Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-13, 11:17   #526
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu tin partea nimanui, dar vad ca tu ai 3 posturi pe forumul asta. Pentru asta ti-ai facut tu cont aici, ca sa te iei de baiatul asta si de Petrov? Eu am 4 masini toate inmatriculate in Romania, deci nu ma intereseaza ce aveti voi cu Bulgaria, dar nu inteleg ce vrei tu de fapt!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 12:29   #527
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Inmatriculati ma cu 500 daca nu va convine 350. Eu am fost acolo de multe ori si majoritatea intermediarilor veneau la astia care luau 350 de euro si restu le rameaneau lor. E treaba voastra cum vreti sa faceti. Iar in legatura cu impozitu, asta e si ideea cand ti-o inmatriculezi pe Bulgaria, sa nu mai platesti impozitu' ala aberant din Romania la motoarele peste 2.5. Ce te intereseaza pe tine sa platesti impozit la bulgari din moment ce nu te afecteaza in nici un fel daca masina e radiata fiscal sau nu? In Romania sunt mii de masini radiate fiscal care circula fara probleme de ani buni si nu mai e nici o problema.
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 20:51   #528
fanitzaa

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 13
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bogdan_BMC View Post
MOARTE TUTUROR. SE VA ALEGE PRAFUL DE ROMANIA, DAR SA DEA DOMNU SA SE ALEAGA PRAFUL DE EI.

http://www.realitatea.net/masini_1122731.html
Asta inseamna ca fiecare cap-de-creta are masina lui proprie? pe numele lui? Dar vatmanul? Are si el tramvaiul lui personal?
fanitzaa is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 23:32   #529
Bogdan_BMC

Stage 2
 
Bogdan_BMC's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Bun, revin si eu cu niste noutati, daca mai intereseaza pe cineva.
Masina inmatriculata pe BG, mi-a expirat ITP pe 7 mai.
Ma duc frumos la RAR, imi fac programarea (am avut "noroc" si m-am programat pt ziua in curs) ,completez cerere pt ITP, platesc, intru in hala, din start pic la noxe, ca `na.. toba sport,arsa,fara site, trec mai departe, toate in regula. Plec, pun toba noua, ma intorc in 2 ore, test noxe iar, totul ok, ITP LUAT LA RAR VALCEA!
Ieri ultima zi de asigurare, fac comanda la asigur, astazi imi vine curierul la poarta, iau asigurarea, o verific, scot banii, o platesc.

ITP facut in tara, Asigurarea valabila pe BG.
ROVIGNETA, platesc pe 25 mai cand expira.

Ce-mi pot face? Sa ma s**a. Am masina pe bune, nu am treaba. Nu e vina mea ca ala din BG, nu plateste impozitul. In BG nu ma duc, ca sa poata sa mi-o confiste. In Valcea dupa mine nu vin, ca fac crima, sunt in legitima aparare, incalca proprietate privata, nu au niciun drept sa imi ridice bunul personal.

Asa ca, nu e nicio problema cu masiniile inmatriculate pe BG. Mergeti cu incredere, si nu dati banii la japitele din Guvern.
Bogdan_BMC is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 00:48   #530
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bogdan_BMC View Post
Bun, revin si eu cu niste noutati, daca mai intereseaza pe cineva.
Masina inmatriculata pe BG, mi-a expirat ITP pe 7 mai.
Ma duc frumos la RAR, imi fac programarea (am avut "noroc" si m-am programat pt ziua in curs) ,completez cerere pt ITP, platesc, intru in hala, din start pic la noxe, ca `na.. toba sport,arsa,fara site, trec mai departe, toate in regula. Plec, pun toba noua, ma intorc in 2 ore, test noxe iar, totul ok, ITP LUAT LA RAR VALCEA!
Ieri ultima zi de asigurare, fac comanda la asigur, astazi imi vine curierul la poarta, iau asigurarea, o verific, scot banii, o platesc.

ITP facut in tara, Asigurarea valabila pe BG.
ROVIGNETA, platesc pe 25 mai cand expira.

Ce-mi pot face? Sa ma s**a. Am masina pe bune, nu am treaba. Nu e vina mea ca ala din BG, nu plateste impozitul. In BG nu ma duc, ca sa poata sa mi-o confiste. In Valcea dupa mine nu vin, ca fac crima, sunt in legitima aparare, incalca proprietate privata, nu au niciun drept sa imi ridice bunul personal.

Asa ca, nu e nicio problema cu masiniile inmatriculate pe BG. Mergeti cu incredere, si nu dati banii la japitele din Guvern.
ITP-ul poti sa-l faci o singura data in Romania, iar in caz de accident, asigurarea nu despagubeste daca nu ai itp-ul facut in Bulgaria.
Eu am fost la bulgari si le-am facut, din Bucuresti e foarte aproape. In doua ore eram inapoi acasa. Bafta
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 00:58   #531
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by R1s3 View Post
ITP-ul poti sa-l faci o singura data in Romania, iar in caz de accident, asigurarea nu despagubeste daca nu ai itp-ul facut in Bulgaria.
Eu am fost la bulgari si le-am facut, din Bucuresti e foarte aproape. In doua ore eram inapoi acasa. Bafta
Adică după doi ani nu mai poate face ITP-ul īn Romānia?
Ce treabă are asigurarea cu ITP-ul?
Ştiu că ITP fără asigurare nu poţi dar invers parcă să zic că nu m-au īntrebat de
ITP cānd mi-am făcut RCA-ul.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 01:04   #532
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Adică după doi ani nu mai poate face ITP-ul īn Romānia?
Ce treabă are asigurarea cu ITP-ul?
Ştiu că ITP fără asigurare nu poţi dar invers parcă să zic că nu m-au īntrebat de
ITP cānd mi-am făcut RCA-ul.
La masinile cu nr. straine se poate face itp-ul in Romania o singura data ( asa scrie in legea aia data de astia cand au aprobat itp in romania la nr straine).
Iar faza cu asigurarea, eu stiu ca e valabila si la noi in tara. Daca nu ai itp valabil, asigurarea nu da nici un ban, ei considera ca accidentul s-a produs pentru ca masina nu corespunde din punct de vedere tehnic. Iar cei din Bulgaria in caz de dauna, daca verifica o sa le apara ca masina nu are itp. Cel putin asa mi-au spus mai multe persoane care se ocupa cu inmatricularo BG. Nu pot sa garantez 100 %. Ar fi bine sa nu fie adevarat.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 20:58   #533
valyman

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 8
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

buna ziua, am luat si eu o masina pe bulgaria din ce am inteles e pe persoana fizica, cum pot sa o trec pe firma sau sa o inmatriculez pe romania, in talon si in carte e trecut doar bulgarul, ce as putea sa fac? asigurarea expira luna asta pot sa o fac din tara sau trebuie sa ma duc in bulgaria?
valyman is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 21:04   #534
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by valyman View Post
buna ziua, am luat si eu o masina pe bulgaria din ce am inteles e pe persoana fizica, cum pot sa o trec pe firma sau sa o inmatriculez pe romania, in talon si in carte e trecut doar bulgarul, ce as putea sa fac? asigurarea expira luna asta pot sa o fac din tara sau trebuie sa ma duc in bulgaria?
Salut. Asigurarea poti sa o faci si din tara, sunt persoane care se ocupa cu asta sau intra pe asigur.com ca si ei fac asigurari pt masini cu numere de bg. Pt itp trebuie sa te duci cu masina acolo.
Nu are importanta ca e inmatriculata pe pesoana fizica sau firma. Conteaza doar sa ai itp si asigurare valabila cand te opreste politia. E posibil sa fie cam scumpa asigurarea insa, daca masinile inscrise pe numele bulgarului au avut daune. Trimite un mail cu copia de pe carte la contact@asigur.com si iti vor spune cat te costa asig pe 12 luni. Succes
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 21:08   #535
valyman

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 8
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

daca vreau sa o inscriu pe romania ce acte imi trebuie? trebuie sa imi faca procura ceva? sau acte de vanzare cumparare
valyman is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 21:20   #536
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by valyman View Post
daca vreau sa o inscriu pe romania ce acte imi trebuie? trebuie sa imi faca procura ceva? sau acte de vanzare cumparare
Contract de vanzare-cumparare. Procura iti trebuie numai daca te loveste vreunu sa poti sa-ti iei banii de la asigurari.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 13:43   #537
chucks

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
https://www.4tuning.ro/legislatie-aut...itie-7061.html

Evident, toti cei care fac astfel de tranzactii si servicii, vor spune ca nu-ti ia nimeni masina, ceea ce este foarte probabil, dar exista sansa asta.

E ca si cum vinzi un apartament cu ipoteca, fara ca cumparatorul sa afle ca e ipotecat. Banca oricum il ia daca e nevoie, nu conteaza proprietarul nou, nu conteaza ca nu stia.

Daca are cineva care se ocupa de asa ceva niste argumente mai clare si mai puternice pentru care nu ti se poate lua masina sub nicio forma, il ascultam cu drag.
...eu am o parere buna in general...acu' depinde despre ce vrei sa vorbim. sau altfel spus, vrei sa vorbim sau vrei sa aberam ? ce-are ipoteca cu imputernicirea notariala ? sau ce-are coada vulpii cu nivelu' marii ? mai clar, daca eu am un apartament pe numele meu, o imputernicesc pe maica-mea sa-l vanda si aceasta il vinde lui "x", nu inseamna ca statul tre' sa-i confiste lui 'x' apartamentul ! whatever, oricine a avut la viata lui o imputernicire notariala in mana si avand cunostinte elementare de drept civil, stie ca Nu poate nimeni sa-ti confiste masina. singura situatie in care se confisca masina este atunci cand aceasta face obiectul unei infractiuni . restul e propaganda, manipulare, dezinformare cu care, dealtfel, ne-am obisnuit. nu sunt nici pro nici contra masinilor de BG, dar am o intrebare pt voi, daca statul iti da o palma(taxa auto), tu-i intinzi si celalalt obraz ?...zi frumosa tuturor, no need reply. out.
chucks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-13, 09:39   #538
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Mai merg inmatricularile pe Bulgaria?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 07-09-13, 11:31   #539
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Merg
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-13, 16:10   #540
csi_

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 7
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

daca ai o masina pe romania, dar fiscal nu se mai poate scoate pe ea, poti sa o inmatriculezi pe bg, dupa care iar pe romania???
csi_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -