Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 16:00   #1531
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
pana la urma ti ai rezolvat problema? s a desfundat? da caldura?
trebuie dat jos antigelul presupun, nu?
s-a mai desfundat pentru ca mie nu imi mai baga caldura deloc, acum imi baga putintel pe partea mea. nu se da jos antigelul se desface caloriferul si curge putin antigel in masina cam 0.5 litri, nu trebuie scos sntigelul din masina
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 16:09   #1532
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
pana la urma ti ai rezolvat problema? s a desfundat? da caldura?
trebuie dat jos antigelul presupun, nu?
s-a mai desfundat pentru ca mie nu imi mai baga caldura deloc, acum imi baga putintel pe partea mea. nu se da jos antigelul se desface caloriferul si curge putin antigel in masina cam 0.5 litri, nu trebuie scos sntigelul din masina
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 18:59   #1533
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
multumesc de raspuns. S-AR PUTEA sa fie asta cauza. in trecut s a folosit solutie (praf) pentru obturarea unei fisuri de la radiator.se poate ca solutia sa fi obturat mai mult decat trebuia si poate si prin alte locuri. acum este antigel cum scrie la carte.fisura nu mai exista de mult. ma echipez si ma duc sa vad cum se compoata tevile alea de pe tur-retur.revin
am revenit. tevile de pe tur si retur sunt fierbinti amandoua in asa fel incat nu poti tine mana pe ele mai mult de o secunda...
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:06   #1534
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
s-a mai desfundat pentru ca mie nu imi mai baga caldura deloc, acum imi baga putintel pe partea mea. nu se da jos antigelul se desface caloriferul si curge putin antigel in masina cam 0.5 litri, nu trebuie scos sntigelul din masina
de ce nu ai luat unu fara probleme de la dezmembrari?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:09   #1535
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

a mai aparut o problema. in seara asta am observat ca nu mai functioneaza lampile de marsarier. am verificat becurile-sunt in regula.siguranta nu am apucat sa o verific. am inteles ca este undeva un contact, la cutia de viteze sau la schimbator.asta ar putea fi problema? ce e de facut, de desfacut? si unde se afla mai exact contactul asta? multumesc anticipat
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 08:50   #1536
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
a mai aparut o problema. in seara asta am observat ca nu mai functioneaza lampile de marsarier. am verificat becurile-sunt in regula.siguranta nu am apucat sa o verific. am inteles ca este undeva un contact, la cutia de viteze sau la schimbator.asta ar putea fi problema? ce e de facut, de desfacut? si unde se afla mai exact contactul asta? multumesc anticipat
Langa planetara din stanga, pe cutie. Scoti mufa, pui contactul, cuplezi mersul inapoi si scurcircuitezi cu o agrafa de birou. Daca se aprind lampile, scoti afara switch-ul si-l schimbi. Costa 40-50 de lei. Daca nu se aprind, nu-i el de vina.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 10:43   #1537
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
am revenit. tevile de pe tur si retur sunt fierbinti amandoua in asa fel incat nu poti tine mana pe ele mai mult de o secunda...
este posibil sa circule apa bine numai pe jumatatea dinspre sofer iar inspre partea dreapta sa fie infundat si sa nu circule. daca vrei sa fii sigur da-l jos si baga apa fierbinte in el si vezi daca se incalzeste tot
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 10:52   #1538
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
de ce nu ai luat unu fara probleme de la dezmembrari?
am luat unul dar omu' mi-a zis ca motorul de pe masina aia fusese fiert sau asa ceva si ca intrase ulei in apa iar masina statea de 1 an. mi l-a dat sa-l incerc fara obligatie dar cand am bagat apa in el abia a intrat vreo 100 ml, dupa care am incercat sa-l desfund. nici nu vrei sa stii ce iesea din el, se facusera cocoloase de ulei cu noroi sau nus tiu cu ce dar degeaba nu am putut sa-l readuc la starea initiala si l-am lasat pe al meu. am mai sunat la cineva care avea o masina dezmembrata care mi-a cerut 350 lei mi s-a parut scum si am vrut sa-mi iau unul nou de pe ebay dar am tot amanat pentru ca se facea destul de cald in masina chiar daca mai greu.il gasisem la pretul de 50 lire+transport. daca iti iei unul ai grija de care ai tu pentru ca sunt 2 modele:unul cu tevile lungi si unul cu tevile scurte dar cele mai comune sunt cele cu tevile scurte. am impresia ca la diesel e cel cu tevile lungi dar nu stiu sigur.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:35   #1539
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Langa planetara din stanga, pe cutie. Scoti mufa, pui contactul, cuplezi mersul inapoi si scurcircuitezi cu o agrafa de birou. Daca se aprind lampile, scoti afara switch-ul si-l schimbi. Costa 40-50 de lei. Daca nu se aprind, nu-i el de vina.
scurt si la obiect. 40-50 lei la dezmembrari banuiesc. cutia manuala de pe CDT e aceeasi cu cea de pe benzinare (manuala), nu? deci ma gandesc la faptul ca exista doar un model de swich pt toate...
multumesc workaholic

Last edited by player1; 09-02-10 at 12:48.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:41   #1540
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
este posibil sa circule apa bine numai pe jumatatea dinspre sofer iar inspre partea dreapta sa fie infundat si sa nu circule. daca vrei sa fii sigur da-l jos si baga apa fierbinte in el si vezi daca se incalzeste tot
de incalzit se incalzeste masina in scurt timp. problema este ca se simte o diferenta mica de temperatura daca verific cu mana. o sa l dau jos cand o sa se mai incalzeasca si o sa l iau putin la intrebari. am desfacut si in dreapta si instanga. e ca nou acolo la matrix heater.pic de praf nu are. suruburile sunt nezgariate. tind sa cred ca nu s a umblat vreodata acolo...
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:44   #1541
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
am luat unul dar omu' mi-a zis ca motorul de pe masina aia fusese fiert sau asa ceva si ca intrase ulei in apa iar masina statea de 1 an. mi l-a dat sa-l incerc fara obligatie dar cand am bagat apa in el abia a intrat vreo 100 ml, dupa care am incercat sa-l desfund. nici nu vrei sa stii ce iesea din el, se facusera cocoloase de ulei cu noroi sau nus tiu cu ce dar degeaba nu am putut sa-l readuc la starea initiala si l-am lasat pe al meu. am mai sunat la cineva care avea o masina dezmembrata care mi-a cerut 350 lei mi s-a parut scum si am vrut sa-mi iau unul nou de pe ebay dar am tot amanat pentru ca se facea destul de cald in masina chiar daca mai greu.il gasisem la pretul de 50 lire+transport. daca iti iei unul ai grija de care ai tu pentru ca sunt 2 modele:unul cu tevile lungi si unul cu tevile scurte dar cele mai comune sunt cele cu tevile scurte. am impresia ca la diesel e cel cu tevile lungi dar nu stiu sigur.
daca vrei sa fi sigur ca ai scapat de problema asta cumperi unul nou de pe ebay si sti o treaba. multumesc de raspunsuri
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 16:35   #1542
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Langa planetara din stanga, pe cutie. Scoti mufa, pui contactul, cuplezi mersul inapoi si scurcircuitezi cu o agrafa de birou. Daca se aprind lampile, scoti afara switch-ul si-l schimbi. Costa 40-50 de lei. Daca nu se aprind, nu-i el de vina.
am verificat switch ul. am scurtcircuitat mufa cu o bucata de sarma, s au aprins lampila de marsarier. o sa caut piesa la baietii astia ce fac bucati masinile... multumesc
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 16:48   #1543
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Langa planetara din stanga, pe cutie. Scoti mufa, pui contactul, cuplezi mersul inapoi si scurcircuitezi cu o agrafa de birou. Daca se aprind lampile, scoti afara switch-ul si-l schimbi. Costa 40-50 de lei. Daca nu se aprind, nu-i el de vina.
am verificat switch ul. am scurtcircuitat mufa cu o bucata de sarma, s au aprins lampila de marsarier. o sa caut piesa la baietii astia ce fac bucati masinile... multumesc
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 16:53   #1544
miki2

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut, am nevoie de o bara fata si far stanga pentru Rover 75 '04 modelul cu facelift.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat unde as putea gasi piesele (nu dezmembrari- masina se repara pe asigurare). Masina e in service de 1 luna jumate si baietii de acolo nu se descurca
Mci
miki2 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 12:51   #1545
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by miki2 View Post
Salut, am nevoie de o bara fata si far stanga pentru Rover 75 '04 modelul cu facelift.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat unde as putea gasi piesele (nu dezmembrari- masina se repara pe asigurare). Masina e in service de 1 luna jumate si baietii de acolo nu se descurca
Mci
piese noi se gasesc pe ebay. daca le ai putea cumpara printr o firma care comercializeaza piese auto cred ca ar fi ok cu reparatia pe asigurare

http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-V8-MK...item2eaafbe456

daca are cineva o solutie mai buna. astept si eu o idee. oricine se poate gasi la un moment dat in situatia mai sus mentionata.multumesc
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -