Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-13, 20:51   #466
Bogdan_BMC

Stage 2
 
Bogdan_BMC's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Poliţia când te opreşte, nu-ţi cere fiscalul să vadă dacă ai impozitul la zi, plătit. (la o maşină cu numere de România)
Acelaşi se întâmplă şi la cele pe BG. Atâta vreme cât tu asiguri autovehiculul (RCA) şi prezintă faptul că a trecut ITP-ul şi bineînţeles să îţi plăteşti şi taxa de drum (rovigneta), atunci nu ai de ce să-ţi faci griji.

P.S. Ai grijă unde îţi faci asigurarea (pe BG) şi vezi ce omolog au aici în România. Să nu te trezeşti că o fi vreun asigurator precum Carpatica.

ITP-ul îţi sugerez să-l faci în România, la RAR, atâta vreme cât ştii că maşina este în stare să-l treacă. Astfel, vei avea valabilitate 2 ani, faţă de 1 an cum este în BG.
Astazi am fost oprit de RAR, am prezentat actele, mi-a facut poze, mi-a verificat actele, mi-a verificat masina, totul in regula. Mi-a inmanat documentele, si drum bun. Nu am avut probleme ca nu erau actele traduse, doar agentul care m-a oprit, m-a intrebat de folia de pe geamuri, si am ridicat din umeri ( spunand " o dau acum jos, da-o incolo ).

Deci pot sa fac ITP in RO! Perfect. Asta voiam sa stiu. Si practic, doar pentru asigurare, ar trebui facut drumul in BG.
O sa ma interesez si de asigurare. Dar nu exista nicio problema ca nu e masina pe numele meu? Practic am procura, si toate cele.. dar ma gandesc sa nu faca probleme la ITP.
Bogdan_BMC is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 21:00   #467
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bogdan_BMC View Post
Astazi am fost oprit de RAR, am prezentat actele, mi-a facut poze, mi-a verificat actele, mi-a verificat masina, totul in regula. Mi-a inmanat documentele, si drum bun. Nu am avut probleme ca nu erau actele traduse, doar agentul care m-a oprit, m-a intrebat de folia de pe geamuri, si am ridicat din umeri ( spunand " o dau acum jos, da-o incolo ).

Deci pot sa fac ITP in RO! Perfect. Asta voiam sa stiu. Si practic, doar pentru asigurare, ar trebui facut drumul in BG.
O sa ma interesez si de asigurare. Dar nu exista nicio problema ca nu e masina pe numele meu? Practic am procura, si toate cele.. dar ma gandesc sa nu faca probleme la ITP.
Nu ai nevoie de procura la ITP.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 21:04   #468
Bogdan_BMC

Stage 2
 
Bogdan_BMC's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by R1s3 View Post
Nu ai nevoie de procura la ITP.
PERFECT! In Mai cand imi expira actele, ma duc frumos la RAR VALCEA, imi fac ITP, pana atunci ma interesez si de asigurare bulgareasca aici in Romania, si termin socoteala.

Daca boii din Guvern nu vor sa intre banii la bugetul lor, foarte bine, noi ramanem cu masini inscrise pe BG, si platim la Guvernul bulgar!

Smecheri bulgarii, ca stiu cum sa faca bani de pe urma altora!

Romania, tara tuturor...
Bogdan_BMC is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 21:58   #469
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bogdan_BMC View Post
PERFECT! In Mai cand imi expira actele, ma duc frumos la RAR VALCEA, imi fac ITP, pana atunci ma interesez si de asigurare bulgareasca aici in Romania, si termin socoteala.

Daca boii din Guvern nu vor sa intre banii la bugetul lor, foarte bine, noi ramanem cu masini inscrise pe BG, si platim la Guvernul bulgar!

Smecheri bulgarii, ca stiu cum sa faca bani de pe urma altora!

Romania, tara tuturor...
Vezi că ITP-ul la RAR, este ceva mai scump. Costă vreo 250 de lei. Nu-s foarte la curent cu preţul.

P.S. Vezi că este bine să ai actele traduse. Dacă un echipaj te-a iertat, nu înseamnă că următorul va fi la fel de iertător. Din câte ştiam, cade în obligaţia ta să ai actele traduse şi legalizate. Nu costă mult.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 09:06   #470
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Vezi că ITP-ul la RAR, este ceva mai scump. Costă vreo 250 de lei. Nu-s foarte la curent cu preţul.

P.S. Vezi că este bine să ai actele traduse. Dacă un echipaj te-a iertat, nu înseamnă că următorul va fi la fel de iertător. Din câte ştiam, cade în obligaţia ta să ai actele traduse şi legalizate. Nu costă mult.
știai foarte prost !

dacă tu cu mașina ta înmatriculată pe România pleci în Germania, trebuie să ai actele traduse și legalizate in limba fiecărei țări care o tranzitezi ?

dacă nu ști legea mai bine stai în banca ta .

dacă faci ITP la R.A.R nu mai poți trece vama cu mașina, ITP-ul făcut la noi este valabil DOAR pe teritoriul României.
hiena is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 11:56   #471
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu te mai agita, omul nu e consilier juridic, a spus doar o parere...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 12:15   #472
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
știai foarte prost !

dacă tu cu mașina ta înmatriculată pe România pleci în Germania, trebuie să ai actele traduse și legalizate in limba fiecărei țări care o tranzitezi ?

dacă nu ști legea mai bine stai în banca ta .

dacă faci ITP la R.A.R nu mai poți trece vama cu mașina, ITP-ul făcut la noi este valabil DOAR pe teritoriul României.
Si tu stii si mai prost,cu itp de romania poti sa te duci unde vrei,este acelasi lucru ca la masinile pe ro,ai vazut pe cineva sa il opreasca la unguri sa ii zica imi pare rau aveti itp de romania,ca sa treceti in ungaria trebuie sa faceti itp de ungaria....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 13:21   #473
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Si tu stii si mai prost,cu itp de romania poti sa te duci unde vrei,este acelasi lucru ca la masinile pe ro,ai vazut pe cineva sa il opreasca la unguri sa ii zica imi pare rau aveti itp de romania,ca sa treceti in ungaria trebuie sa faceti itp de ungaria....
Ai masina cu nr de Bg si ITP facut in Ro?Sunt sigur ca nu.ITP facut in RO la o masina cu numere straine este valabil doar pe teritoriul Romaniei.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 13:35   #474
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ai masina cu nr de Bg si ITP facut in Ro?Sunt sigur ca nu.ITP facut in RO la o masina cu numere straine este valabil doar pe teritoriul Romaniei.
Astfel, Executivul a decis ca Registrul Auto Român să poată efectua inspecţia tehnică periodică şi pentru aceste vehicule, prin care să fie atestată starea tehnică a maşinii. Această inspecţie tehnică periodică va avea însă doar valabilitate naţională, recunoaşterea sa de alte state depinzând de legislaţia naţională a acestora......asta spune legea,iar eu prin asta inteleg ca se poate trece in anumite tari exact cum spun si ei....depinzand de legislatia nationala a acestora,pana una alta un prieten a trecut in bulgaria cu masina de germania cu itp de ro ca sa o inmatriculeze acolo.....si nu i-a interzis nimeni acest lucru ca avea itp de romania....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 15:13   #475
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
știai foarte prost !

dacă tu cu mașina ta înmatriculată pe România pleci în Germania, trebuie să ai actele traduse și legalizate in limba fiecărei țări care o tranzitezi ?

dacă nu ști legea mai bine stai în banca ta .

dacă faci ITP la R.A.R nu mai poți trece vama cu mașina, ITP-ul făcut la noi este valabil DOAR pe teritoriul României.
Eşti cam acid şi s-ar putea să putea să te "oxidezi" repede.
Poate nu cunosc toate chichiţele legale dar îmi place să cred că ştiu să scriu corect, spre deosebire de tine.

Aş dori să ştiu, unde i-am spus eu că poate să colinde lumea, cu ITP-ul făcut la RAR?
Eu i-am sugerat să-l facă la RAR, pentru o valabilitate mai mare, în ideea că nu este Globetrotter şi n-o să se plimbe prin Bulgaria.

Am înţeles, ai văzut că scrie "Moderators" sub username-ul meu şi ai zis să te dai artist. Ai fost tare trist la faza asta.

Last edited by andi_cimpean; 27-01-13 at 15:15.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 15:54   #476
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Bun, faci ITP-ul in RO (cel putin pe noi, cei din aceasta zona a tarii ne scuteste de un drum anual de BG) dar ce faci cu asigurarea? Trimiti actele in BG? Sau?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 16:36   #477
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Vorbesti cu unul din cei care se ocupa cu inmatriculari in Bg,ii dai copii dupa acte,iti plateste asigurarea si ti-o trimite pe curier cu plata ramburs.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 17:08   #478
joevulpoi

Stage 3
 
joevulpoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 137
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Vorbesti cu unul din cei care se ocupa cu inmatriculari in Bg,ii dai copii dupa acte,iti plateste asigurarea si ti-o trimite pe curier cu plata ramburs.
si asigurarea si itp-ul se pot face in bulgaria fara deplasare...trimiti copi si iti vin actele cu plata ramburs...
joevulpoi is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 17:17   #479
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by joevulpoi View Post
si asigurarea si itp-ul se pot face in bulgaria fara deplasare...trimiti copi si iti vin actele cu plata ramburs...
Iti dai seama ce bun e itp-ul ala facut fara masina....d-aia ajung masinile de bulgaria niste gunoaie,unul care nu il intereseaza de masina macar mai schimba cate ceva la ea de frica itp-ului,acum chiar ca o sa cada din ele....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 17:21   #480
joevulpoi

Stage 3
 
joevulpoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 137
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Iti dai seama ce bun e itp-ul ala facut fara masina....d-aia ajung masinile de bulgaria niste gunoaie,unul care nu il intereseaza de masina macar mai schimba cate ceva la ea de frica itp-ului,acum chiar ca o sa cada din ele....
adica tu astepti itp-ul,ca sa schimbi ceva la masina?un sofer constient merge la un service regulat....adica...eu asa concep...
joevulpoi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -