Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-11, 18:50   #376
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Se pare ca nu ai inteles NIMIC din ce a fost in 89' si cum au stat treburile atunci si care este adevarul....dar este alta mancare de peste... oricum de 1000000000000 de ori mai bine atunci .....decat AZI !!!
Daca ai binisor peste 50 de ani te inteleg dar nu sustin.Daca ai mult sub 50 si sustii aberatia de mai sus...ai o problema.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 20:21   #377
jooopy1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Inimaginabil, am citit topicul inca de la inceput si nu imi pot imagina cata ciuda, frustrare si indiferenta pot avea unii. Nu zic ca unul are dreptate mai mult sau mai putin , e chiar impartita , de furat sau inselat, platit taxe,, etc , toti am facuto mai mult sau mai putin. Se pare ca uni sufera de snobism cum ar fi "de ce nu platim toti taxe la stat " ... pai scumpul meu domn avem cu toti aceleasi salari cumva ??, de ce uni isi inscriu masinile pe bulgaria , pentru ca atat isi permit. Nu vreau sa jignesc dar cu ce te consideri mai bun, destept sau inteligent cu unul care isi inscrie masina pe BG, cu un zero in plus la sfarsit de an, la media salariala . Pai uite ca nu toti isi permit luxul " cu toate ca o mare parte din ei se intind mai mult decat le e plapuma e corect, dar nu mai generaliza doar pentru ca tu ti-ai luat masina nou si platesti taxe la fel ca mine si oricare altul , platesc pentru ca eu am ales dar nu judec pe cineva care se gandeste si la ziua de maine. Si ca remarca ti-a dori si tu ceva peste 200-300 de cai putere , dar daca s-ar putea sa nu cosume si sa coste putin , ca asa e romanul snob vrea si cu porcul in cotet si cu sunca in frigider ... Asa ca ma considera cu toata ca sunt impotriva imatricularii pe bulgaria , fiecare are dreptul sa se descurce cum poate el mai bine . si cat plateste taxe si circula regulamentar DPDV e foarte legal.

Multumesc frumos sper ca nu am deranjat
jooopy1 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 22:42   #378
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Doar pentru dl ALEKS.
Inca odata se confirma faptul ca raspunzi fara sa citesti....adica ori esti superficial, ori ''gica contra'', ori....
Vorbeam de taxe si impozite in general nu de taxa/impozitul auto ( in ultimele 2 posturi)
Exemplele au fost ca sa intelegi....dar tu nu ...una si buna ....batman batman batman
Daca nokia a avut fabrica in Ro(, a platit ce era necesar catre statul roman , a facut profit sau nu si cand nu a mai mers a plecat.) ce vrei sa-mi spui ca statul sau poporul finlandez a blamat compania ????
Asa si noi cu masinile. Le inmatriculam la bulgari, platim ceea ce trebuie platit, si cand nu mai merge ne tiram in congo.
Daca tu stai cu impresia ca banii adunati din taxe si impozite se duc in proportie de macar 50% real vorbind catre destinatiile corecte si in mod cinstit ....atunci esti martian......dar nu unul oarecare ....ci cu M ('' m'' mare )
Si sincer sa fiu, daca legislatia actuala continua in acelasi trend, o sa-mi mut si firma in bulgaria. Taxe mai mici, impozite mai mici, birocratie mai putina.....iar banii care-mi raman o sa-i cheltuiesc in romania ajutand economia. Si o sa fiu exact ca toti cei care pleaca sa munceasca in spania, italia...etc...
Deja ma obosesti prea mult si promit ca este absolut ultima oara cand i-ti dau vreo replica.
BATMAN..... BATMAN..... BATMAN....
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 10:06   #379
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
Doar pentru dl ALEKS.
Deja ma obosesti prea mult si promit ca este absolut ultima oara cand i-ti dau vreo replica.
BATMAN..... BATMAN..... BATMAN....
Special pentru domnul pacaliciosu: cred ca ma confunzi, eu nu vorbeam cu tine in postul de mai sus, relaxeaza-te
Te oboseste atat de mult o simpla discutie? Nasol, serios, sa ramai atat de rapid pe langa de la 2-3 replici, dar nah, nu ma supara, nu ma bucura, ma lasa rece
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 20:11   #380
piciu006

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

salll. vreau sa-mi cumpar o masina din bg de la unu si nu stiu ce acte trebuie sa aibai masina pt k este pe bg ma puteti ajuta sa-mi spuneti si mie ce acte trebuie sa-mi de-a la ea vreau sa imatriculez in buc pe numele meu. pt cine cunoaste mai bine ma poate gasi la id piciu006
piciu006 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:36   #381
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Thumbs down Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu NU sunt nici PRO nici CONTRA , pentru ca fiecare isi imatriculeaza masina unde vrea si cum ii place lui sau cum crede ca este mai ieftin , din partea mea traiasca masinile pe BG Si alea pe RO , dar asi avea o solutie , daca inmatriculatul la noi ar fi de 600 euro sunt sigur ca lumea nu ar mai fi nevoita sa isi inamatriculeza masinile pe alte tari si ar fi mai multe masini pe RO si asa ar castiga si tara , bani la buget si strazi si altele ...... , dar politicieni astea nu gandesc ca fiecare masina inmatriculata pe BG aduce bani la stat-ul Bulgar , si taxele is platie pt strazile si multe altele , toate aceste avantaje ar fi fost pentru ROMANI daca ar fi taxa mica de prima inmatriculare , politicieni ****** .....
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:07   #382
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by piciu006 View Post
salll. vreau sa-mi cumpar o masina din bg de la unu si nu stiu ce acte trebuie sa aibai masina pt k este pe bg ma puteti ajuta sa-mi spuneti si mie ce acte trebuie sa-mi de-a la ea vreau sa imatriculez in buc pe numele meu. pt cine cunoaste mai bine ma poate gasi la id piciu006
1 CARTE
2 TALON
3 ASIGURARE MICA GEN TALON SI CARTEA VERDE
4 TAXA DE DRUM
5 ITP
6 ABTIPILDELE CARE SE PUN IN PARBRIZ ASIGURAREA SI ITPUL !!!
7 PROCURA DACA ESTE CAZUL , IN ORICE CAZ PROCURA TRE SA O FACI PE NUMELE TAU ESTE CEL MAI INDICAT !!!

sper ca te-am putut ajuta...


ONTOPIC : am fost , sunt , voi ramane PRO inmatricularii masinilor in alte tari atata vreme cat eu ROMAN in ROMANIA sunt pus sa platesc o taxa de 2-3 ori fata de valoarea masinii , ca sa nu mai vb de prostia cu taxa inmatricularii masinilor deja inmatriculate in romania , o sa dai un logan pe un tico pe BG , cum am deja 20 de oferte cu masini pe romania pt bulgaroaica mea , ca ei saracii vand masinile alea pe 1000-2000 de euro , iar taxa care ai revine celui care o cumpara este de peste 2000 de euro , ajungand chiar si la 3-4000 de euro...deci nu le mai cumpara nimeni , decat daca le da degeaba !!!
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!

Last edited by yneedlove; 21-01-12 at 15:11.
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 15:55   #383
marian_pdr

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1
Talking bmw 2.0 is coupe elvetia

salut la toti baietii!!!am luat un bmw 2.0 is coupe din 95 frumos foc tunning efectuat acolo masina este modificata 85% totul m facuta de firma de renume acolo,am prins.o chilipir si as vrea sa o inscriu la bulgari(in ro nici nu ma gandesc)!!treaba este ca masina e de elvetia si as dori daca cineva ma poate ajuta cu preturile ptr bg!mai sunt si alte taxe de platit inafara de cele care le stiu deja adica inmatriculat asigurare itp?exista vreo taxa in plus?ma gandesc ca e non ue si trebuie sa existe si o taxa ptr asta!!!va multumesc si astept un raspuns de la cineva care ma poate ajuta!!
marian_pdr is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 16:50   #384
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: bmw 2.0 is coupe elvetia

Quote:
Originally Posted by marian_pdr View Post
salut la toti baietii!!!am luat un bmw 2.0 is coupe din 95 frumos foc tunning efectuat acolo masina este modificata 85% totul m facuta de firma de renume acolo,am prins.o chilipir si as vrea sa o inscriu la bulgari(in ro nici nu ma gandesc)!!treaba este ca masina e de elvetia si as dori daca cineva ma poate ajuta cu preturile ptr bg!mai sunt si alte taxe de platit inafara de cele care le stiu deja adica inmatriculat asigurare itp?exista vreo taxa in plus?ma gandesc ca e non ue si trebuie sa existe si o taxa ptr asta!!!va multumesc si astept un raspuns de la cineva care ma poate ajuta!!
Nu te costa nimic in plus. Neaparat trebuie sa ai geamurile intregi ( nefisurate) si neaparat clare ( necolantate ) . Bafta.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 19:01   #385
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Din ce stiu eu Elvetia nu este in UE, deci se platesc taxe vamale etc..
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 19:04   #386
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ionut daniel View Post
Din ce stiu eu Elvetia nu este in UE, deci se platesc taxe vamale etc..
Are acorduri de scutire cred.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 19:17   #387
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Are acorduri de scutire cred.
acum vreo 2 ani se platea vama,acum am inteles exact cum spui si tu ca se poate.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 12:05   #388
ganeai

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 10
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Si eu sunt pro inmatricularii in Bulgaria, atata timp cat cei de la noi ne jecmanesc.
ganeai is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 10:14   #389
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

O INTREBARE legata de "noua lege" care a intrat sau nu in vigoare: de unde rezulta daca masina a circulat 1 zi sau 90 de zile ? eu am procura cu drepturi deplinde pe masina , in acte propietarul este bulgar , eu doar o conduc , are asigurare / itp / si rovinieta pe romania ca sa nu am probleme cu politia romana , deci ce se poate intampla? ma gandesc ca cele cu 90 de zile pe an...poate fi aplicata (sau nu) masinilor cu act de V-C ...sau si la cele cu procura? eu poate am intrat ieri cu ea in tara sau poate acum 2 ani de cand am procura , deci ma poate lamurii si pe mine cineva cum este cu retarzii astia mai nou???

multumesc anticipat
__________________
Nu depasii limita . . . . bunului simtz !!!
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 11:35   #390
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Inca nu s-a aprobat nici o lege. Zvonul ala a fost ca sa sperie fraierii care au pus botu. Incearca si ei sa stopeze acest fenomen, care pana la urma a luat amploare tot din cauza statului. Cred ca toti am vrea sa avem masinile pe Romania, dar uneori devine imposibil. Pe langa taxa de poluare mai e si impozitul enorm, asigurarea...Deci suntem nevoiti sa apelam la astfel de alternative. Numai bine
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -