Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-10, 00:52   #2581
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

daca m-ati putea ajuta v-as ramane recunosctor. masina nu prea baga caldura,decat dupa foarte mult timp,si doar in fata,in spate daca dau drumul intra aer rece desi clima e data pe caldura, mari fluctuatii ale temperaturii apei,in mers respectiv in stationare. stiu ca au m-ai fost dezbatute subiectele dar nu gasesc in atatea pagini,precizez ca masina e un zt 190, si nu in ultimul rand,v-as cere o parere,am tot auzit numai lucruri bune despre ultimele generatii de instalatii GPL,credeti ca ar fi rentabila o astfel de achizitie,dat fiind faptul ca consumul masinii ajunge undeva pe la 14,5-15 litri,i-ar pretul unui litru de benzina a ajuns azi la 4,85 si tot o sa creasca. ce implicatii ar avea asupra motorului si nu numai? multumesc anticipat
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:11   #2582
ACATRINEI GIGI

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Un salut pt =dragomir.alexmihai; o parere unde pui cei 550 de eur pina la 8-900 nu ma e o avere (daca tii la ea)dar e inmatriculata pe tine ci nu mai esti doar imputernicit so folosesti parerea mea va rog sa ma corectati daca gresesc?? daca nus curios ce an si ce euro o ai pt ca vreau si eu so fac dar nu stiu cit mar cosa,,din cap in coada cu toate taxele posibile,,eu am un rover 75din 2001 ,2000 dizel cartea imi zice eur 2 nu stiu cum e calculat poate stiti voi vreo alta formula decit acel calculator de taxa de inmatriculare... pt ca si eu platesc 1650eur anual cu numere de Italia(dar nici de schimbat nu o schimb) DACA AS PUTEA SA O INSCRIU ACUM LA O SUMA MAI REZONABILA pina la incep lui ianuarie?? NU 3800EUR CUM IMI SPUNE CALCULATORUL de prima inmatriculare. Astept parerile si sfaturile voastre, poate siau mai inscris si altii masinile, va multumesc anticipat..
ACATRINEI GIGI is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:13   #2583
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
daca m-ati putea ajuta v-as ramane recunosctor. masina nu prea baga caldura,decat dupa foarte mult timp,si doar in fata,in spate daca dau drumul intra aer rece desi clima e data pe caldura, mari fluctuatii ale temperaturii apei,in mers respectiv in stationare. stiu ca au m-ai fost dezbatute subiectele dar nu gasesc in atatea pagini,precizez ca masina e un zt 190, si nu in ultimul rand,v-as cere o parere,am tot auzit numai lucruri bune despre ultimele generatii de instalatii GPL,credeti ca ar fi rentabila o astfel de achizitie,dat fiind faptul ca consumul masinii ajunge undeva pe la 14,5-15 litri,i-ar pretul unui litru de benzina a ajuns azi la 4,85 si tot o sa creasca. ce implicatii ar avea asupra motorului si nu numai? multumesc anticipat
pai singura problema a ta este ca termostatul nu mai lucreaza .. sau lucreaza aleatoriu si de acolo fluctuatiile mari ale temperaturii motorului..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:18   #2584
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ACATRINEI GIGI View Post
Un salut pt =dragomir.alexmihai; o parere unde pui cei 550 de eur pina la 8-900 nu ma e o avere (daca tii la ea)dar e inmatriculata pe tine ci nu mai esti doar imputernicit so folosesti parerea mea va rog sa ma corectati daca gresesc?? daca nus curios ce an si ce euro o ai pt ca vreau si eu so fac dar nu stiu cit mar cosa,,din cap in coada cu toate taxele posibile,,eu am un rover 75din 2001 ,2000 dizel cartea imi zice eur 2 nu stiu cum e calculat poate stiti voi vreo alta formula decit acel calculator de taxa de inmatriculare... pt ca si eu platesc 1650eur anual cu numere de Italia(dar nici de schimbat nu o schimb) DACA AS PUTEA SA O INSCRIU ACUM LA O SUMA MAI REZONABILA pina la incep lui ianuarie?? NU 3800EUR CUM IMI SPUNE CALCULATORUL de prima inmatriculare. Astept parerile si sfaturile voastre, poate siau mai inscris si altii masinile, va multumesc anticipat..
din cate stiu si eu dieseluri-le pana in 2003 sunt euro 2.. problema la rovere 75 este ca nu pot sa ne bage depreciere mare pentru ca ele sunt dotate chiar si cele stock. O alta chestie cu care mai poti jongla este sa ai pe cineva pe la rar si sa iti bage ca ai filtru de particule si sa mai scoti ceva la depreciere.. s-ar putea sa o duci undeva pe la 1500..
si chestia cu inscrisul pana la 1 ianuarie s-ar putea sa fie cam tarziu.. nu stiu daca mai prinzi loc la rar.. dar .. poate cine stie .. parerea mea este sa o inmatriculezi pana la 1 ian ca apoi chiar nu se mai renteaza. bafta
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:36   #2585
ACATRINEI GIGI

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

MULTUMESC MULT=scooby89;MA INTERESEZ SA VAD CE SE MAI POATE FACE .
ACATRINEI GIGI is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:48   #2586
Mihai Apricopoae

Stage 2
 
Mihai Apricopoae's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 67
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
din cate stiu si eu dieseluri-le pana in 2003 sunt euro 2.. problema la rovere 75 este ca nu pot sa ne bage depreciere mare pentru ca ele sunt dotate chiar si cele stock. O alta chestie cu care mai poti jongla este sa ai pe cineva pe la rar si sa iti bage ca ai filtru de particule si sa mai scoti ceva la depreciere.. s-ar putea sa o duci undeva pe la 1500..
si chestia cu inscrisul pana la 1 ianuarie s-ar putea sa fie cam tarziu.. nu stiu daca mai prinzi loc la rar.. dar .. poate cine stie .. parerea mea este sa o inmatriculezi pana la 1 ian ca apoi chiar nu se mai renteaza. bafta
eu am rover 75 an 2000....motor 2.0 diesel si e euro 3....taxa a fost 980 euro
Mihai Apricopoae is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:55   #2587
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Mihai Apricopoae View Post
eu am rover 75 an 2000....motor 2.0 diesel si e euro 3....taxa a fost 980 euro
a mea a iesit cu euro 2 si este tot din 2000.. poate ca nu a iesit a mea la noxe..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 15:44   #2588
cata max

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Va salut pe toti posesorii de Rover(frumoase masini).
Am un Rover 75 CDTI fabricatie 2002 si am o problema la articulatie fata.Am schimbat basculele si adupa 10 000 km trebuie sa schimb iarasi bascula stanga(bate grav un pivot ext).Vreau un sfat ce marca de bascula sa cumpar sa numai am problema asta(si nici prea scumpa) si la fel pentru flansele de sus de la telescoape, una e crapata si cred ca de acolo am bataie pe fata.Mentionez ca am cumparat basculele noi, nu au fost second.Am masina din 2005 si am facut 150 000 cu ea, sunt indragostit inca de masina si imi face placere de cate ori ma urc in ea.
cata max is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 16:37   #2589
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Rover-ul meu e din 2000 si este euro 3...dk a ta e din 2001 nu are cum sa fie euro 2, deci te-au pacalit...pe mine ma costa 800 euro doar taxa de poluare si asta ca am cunoscut pe cineva, am facut si depreciere la finante...in fine, deci si pe tine in jur de 1100 ar trebui sa te coste. Am gasit sa o inmatriculez pe firma bulgara si dp asta imi face contract vanzare cumparare si va fi pe numele meu masina, doar actele vor fi pe bulgaria. Este cel mai bine pt ca acum chiar nu am diferenta de bani sa o fac in romania si nici nu vreau sa renunt la ea ca e masina prea buna si frumoasa...acum cum consideri si u ca e mai bine pt tine...mai astet si alte pareri...
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 16:52   #2590
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ACATRINEI GIGI View Post
Un salut pt =dragomir.alexmihai; o parere unde pui cei 550 de eur pina la 8-900 nu ma e o avere (daca tii la ea)dar e inmatriculata pe tine ci nu mai esti doar imputernicit so folosesti parerea mea va rog sa ma corectati daca gresesc?? daca nus curios ce an si ce euro o ai pt ca vreau si eu so fac dar nu stiu cit mar cosa,,din cap in coada cu toate taxele posibile,,eu am un rover 75din 2001 ,2000 dizel cartea imi zice eur 2 nu stiu cum e calculat poate stiti voi vreo alta formula decit acel calculator de taxa de inmatriculare... pt ca si eu platesc 1650eur anual cu numere de Italia(dar nici de schimbat nu o schimb) DACA AS PUTEA SA O INSCRIU ACUM LA O SUMA MAI REZONABILA pina la incep lui ianuarie?? NU 3800EUR CUM IMI SPUNE CALCULATORUL de prima inmatriculare. Astept parerile si sfaturile voastre, poate siau mai inscris si altii masinile, va multumesc anticipat..

Quote:
Originally Posted by Mihai Apricopoae View Post
eu am rover 75 an 2000....motor 2.0 diesel si e euro 3....taxa a fost 980 euro
711 euro inmatricularea in martie 2009 euro 3 an fabricatie 2000 2.0 diesel
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 17:03   #2591
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
Rover-ul meu e din 2000 si este euro 3...dk a ta e din 2001 nu are cum sa fie euro 2, deci te-au pacalit...pe mine ma costa 800 euro doar taxa de poluare si asta ca am cunoscut pe cineva, am facut si depreciere la finante...in fine, deci si pe tine in jur de 1100 ar trebui sa te coste. Am gasit sa o inmatriculez pe firma bulgara si dp asta imi face contract vanzare cumparare si va fi pe numele meu masina, doar actele vor fi pe bulgaria. Este cel mai bine pt ca acum chiar nu am diferenta de bani sa o fac in romania si nici nu vreau sa renunt la ea ca e masina prea buna si frumoasa...acum cum consideri si u ca e mai bine pt tine...mai astet si alte pareri...


au auzit la tv ca sunt multe masini care circula in Romania inmatriculate pe firme din Bulgaria care dupa un timp au ajuns in faliment sau au acumulat datorii catre stat, iar masinile sunt cautate de politie pentru a fi confiscate in scopul recuperarii datoriilor firmelor respective de catre statul bulgar...asa o fi?
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 08-12-10 at 17:13.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 17:17   #2592
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cata max View Post
Va salut pe toti posesorii de Rover(frumoase masini).
Am un Rover 75 CDTI fabricatie 2002 si am o problema la articulatie fata.Am schimbat basculele si adupa 10 000 km trebuie sa schimb iarasi bascula stanga(bate grav un pivot ext).Vreau un sfat ce marca de bascula sa cumpar sa numai am problema asta(si nici prea scumpa) si la fel pentru flansele de sus de la telescoape, una e crapata si cred ca de acolo am bataie pe fata.Mentionez ca am cumparat basculele noi, nu au fost second.Am masina din 2005 si am facut 150 000 cu ea, sunt indragostit inca de masina si imi face placere de cate ori ma urc in ea.
salut cata max

incearca sa cumperi piesele direct din anglia pentru a avea parte de o calitate mai buna. originale ar fi cel mai bine
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 17:31   #2593
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
daca m-ati putea ajuta v-as ramane recunosctor. masina nu prea baga caldura,decat dupa foarte mult timp,si doar in fata,in spate daca dau drumul intra aer rece desi clima e data pe caldura, mari fluctuatii ale temperaturii apei,in mers respectiv in stationare. stiu ca au m-ai fost dezbatute subiectele dar nu gasesc in atatea pagini,precizez ca masina e un zt 190, si nu in ultimul rand,v-as cere o parere,am tot auzit numai lucruri bune despre ultimele generatii de instalatii GPL,credeti ca ar fi rentabila o astfel de achizitie,dat fiind faptul ca consumul masinii ajunge undeva pe la 14,5-15 litri,i-ar pretul unui litru de benzina a ajuns azi la 4,85 si tot o sa creasca. ce implicatii ar avea asupra motorului si nu numai? multumesc anticipat
parerile sunt impartite in legatura cu instalatiile de GPL si sunt sigur ca fiecare ar veni cu argumente pentru parerea lui...

am auzit de masini care au circulat sute de mii de km cu GPL. una dintre probleme ar fi in legatura cu supapele dar nu stiu sigur in ce consta. din cate am auzit trebuiesc inlocuite la o anumita perioada. o alta parte ce dezavantajeaza ar fi pierderea de putere a motorului dar asta nu cred ca poate fi considerata o problema, depinde de ce vrea proprietarul de la masina. daca vrei sa faci curse cu ea normal ca nu ti pui GPL...

cunosc persoane care au adoptat solutia GPL si sunt foarte multumite si de consum si de modul cum functioneaza masina

cu cat circuli mai mult cu atat mai repede iti vei amortiza investitia.citeam undeva ca economia poate ajunge la 40%
avand in vedere preturile in permanenta crestere ale carburantilor din romania, cred ca este o treaba buna sa faci masina sa cheltuiasca mai putin, ca oricum bani nu ti aduce

Last edited by player1; 08-12-10 at 17:39.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 22:02   #2594
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
daca m-ati putea ajuta v-as ramane recunosctor. masina nu prea baga caldura,decat dupa foarte mult timp,si doar in fata,in spate daca dau drumul intra aer rece desi clima e data pe caldura, mari fluctuatii ale temperaturii apei,in mers respectiv in stationare. stiu ca au m-ai fost dezbatute subiectele dar nu gasesc in atatea pagini,precizez ca masina e un zt 190, si nu in ultimul rand,v-as cere o parere,am tot auzit numai lucruri bune despre ultimele generatii de instalatii GPL,credeti ca ar fi rentabila o astfel de achizitie,dat fiind faptul ca consumul masinii ajunge undeva pe la 14,5-15 litri,i-ar pretul unui litru de benzina a ajuns azi la 4,85 si tot o sa creasca. ce implicatii ar avea asupra motorului si nu numai? multumesc anticipat
Nu stiu daca e la fel ca la rover dar daca temperatura apei nu ramane constant pe la 75-78 grade atunci termostatul e de vina daca nu ai heter matrixul infundat
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 08:38   #2595
cata max

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

__________________
Pentru Player1, da stiu asa e, dar mi se pare mai complicat.Sper sa gasesc pana la urma ceva bun si aici.De unde am cumparat basculele mi-au zis ca o sa mi-o inlocuiasca dar daca o sa bata si aia?As vrea sa pun ceva bun sa nu tot platesc manopera ca ajung pana la urma sa le platesc dublu.Totusi un producator de la care gasesc pe aici piese ma indruma cineva?
cata max is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -