Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-11, 20:50   #331
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Fiecare cu parerea lui ... dar tot bulgaria va fi baza , atata timp cit nu se reduce la noi sau sa ofere o varianta accesibila si ieftina de inmatriculare RO.
Primul efect al acestei zarve este scumpirea asigurarilor bulgaresti cu 10-15Euro de la 1Oct .
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 20:51   #332
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by 5inci View Post
Adica sa ne ceara 50.000 lei pt a da niste numere de RO si sa ne dea ce?Pensie de tot rahatu la pensionari , locuri de munca noua tineretului ,ce sa ne dea? Sa fim seriosi.Hai ca deja o dam in alte subiecte.Din contra,de asta nu ajungem nicaieri ca nu facem nimic.
Chiar nu va inteleg ce tot va irita atat nr de BG atata timp cat masinile corespund legal din toate puctele de vedere.
Pe mine nu mă irită deloc, şi o tot spun. Să fie, 50% din câte circulă in România, eu unul sigur n-am nicio problemă. Mă irită stilul de gândire a multora din noi: fălos, să moară vecinii/prietenii/vaca aia care mi-a dat verde luna trecută/cumnatu'/etc, uite ce maşină mi-am loat yo, dar pe care nu mi-o permit nici dacă mă scuturi din toate ungherele de banii reali pe care-i produc eu peste an.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 21:32   #333
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sa umplut topicul de farisei care mai de care mai subtili in nuantari......
Nu stiu de ce se aduce in discutie vezi doamne rablele sau jegurile cu ceafa lata.
Cei cu ceafa lata care au palate si ''jipane'' dar nu platesc nici un impozit in romanica nu va mai deranjeaza.
Toate matusile tamara nu va mai deranjeaza ba din contra ....le pupati in cur si le mai si votati
Voi chiar il credeti pe ungur ca este preocupat pana peste cap de poluare? si de aceea procedeaza asa?
Nu mai stiu care spunea ca :....ce.... neamtul este prost de cumpara logan??....nu ma tu esti ****** pentru ca loganul la ''nemtia'' este DOAR CA A DOUA SAU A TREIA masina , nicidecum masina de baza.
Chiar nu pricep cum tot aduceti in discutie legislatia din alte tari cand la noi salariul mediu NU POATE FI COMPARAT CU SOMAJUL din tarile respective.
Al dreq. ruman in spatele unei tastaturi sau la o bere este Terente ( sper sa nu va doriti asta ) iar cand este vorba de vreo decizie subit il ia migrena, se imbolnaveste soacra....etc...popor de curve
Suntem un UE? ....atunci de ce ne punem contra?
Problema de fond o reprezinta legalitatea acestor acte facute in bulgaria care sa dovedit a fi de multe ori falsa.Asta nu inseamna ca toti care au masini de bulgaria sunt hoti sau nu-si permit masinile respective.
Se putea face ...sa spune....un acord intre asiguratorii romani si cei bulgari, astfel incat sa-mi fac asigurare in ro....si gata
Rezolvari exista la toate problemele, iar vis-a-vis de acest fenomen sunt cateva chiar elegante si profitabile.....dar NU... pentru ca trebuie sa sustinem aceleasi Tamare, aceleasi valori, etc....
Chiar nu inteleg cum va puteti permite sa aduceti in discutie moralitatea unor oameni care vor doar sa traiasca mai bine in loc sa va mancati timpul cu cloaca in care ne aflam ...
In permanenta am avut 2 masini, inclusiv noi. Dar am avut o revelatie ca la bani mult mai putini pot avea mult mai mult. Drept pentru care acum am 2 ''bulgaroaice'' care merg perfect, consuma tot cat ale voastre cu numere de romania, ma duc unde vreau, platesc aceleasi piese,....,

Last edited by aleks; 02-10-11 at 22:56.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 21:34   #334
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Romanul moare de grija altuia, poate de aia
Legal teoretic ar corespunde, exceptand ca nu e soferul propietar dar asta o gasesti si la masinile pe RO. Iar tehnic... da, sunt destule bulgaroaice care nu-s ingrijite dar la fel si dacii si alte masini inscrise pe RO. Dupaia, treaba cu asigurarile bulgaresti, e aceasi mancare de peste ca si cu ale noastre de la Carpatica si restul "firmelor smechere" despre care se spune pe atatea forumuri cum ca nu platesc.
Deci, dracu' nu-i asa de negru, e la fel ca al nostru.
Cine mai zice de masinile pe BG ca n-au itp si alte cele o sa va dau link catre un topic de pe forum unde un "coleg de-al nostru" a fost lovit de o dacie care n-avea nici itp, nici asigurare nici nimic si avea si propriile reguli de circulatie.

Last edited by maverick1508; 02-10-11 at 21:36.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 10:39   #335
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu;4620281[B
]S-a umplut topicul de farisei care mai de care mai subtili in nuantari......
Nu stiu de ce se aduce in discutie vezi doamne rablele sau jegurile cu ceafa lata.[/B]
Cei cu ceafa lata care au palate si ''jipane'' dar nu platesc nici un impozit in romanica nu va mai deranjeaza.
Toate matusile tamara nu va mai deranjeaza ba din contra ....le pupati in cur si le mai si votati
Voi chiar il credeti pe ungur ca este preocupat pana peste cap de poluare? si de aceea procedeaza asa?
Nu mai stiu care spunea ca :....ce.... neamtul este prost de cumpara logan??....nu ma tu esti ****** pentru ca loganul la ''nemtia'' este DOAR CA A DOUA SAU A TREIA masina , nicidecum masina de baza.
Chiar nu pricep cum tot aduceti in discutie legislatia din alte tari cand la noi salariul mediu NU POATE FI COMPARAT CU SOMAJUL din tarile respective.
Al dreq. ruman in spatele unei tastaturi sau la o bere este Terente ( sper sa nu va doriti asta ) iar cand este vorba de vreo decizie subit il ia migrena, se imbolnaveste soacra....etc...popor de curve
Suntem un UE? ....atunci de ce ne punem contra?
Problema de fond o reprezinta legalitatea acestor acte facute in bulgaria care sa dovedit a fi de multe ori falsa.Asta nu inseamna ca toti care au masini de bulgaria sunt hoti sau nu-si permit masinile respective.

Se putea face ...sa spune....un acord intre asiguratorii romani si cei bulgari, astfel incat sa-mi fac asigurare in ro....si gata
Rezolvari exista la toate problemele, iar vis-a-vis de acest fenomen sunt cateva chiar elegante si profitabile.....dar NU... pentru ca trebuie sa sustinem aceleasi Tamare, aceleasi valori, etc....
Chiar nu inteleg cum va puteti permite sa aduceti in discutie moralitatea unor oameni care vor doar sa traiasca mai bine in loc sa va mancati timpul cu cloaca in care ne aflam ...
In permanenta am avut 2 masini, inclusiv noi. Dar am avut o revelatie ca la bani mult mai putini pot avea mult mai mult. Drept pentru care acum am 2 ''bulgaroaice'' care merg perfect, consuma tot cat ale voastre cu numere de romania, ma duc unde vreau, platesc aceleasi piese,....,
Foarte corect spus. Dar chiar nu ai cu cine sa discuti, iti vezi de treaba ta si asta e.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 11:40   #336
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

ma uit la voi si ma hlizesc, banuiesc va dati seama ca vorbiti degeaba dar conteaza faptul ca refulezi, ca-ti spui of-ul, va inteleg, dar n-o sa se schimbe nimic, mai tragic probabil ca nici in viitor

stimatii mei, sa va dau un exemplu concret unde se duc banii nostri ( din pacate iubesc sa fiu roman si iubesc tara asta si pe Dumnezeu, ca altfel m-as fi carat de mult)
ex: deviz pietruire drum 3km calarasi 150000 lei; pleaca devizul la bucuresti pe mail/fax, in 2 ore ajunge la min transporturilor si beneficiarul; intra in birou: Domne, nu-i cam mult 3 miliarde? Cum domne, ca era 1 miliard jumate!!! Pai ce domne, n-avem si noi cheltuieli?

Na-ti-o p-asta!!!

Aici sunt banii Dumneavoastra!
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 08:58   #337
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bytzu View Post
ma uit la voi si ma hlizesc, banuiesc va dati seama ca vorbiti degeaba dar conteaza faptul ca refulezi, ca-ti spui of-ul, va inteleg, dar n-o sa se schimbe nimic, mai tragic probabil ca nici in viitor

stimatii mei, sa va dau un exemplu concret unde se duc banii nostri ( din pacate iubesc sa fiu roman si iubesc tara asta si pe Dumnezeu, ca altfel m-as fi carat de mult)
ex: deviz pietruire drum 3km calarasi 150000 lei; pleaca devizul la bucuresti pe mail/fax, in 2 ore ajunge la min transporturilor si beneficiarul; intra in birou: Domne, nu-i cam mult 3 miliarde? Cum domne, ca era 1 miliard jumate!!! Pai ce domne, n-avem si noi cheltuieli?

Na-ti-o p-asta!!!

Aici sunt banii Dumneavoastra!
Corect.
Rahatul de Nastase a semnat cu Bechte-ul un contract prin care Romania plateste 1 mil euro pe luna INDIFERENT DE LUNGIMEA DE AUTOSTRADA CONSTRUITAadica daca ei fac 1 cm de autostrada tot 1 mil primesc, BANI PE CARE II PLATIM EU, TU, EL, BUNICA, PRIN IMPOZITE SI TAXE....la fel cu toate salile de sport din cuca macaii, la fel cu toate despagubirile fabuloase din retrocedari,......si exemple sunt cu miile.
Aici sunt banii DVS
Pana nu vad 100 de nume mari bagate la parnaie si cu averile confiscate si bagate in visteria statului, o sa incerc sa ''fentez'' statul cat pot pentru simplu motiv ca eu muncesc pentru mine nu pentru altul.In concluzie, Pro BG.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 09:45   #338
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
Corect.
Rahatul de Nastase a semnat cu Bechte-ul un contract prin care Romania plateste 1 mil euro pe luna INDIFERENT DE LUNGIMEA DE AUTOSTRADA CONSTRUITAadica daca ei fac 1 cm de autostrada tot 1 mil primesc, BANI PE CARE II PLATIM EU, TU, EL, BUNICA, PRIN IMPOZITE SI TAXE....la fel cu toate salile de sport din cuca macaii, la fel cu toate despagubirile fabuloase din retrocedari,......si exemple sunt cu miile.
Aici sunt banii DVS
Nu-l sustin pe Nastase, dar contractul cu Bechtel a fost semnat si perfectat de Ministrul transporturilor de atunci, adica minunatul PDL-ist BERCEANU, cei drept in Guvernul Nastase, iar acest contract a fost necesar pentru intrarea Romaniei in NATO, la fel cum ne-am platit intrarea in UE prin vanzarea BCR-ului catre Erste ( la momentul vanzarii BCR-ul in 2005 avea 200 mil Euro profit anual) si al Petromului catre OMV.

De ce am spus asta? Pentru ca vreau sa se stie ca pe spatele nostru mai trag multi, nu doar romani ci si o mare parte din UE.

Cat despre Bulgaria mie mi-e frica doar de abuzurile la care vom fi supusi cei cu masini inmatriculate legal 100% acolo (proprietate personala, fara procura, cu RCA si ITP valabil). Nici nu vreau sa ma gandesc cand voi fi oprit si mi se vor ridica numerele de pe masina mea, inmatriculata pe numele meu, pt. ca un dobitoc nu o sa fie in stare sa aplice legea corect.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 10:03   #339
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Destul de multi citesc , o parte pricep si putini inteleg.
Am aflat lucruri noi si minunate , cum ca unii europeni cumpara Logan sa-l tina in fata casei probabil (pentru minunatul aspect) , ca doar masina de "baza" nu e cea cu care parcurgi km , te deplasezi din punctul A in B si rezolvi treaba , e cea care sta cu stema la soare si orbeste "dujmanii" (de unde si masina de "baza" te face "BAZAT").
Subscriu postului etalat de Aleks si observ realitatea dura , acuzam ca "avem salarii mici" dar suntem complet detasati de realitate.Raman la parerea ca ei au salarii mai mari NU datorita taxelor pe care le platesc si mentalitatii pe care o au ci datorita faptului ca joaca bine la ruleta , ca NU platesc taxe (enorme) si ca in general au mentalitate de "jmecherasi" si eludeaza statul.Sau ?!
Din partea mea urez un "fara numar" la plasme cat mai mari pe care poate fi vizualizat HD Dan Diaconescu , viitorul presedinte salvator ca va aloca 20.000eur fiecarui roman , cat mai multe smartphone-uri cu cartela pre-pay , cazane pe strazi , si tepe cat mai mari.Da-l in mortii lui de stat , el ne fura , noi nu suntem mai prejos si mai dam cate o teapa si aia e ... toata lumea fericita , bagam o dupa-amiaza la acces direct , ne radem ne simtem bine ca se injura doua tute la televizor , mai vizualizam o inmormantare live si in exclusivitate si o luam de la capat , eventual si niste injuraturi in grup la coada la supermarket adresate tuturor conducatorilor de la decebal pana la basescu.
In fond problemele nu pleaca de la MENTALITATE , BUN SIMT si RESPECT DE SINE.
Muncesc "eu , pentru mine si atat" dar daca se poate sa fie trecut salariul minim pe economie in cartea de munca si o masina pe care nu mi-o permit dar totusi o am.Egocentrismul si sociopatia sigur nu duc la progres.
Oricum , sa speram ca Isarescu se antreneaza asiduu la piramide si fructe , ca in scurt timp bani nu prea vor mai fi si gandind romaneste singura solutie va fi sa dea o fuga si sa "dea in aparate" poate o nimeri speciala - viitorul suna bine!
Si totusi ... IPOCRIZIA!
dks_ is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 10:10   #340
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by mit78 View Post
eu unul nu sunt deacord,in tarile civilizate,toate masinile circula,dar cele vechi platesc taxe de se indoaie,aici la noi taxele sunt mai mici,doar ca cea de prima inmatriculare e mare,asta este,nu toti trebuie sa avem masini,si in orice conditii,majoritatea masinilor de bulgaria,sunt rable,nu corespund tehnic,este vorba de vw vento,passat,golf 3,bmw ursulet,pisicuta,audi 80,b4,b5,masini de peste 15 ani,care is ruginite,cu suspensii si sisteme de frinare obosite,dar care pentru romanul prapadit sunt bune.
Dar acel roman ,nu se gindeste la omul de linga el,care ii este partener in trafic ca il poate ucide sau vatama,si ca rabla lui polueaza la greu,asta ce mai conteaza,sa avem masini si sa asculatam salamu florin,ca e eftina ruda,minca tot cu mat.
am ajuns rau de tot,mentalitatea noastra este sub orice critica,vrem sa avem si noi masini ca neamtu,dar nu ne permitem,si luam ce apucam,adica ce arunca ei,noi luam de bun,montam boxe in ele,dam drumu la manele si ne-am scos,exista si autobuze,tramvaie,biciclete,si alte mijloace,nu ne-am nascut in masina toti.
Stam in romania,deci trebuie sa ne supunem rigorilor legii,nu sa luam table cu restrictii de viteza de pe stalpi si sa inmatriculam masini in bulgaria.
Cica noi e bazati si fentam legea,romanul in general se descurca,adica nu munceste nu plateste taxe,si cica vrea beneficiii de la stat.
Nu fac parte din nici un partid,dar nu mai suport cocalarii care fac fente cu statul,au masinii de sute de mii,si alea inmatriculate in bulgaria,sau alte tari,nu lucreaza si au bani,si sar cu gura la tv ,cad au ocazia,la un interviu pe strada,ca nu au avantaje din partea statului,pai in tarile de afara,toate taxele sunt mai mari,asigurari,impozite si alte cele,de acolo vin avantajele care se intorc spre populatie,nu pica din cer nimic.
Prietene , lasa vrajeala.... si zi sincer....ai bani de la mata sau de la tactu si ai vreun logan?
Dar daciile alea oltciturile si multe multe alte masini din epoca pietrei sunt conduse in romania de romani inmatriculate in romania.....de aia nu zici nimic????

Poi prefer masina mea bulgaroaica din 93 si cealalta din 2000 care este NET superioara masinilor de la noi din anii 80...70....50....nu crezi?

Si masina mea bulgaroaica din 93 este NET superioara multor masini inmatriculate in romania chiar si din 2001-2005 ... eu am cumparat masina... si am investit in ea cat a fost nevoie...:
discuri,placute,rulmenti si tot ce mai era nevoie, numai un idiot cu mentalitatea de *** poate sa se urce la volanul unei masini care nu corespunde , mie mi se rupe de tine , viata mea e pe primul loc....
Si intr'o alta ordine de idei, pana sa fie masini pe bg, erau tot atatea accidente...cate masini pe bg sunt implicate in accidente si cate sunt inmatriculate in ro????

Batetzi campii fara sa stiti macar ce scoate'ti pe gura, dar vb asa....aiurea....

Dc sa o inmatriculez ma in romania, ete ca nu vreau sa dau pe taxa cat am dat pe masina, ca eu nu am 5-10mii de euro ca sa imi iau masina , ca daca aveam , imi luam una noua si rezolvam problema , dar asa , traiasca BG si alte tari care ne PERMIT sa avem o masina.... si pt mine nu este ca si pt tine un moft.... pt mine este o necesitate....ca ma duc la munca cu masina.... ca ma scot mai ieftin decat cu r.a.t.b ul si/sau metrorexu .... asa ca nu mai vb , ca nu toti taranii si retardatii au loganuri , cum nu toate cefele late sau ciorile au masini pe bg/sp/it/gr etc...
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 12:36   #341
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Teoria ca teorie....dar practica ne omoara.......
Sunt satul de ideologii si de ''printzipii'' emise din tastatura....zmeilor
DSK...ai dreptate......din pacate doar teoretic.....esti rupt de realitate....parerea mea doar....
Sunt multe de spus dar politizam subiectul prea mult
Mai bine pune-ti neuronii la treaba si gaseste o solutie viabila care sa multumeasca toate categoriile de oameni.O solutie argumentata evident .
Cauta o solutie astfel incat Carpatica sa-si plateasca asiguratii
Cauta o solutie astfel incat sa se faca asigurari, in tara ,si la masinile inmatriculate afara
Cauta o solutie sa scoti RAR-ul pe strada si sa controleze toate rablele indiferent de provenienta, iar cand au belele sa le ia placutele de inmatriculare pana la rezolvarea problemelor
Cauta o solutie la parcari
Cauta o solutie la fenomenu videanu sa nu sa mai schimbe bordurile odata la 2 ani
Cauta o solutie.....
Convinge-ma ca trebuie sa-mi dau peste 50% din salariu pe taxe si impozite....argumenteaza...si o sa o fac....altfel...apa de ploaie....stam pe forum si ne ciondanim de pomana....
Iar la capitolul .....''cauta o solutie''....pot scrie un papirus de peste 1 km....
sa faci barba alba gandindu-te .....

Sa auzim numai de bine
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 13:02   #342
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
Teoria ca teorie....dar practica ne omoara.......
Sunt satul de ideologii si de ''printzipii'' emise din tastatura....zmeilor
DSK...ai dreptate......din pacate doar teoretic.....esti rupt de realitate....parerea mea doar....
Sunt multe de spus dar politizam subiectul prea mult
Mai bine pune-ti neuronii la treaba si gaseste o solutie viabila care sa multumeasca toate categoriile de oameni.O solutie argumentata evident .
Cauta o solutie astfel incat Carpatica sa-si plateasca asiguratii
Cauta o solutie astfel incat sa se faca asigurari, in tara ,si la masinile inmatriculate afara
Cauta o solutie sa scoti RAR-ul pe strada si sa controleze toate rablele indiferent de provenienta, iar cand au belele sa le ia placutele de inmatriculare pana la rezolvarea problemelor
Cauta o solutie la parcari
Cauta o solutie la fenomenu videanu sa nu sa mai schimbe bordurile odata la 2 ani
Cauta o solutie.....
Convinge-ma ca trebuie sa-mi dau peste 50% din salariu pe taxe si impozite....argumenteaza...si o sa o fac....altfel...apa de ploaie....stam pe forum si ne ciondanim de pomana....
Iar la capitolul .....''cauta o solutie''....pot scrie un papirus de peste 1 km....
sa faci barba alba gandindu-te .....

Sa auzim numai de bine
Corect..... "CAUTAM SOLUTII INEXISTENTE"
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 14:50   #343
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
gaseste o solutie viabila care sa multumeasca toate categoriile de oameni.
Indiferent de ce subiect încerci să rezolvi, o soluţie să mulţumească pe toată lumea e imposibilă, e mai utopică decât marxismul...

Last edited by aleks; 04-10-11 at 14:56.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 15:06   #344
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Indiferent de ce subiect încerci să rezolvi, o soluţie să mulţumească pe toată lumea e imposibilă, e mai utopică decât marxismul...
Foarte adevărat...dar parcă banii plătiţi "fondului de mediu" se duc direct în mofturile "aleşilor"!

Dacă am vedea păduri întregi plantate şi nu defrişate
Dacă am vedea o autostradă în adevăratul sens al cuvântului
şi lista poate continua mult şi bine, poate am mai închide un pic ochii, de la taxele aberante!

Avea dreptate eddycdk, cu privire la Danemarca, dar a omis un aspect crucial!

Ăia, într-adevăr au taxe mai mari decât la noi, dar ăia, banii încasaţi, îi întorc cetăţenilor prin: drumuri, curăţenie, locuri verzi ş.a.m.d.

Într-un cuvânt, CIVILIZAŢIE

Una din ţările care îşi respectă oamenii!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 15:16   #345
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Orice problema are si o solutie.Singurele lucruri care conteaza sunt fezabilitatea si punerea in practica.
Eu am spus clar si raspicat ca astia suntem ca popor , oameni , mentalitate etc.Faptul ca tocim noi tastaturile nu are importanta in timp ce 90% din populatie isi face carnet de partid pentru 4 paini si o galeata.
Acum , o sa mai spun (din nou) : eu personal nu am nimic impotriva inmatricularii in alte tari (poate fi si tanzania / congo / tadjikisitan sau vatican).Doar ca-mi provoaca sila atitudinea unei bune parti a celor ce poseda masini inmatriculate in bg.Cred ca am si eu dreptul ca om la o parere , si am zis clar ca detest infatuarea si neam-prostia (uite frate ce masina mi-am tras sa moara vecinii de pe palier si doua matusi d-ale lor de nu , doar ca merg cu ea sambata si de sarbatori).Nu e frustrare e doar sila.Atat.Cand un om nu-si plateste taxele sau incearca toate "portitele" sa plateasca minim dar are pretentiile unui occidental e ... dezolant.Pur si simplu nu poti veni sa acuzi statul cu nonsalanta cand nu platesti , practic ajungi in situati "hotii striga hotii".
Asfalt uscat!
dks_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -