Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-10, 10:35   #1786
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
ok.am inteles.uitati de ce am spus mai devreme.
buna asta mosule.....e destul de greu ceea ce vrei sa faci.....dar oricum si cu 1l/100km daca reduci consumu' tot ar fi bine spor la modificat.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 11:04   #1787
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
buna asta mosule.....e destul de greu ceea ce vrei sa faci.....dar oricum si cu 1l/100km daca reduci consumu' tot ar fi bine spor la modificat.
jm3k3rd3mik nu/mi mai spune mos.ca am 24 de ani.te rog eu.si referitor la 1l/100 km asta am reusit/o,poate chiar 2l/100.dar inca nu am terminat de testat.acum ca sa te clarific un pik fa tu singur un calcul. un drum alexandria-ploiesti si retur consum de 100 lei.dar asta in conditii de zapada,cand mai mult de 60 nu se putea merge nici pe dn1 nici pe dn6(era si noapte,stratul de zapada era de 4 cm pe asfalt,ningea si o si viscolea,deci vizibilitate in 6-7m),am redus si din presiunea din anvelope ca s aibe aderenta mai mare.100 de lei in cap. e vb de 320i,24 valve cu vanos.pt asta am sp ca nu am term de testat.am s mai fac un test la sfarsitul lunii pe asfalt uscat si am s postez atunci.sunt rezultate preliminare.oricum am un prieten cu un santa fe care are si el si ii consuma 7-8%.motor de 2.5 benzina.iar dak incepeti cu glume si bancuri mai bn asa cum am sp uitati de ce am sp si incheiem discutia.ce e atat de greu de inteles.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 12:56   #1788
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

eu zic sa punem toti bani sa ne aducem o cisterna de benizna de pe unde e ea cea mai ieftina. ne facem benzinarie proprie))) glumesc, logic, dar e trist ce se intampla. Am prins si eu benzina cu 2.8, si parca nu era asa de demult. De la 2.8 la 4.4 e in jur de 60% majorare. La un plin ne iau din buzunar 100 de lei in plus.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 12:57   #1789
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

O revolutie nu vreti sa facem?am avea nevoie de una..dar sa revenim la problemele noastre legate de topic ca pe urma isi face moderatorul talentu pe noi
P.S.: Sarpe ai dreptate
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 15:26   #1790
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sene View Post
De ceva timp caut sa achizitionez modulul de diagnoza si resoftare pt instalatia de gpl. La serviceul unde am instalat gpl-ul m-a intrebat dak vreau sa schimb puterea motorului, binenteles proportional cu consumul, iar (desi e ceva din filme deocamdata) in fast and furious ati vazut k politaiu avea laptopul pe scaunul din dreapta si putea modifica in timp real ecu. Stiu k poate vorbesc de avioane dar dak reusesc sa-mi iau un modul dinala de se conecteaza la calcu gpl-ului fac rost de soft (k doar suntem in ro) si incerc sa-l modific cumva k atunci cand merg cu masina sa modific parameterii de functionare ai motorului in timp real. Adik la drum lung sa-i scad programarea de consum, la liniute sau alte alea sa-i cresc. e cam greu da' nu imposibil Proiect de viitor
Sa-mi una ! Ai vazut toata seria ?
Se poate face asa ceva ? Si ma gandesc ca o sa cam coste ceva ca altfel o sa vedem berlinele 1310 cu computer de bord si copilot la tastatura !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 16:33   #1791
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Sa-mi una ! Ai vazut toata seria ?
Se poate face asa ceva ? Si ma gandesc ca o sa cam coste ceva ca altfel o sa vedem berlinele 1310 cu computer de bord si copilot la tastatura !
hai k ai fost tare. e cam exagerant treaba cu modificatul softului.pana la urma e masina nu e paly station 2.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 17:22   #1792
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
jm3k3rd3mik nu/mi mai spune mos.ca am 24 de ani.te rog eu.si referitor la 1l/100 km asta am reusit/o,poate chiar 2l/100.dar inca nu am terminat de testat.acum ca sa te clarific un pik fa tu singur un calcul. un drum alexandria-ploiesti si retur consum de 100 lei.dar asta in conditii de zapada,cand mai mult de 60 nu se putea merge nici pe dn1 nici pe dn6(era si noapte,stratul de zapada era de 4 cm pe asfalt,ningea si o si viscolea,deci vizibilitate in 6-7m),am redus si din presiunea din anvelope ca s aibe aderenta mai mare.100 de lei in cap. e vb de 320i,24 valve cu vanos.pt asta am sp ca nu am term de testat.am s mai fac un test la sfarsitul lunii pe asfalt uscat si am s postez atunci.sunt rezultate preliminare.oricum am un prieten cu un santa fe care are si el si ii consuma 7-8%.motor de 2.5 benzina.iar dak incepeti cu glume si bancuri mai bn asa cum am sp uitati de ce am sp si incheiem discutia.ce e atat de greu de inteles.
Bine domnule, bine, scuze.....doamneeee, nici nu mai stii cat de frumos sa mai vorbesti cu lumea p'aici, ca dehhhh, se supara.
Te'ai vazut cu multe trucuri d'aici scoase, si aplicate, si gata, iti sare tzandara la orice afirmatie? Care "MOSULE", este rezonabila totusi......nu ti'am zis gen homo/tampit/prost, sau mai stiu eu.
In fine......
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 18:15   #1793
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ma bucur ca nu sa pierdut simtul umorului !!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 18:21   #1794
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Bine domnule, bine, scuze.....doamneeee, nici nu mai stii cat de frumos sa mai vorbesti cu lumea p'aici, ca dehhhh, se supara.
Te'ai vazut cu multe trucuri d'aici scoase, si aplicate, si gata, iti sare tzandara la orice afirmatie? Care "MOSULE", este rezonabila totusi......nu ti'am zis gen homo/tampit/prost, sau mai stiu eu.
In fine......
hmm.nu te mai inteleg frate.nu stiu cu ce ti/am gresit frate.eu doar te/am rugat frumos sa nu/mi mai spui asa.de cate ori ti/am vb am facut/o civilizat iar tu acum vii cu ironii d/astea... in fine e decizia ta cum te comporti.iar in legatura cu termenii aia pe care spui tu ca i/ai evitat,nu stiu dak isi au locul sau rostul aici.nu inteleg de ce reactionezi asa.eu am tot respectul pt tine in primul rand ca ai deschis threadul,si pt ceea ce faci aici.am mai spus asta o data.si acelasi respect il port pt toti de aici. eu unul nu raspund la provocari ca nu vreau s intru in polemici.k nu fac bn la nimeni.oricum scuze dak te.am jignit sau dak te/am deranjat cu ceva.pe viitor sper s nu se mai intample.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 00:52   #1795
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
hmm.nu te mai inteleg frate.nu stiu cu ce ti/am gresit frate.eu doar te/am rugat frumos sa nu/mi mai spui asa.de cate ori ti/am vb am facut/o civilizat iar tu acum vii cu ironii d/astea... in fine e decizia ta cum te comporti.iar in legatura cu termenii aia pe care spui tu ca i/ai evitat,nu stiu dak isi au locul sau rostul aici.nu inteleg de ce reactionezi asa.eu am tot respectul pt tine in primul rand ca ai deschis threadul,si pt ceea ce faci aici.am mai spus asta o data.si acelasi respect il port pt toti de aici. eu unul nu raspund la provocari ca nu vreau s intru in polemici.k nu fac bn la nimeni.oricum scuze dak te.am jignit sau dak te/am deranjat cu ceva.pe viitor sper s nu se mai intample.
treaba care vrei tu s-o faci am cam incercat-o eu
intamplator ma ocup (si) de calculatoarele celui mai mare distribuitor si montator de instalatii GPL din Craiova si ce spui tu aici am facut si eu
sincer....explicatia ta cu laptopu si modificarile din mers nu e deplasata,ci foarte aproape de realitate,ultima data asa mi-am modificat eu hartile de injectie la GPL ...patronu' de la Nord Service cu laptopu in brate in dreapta si da-i pe centura Craiovei pana a iesit aproape ce-mi doream
problema e ca majoritatea softurilor au nevoie de o "cheie" USB (USB dongle) care "spune" softului ca are voie sa faca modificari
iar cheile alea usb le dau numai importatorii de instalatii
sau...poti sa le emulezi cu anumite softuri
daca esti chitit sa faci asta putem sta de taina sa-ti dau cateva detalii
asta dupa ce ma intorc de la 4TD
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 08:59   #1796
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Deci pana la urma este realizabila . Sunt curios pana unde se poate ajunge si cati banii inghite distractia .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 10:28   #1797
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Tocmai am dat comanda de 4 bujii pentru bmw Bmw ul este din 94 pe curea 318 i . Bujiile de care am dat comanda au cate 4 picioruse dalea , 90 de lei toate 4 . Am facut bine ca am luat cu 4 ? A bagat ultimile 7 cifre din talon si originale apareau cu 4 picioruse .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 13:09   #1798
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

baieti stie cineva daca se poate monta volan cu airbag pe o pisicuta care din fabrica (cred) nu a avut? Eu am volan de m3 e30 de cand am luat-o, si cand l-am dat jos, n-am vazut nici o mufa de airbag, deci ma gandesc ca nu a avut. Stie cineva ce presupune transformarea asta? ma refer la bani, in general.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 13:55   #1799
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Tocmai am dat comanda de 4 bujii pentru bmw Bmw ul este din 94 pe curea 318 i . Bujiile de care am dat comanda au cate 4 picioruse dalea , 90 de lei toate 4 . Am facut bine ca am luat cu 4 ? A bagat ultimile 7 cifre din talon si originale apareau cu 4 picioruse .
I-ti regasesti masina in tabelul de mai jos si alea sunt bujiile recomandate de producator. Eu personal as recomanda NGK iar pe forumurile din afara tot astea le recomanda .Freedom of choice
Attached Files
File Type: pdf SparkPlugChart.pdf (25.7 KB, 68 views)
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 15:02   #1800
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Nu stiu de ce firma am dat comanda ... in general voi de care folositi ? cu 2 sau cu 4 picioruse dalea ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -