Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 12:33   #76
emy4bmw

Stage 4
 
emy4bmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 209
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Domnule "diclatu", te rog sa iti vezi de treaba ta si ramai macar pe subiect! Eu am masina din 2001, de 5000 euro si taxa de 4500 ( taxa de acum 1 an ). Nu sunt nebun sa inmatriculez masina la romani cu taxa asta! da, o sa trec pe nr romanesti dupa ce dau statul in judecata si o sa o inmatriculez gratis, dar presupun ca si atunci iti va fi ciuda, ca n-am platit nimic pentru mediu, asai? Imi e scarba de gandirea ta, de mentalitatea ta. pacat, ca puteai fi un om de treaba, care sa isi spuna o parere fara sa jigneasca pe nimeni si fie vazut cu ochi buni!

ps: pentru cei care va plangeati de cei cu bulgaria in privinta asigurarilor: Sunt enorm de multe dacii, vechi de cand era bunica fata, care circula prin comune cu ele neasigurate! cunosc destule cazuri cand au venit sa le fac asigurare ca i-a obligat politia si i-a amenintat cu amenda. Eh... uite ca nici padurea noastra nu e verde.
Si inca ceva: l-am lovit pe un taximetrist (din neatentie) si i-am facu varza masina. baiatul s-a speriat tare cand a vazut ca sunt cu numere de bulgaria, dar , si-a reparat masina mai repede decat daca aveam asigurare romaneasca (vezi alianz III tiriac, carpatica, etc...care au tinut oamenii si 3 luni fara despagubiri.)
emy4bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 13:16   #77
comishel

Stage 5
 
comishel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 503
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

http://www.4tuning.tv/kNIVNY5hjt3/Ta...peste_3.0.html


ati vazut articolul asta?cred ca astia chiar au luat-o razna de tot,ar trebui sa se schimbe conducerea asta si chiar foarte repede,dar...poate vin alti hoti mai cinstiti foarte multe masini inmatriculate in romania se vor inmatricula la bg,presimt asta.....
__________________
Zambetul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar te ajuta sa iti vezi de drum!
comishel is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 13:18   #78
comishel

Stage 5
 
comishel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 503
Smile Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

https://www.4tuning.ro/taxa-auto/cozi...e-bg-7249.html


ce v-am spus
comishel is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 14:17   #79
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu am un opel calibra din 94' , 2000cm , euro 2 imatriculat pe BG si platesc pe an la asigurare cu carte verde cam 450 lei la ITP +impozit 300 lei ....k sa o imatriculez imi trb pt taxa cam 2400 euro si impozit anual 800 lei asigurare pe an cam 900 lei +ITP etc etc......

Deci de ce sa raman cu un gol in buzunare ...pardon ''un mare gol'' k imi place sa am nr cu ro?!

A si ca sa nu uit am un salariu de 1300 lei pe luna!

Inca un lucuru sa nu uitam k pe langa imatriculare si impozite k sa mergi cu masina trb sa ii bagi si benzina .......si totusi este destul de scumpa!
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 14:23   #80
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

FORTZA BULGARIA !!! din 2007 am masina pe BULGARIA , 1 drum in ITALIA la parinti si nenumararte drumuri in Bulgaria !!! ) ASA ca acei ...FRICOSI cu masini pana in 2000 euro sau mais tiu eu ce BIJUTERII tinetile in PARCARE pana os coate TAXA .....NU DATI 500 euro al BULGARI sa inmatriculati , NU FITI FRAIERI , tinetio pe dreapta pana o ia RUGINA !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 15:31   #81
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

@Sorela: mare dreptate ai! economia e economie, si in afara de benzina care e scumpa, unde mai pui ca mai pica si cate-o piesa ceva.... anual mai trebuie si o revizie... deci nu gasesc nici un motiv pt care sa platesti la stat niste bani care poti sa ii investesti in masina sau sa te bucuri de ei in alte moduri (gen concediu mai mare), sau pur si simplu sa ii pui deoparte!!!

Quote:
Originally Posted by Radoo_84 View Post
La ce taxe avem(si vom avea mai mari) si la cat se fura in tara asta, la cat se mint si ne mint in primul rand pe noi, cetateanul de zi, se merita din plin!!!!
O sa vada astia ca nu le iese pasenta cu inmatricularea si o sa se bage toti la BG, si o sa mareasca impozitu la astia care raman! Un lucru e clar, tot ce au facut n-a contribuit decat cu scaderi de venituri la stat, si acum incearca in alta parte ca sa compenseze! Si o dau din lac in put!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 17:00   #82
drobet@

Stage 5
 
drobet@'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 535
Member of:
[Nissan]
[2 Roti]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

sa va zic si eu parerea mea despre inmatriculatu pe bulgari totul este super ok pana intr-o zi cand te opreste un nenea garcea si iti spune ca acea masina a fost data in consemn ca fiind radiata si te alegi frumusel cu un mic dosar si cu masina confiscata . Iar de faza ca domle am contract de vanzare cumparare si procura numi poate face nimeni nimik ca am drepturi depline se inseala amarnic in urmatoarea secunda dupa ce ai plecat de langa bulgar se poate duce frumos si sa anuleze procura si contractu ca si cum niciodata nu au existat iar cele care sunt inmatriculate pe firma mai exista si treaba ca ele pot intra in colaps si se pune sechestru pe masini toate astea vi le spun din realitate nu povesti de adormit copii cel mai bine e sa fie numele tau in acte sa dormi linisit noaptea ca sa nu te trezesti ca dimineata nu mai ai masina in parcare mult succes si jos cu Boc
__________________
Cars,cars and more cars

drobet@ is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 17:05   #83
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Adevarul e ca sunt avantaje la inmatricularea pe RO:
- numar preferential
- arata altfel o masina cu nr de RO
- e mai sigur, pentru ca e masina ta si actele pe numele tau
- nu trebuie sa te duci anual in BG sa faci actele din nou
si mai sunt...

DAR in circumstantele actuale, guvernul aproape obliga sa se inmatriculeze masini in BG! Asa ca se merita din punct de vedere financiar sa inmatriculezi pe BG decat pe RO! Votez PRO BG!
(Aici ma refer la inmatricularea pe BG a masinilor aduse din afara, nu si trecerea celor din RO pe BG!)

Sa plateasca ei impozite si taxe de inmatriculare ca doar au de unde la cat au furat. Pacat ca au distrus industria si acum vor sa scoata bani doar din taxe si impozite care afecteaza numai "prostimea" ca ei au tot felul de privilegii.
*prostimea = noi, oamenii de rand
*ei = cei de la conducerea tarii (pentru cine nu a inteles)

P.S.: Rog pe cineva sa imi explice sau sa imi dea un link spre o explicatie cum sa inmatriculezi masina dand statul in judecata.
__________________
Y!M ID: vyxxk (dati add doar daca e nevoie)



Last edited by 3Xtreme; 22-09-10 at 17:08.
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 17:12   #84
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
Adevarul e ca sunt avantaje la inmatricularea pe RO:
- numar preferential
- arata altfel o masina cu nr de RO
- e mai sigur, pentru ca e masina ta si actele pe numele tau
- nu trebuie sa te duci anual in BG sa faci actele din nou
si mai sunt...

DAR in circumstantele actuale, guvernul aproape obliga sa se inmatriculeze masini in BG! Asa ca se merita din punct de vedere financiar sa inmatriculezi pe BG decat pe RO! Votez PRO BG!
(Aici ma refer la inmatricularea pe BG a masinilor aduse din afara, nu si trecerea celor din RO pe BG!)

Sa plateasca ei impozite si taxe de inmatriculare ca doar au de unde la cat au furat. Pacat ca au distrus industria si acum vor sa scoata bani doar din taxe si impozite care afecteaza numai "prostimea" ca ei au tot felul de privilegii.
*prostimea = noi, oamenii de rand
*ei = cei de la conducerea tarii (pentru cine nu a inteles)

P.S.: Rog pe cineva sa imi explice sau sa imi dea un link spre o explicatie cum sa inmatriculezi masina dand statul in judecata.

NU VA INTELEG pe unii arata altfel o masina pe Romania cu numere de Romania , de ce alea pe BG da urat ? sau de Italia ??? nu stiam ca tre sa ai placuta ...sa dea bine masina , si pe Bulgaria sunt numere misto si se poate scoate numar preferential !!
De esemplu : P-1000-PA
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:49   #85
horya_otto

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

eu am un 525 tds din 93 si rulez cu el si nam probleme este bine cu inmatricularea in bg
horya_otto is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:46   #86
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default

Quote:
Originally Posted by ASAP View Post
in primul rand, noul proprietar ar trebui sa vada masina, eu nu cred ca exista cineva care isi cumpara o masina fara sa o vada
deci clar se reduce acest risc cu cca 90%

singura varianta in care poti ramane fara masina, este ca proprietarul bulgar sa gireze cu ea la o banca si sa nu mai plateasca ratele, dar si aici sunt sanse fff mici, ca si banca trebuie sa vada masina si sa o evalueze + ca trebuie sa fie o masina destul de scumpa

eu sunt 1000000% PENTRU BG

statul nostru nu merita sa platim nimic, daca toti am evita sa platim aceste taxe absurde ei nu ar mai avea cum sa ia 27 de mil de eur pe 1km de autostrada


am si eu o intrebare.....cum gireaza bulgarul cu masina cand toate actele sunt la tine????

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Nu mai bate campii te rog io cu Cadillac din 2007 inscris pe Bulgaria ) .. Ramaneti la subiect mai bine
Procura nu se prezinta niciunui organ de lege,defapt cred ca toti care v-ati inscris masinile acolo v-au fost prezentate "mici reguli de circulatie" de catre bulgar.
In masina inscrisa pe Bg nu trebuie sa fie decat talonul,asigurarea+cartea verde si rovigneta pe tara respectiva.

prietene stai linistit ca iti arat eu daca nu crezi.....730 diesel din 2005 inscris in bulgaria....pur si simplu nu avrut sa o inscrie la noi...pt ca nu vrea sa dea banii statului.........

Quote:
Originally Posted by cata666 View Post
nu sunt de acord...
ai bani ,vrei masina???pe romania tata....
vad multe masini f frum prin oras...dar cand vad nr de ,,bahamas,,mor
fiecare cu ce are.......daca ai motor de 1.4 normal ca o tii pe romania...sau poate asa o cumperi majoritateaau motoare mari si pe mine unul nu ma intereseaza ce nr are masina...atat timp cat e legal.........am avut mai mult de 10 masini pe bg si nu m-a deranjat...merg cu masina nu cu nr de inmatriculare....

Quote:
Originally Posted by diclatu View Post
Degeaba va bucurati ca aveti masina.....masina cu numere bulgaresti. Cocalarie pe fata. Demonstrati celorlalti ca nu aveti bani de masina si v-ati cumparat o ruina in care au transpirat altii ani sau zeci de ani , o coaja ajunsa la cimitirul de masini,un fier pe care-l cumperi la pret de telefon mobil. O panarama ce nu va trece NICIODATA inspectiile tehnice.
sa vii sa iti arat masini de bulgaria din 90-94 cum isi bat joc de masini de 50.000 euro....noi.....si fraierii cu femeile in dreapta se dau in basinii.....si raman masca......fiecare isi i-a de cati bani are........

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Rover_cabrio, prietene, e normal sa zici ca nu-ti ia masina nimeni ca doar te ocupi cu asa ceva si promovezi inmatricularea pe BG, tu faceai reclame peste tot. Sa fii sanatos, foarte bine, si eu sunt de acord cu asta, dar hai sa prezentam lumii toate aspectele problemei, nu doar cele roz.

Un contract de vanzare-cumparare se face la orice colt de strada, la fel ca in Romania, nici nu e nevoie ca ambele parti sa fie prezente, trebuie doar cateva date din buletin. Nu are nicio valoare in cazul in care se ajunge in instanta.

Ford_V6, ai scos-o pe asta cu cartea si proprietarul de drept. E ca in Romania, iti dau masina, talonul si cartea si la revedere, da? Ce ma impiedica sa le dau pierdute si sa ma duc la RAR sa scot altele si sa declar masina furata? Nimic. Proprietar e ala care apare cu numele in carte, nu cel care detine cartea. Si eu conduc acum o masina pe alt nume, sunt proprietarul ei fizic, dar nu si legal. Daca imi ia talonul, nu-l pot recupera decat daca port numele din carte, corect?

Oameni buni, daca va dati cu parerea, faceti-o din toate punctele de vedere, nu doar cum vi se pare voua bine. Si intrebati si un avocat, ca nu strica.

In plus, oare de ce peste 400 de masini sunt cautate acum de politie pentru ca le vrea statul bulgar inapoi? Degeaba, cu siguranta nu.

Hai sa continuam discutia cu argumente si civilizat va rog.

imi permit sa te contrazic.....nu inmatriculez masini in bulgaria....sunt de acord cu inmatricularea...am fost in bulgaria de cateva ori sa inmatriculez masini personale si am facut actele doar la NOTARIAT nu ca in romania la rulota din capatul strazii.......

Last edited by aleks; 23-09-10 at 00:01.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 00:51   #87
Ticutzu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2
Thumbs up Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

O idee buna si profitabila pentru stat(nu al nostru) !!! AVANTAJE:
-te costa mai putin CLAR!!! (se stie despre ce sume e vorba)
-insa statul bulgar castiga atat pe moment cat si pe termen lung prin taxe , ITP si impozit dar si prin asigurari si , sincer vorbind , te duci pana acolo bei un suc , iti iei tigari treci si prin Metro k e sooper ieftin (stiu k am fost cu un prieten)

Last edited by aleks; 23-09-10 at 01:08.
Ticutzu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 09:28   #88
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Cam râdeam noi de bulgari şi îi porecleam castraveciori, dar se pare că Bulgaria are parte de un Guvern care ţine cu poporul său!

Nu încearcă exterminarea sa, precum Guvernul României!
În România de când ne-am făcut portocalii, se aplică legea selecţiei naturale!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 11:26   #89
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cam râdeam noi de bulgari şi îi porecleam castraveciori, dar se pare că Bulgaria are parte de un Guvern care ţine cu poporul său!

Nu încearcă exterminarea sa, precum Guvernul României!
În România de când ne-am făcut portocalii, se aplică legea selecţiei naturale!
Nu doar guvernul bulgar tine cu poporul sau, asta poate fi o aplicatie venita chiar de la UE, de ce vezi la tv reclame gen "Bulgaria, the magic lives here" sau "Bulgaria, try something diferent" si nu doar la noi, pe multe posturi de televiziune din afara am vazut reclame asta, de ce nu ar fi "Greece, a sunshine in your life" sau mai stiu eu ce alte reclame. Asta s-a dorit de la inceput, dezvoltarea statului Bulgar si majoritatea crezand ca facem o afacere buna am intrat in jocul lor.

Dupa cum am mai spus, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asa se intampla cand te intinzi mai mult decat iti ajunge plapuma. Majoritatea persoanelor din Romania au 2-3000 de euro dar doresc masini cu motoare mari si sute de cai. Si dupa ce le cumpara merg la benzinarie si alimenteaza cu 15 lei ca sa poata da doua ture in ziua respectiva. Cel putin asta-i parera mea ...
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 11:49   #90
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
Dupa cum am mai spus, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asa se intampla cand te intinzi mai mult decat iti ajunge plapuma. Majoritatea persoanelor din Romania au 2-3000 de euro dar doresc masini cu motoare mari si sute de cai. Si dupa ce le cumpara merg la benzinarie si alimenteaza cu 15 lei ca sa poata da doua ture in ziua respectiva. Cel putin asta-i parera mea ...
Cu 3000 euro cumperi un Golf IV din germania, si il aduci aici... Ti se pare normal sa platesti inca 3000 euro taxa de inmatriculare? Mie nu! Si daca imi zici ca un Golf IV 1.4/1.6 au motoare mari, si ca romanii sunt niste snobi.... mai bine nu mai posta. Iar daca o sa vii cu replica "Poti sa iei Golf IV si de aici", da, intr-adevar, dar multi nu vor pentru ca sunt masini fugarite si facute muci pe minunatele drumuri ale patriei, si daca mai dai si de vreunu d-ala care a schimbat filtrele o singura data in 25 mii km.... Sunt cazuri exceptionale, dar dupa tipurile de anunt din geamuri gen "e tipla n-am schimbat nimic la ea", sau "full fara piele/trapa/navi", iti mai pui si semne de intrebare... D-asta se duce romanu si isi aduce masina, ca sa ia ceva mai ingrijit. Si d-asta baga Guvernu taxe nesimtite, au impresia ca masina e un lux pe care ni-l dorim, cand de fapt e o necesitate. Eh, asta e, doar n-o sa tina cu noi...
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -