Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-10, 18:23   #16
Fi@tz3l
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Fi@tz3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 355
Member of:
[Fiat]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Apropo..
Stiati ca puteti da statul in judecata si sa va inmatriculati masina fara a platii taxa.
In tratatul de aderare la uniunea europeana scrie ca statul(Roman in cazul nostru)nu trebuie sa puna alta taxa pe orice produs de provenienta din alt stat membru al uniunii europene.Iar ca taxele care trebuiesc aplicate sint ca si cum bunul ar fi cumparat din acelasi stat(In cazul nostru Romania)
Daca e cineva interesat P.M me si aflu mai multe detalii
Am un tovars care a castigat un proces si are altul pe rol.
Aici nu e vorba numai de taxa de inmatriculare Este vorba si de Impozitul auto
Pro Bulgaria!
Fi@tz3l is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 18:41   #17
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sincer eu unul sunt pro bulgaria din cauza banilor dar nu mi-ar place sa ma duc dimineata la masina cand plec la munca sau nu numai si sa vad numere de bulgaria pe ea/asta ar fi un minus.......

exista totusi posibilitatea de a da in judecata statul roman si asta mi se pare cea mai avantajoasa......

pentru un audi 80 19.tdi din 94 taxa de poluare cu depreciere 1000 euro
cu datu in judecata => chieltuieli de judecata + avocat = max 200 euro si acum astept sa imi vina numerele si toate actele acasa.......

deci fuck bulgaria mai bine mai astept pana imi vin actele dar stiu ca nu o sa am nici 1 treaba niciodata in ro! stima
__________________
Textile antiderapante pentru iarna la super preturi : https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...ante-isse.html
Membru -Speed4U-
Audi owner!
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 18:58   #18
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

sa fie voie io continuare... adica totusi daca interzic asta vor bloca si [pe unii oameni care nu au treaba cu "magaria" asta, plus ca fac niste taxe imense astia... inmatricularea in bulgaria e perfecta

"sa se legalizeze tot in p**a mea" )=))
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 19:07   #19
Mantra

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 246
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

100% DE ACORD ! aici nu mai e vorba ca de ce sa dam banii la bulgari ci de ce sa fi fraier sa platesti de 10 ori mai mult la c*r*e*e astea din romania
__________________
MANTRA f***s your girlfriend
Mantra is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 19:20   #20
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
o intrebare..daca in procura este o persoana x si imprumuta masina unei persoane y fara ca acea persoana y sa fie trecuta in acte ? este legal ..

am intreb personal un "organ" al politiei rutiere si mi'a raspuns ca nu este legal.. singura persoana care poate conduce masina este cea din procura..
nu ai nevoie de procura ca sa conduci o masina, procura este doar daca vrei sa iesi din tara sau ai bani re incasat de la asigurare, este o aberatie ce a spus "militianul" ala.
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 19:40   #21
OverSpeeD

Stock
 
OverSpeeD's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 6
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Apropo de datu` in judecata... daca ii dai in judecata si castigi , iti vor inmatricula masina gratis.. este cazul unei cunostiinte de familie..care a inmatriculat un seria 7 asa.. ( cumparat din germania ) .. era 240 de mil taxa de inmatriculare .. si a avut cine sa il invete sa ii dea in judecata
OverSpeeD is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 19:52   #22
my life

Stage 3
 
my life's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 123
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Care e diferenta? Una de bani. Destul de... uriasa. In Bulgaria inmatriculezi orice masina, indiferent de norma de poluare si capacitate cilindrica, cu aproximativ 500 de Euro. Asta daca apelezi la intermediari care-ti fac munca mult mai usoara. Daca nu, iesi si mai ieftin.

In loc de 5000 de lei/an pentru o masina cu motor de 3.000 cmc, mai bine platesti 800 de lei/an la bulgari.

Singurul dezavantaj este ca masina nu e proprietatea ta, este pe numele unei firme sau persoane fizice cu cetatenie bulgara. Corect, ti se dau toate actele necesare imputernicirii, dar statul vede ca proprietar acea persoana.

Exista riscul sa ramai fara masina cu numere pe BG. Este unul mic in prezent, dar exista. Oricine spune ca este IMPOSIBIL sa ramai fara masina, se insala.

Dupa ce tragi linie, parca sunt ceva mai multe avantaje PRO inmatricularii in Bulgaria. Tu ce parere ai?
la motorul de 3l este 1800 ron,la cel de 3,2l este 3600 ron.
my life is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:02   #23
partyboy174

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

90% sunt pt inmatriularea in BG! Prea isi mai bate tara asta joc de noi cu taxele astea exagerate! Singurul lucru care nu ma incanta e ca nu ai o siguranta ca nu vine careva sa ti-o ridice si apoi ia-o de unde nu-i!

Legat de taxa de imatriculare, aici in Salaj au fost pana in luna iulie in jur de 300 de cazuri, toate solutionate in favoarea cetateanului! Se procedeaza in felul urmator:


1) Faci dosarul pt inmatriculare, cu toate cele, mai putin taxa de inmatriculare (mai babeste, nu o platesti)
2) Te prezinti la sectia de inmatriculari auto, unde faci cererea pt inmatriculare. Logic vei fi refuzat pt ca dosarul nu contine chitanta care atesta plata taxei de inmatriculare.
Faci o cerere in care sa ti se dea un raspuns in scris (nu mai stiu exact cum e formulat) cu privire la motivul pt care ti-a fost respinsa cerere de inmatriculare care ulterior o atasezi la dosar.
4) Te prezinti cu dosarul asta la un avocat bun si cu vreo 200 de euro (cam atata e onorariul pt astfel de cazuri) inaproximativ 3 luni primesti raspunsul de la tribunal

Mai ai de asteptat apoi 15 zile in care tu sau tribunalul puteti depune contestatie

Ex: din Zalau se facea contestatie in Cluj-Napoca dar dar si aici toate cazurile sau fost catigate de catre cetatean!


Cunosc persona mai multe persoane care au castigat procesul asta precum si cel de recuperare, si din cate am inteles acum s-a dat lege care iti da dreptul la nr rosii pe tot parcursul procesului (nu sunt 100%sigur ca e adevarat)
partyboy174 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:04   #24
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
https://www.4tuning.ro/legislatie-aut...itie-7061.html

Evident, toti cei care fac astfel de tranzactii si servicii, vor spune ca nu-ti ia nimeni masina, ceea ce este foarte probabil, dar exista sansa asta.

E ca si cum vinzi un apartament cu ipoteca, fara ca cumparatorul sa afle ca e ipotecat. Banca oricum il ia daca e nevoie, nu conteaza proprietarul nou, nu conteaza ca nu stia.

Daca are cineva care se ocupa de asa ceva niste argumente mai clare si mai puternice pentru care nu ti se poate lua masina sub nicio forma, il ascultam cu drag.
PRIETENE conduc masina de 4 ani de zile INMATRICULATA in BULGARIA !!! de cand era steagu la numar !!

POATE SA ITI IA MASINA propietarul de drept DACA nu is e plateste masina , sunt multi romani care au achizitionat masini din BULGARIA prin RATE de la un parc auto , in momentul cand nu sau maia chitat ACESTIA eu decurs LEGAL la recuperarea masinii !
NU EXOSTA sa vina cutarica sa iti ia masina atat timp ca exista un contract vanzare cumparare PERFECT legal si IMPUTERNICIRE !
IN AL DOILEA RAND , costurile de recuperare a unei masini de 2500 euro EXEMPLU valoare Bulgareasca la noi 4-5mii euro !!! COSTA de cel putin 3 olri mai mult NORMELE de recuperare !! exact ca si la masinile FURATE din GERMANIA mana in mana cu PROPIETARII !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:09   #25
dorupopa

Stage 5
 
dorupopa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 726
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

lasa sa faca si statul bulgar bani de pe urma romanilor daca pe conducatorii nostri nu-i duce capul si baga de la an la an alte taxe mai mari si mai mari,asigurarea pt. motor 1.4-330 lei /an cea mai ieftina in conditiile in care la noi s-a ajuns si la salariu de 600/luna.Maxim am spus!!!!
dorupopa is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:16   #26
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Pro Bulgaria....

Zicea cineva mai sus ca putem da statul in judecata...Da, putem da statul in judecata pentru a nu plati taxa de prima inmatriculare dar mai ramane impozitul si asigurarea. Si daca faci un calcul, cu avocat cu alergatura cam tot acolo ajungi ( depinde de taxa )......


Momentan nu am nici o masina inmatriculata pe Bulgaria si REGRET !!! Dar in curand ma gandesc sa inscriu !
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:24   #27
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu am inmatriculat masini in Bulgaria si o mai fac ocazional pt cunostinte.Inmatricularea se facea/face pe numele unei persoane fizice in cazul meu,nu a existat si nici nu cred ca va exista riscul acesta ca un roman sa ramana fara masina!
Exista unele "combinatii" intre ai nostrii si ai lor cum sunt peste tot,sunt unele interese,poate daca era ceva slab existau intradevar riscurile astea,dar eu zic ca nu.
Mai mult chiar am avut si masina mea personala inscrisa pe Bulgaria si nu a fost nici o problema,nici cat a stat la mine nici cand am vandut-o mai departe
Interesul lor este sa aibe cat mai multi clienti
Deci,privind iar la legile din tara noastra as zice ca e mai bine pt romani varianta Bulgaria.
Macar lor le ofera statul ceva si nu le ia ceva-ul ala
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:27   #28
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu prea e un raspuns cu da si nu . Io nu sunt de acord sa ii imbogatim pe bulgari . Dar nu sunt de acord nici sa fim furati pe fata . Si io as matricula masina pe bulgaria de nevoie ...
__________________
Niciodata Infrant, Niciodata Plangand, Mereu Optimist, Todeauna Stelist !!!
62 Ne Vrem Clubul Inapoi !!!

http://www.fcsteaua.ro/index/section...s/article/6640
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:34   #29
hirig

Stage 3
 
hirig's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 160
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

eu nu am nimic cu bulgari, nici cu inscrierile de acolo, dar am cam multe probleme cu taxele de aici, ceea ce is cam, imposibile, si o fost intodeauna, impozite, taxe, asigurari, la ceruri, dece sa nu apelam la solutii mai ieftine?
Asta roade urat pe parlamentari, numai pot sa fure in cantitati colosale, si toti dau din gura, parca am fii noi asa "nepoluatori" cu combinate chimice, vizavi Tg mures, si altele...ca noua o masina E2 sau E3 nu nea ajunge, asa brusc vrem(politicienii) E5, sisi ala cu taxe desigur, bine ca tara e plina de gunoaie si alte minuni, dar noi vrem masini si avioane, dar o statie normala de reciclare?! oare avem? Tot suntem in urma a germanilor, cand germani au facut masinile astea E2 E3, romania ce a facut?! tractoare, si dacii 1410, care era ce euro...?! daciile decand au euro?! din 200? .....dar ambitii avem....Mai incet, ar trebui sa incepem de la capat, nu de la coada.
hirig is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 21:06   #30
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Evident ca merita, cand ai taxa e cel putin dubla fata de costul inmatricularii. Nu mai zic de impozite ...
Doar ca romanul e sarac si cu pretentii, pana nu scrie pe numarul lui B01ERU sau B 01 BOS / SEF / ION (sa vada dusmanii ce tare e el) nu e multumit.
Oricum de la anul isi bate jos serios statul roman prin scumpirile lor la taxa de inmatriculare si impozite. De benzina, taxele de drum, tva-ul, salarii etc. nu mai zic nimic...

Last edited by maverick1508; 21-09-10 at 21:25.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -