Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-10, 18:58   #166
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by pacaliciosu View Post
Nu sunt nici pro nici contra.
Masina nu mai este un lux ci a devenit o necesitate.
Am masina luata in leasing, dar am mai cumparat una pe care intentionez sa o inmatriculez in bulgaria ( sau congo daca ies mai ieftin)
Pentru ce sa platesc o taxa de inmatriculare de peste 7-10 k euro la noi cand rezolv toata treaba cu cateva sute la bulgari?
Statul roman nu-mi acorda nici o facilitate.Iar banii astia daca-i dau( ca sa fiu PATRIOT dupa afirmatiile unui bou de mai sus) mor de ciuda ca nu-i regasesc la statul roman , ci peste 2-3 ani in buzunarele unui videanu ,cocos, sau mai stiu eu cine.
Daca aveam aceleasi taxe ca la bulgari, dar inaspream conditiile de trecere a RAR - ITP, pentru absolut toate masinile , cu siguranta se dezvolta industria pieselor de schimb precum si altele conexe( transporturi, service-uri), se creau locuri de munca, si dispareau de la sine majoritatea gioarselor.
Era suficient sa-ti ia placutele de inmatriculare cand te prindea pe starda cu o echipa mobila RAR si gata....se cerneau masinile in 2-3 ani.
Dar la noi legile sa fac la masa spagilor nu in interesul economiei...
Este democratie. Daca mie-mi plac masinile vechi...de ce sa ma ingradesti?
Pt amicul de mai sus cu dacia aia ''bengoasa'' cu motor de ''portelan''....slabeste-ne cu intelepciunea ta....cu o dacie, noua sa fie ea, si nu treci RAR-ul pe bune...pentru ca este un model conceput de peste 40, si mai ales facut cu materiale de proasta calitate.Daca ERAI ROMAN DESTOINIC nu dadeai spaga la RAR ci refuzai sa mai mergi cu ea( si o faceai piesa de muzeu ).Pe deasupra mai faci si un motiv de mandrie din asta...rusinica....cu exemplele pe care le dai ...inveti tineretul sa dea spaga...
In concluzie, ca se termina pixul.....daca pot sa salvez niste bani pentru familia mea, atunci, chiar daca nu ma simt prea comfortabil,in ianuarie cand termin leasigul o inmatriculez si pe aceasta in bulgaria... pentru ca rezolv treaba doar cu banii de impozit...iar cu banii de RCA o sa stau toata vara la all inclusiv la bulgari...ca merita....
Va salut si astept argumente pro sau contra.
De ce ai mai postat?,daca nu ai nicio pozitie?,pentru posturi Bafta
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 20:04   #167
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
De ce ai mai postat?,daca nu ai nicio pozitie?,pentru posturi Bafta
Tu stii sa citesti sau ai nevoie de subtitrare la posturi mai lungi de 2 randuri?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 20:19   #168
topi

Stage 3
 
topi's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 110
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu am avut o masina inscrisa pe bulgaria de trei ani de zile si a meritat. In urma unui accident nu o mai pot folosi si am fost nevoit sa cumpar alta masina . Initial optasem pt.a o inmatricula in Romanica noastra pitoreasca ,dar sigur am sa ajung din nou la fratii nostri bulgari.
Doar nu am inebunit sa dau atatia bani pdl-istilor astia nenorociti de la guvernare.
topi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 20:27   #169
barburonaldo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 16
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

salut, am citit pe aici topicul , acum revin si eu cu o intrebare de incepator si va rog frumos sa ma lamuriti si p mine, am d gand sa achizitionez un audi din 2003 , euro3 cu motor 2500cmc, se merita sa o pun p bulgaria, avand in vedere ca in romania ma pune statul sa platesc 90 de milioane? Si dak da , spuneti-mi si mie dak masina va fi pe numele meu acolo, si dak nu e pe numele meu, cum sunt sigur ca masina nu imi va fi luata de acasa, multumesc anticipat
barburonaldo is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 20:29   #170
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

POti sa o inscrii si in .ro, cu proces. Fara sa platesti taxa.

https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...ml#post3798069
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 21:29   #171
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
POti sa o inscrii si in .ro, cu proces. Fara sa platesti taxa.

https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...ml#post3798069
Ai perfecta dreptate.Dar impozitul + asigurarea sunt exorbitante in raport cu ceea ce este in bulgaria si aici vorbesc doar pentru un amarat de 2500TD.
Cu diferenta de bani fac mult mai multe.
Crede-ma...muncesc 15-18 ore /zi pentru familia mea nu pentru statul roman.
Daca economisesc 1 mil crede-ma ca economisesc din munca mea ...nu ca asi fi snob sau amarat.
Multi spun ...dar frate...consuma mult....polueaza....
VAX.
Consuma 8-8.5% in oras.
Cealalta masina cu motor de 1.4 euro 4 mananca in acelasi drum, aceleasi ore, 11-12% benzina.
Daca faci un calcul....crezi ca asi polua mai mult cu van-ul decat cu asta noua?...gresit....
Din nefericire taxele si impozitele din Romania nu fac decat sa ne ambitioneze in a cauta portite de scapare .
Nu se merita sa o tin inmatriculata in Romania deci nu ma intereseaza fenomenul.
Atunci cand banii pe care-i platesc la stat nu or sa se mai regaseasca la videanu , cocos, basescu , becali ...sau care vrei tu, in buzunare, cu siguranta promit sa fac un efort sa ''ajut'' economia...pana atunci...nici nu ma gandesc.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 21:34   #172
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
De ce ai mai postat?,daca nu ai nicio pozitie?,pentru posturi Bafta
Cred ca pozitia mea este destul de clara privitor la acest subiect ....vorba colegului...mai mult de 2 randuri produce bulversare?.......
Daca tot vrei sa purtam o discutie(vorbesc de tot forumul), macar cauta sa inserezi ceva argumente solide cand faci vreo afirmatie, asta ca sa poti combate eficient si obiectiv...
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 23:34   #173
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Paca, inteleg ce zici. Ca fapt divers, daca vrei sa iti iei acel 2,5 tdi, ai grija, nu este un motor reusit de la vag, am condus si eu un a6 cu motorul respectiv si nu m-a impresionat absolut de loc.

Mai bine ai merge pe un 1.9 tdi, 131 sau 150 de cai, motorul de legenda. Asta asa, ca idee.

Pentru inscrierea masinii pe bulgaria, vezi ca sunt vreo cativa care inscriu masini chiar aici pe forum, au anunturi, sunt si oameni care le-au dat feedback, par in regula.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 08:03   #174
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Paca, inteleg ce zici. Ca fapt divers, daca vrei sa iti iei acel 2,5 tdi, ai grija, nu este un motor reusit de la vag, am condus si eu un a6 cu motorul respectiv si nu m-a impresionat absolut de loc.

Mai bine ai merge pe un 1.9 tdi, 131 sau 150 de cai, motorul de legenda. Asta asa, ca idee.

Pentru inscrierea masinii pe bulgaria, vezi ca sunt vreo cativa care inscriu masini chiar aici pe forum, au anunturi, sunt si oameni care le-au dat feedback, par in regula.
Multumesc pentru sfat...dar deja este cumparata masina...este un chrysler voyager . Deocamdata sunt mai mult decat multumit de ea, chiar daca pe forumuri se spune ca motoarele vm sunt mai pretentioase.
Ramane doar sa o inmatriculez la vecini, dar mai astept putin pt ca mai pot circula pana in martie cu numerele acestea.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 19:50   #175
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Tu stii sa citesti sau ai nevoie de subtitrare la posturi mai lungi de 2 randuri?
Nu e cazul sa faci pe interesantul !,eu am spus ca sunt CONTRA,tu ai spus ca"nu esti nici pro nici impotriva",dar inclini sa inscrii masina ( ultima ),pe BG. Hai sa nu o lungim fara rost,ca nu stii pana la urma ce vrei si n-are rost sa ne intrecem in exprimari,care mai de care iar cu subtitrarea.......dupa ce ai umplut o pagina,te-ai contrazis...concluzia este ca esti " pentru"si este o tara libera,poti sa ai orice opinie,insa,citeste "regulile de postare",fara jigniri si alte alea,iar remarcile ieftine sa le pastrezi ptr cei cu care iti permiti ( dupa varsta de la avatar,credeam ca esti mai "matur".
Bafta
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 20:39   #176
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Nu e cazul sa faci pe interesantul !,eu am spus ca sunt CONTRA,tu ai spus ca"nu esti nici pro nici impotriva",dar inclini sa inscrii masina ( ultima ),pe BG. Hai sa nu o lungim fara rost,ca nu stii pana la urma ce vrei si n-are rost sa ne intrecem in exprimari,care mai de care iar cu subtitrarea.......dupa ce ai umplut o pagina,te-ai contrazis...concluzia este ca esti " pentru"si este o tara libera,poti sa ai orice opinie,insa,citeste "regulile de postare",fara jigniri si alte alea,iar remarcile ieftine sa le pastrezi ptr cei cu care iti permiti ( dupa varsta de la avatar,credeam ca esti mai "matur".
Bafta
Pai vezi ca faci o confuzie.....nu-ti asocia varsta cu intelepciunea ca sunt paralele.....
1.legat de subtitrare.....cred ca a fost un alt coleg....eu doar am subscris
2.cauta in dictionar definitia cuvantului ''jignire''
3.cred ca am fost foarte clar, si am argumentat de ce.
4. daca ai ajuns la punctul 2 at continua si cu termenul '' argumentare''. Te ajuta la posturile viitoare.
5.Nu am varsta la avatar.....asa ca nu stiu ce crezi sau in ce crezi....poate inn Mos Craciun
6. Din tastatura simt ca ai un curent de vitejie......zmeu nu alta.....
7.Din nefericire devine prea personal si deriva rau de la originea postului, asa ca ma opresc aici si promit sa nu-ti mai raspund decat strict la subiectul propus dezbaterii.Lasa-ma pe mine sa cedez primul te rog.....te rog....
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 10:46   #177
benny88

Stage 2
 
benny88's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Unhappy Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

inmatricularea pe bulgaria e ok ,in privinta taxelor,aici in mica noastra romanie te scutura bine de bani,dar e naspa dak te loveste un sofer kre are masina inscrisa pe bulgaria,ai de tras mult timp la firma de asigurare pana iti plateste daunele....
benny88 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 11:09   #178
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by benny88 View Post
inmatricularea pe bulgaria e ok ,in privinta taxelor,aici in mica noastra romanie te scutura bine de bani,dar e naspa dak te loveste un sofer kre are masina inscrisa pe bulgaria,ai de tras mult timp la firma de asigurare pana iti plateste daunele....
Aici da ai dreptate. Oricum nici firmele romanesti de asigurari nu sunt mai destoinice. O solutie ar fi CASCO dar nu este aplicabila pentru masini mai vechi.
Cu riscul de a ma repeta....Daca ar fi existat in fiecare oras important cate 3-4 echipe RAR-Politie cu laboratoare mobile, si ar fi lasat fara placute de inmatriculare pe toti care nu se incadreaza in standarde( specifice fiecarui tip de masina) , s-ar cerne parcul auto romanesc de jioarse indiferent unde ar fi ele inmatriculate.
Dupa cateva luni te asigur ca te-ai gandi de 10 ori inainte sa iesi cu masina pe strada, daca stii ca ai probleme, te-ai gandii de 10 ori daca sa cumperi o jioarsa ieftina cu gandul ca o inmatriculezi la bulgari sau in congo si s-ar schimba si mentalitatea romanului de '' lasa bah ca merge si asa .... ''
Si in felul acesta inmatricularea la bulgari nu ar mai fi asa de blamata...
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 16:26   #179
benny88

Stage 2
 
benny88's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

ai mare dreptate "pacaliciosu" dar asta e romania si nu cred k se va schimba ceva prea curand...ai vazut au gasit metode sa ne oblige sa cumparam anvelope avand in vedere la ce salarii avem...
benny88 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 16:39   #180
benny88

Stage 2
 
benny88's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

am si eu o intrebare.aveti idee dak imi pun un blow off la toba finala are vre-un rezultat,adik se aude acel sunet sport????va multumesc
benny88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -