Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 01:32   #46
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sunt de acord cu înmatricularea pe Bg. Mirificii conducători nu au decât să îşi răcească gura degeaba cu poveştile lor de 2 bani. Nu înţeleg de unde atâta înverşunare din partea conducătorilor ţării împotriva celor ce înmatriculează maşini acolo, parcă nu ei cu taxa lor i-au împins pe oameni să aleagă Bg. Pur şi simplu nu mai vor să lase omul să respire. Oricum ce avantaj am dacă dau bani statului român: direcţia pulbere de la craterele din asfalt, autostrăzi existente doar în timpul campanilor electorale, nişte centuri calumea nu sunt în stare să facă, etc.
Am cunoştinţe care şi-au mutat şi domiciliul fiscal în Bg, aşa că de ce nu mi-aş înscrie maşina acolo.

Ştie cineva unde găsesc o lista valabilă cu impozitele auto din Bg?

Mă interesează pentru un Mercedes W210 300 D 100 kw să văd cât aş plăti acolo impozit, la fel şi pentru restul maşinilor din familie care deşi sunt înmatriculate aici, la ce impozite şi asigurare se plătesc pentru ele, s-ar putea ca înmatricularea în Bg să merite din plin.
procos is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 02:06   #47
cata666

Stage 2
 
cata666's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 47
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

nu sunt de acord...
ai bani ,vrei masina???pe romania tata....
vad multe masini f frum prin oras...dar cand vad nr de ,,bahamas,,mor
cata666 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 02:07   #48
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eram total contra,insa nesimtirea cu impozitul si asigurarile a intrecut orice masura ! Va spun cu mana pe inima , ca orice masina scumpa mi as cumpara cu cilindree >3000cmc unde este jale , cu orice risc , nu as inmatricula o in Romania,ba mai mult as argumenta in media ... ziare si TV fara nici o jena.
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 03:15   #49
cardiacarest2005

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 10
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

daca am avea un guvern destept ar putea sa faca o deducere de tva sau asa ceva la masinile noi si ti-ar conveni sa cumperi masini noi.......
cardiacarest2005 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 03:18   #50
Zak_13

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 3
Member of:
[Nissan]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Am si eu o intrebare....cat m-ar costa inmatricularea si impozitu unui Nissan 200sx s14 motor de 2000cm 200hp?
Zak_13 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 06:54   #51
emy4bmw

Stage 4
 
emy4bmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 209
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

pe bulgaria, cam 600 euro. Depinde de firma la care te duci. Apoi vei plati dupa un an de zile, cam 200 euro ( impozit, asigurare si verificare tehnica).

Unii dintre voi nu cred ca sunt masini puternice si extrem de bune in bulgaria!? nici eu nu am crezut cand am vazut. credeam ca visez: bmw seria 5 din 2005 in bg? Da, chiar asa era! am vazut si hummer H3, si mai este un bmw seria 3 modificat de Ac Schnitzer (pe care i s-a cerut 10000 euro inmatricularea)...si multe altele...

Datii bataie baieti cu inmatricularea pe bulgaria, ca astia nu merita sa le dai nici un ban!
emy4bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 08:44   #52
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Pro Bulgaria . Am cunostinte care au de 3 ani masina inscrisa in bulgaria si nu au avut probleme !! iar costurile totale de pana acum ( impozit / asigurare ) sunt mult sub pretul taxei .de prima inmatriculare .
__________________
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 09:03   #53
diclatu
Banned

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 5
Thumbs down Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Degeaba va bucurati ca aveti masina.....masina cu numere bulgaresti. Cocalarie pe fata. Demonstrati celorlalti ca nu aveti bani de masina si v-ati cumparat o ruina in care au transpirat altii ani sau zeci de ani , o coaja ajunsa la cimitirul de masini,un fier pe care-l cumperi la pret de telefon mobil. O panarama ce nu va trece NICIODATA inspectiile tehnice.
diclatu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 09:16   #54
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by diclatu View Post
Degeaba va bucurati ca aveti masina.....masina cu numere bulgaresti. Cocalarie pe fata. Demonstrati celorlalti ca nu aveti bani de masina si v-ati cumparat o ruina in care au transpirat altii ani sau zeci de ani , o coaja ajunsa la cimitirul de masini,un fier pe care-l cumperi la pret de telefon mobil. O panarama ce nu va trece NICIODATA inspectiile tehnice.
crezi ca vreau sa demenstrez cuiva ca am bani ca am numere de Romania? este o idiotenie ce vorbesti tu acolo, si sa nu-mi spui ca ti-ai facut cont special sa spui asta.
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 09:26   #55
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Rover_cabrio, prietene, e normal sa zici ca nu-ti ia masina nimeni ca doar te ocupi cu asa ceva si promovezi inmatricularea pe BG, tu faceai reclame peste tot. Sa fii sanatos, foarte bine, si eu sunt de acord cu asta, dar hai sa prezentam lumii toate aspectele problemei, nu doar cele roz.

Un contract de vanzare-cumparare se face la orice colt de strada, la fel ca in Romania, nici nu e nevoie ca ambele parti sa fie prezente, trebuie doar cateva date din buletin. Nu are nicio valoare in cazul in care se ajunge in instanta.

Ford_V6, ai scos-o pe asta cu cartea si proprietarul de drept. E ca in Romania, iti dau masina, talonul si cartea si la revedere, da? Ce ma impiedica sa le dau pierdute si sa ma duc la RAR sa scot altele si sa declar masina furata? Nimic. Proprietar e ala care apare cu numele in carte, nu cel care detine cartea. Si eu conduc acum o masina pe alt nume, sunt proprietarul ei fizic, dar nu si legal. Daca imi ia talonul, nu-l pot recupera decat daca port numele din carte, corect?

Oameni buni, daca va dati cu parerea, faceti-o din toate punctele de vedere, nu doar cum vi se pare voua bine. Si intrebati si un avocat, ca nu strica.

In plus, oare de ce peste 400 de masini sunt cautate acum de politie pentru ca le vrea statul bulgar inapoi? Degeaba, cu siguranta nu.

Hai sa continuam discutia cu argumente si civilizat va rog.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 09:55   #56
diclatu
Banned

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 5
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by gyno09 View Post
crezi ca vreau sa demenstrez cuiva ca am bani ca am numere de Romania? este o idiotenie ce vorbesti tu acolo, si sa nu-mi spui ca ti-ai facut cont special sa spui asta.
Nu am cunostinta despre situatia financiara a detinatorilor de astfel de masini insa clar peste 90% dintre ele sunt niste harburi de toata jena. Nu poti nega nici tu asta,decat daca vrei sa te ridiculizezi total. Toate astea...peste 95 %....sunt niste mizerii aduse din Germania , niste infectii de masini neconforme si care-si fac de rusine proprietarii. Cu exceptia catorva masini de lux,ori modele americane,ori cine stie ce fantezii(enumerate mai sus de cineva) majoritatea sunt RUINE !! Esti posesor de astfel de mizerie? Atunci te inteleg si te compatimesc.... Stiu ca o masina,oricare ar fi ea,e visului unui baiat,indiferent de varsta....dar,incercati sa evoluati. Cat despre user,il am de mult stai linistit. Cat despre bani si numere de Romania...la fel,stai linistit...Acum,pe criza asta iti poti cumpara masini de dupa 2005 cu 5000-10.000 de euro. E adevarat nu e 500+500 cat ruinele voastre...dar.....mai bine cu chiloti de la bazar decat cu unii rupti de la tata(daca intelegi)
diclatu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 10:00   #57
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by diclatu View Post
Nu am cunostinta despre situatia financiara a detinatorilor de astfel de masini insa clar peste 90% dintre ele sunt niste harburi de toata jena. Nu poti nega nici tu asta,decat daca vrei sa te ridiculizezi total. Toate astea...peste 95 %....sunt niste mizerii aduse din Germania , niste infectii de masini neconforme si care-si fac de rusine proprietarii. Cu exceptia catorva masini de lux,ori modele americane,ori cine stie ce fantezii(enumerate mai sus de cineva) majoritatea sunt RUINE !! Esti posesor de astfel de mizerie? Atunci te inteleg si te compatimesc.... Stiu ca o masina,oricare ar fi ea,e visului unui baiat,indiferent de varsta....dar,incercati sa evoluati. Cat despre user,il am de mult stai linistit. Cat despre bani si numere de Romania...la fel,stai linistit...Acum,pe criza asta iti poti cumpara masini de dupa 2005 cu 5000-10.000 de euro. E adevarat nu e 500+500 cat ruinele voastre...dar.....mai bine cu chiloti de la bazar decat cu unii rupti de la tata(daca intelegi)
nu oricine isi permite masini de 4-5000 de euro si decat sa plateasca taxa 2000 de euro la o masina de 1500 ( ca atat isi permite ), apeleaza la Bulgari...e clar ca nu toti fac din aceelasi motiv, celalalt motiv fiind impozitul si asigurarea din Romania !
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 10:00   #58
TybyMen

Stock
 
TybyMen's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 7
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cata666 View Post
nu sunt de acord...
ai bani ,vrei masina???pe romania tata....
vad multe masini f frum prin oras...dar cand vad nr de ,,bahamas,,mor
pai da...am bani ,vreau masina da nu sunt si fraier sa platesc taxa de poluare, asigurare si impozite mai mari pentru ce? Daca statu e fraier lumea isi inmatriculeaza masina in BG si polueaza in RO
TybyMen is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 10:06   #59
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu sunt pro BG. In primu rand, casca ochii bine cand inmatriculezi masina pe BG, si cauta bine intai la cine a mai facut mai demult si e multumit, sa nu fie probleme. In al doilea rand, nu cred ca se poate face vreo manevra. Ca sa girezi cu masina ai nevoie de actele originale, care sunt la tine. Ai foarte bine contract vanzare-cumparare si procura, taxele le platesti anual si asta o poti face personal nu prin intermediari ca sa zici ca te trag in teapa, deci nu prea vad unde e problema. La Tico la motor de 0.8 ma costa in Romania ~90 euro asigurarea si impozitul, iar odata la 2 ani inca 50 euro pt ITP. La un motor 2.0 costa in Romania ~200 euro asigurarea+impozitul, iar la 2 ani ITP. La buglari e 100 euro pe an si la una si la cealalata, unde e inclus si ITP. Ce zici, e mai avantajos?? Eu zic ca da. Mor pe astia care ii aud cu "ce ma n-ai bani sa tii masina pe romania?". Din moment ce suntem oameni de rand, cu salarii medii, unii cu rate la banci pt casa, sau diverse contexte, eu zic ca orice economie e bine venita. In plus, nu vad rostul sa te judeci statul roman doar pt taxa de inmatriculare, cand tu de fapt platesti alte taxe anuale care compenseaza, asa cum sunt exemplele alea de mai sus. In plus, daca va interesati putin, va puteti muta domiciliul fiscal in BG (trebuiesc niste acte de la noi, gen carnet de sanatate, etc, se obtin repede si la indemana oricui), deci masina va fi cu nr de BG dar pe numele vostru, nu va mai trebuie nici o procura nimic, si sunteti absolut siguri ca nu va pierdeti masina. Si in ciuda costurilor (costa cam 700-800 euro cu tot cu inmatriculat pe numele tau la BG), investitia se recupereaza foarte repede, si nu va mai doare capu... Acum sunt sigur ca sunt multi care sunt impotriva acestor lucruri, dar mai asteptati putin sa vedeti cum evolueaza taxele si impozitele, si o sa-mi dati dreptate.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 10:09   #60
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cata666 View Post
nu sunt de acord...
ai bani ,vrei masina???pe romania tata....
vad multe masini f frum prin oras...dar cand vad nr de ,,bahamas,,mor
visane ai ceva impotriva cu masina mea pe bg?,.....iti convina sa platesti impozit in romania?ce vina avem noi cei cu masini pe bg daca statul n uvrea sa faca bani?...sa faca bulgarii
inca ceva :aveam banii sa inscriu masina pe ro dar de ce sa platesc impozit si asigurare mare......sa si argumentez...de ce sa platesc eu asigurarea obligatorie la o masina de 2000-3000 de euro egala cu asigurarea unei masini de 50000 de mii de euro...daca o fac praf imi da aceeasi bani ca aluia cu masina de 50000?
Asta e hotie pe fata....daca se platea asigurare in functie de valoarea masinii era altceva ......daca la o masina e 50000 de mii de euroi costa cateva mii niste faruri,atat valoreaza toata masina mea.........la dauna totala ala i-a 50000 de mii eu iau cateva mii.........atunci intreb eu de ce sa paltim asigurare la fel?????????????????????????
__________________

Last edited by stefy_boss; 22-09-10 at 10:23.
stefy_boss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -