Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 17:53   #361
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

salutare, am si eu un R 75 din 2003 diesel 1951 cmc 131 cai, masina e best, o am de 3 ani
arni is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:08   #362
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default

am citit si eu pe forum toate parerile despre rover 75. asa-i romanu daca nu e vw sau opel in rest nu sunt masini ci autoturisme. cand ai asa masina trebuie sa ai si un statut in societate parerea mea. iti ei asa masina ca iti place o admiri pe plan doi te intereseaza intretinerea si piesele. am fost si eu la autocenter din curiozitate sa intreb de piese pret . in cateva ore aveam orice piesa. romanu ar vrea un maybach mic sa consume 1l la 1000 km si sa nu ai consumabile deci un perpetuum mobile. daca nu vreti sa va coste nimic mergeti pe jos fratilor
arni is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:09   #363
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

cine e de aceeasi parere cu mine?
arni is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:14   #364
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Pai...ce sa zic...Rover 75 e ieftin acum, deci accesibil multora, chiar mai ieftin decat un Logan, dar te dispera pretul pieselor si aici cred ca se face selectia clientelei
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:00   #365
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ShNiddY View Post
pentru motorul meu cdti cum e mai bine sa folosesc frana de motor sau nu? va spun sincer nu o folosesc niciodata si ma doare sufletul cand aud unele motoare supraturate si bruscate k vezi tu unii se caca pe ei de mari soferi ce sunt k asa se conduce..si la semafor baga in trepte inferioare 4-3-2-1 (eu scot in ralenti)..e adevarat k motoarele diesel pe injectie consuma 0 litri in frana de motor si k nu le place sa mearga in ralenti??...sincer sa va spun mai bine schimb placutele de frana mai des decat sa folosesc abuziv frana de motor, care implica ambreajul si cutia de viteze
Cel mai bine este să foloseşti frâna de motor la momentul când turaţia este sub 15oo. Aşa poţi să scazi din 4 în 2 fără să bruschezi.
Este un topic undeva unde se recomandă ca înainte se frână de motor, în momentul în care ai piciorul pe ambreiaj, să accelerezi în gol, pentru a se ajunge la aceeaşi turaţie, dar este vorba de antrenament şi mie, sincer, nu prea îmi place să tot fac asemenea accelerări în gol.
Deci, dacă vi la un semafor şi ai a 4-a o laşi în frână de motor până scade turaţia la 12oo-15oo şi schimbi în a 2-a pe urmă frână de serviciu.
Eu nu fac frână de motor în treapta-ntâi.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:10   #366
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Thumbs up Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ShNiddY View Post
pentru motorul meu cdti cum e mai bine sa folosesc frana de motor sau nu? va spun sincer nu o folosesc niciodata si ma doare sufletul cand aud unele motoare supraturate si bruscate k vezi tu unii se caca pe ei de mari soferi ce sunt k asa se conduce..si la semafor baga in trepte inferioare 4-3-2-1 (eu scot in ralenti)..e adevarat k motoarele diesel pe injectie consuma 0 litri in frana de motor si k nu le place sa mearga in ralenti??...sincer sa va spun mai bine schimb placutele de frana mai des decat sa folosesc abuziv frana de motor, care implica ambreajul si cutia de viteze
Quote:
Originally Posted by arni View Post
cine e de aceeasi parere cu mine?
toţi de pe acest forum
cristea is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 10:09   #367
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
toţi de pe acest forum
salutare posesorilor. am si o intrebare ce inseamna la diesel motor subturat e o tin la 1800 e bine? in oras max treapta 3 a patra nu a vazut niciodata masina mea in oras dar cred ca in timpul apropiat nici pe a 3 nu o va vedea in nebunia de trafic. in plus a si intrat un nenorocit in mine mi-a bushit portiera sofer cu banii mei in 2-3 zile se rezolva dar astept sa vad ce zic asigurarile sunt constient ca va dura 2-3 luni

culmea ala e vinovat si alerg eu ca va dati seama nu am cun sa-l oblig sa-mi fucka masina mi-a dat asigurarea si la revedere. imi place legislatia din romania

avea si un cazan care nu valoreaza mai mult decat portiera si nu este el proprietarul

Last edited by alex MG ZR 160; 20-03-09 at 14:11.
arni is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 15:33   #368
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Thumbs up Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by arni View Post
cine e de aceeasi parere cu mine?
Intrutotul de acord cu tine.Am avut si opel( e drept ca mai demult un kadet) si am condus si vw. Fiecare masina cu calitatile si cu defectele ei.dar R75 da clasa multor masini.EU unul sunt mandru de masinutza mea un r75 cdti din 2005 superb negru.Poate o singura obiectie...se zgaraie relativ usor.Si mi-au tras baietii de la spalatorie niste zgarieturi de imi plange inima.In rest... e o masina care nu as schimba-o decat cu un a6 sau s80 sau e220 (toate astea sa fie mai noi eventual de 2007).Si e drept ca pesele sunt scumpe.Consumabilele nu foarte scumpe.Dar am avut o problema cu pompa de ambreiaj si am schimbat cu ocazia asta tot ce se putea schimba(pompa +cilindru+kit) si m-a dus la 37 milioane si apoi pompa de injectie care probabil ca o puteam repara dar am preferat sa o schimb si m-a costat 43 milioane de schimbat noua +releul de la bujii.In rest numai de bine despre ea.Si e sexy foc!!!
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 17:10   #369
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
Intrutotul de acord cu tine.Am avut si opel( e drept ca mai demult un kadet) si am condus si vw. Fiecare masina cu calitatile si cu defectele ei.dar R75 da clasa multor masini.EU unul sunt mandru de masinutza mea un r75 cdti din 2005 superb negru.Poate o singura obiectie...se zgaraie relativ usor.Si mi-au tras baietii de la spalatorie niste zgarieturi de imi plange inima.In rest... e o masina care nu as schimba-o decat cu un a6 sau s80 sau e220 (toate astea sa fie mai noi eventual de 2007).Si e drept ca pesele sunt scumpe.Consumabilele nu foarte scumpe.Dar am avut o problema cu pompa de ambreiaj si am schimbat cu ocazia asta tot ce se putea schimba(pompa +cilindru+kit) si m-a dus la 37 milioane si apoi pompa de injectie care probabil ca o puteam repara dar am preferat sa o schimb si m-a costat 43 milioane de schimbat noua +releul de la bujii.In rest numai de bine despre ea.Si e sexy foc!!!
asa e sexy ,stilata cu parfum de nobil. se vede asta si in trafic toata lumea face torticolis uitandu-se la ea dupa aia la sofer.
arni is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 17:18   #370
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

si majoritatea habar nu au ce marca e
pt valy_leo asa e si cu femeile frumoase si destepte investesti initial si dupa aia te bucuri o perioada lunga de timp.
nu cred ca ai sa mai ai probleme majore cu ea de masina vorbesc. sa te bucuri de ea in continuare de masina vorbesc
arni is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 19:58   #371
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Asa este, multi inca nu stiu ce marca e
Azi am parcat-o in fata unui birt unde erau adunati cativa"baietzashi" si-i auzeam cum se contrazic: ba ca-i Jaguar, ba ca-i nu stiu ce altceva...pana a zis unu' mai "citit", ca-i Rover si i-am vazut cum s-au dus in spatele masinii sa se convinga
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 22:27   #372
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

pai zyxy nu sunt tarani romanii? exista asa frumusete de masina
arni is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 09:41   #373
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Nu sunt tarani romanii, doar aia din fatza birtului
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 19:53   #374
ShNiddY

Stage 2
 
ShNiddY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 25
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
Cel mai bine este să foloseşti frâna de motor la momentul când turaţia este sub 15oo. Aşa poţi să scazi din 4 în 2 fără să bruschezi.
Este un topic undeva unde se recomandă ca înainte se frână de motor, în momentul în care ai piciorul pe ambreiaj, să accelerezi în gol, pentru a se ajunge la aceeaşi turaţie, dar este vorba de antrenament şi mie, sincer, nu prea îmi place să tot fac asemenea accelerări în gol.
Deci, dacă vi la un semafor şi ai a 4-a o laşi în frână de motor până scade turaţia la 12oo-15oo şi schimbi în a 2-a pe urmă frână de serviciu.
Eu nu fac frână de motor în treapta-ntâi.
Nu stiu nu prea mai convins ...eu la semafor ca-s cu a 3-a sau a 4-a, incetinesc si in timp ce scade turatia o scot din viteza, placutele de frana se schimba nu e problema. Eu am citit pe niste forumuri k nu e bine sa folosesti ralentiul in mers si de atunci folosesc frana de motor doar pe distante lungi, dar nu si in aglomeratie unde frana de motor presupune folosirea in exces a ambreajului...si stim toti cum e cu ambreajul la R75
ShNiddY is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 22:19   #375
kozzmote

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2
Default help me

am un rover 75 2.0 cdti vreau sa fac revizia acuma de 105 mii si nu stiu cat ulei imi trebuie . in autodata v3,18 care e cea mai noua nu imi gaseste tipul motorului . dar la bmv 520;320 e acelasi tip, ce sa fac de care ulei sa cumpar si cat ?
kozzmote is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -