Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-11, 18:38   #1486
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Parca ziceau de ceva twin screw, cel putin pe x1, totusi as prefera turbo.
Cum am mai spus si pe alte topicuri este genul de motor care ar putea "corupe" multi turbo-dieselisti.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 17:42   #1487
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am vazut noul seria1, pe viu.
Urat cu crengi Golful asta de la bmw....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 18:12   #1488
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Am vazut noul seria1, pe viu.
Urat cu crengi Golful asta de la bmw....
Mai cu crengi decat Audi A1??
Nu de alta da am vazut si eu un audi din asta prin oras si mi se pare ca arata ca o gluma proasta
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 18:19   #1489
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

N-am vazut pe viu A1, iar in pozele de reclama, vorba cuiva de pe aici, pana si Muma Padurii arata ca o zână...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 19:58   #1490
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Vazut viu A1. Un A3 inghesuit. Maine poate ii fac poze.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 20:06   #1491
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Arata ok, parca linia farurilor este un pic prea joasa fata de inaltimea capotei. Sunt curios daca se schimba ceva la coupe.

Tehnic 328i (2.0L turbo sau biturbo? ) arata foarte bine pe hartie, 350nm intre 1.250 si 4.800 de ture ( cuplu maxim pe 3.550 ture la BENZINA !! ) si 0-100 in 5.9 secunde este tot ce ti-ai putea dorii la un motor sub 2000cc.
E single turbo.

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Mai cu crengi decat Audi A1??
Nu de alta da am vazut si eu un audi din asta prin oras si mi se pare ca arata ca o gluma proasta
Ambele sunt urate, insa nu vad care-i legatura intre ele.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:03   #1492
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Ambele sunt urate, insa nu vad care-i legatura intre ele.
Pai eram la faza de catalogare a masinilor dupa aspect.Si da , ce-i drept amandoua sunt urate dar personal consider ca seria 1 e cu destul mai reusit decat A1.Le-am vazut pe pe viu pe amandoua si sincer sa fiu A1 e chiar hidos
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 15:03   #1493
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

O sa se vanda ambele ca painea calda ... ca o completare ... as mai adauga si furgonul de la Merc, B - Klasse ...e super penibil ... Au cam luat-o razna producatorii premium cu designul, practic au ajuns sa imbatraneasca designul ...si cica asta e dorinta generala a clientilor premium cand sunt chestionati de cum ar vrea sa arate viitoarele modele ... Si mai e un SUV care sta laturi de X1 : Q3 - masina de homosexual si de ce nu si meschinul de Mini Countryman ... Pana la urma mai sunt si alte marci care trebuie sa se afirme , cum ar fi Jaguar, care incepe sa fie f. misto ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 11:51   #1494
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

BMW a patentat un turbocompresor electric revoluţionar

Nemţii de la BMW se pregătesc pentru o revoluţie a motoarelor supraalimentate. Mai precis, ei au patentat turbocompresorul electric, menit să elimine întârzierea la răspuns a motoarelor turbo.


BMW a patentat un turbocompresor electric destinat motoarelor supraalimentate care ar putea revoluţiona industria auto prin performanţele sale. Primele schiţe ale patentului au fost publicate de cei de la F30Post.com, o comunitate axată pe noul BMW Seria 3, iar proiectul promite să elimine întârzierea specifică motoarelor turbo. Deşi noile motoare TwinPowerTurbo de la BMW aproape că au eliminat întârzierea la răspuns la apăsarea bruscă a pedalei de acceleraţie, nemţii vor să fie siguri că nu le va mai duce nimeni dorul motoarelor aspirate de cilindree mare. Spre deosebire de simplele compresoare electrice disponibile pe piaţa aftermarket, sistemul celor de la BMW este adânc înrădăcinat în turbina convenţională.

Pe scurt, sistemul ajută turbina să atingă o turaţie la care începe să furnizeze presiune, pentru a optimiza performanţele şi răspunsul la acceleraţie. Atunci când nu mai este necesar motorul electric, acesta funcţionează ca un alternator pentru a-şi încărca propria baterie. Sistemul are două ambreiaje şi permite decuplarea „părţii reci” a turbinei de „partea caldă”, unite în mod tradiţional de un ax, în locul căruia a fost amplasat un motor electric şi două ambreiaje. O altă funcţie a acestui sistem este limitarea turaţiei maxime a turbinei, eliminând necesitatatea unui wastegate tradiţional.

Pentru moment, nu există nicio informaţie referitoare la data la care va fi introdusă această tehnologie în producţia de serie şi pe ce model. Unele voci spun că viitorul M3 va fi primul beneficiar al noului patent. În orice caz, tehnologia patentată de cei de la BMW ar putea reprezenta adevăratul secret din spatele motoarelor "tri-turbo", cu excepţia cazului în care nemţii mai au încă un as sub mânecă
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 19:20   #1495
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Am vazut noul seria1, pe viu.
Urat cu crengi Golful asta de la bmw....
Trebuia un design cat mai comercial, fara tenta puternica BMW. Este seria care aduce cel mai mare profit.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 20:59   #1496
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

seria 1? eu stiam ca seria 3.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 21:48   #1497
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Deh vere, daca nu i-a dus mintea sa faca un thread pe 4t cu un poll ceva sau sa ceara sfaturile noastre competente ...
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 22:29   #1498
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
seria 1? eu stiam ca seria 3.
Corect, seria 3 a fost pana acum, dar tocmai de-asta au facut seria 1 cu un aspect mai bland si mai comun, ca sa-l faca principalul model de profit.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 22:30   #1499
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Cred ca sufera foarte tare ca nu imi place mie modelul x de la producatorul y, din moment ce eu oricum nu mi-l permit. In aceeasi situatie sunt 90% din cei ce posteaza aici.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 22:39   #1500
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Cred ca sufera foarte tare ca nu imi place mie modelul x de la producatorul y, din moment ce eu oricum nu mi-l permit. In aceeasi situatie sunt 90% din cei ce posteaza aici.
Cine stie, maine poimaine castigi la loto
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -