Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-10, 07:09   #1711
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

la mn merge.... a si vezi ca intervalul se schimba doar in mers, pe loc e automat pe "intermitent"
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 09:39   #1712
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Preincalzire incuietoare usa sofer
1. Cu usa incuiata, se trage de maner si se tine 15-20 de secunde.
2. Rezultatul final - incuietoarea se va incalzi.
Daca lasati butonul de lumina interior pe pozitia 1, acest lucru va fi semnalizat si de aprinderea luminii odata cu incalzirea incuietorii.
Toate pisicile au optiunea asta? de unde stiu daca o am sau nu?
Ar fi o chestie tare faina
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 16:01   #1713
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
salut!
hai sa revenim putin la topic si sa mai dau si eu niste tricks pt e36, probabil ca multi le stiu deja, dar pt cei care nu stiu:

Reglarea cadentei stergatoarelor, atunci cand sunt pe pozitia 1

1. Se trece maneta in pozitia 1, apoi imediat inapoi in 0.
2. Se asteapta un interval de timp de max 25 secunde, si se trece maneta inapoi in pozitia 1.
3. Timpul petrecut la pasul 2, va programa cadenta stergatoarelor pt treapta 1.[/b]
Am incercat ieri treaba cu stergatoarele si chiar functioneaza. Multumesc! E plina de surprize masina asta .
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 16:06   #1714
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

si la mine merge treaba cu stergatoarele...cu manerul am uitat sa incerc
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 17:39   #1715
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by nebundlegat View Post
Toate pisicile au optiunea asta? de unde stiu daca o am sau nu?
Ar fi o chestie tare faina
in principiu daca ai duzele sergatoarelor incalzite ar trebui sa ai si optiunea asta. A fost parte a winter pack-ului, dar s-a pus si separat.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 17:41   #1716
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cu manerul e cam greu sa-ti dai seama fizic, dat fiind faptul ca se incalzeste in interior. Daca ti se aprinde lumina cand tragi de el, ar trebui sa mearga.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 19:22   #1717
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ce ziceti baieti, merita pisicutele noastre aceste grile m6 look? cica se potrivesc perfect pe pisicute si cred eu ca le dfa un aspect unic. Acum le-am vazut si eu pe bazar la 60 de euro. Oare merita banii? Mie mi se par cel putin interesante.


http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...2021.html#poze
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 23:31   #1718
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Pai tu vrei sa ai seria 3 cu ochi de seria 6 ?! Eu nu !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 02:29   #1719
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu o problema .. de curand imi apar tot felul de erori in bord,mi se aprinde becul CHECK in bord si OBC`ul o ia razna cu toate nebuniile in nemteste!
De curand am schimbat 2 becuri la ceasuri,un proiector,am dat stopurile jos(si le-am pus inapoi),si am scos plasticele de la schimbator(am cutie automata) - deci inclusiv mufele de la butoane,cutie etc.
La 1 - 2 zile dupa toate astea au inceput erorile in bord.se leaga de electrica in mare parte.toate becurile posibile pe masina functioneaza,masina merge perfect,cutia la fel,totul este ok numai k ma deranjeaza erorile.Initial am crezut ca este de la lichidul de parbriz - nu a fost..
Mentionez ca am obc`ul cu CHECK CONTROL .. as vrea sa ma duc la Filaret-BMW sa o bag pe tester,eventual daca nu e nimic grav sa-mi anuleze erorile si DACA se poate sa-mi schimbe din germana in engleza sa ma inteleg si eu cu masina asta
Am mai incercat sa scot si + de la baterie,si-a revenit putin dar a luat-o iar razna ...
V-ati intalnit cu asa ceva pana acum?aveti vrun sfat?oricum luni ma duc la rep.,dar poate ii dau de cap cu ajutorul vostru
Thx
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 08:06   #1720
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Am si eu o problema .. de curand imi apar tot felul de erori in bord,mi se aprinde becul CHECK in bord si OBC`ul o ia razna cu toate nebuniile in nemteste!
De curand am schimbat 2 becuri la ceasuri,un proiector,am dat stopurile jos(si le-am pus inapoi),si am scos plasticele de la schimbator(am cutie automata) - deci inclusiv mufele de la butoane,cutie etc.
La 1 - 2 zile dupa toate astea au inceput erorile in bord.se leaga de electrica in mare parte.toate becurile posibile pe masina functioneaza,masina merge perfect,cutia la fel,totul este ok numai k ma deranjeaza erorile.Initial am crezut ca este de la lichidul de parbriz - nu a fost..
Mentionez ca am obc`ul cu CHECK CONTROL .. as vrea sa ma duc la Filaret-BMW sa o bag pe tester,eventual daca nu e nimic grav sa-mi anuleze erorile si DACA se poate sa-mi schimbe din germana in engleza sa ma inteleg si eu cu masina asta
Am mai incercat sa scot si + de la baterie,si-a revenit putin dar a luat-o iar razna ...
V-ati intalnit cu asa ceva pana acum?aveti vrun sfat?oricum luni ma duc la rep.,dar poate ii dau de cap cu ajutorul vostru
Thx
De schimbat in engleza stiu ca se poate dar nu mai stiu comenzile , vazusem pe alt forum ; Intreaba-l pe Google , imposibil sa nu-ti dea raspuns. Tie iti da eroare pe partea electrica dar ce ma ingrijoreaza mai mult este becul CHECK . Recomand sa mergi sa o pui pe tester pentru becul CHECK si verifica din nou pe la becuri pe unde ai umblat de fir intrerupt/taiat .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 10:44   #1721
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut..am si eu o probl...aseara mi-a sarit in timpul mersului furtunul care intra din radiator in chiuloasa....l-am bagat...am lasat sa se raceasca...am completat cu apa...si degeaba.nu imi mai baga caldura si apa creste la jumatate(la bord) in max un min ! bolboroase nu face in vasu de expansiune, deci nu cred ca e garnitura de chiuloasa...nu stiu...stiti ceva..careva...cumva... ?
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 11:56   #1722
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
salut..am si eu o probl...aseara mi-a sarit in timpul mersului furtunul care intra din radiator in chiuloasa....l-am bagat...am lasat sa se raceasca...am completat cu apa...si degeaba.nu imi mai baga caldura si apa creste la jumatate(la bord) in max un min ! bolboroase nu face in vasu de expansiune, deci nu cred ca e garnitura de chiuloasa...nu stiu...stiti ceva..careva...cumva... ?
si mie mi-a sarit (eu m-am si oparit putin). trebuie aerisit calumea.
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:13   #1723
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
.. dar ce ma ingrijoreaza mai mult este becul CHECK . Recomand sa mergi sa o pui pe tester pentru becul CHECK si verifica din nou pe la becuri pe unde ai umblat de fir intrerupt/taiat .
check-ul ala i se aprinde pt ca are erori la instalatia electrica, nu pt ca are erori la motor.

@kid: ai pus becurile stock? sau ai pus leduri prin bord, angel-eyes prin faruri etc.. ca si alea iti dau erori la check. daca nu, eu zic sa mai umbli la triplele de spate, snt cunoscute pt belele care le fac. vezi daca iti merge ceata, in primul rand.. eventual mai curata mufele de la triple.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:23   #1724
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nebundlegat: pai am incercat si aerisirea..sa desfac surubelu ala de langa busonu de la vasyu de expansiune.si nu iesea aer nu iesea nimic...oare doar asta sa fie problema? mersi
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:55   #1725
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
salut..am si eu o probl...aseara mi-a sarit in timpul mersului furtunul care intra din radiator in chiuloasa....l-am bagat...am lasat sa se raceasca...am completat cu apa...si degeaba.nu imi mai baga caldura si apa creste la jumatate(la bord) in max un min ! bolboroase nu face in vasu de expansiune, deci nu cred ca e garnitura de chiuloasa...nu stiu...stiti ceva..careva...cumva... ?
Incearca un alt termostat .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -