre. In japoneze in general, mai putin in Lexus si Toyota, s-au certat pe stargate cu Nissan si astia i-au cam sabotat la cristalele de dilitiu.
Am dat si eu un exemplu, lista e mare
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 17:59   #2757
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Benzina sau motorina ?

ce repede faceti voi praf motoarele ...eu totusi cred ca daca primiti o automata si nu va da nimeni bani de gaz dupa 1 saptamana motorul va merge fix la fel.. poate dati in 2-3 garduri ,borduri..
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 18:51   #2758
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by beck View Post
ce repede faceti voi praf motoarele ...eu totusi cred ca daca primiti o automata si nu va da nimeni bani de gaz dupa 1 saptamana motorul va merge fix la fel.. poate dati in 2-3 garduri ,borduri..
Da-mi si automata, si sa fie afara sub 0 grade.
Automata am si eu, nu te lasa sa distrugi nimic instant, o poate conduce si un copil, ca nu are ce sa strice. Dar motorul poate fi ditrus (in timp mai scurt sau mai lung) si in alte moduri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 19:15   #2759
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
exact asta am vrut sa exprim si eu in postul meu de mai sus!
Daca sti cum sa mergi cu un diesel, nu ai probleme grave, si per total iesi mai ieftin decat cu un benzinar ( asta daca faci peste 15000 km pe an ).
Cine vrea sa ma contrazica, sa imi dea un benzinar si ii promit ca in o saptamana, motorul e bun de aruncat !
Eu zic ca, in 90% din cazuri depinde de noroc. Astfel am intalnit persoane(clienti) f multumite de diesel si altele f multumite de benzinar, persoane care au avut benzinar si acum au diesel si-s multumite, si persoane care au avut diesel si acuma a u benzinar si sunt multumite; dar si altele care au trecut de la una la cealalta si-s nemultumite. Eu de ex as prefera un benzinar normal aspirat de 2.0 de vo 150-160cai, dar m-as arunca si la un WRX STi sau EVO Turbo-diesel mi-ar trebui numai Mercedes-Benz G300 TD din anii 92-96 de 150cai pt consum onorabil in offroad si autonomie si pt fiabilitate.
Sa strici intr-o sapt motorul la o masina nu e asa greu.....cred ca si pe cel de pe cobra de 3.0 de 88 de cai il termini repede daca tii neaparat sa faci asta.
In plus e foarte ambigua si faza cu distrusul unui motor. Cat credeti ca va tine daca ii pui pe la buson niste dot3 sau acetona sau chiar si numai apa. Sau daca nu ai voie decat in masina sa te desfasori.....si asa poate mai repede strici cutia sau ambreajul mai ales la diesel cum zicea cineva mai sus...

Last edited by Gixer; 24-07-10 at 19:24.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 19:45   #2760
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Eu zic ca, in 90% din cazuri depinde de noroc. Astfel am intalnit persoane(clienti) f multumite de diesel si altele f multumite de benzinar, persoane care au avut benzinar si acum au diesel si-s multumite, si persoane care au avut diesel si acuma a u benzinar si sunt multumite; dar si altele care au trecut de la una la cealalta si-s nemultumite. Eu de ex as prefera un benzinar normal aspirat de 2.0 de vo 150-160cai, dar m-as arunca si la un WRX STi sau EVO Turbo-diesel mi-ar trebui numai Mercedes-Benz G300 TD din anii 92-96 de 150cai pt consum onorabil in offroad si autonomie si pt fiabilitate.
Sa strici intr-o sapt motorul la o masina nu e asa greu.....cred ca si pe cel de pe cobra de 3.0 de 88 de cai il termini repede daca tii neaparat sa faci asta.
In plus e foarte ambigua si faza cu distrusul unui motor. Cat credeti ca va tine daca ii pui pe la buson niste dot3 sau acetona sau chiar si numai apa. Sau daca nu ai voie decat in masina sa te desfasori.....si asa poate mai repede strici cutia sau ambreajul mai ales la diesel cum zicea cineva mai sus...
Corect, bine punctat.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -