Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-10, 21:19   #31
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

te prezinţi la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor fără chitanţa care să ateste plata taxei pe poluare.
Se refuză înmatricularea autovehicolului intrucat lipseşte de la dosar chitanţa. Trebuie solicitat un raspuns oficial si in scris din care sa reiese ca DRPCIV refuză înmatricularea.
cu răspunsul scris de la DRPCIV, se actioneaza in judecata institutia in instanţa de contencios administrativ din cadrul tribunalului, fie la cea de drept comun şi se solicită judecătorului să oblige DRPCIV să înmatriculeze maşina fără plata taxei.
În motivarea acţiunii, trebuie men*ţionată încălcarea art. 85 si 90 din Tratatul de la Roma, precum şi a articolului 148, alin. 2 din Constituţia României.
Articolul 90 spune că nu poţi stabili pentru mărfurile existente pe teritoriul statului tău un regim fiscal discriminatoriu faţă de mărfurile care vin din spaţiul intracomunitar, iar alin. 2 din articolul 148 men*ţionează că în conflictul dintre o lege internă şi o lege comunitară are putere cea comunitară.
trebuie plătite taxa de timbru şi onorariul avocatului.
Este bine ca înainte de a intenta proces să verificaţi care opţiune este mai costisitoare, plata taxei sau procesul.
Trebuie luat în calcul şi timpul în care se poate soluţiona litigiul. Durata procesului depinde de gradul de încărcare al instanţei respective, in mod normal, poate dura între o lună şi şase luni. La asta trebuie adăugat şi un eventual recurs al DRPCIV, însă, fiind vorba de o hotărâre care nu este supusă dreptului de apel, este executorie imediat. Practic, îţi poţi înmatricula maşina imediat după sentinţă.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 21:35   #32
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Thumbs up Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

io sunt de accord cu inmatricularea pe bulgaria!
ai numai avantaje,iar masina nu cred ca are cine sa ti-o ia.
scutesti o groaza de bani cu chestia asta.
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 21:50   #33
Unknown02

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
o intrebare..daca in procura este o persoana x si imprumuta masina unei persoane y fara ca acea persoana y sa fie trecuta in acte ? este legal ..

am intreb personal un "organ" al politiei rutiere si mi'a raspuns ca nu este legal.. singura persoana care poate conduce masina este cea din procura..
da , are dreptate"organu'" in acest caz , dar cred ca se poate face un aditional la procura in chestiune si se poate trece si numele pers. aferente pt. un nr. limitat de zile dar asta nu stiu sigur,cu alte cuvinte daca ii dai masina lu fratitu' sa se duca sa faca piatza la market nu e legal pt. ca daca se va intampla un accident de circulatie in care masina ta va fi implicata in mod normal tu esti raspunzator pt. acele fapte , dar de fapt tu nu le-ai comis , in consecinta e un pic naspa,adica nu pot cerceta organele bine , din cauza asta cand ii dai pe mana o masina cuiva fie ca e fratele tau trebuie sa existe o procura pe numele pers. respective "in caz ca..."
Unknown02 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 21:55   #34
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

procura de la bulgar nu se poate face pe numele mai multor persoane? adica e ciudat sa nu ii poti da si masina nevestei
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 22:39   #35
emy4bmw

Stage 4
 
emy4bmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 209
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Procura care o am eu contine numele meu si al tatalui meu, deci, practic suntem toti cei care au permis.

ps: procura mea de la bulgar...e facuta in romania, la un notar public. Poate vi se pare ciudat, insa , unul dintre patroni e roman, si firma are un fel de filiala aici, deci, e totul ok
emy4bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 23:07   #36
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Detinatorul cartii de identitate este si derinatorul legal al autovehiculului. Cu alte cuvinte daca ai cartea nu poate nimeni sa faca nimic cu masina (sa o gireze la banca, sa o vanda etc ...).

Vreau si eu sa intre cineva aici si sa povesteasca cum a ramas el fara masina inmatriculata in orice tara ... nu numai BG. In rest zvonistica si pareri de la tot felul de neavizati.

Sigurul dezavantaj real este ca te opresc fraierii mai des .. in rest traiasca numerele de bulgaria, japonia, franta , trinidad tobago si alte tari prietene.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 23:39   #37
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Thumbs down Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

am masina cumparata din italia si am inscris-o la bulgari.....este adevarat ca unele masini inscrise la bulgari sunt cazaturi dar sa nu generalizam....ce sunt eu de vina ca basescu cu parlamentarii lui au pus taxa mare???.....asa sa traiasca bulgarii bine ca sunt baieti destepti......si chiar daca nu era taxa pe romania tot in bulgaria o inscriam....la ce impozite si asigurari avem....
si inca ceva cu poluarea....un autobuz sau un camion din 1900 toamna polueaza de nu se poate dar nu se i-a nimeni de cei care il detin....nu vreau sa nu fiu patriot dar respect oamenii care stiu sa faca bani....respect pt bulgari....romania tara de kko'''
__________________
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 23:42   #38
p.ady

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 137
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by gyno09 View Post
in bucuresti mai greu ca de la politie nu vor sa elibereze nici un fel de hartie cum ca nu inamatriculeaza masina fara taxa, si la judecatorie cere acea dovada de la politie ca nu vor sa o inmatriculeze masina fara taxa. ESCROCI NENOROCITI !
pai si impozitul?ne fura nenorocitii astia si acolo!
p.ady is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 23:50   #39
KisS_a4_b5

Stage 3
 
KisS_a4_b5's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 92
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

... Frate atata timp cat sa imatriculezi o "chiulea" de 3000 cmc te ajunge mii de euro de la anu... normal frate ..n-ai sa mai vezi pe strazi decat anglia si bulgarie... felicitari pentru Thread
KisS_a4_b5 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 23:59   #40
puyabv

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 164
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

In primul caz: sunt de acord cu inmatricularea in Bulgaria....pentru ca m au bagat in ceata taxele lu` Bocanel si Balescu/////// in al 2 caz: 2 bombe la palat si sau dus taxele JOS BASESCU!!!!!
puyabv is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:20   #41
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
o intrebare..daca in procura este o persoana x si imprumuta masina unei persoane y fara ca acea persoana y sa fie trecuta in acte ? este legal ..

am intreb personal un "organ" al politiei rutiere si mi'a raspuns ca nu este legal.. singura persoana care poate conduce masina este cea din procura..
DACA STATI cu frica asta ma nene spuneti ca conduceti masini de 100 000 euro si va e frica sa conduceti o panarama de 2-3000 euro ca nua veti procura in 4 ani CRED ca ama ratat procura la 2 "ORGANE" cum speniti voi

am prieten care are CADDILAC GTS dan 2007 inm pe BULGARIA pe RUSSE si lui ala nu ia mai fost frica sa bage masina de 10 de mii de euro si multi va CHINUITI cu panarame de 1000 -2000 euro nu de alta ca si eu conduc o masina de 2 000 euro NAM BENTLEY

Quote:
Originally Posted by p.ady View Post
pai si impozitul?ne fura nenorocitii astia si acolo!
un IMPOZIT la o masina motor 1.6 e de 120 ron pe an in Bulgaria , daca il platesti printtrun intermediar se ia cam 180-200 ron !!!

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Detinatorul cartii de identitate este si derinatorul legal al autovehiculului. Cu alte cuvinte daca ai cartea nu poate nimeni sa faca nimic cu masina (sa o gireze la banca, sa o vanda etc ...).

Vreau si eu sa intre cineva aici si sa povesteasca cum a ramas el fara masina inmatriculata in orice tara ... nu numai BG. In rest zvonistica si pareri de la tot felul de neavizati.

Sigurul dezavantaj real este ca te opresc fraierii mai des .. in rest traiasca numerele de bulgaria, japonia, franta , trinidad tobago si alte tari prietene.
CORECT SPUS !!! au fost cateva cazuri in GIURGIU , in care ....lumea de acolo siau cumparat masini in RATE de la aprcurile auto din RUSSE si cum ROMANU e ROMAN ...cea zis ...ca daca numai palteste nu are ce sa ii faca....si uite asa a venit PROPIETARU de drept cu rampa si Politia si in baza contractului si-a ridicat MASINA !!!

ASTA ESTE SINGURA varianta posibila SI fraierii care isi vand masinile si le fura unii cum se procedeaza mai noi si sa nu cada de prost la prieteni spune ca ia luato Bulgarii !!! asa sa lauat un pusti la mine in CARTIER si se plimbau niste RROMI prin ferentari ? CE poti sa ii faci lui ala daca toate actele masinii erau in TORPEDO ? bafta ALTA MASINA !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322

Last edited by aleks; 22-09-10 at 09:40. Reason: postări succesive
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:30   #42
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
DACA STATI cu frica asta ma nene spuneti ca conduceti masini de 100 000 euro si va e frica sa conduceti o panarama de 2-3000 euro ca nua veti procura in 4 ani CRED ca ama ratat procura la 2 "ORGANE" cum speniti voi

am prieten care are CADDILAC GTS dan 2007 inm pe BULGARIA pe RUSSE si lui ala nu ia mai fost frica sa bage masina de 10 de mii de euro si multi va CHINUITI cu panarame de 1000 -2000 euro nu de alta ca si eu conduc o masina de 2 000 euro NAM BENTLEY
Nu mai bate campii te rog io cu Cadillac din 2007 inscris pe Bulgaria ) .. Ramaneti la subiect mai bine
Procura nu se prezinta niciunui organ de lege,defapt cred ca toti care v-ati inscris masinile acolo v-au fost prezentate "mici reguli de circulatie" de catre bulgar.
In masina inscrisa pe Bg nu trebuie sa fie decat talonul,asigurarea+cartea verde si rovigneta pe tara respectiva.
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:31   #43
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Nu mai bate campii te rog io cu Cadillac din 2007 inscris pe Bulgaria ) .. Ramaneti la subiect mai bine
Procura nu se prezinta niciunui organ de lege,defapt cred ca toti care v-ati inscris masinile acolo v-au fost prezentate "mici reguli de circulatie" de catre bulgar.
In masina inscrisa pe Bg nu trebuie sa fie decat talonul,asigurarea+cartea verde si rovigneta pe tara respectiva.
prietene DAI o COLA si vi pana in SEBASTIAN acuma sa te pun la VOLANUL unui GTS cu numere de Bulgaria ? adus din CANADA si nu sa bagat NIMENI sa il inmatriculeze NICI EU nu mam descurcat ....si i la facut un Politist din RUSSE cu 1500 euro !!!

MAI nou daca stiati ca masinile de BG acuma in 10 minute se verifica DIRECT in RUSSE ???
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:32   #44
approache

Stock
 
approache's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

PTR Hondarul : Mestere masina nu ti-o poate lua nimeni ptr ca pe langa procura notariala se mai face si un CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE TOT LA NOTAR ACOLO .Spune-mi si tu te rog ce intelegi prin "CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE"?
approache is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:35   #45
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

nu a observat NIMENI prin Bucuresti cateva LIMUZINE inmatriculate pe Bulgaria ??? una cihiar a aparut la TV la emisiunea "FRUMUSETE PE MUCHIE DE CUTIT !!!

la ditamai mmotoarele si importul din america SE MERITA sa le bagi pe bg pentru ca se face cu 1500-2000 euro FARA taxe vamale !!! CINE STIE stie , daia nu poate inmatricula ORICINE asemenea masini !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -