Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-10, 16:01   #151
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Thumbs down Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Tocmai asta-i "exceptia confirma regula",asta-i un caz fericit,nu doresc nimanui,o "pocneala" bulgareasca,in ajun de Craciun si reparat masina,de...Paste ( caz real,2009-2010 ).Sa le "stapaniti"sanatosi,cei care le aveti inscrise BG,dar eu raman la ideea mea......in talon este numele meu,nu-i masina de "imprumut",mai ales ca-ti asumi un risc inutil, ca oricand te duci sa-ti faci ITP-ul,si sa platesti taxele ( pe teritoriul BG ),poti avea"surprize"
eu iubesc prostia unora!!!!cu ce te incalzeste o hartie pe care apare numele tau???asa eram si eu inainte"nu vreau eu masina pe bulgaria"si cand mi-a explicat un baietas cate avantaje ai m-am dus si mi am luat si sunt foarte multumit de alegerea facuta . ...preferi sa mergi cu un jaf de romania decat cu masina bulgareasca.Doamneeeeee.ca chestie-mi-am luat ford mondeo din 2000 ghia full option,1.8td cu numai 2300 de euroi.de aici ce imi luam ?????solenza???de ce ca sa fiu patriot nu????he,he,he

Last edited by miga; 22-10-10 at 16:07.
miga is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 17:10   #152
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by badea_laurentiu88 View Post
sunt total contra, vrei o masina tare?de ce sa tio aduci din afara?sunt destule aici la noi in romania, deja inmatriculate.si nu va mai mirati de taxe, in spania platesti cam 17 000 de euro sa inmatriculezi un hummer si vreo 10 000 pentru un mustang, deci ma gandesc ca si ei au taxe destul de mari.unu a platit vreo 3000 de euro pentru un passat adus din franta in spania.

daca aia este masina ta,cea de la avatar te inteleg.nu stiu de ce iti mai dai cu parerea.

Last edited by alex.panciu; 22-10-10 at 17:26.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 17:20   #153
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Subscriu la cele spuse de tine,decat intr0 masina a"nustiu cui",mai bine cu "dacia personala"NU SUNT DE ACORD cu inscrierile in Bulgaria,nu ptr ca ceteteanul roman,eludeaza legile si taxele Romaniei,ci pentru situatia in care,te "pocneste",o "bulgaroaica",si ramai cu buzele umflate,ca RCA-urilr lor,pot fi si polite de asigurare "bunuri de uz caznic",deoarece,legislatia bulgara este mult mai permisiva,si ca sa obtii,nr de inmatriculare,nu-i obligatoriu ( cum e la noi )sa prezinti si RCA,pe numele proprietarului ( fie el pers fizica sau juridica ),si fratilor,masinile astea din Bulgaria sunt conduse de conationali de-ai nostrii,si stiti foarte bine,ca gem soselele de"meseriasi",care mai de care mai priceput in ale conducerii
In concluzie,personal sa se termine cu inmatricularile in Bulgaria,mai precis,sa se aplice,exact ceea ce face Macedonia ( nene,esti roman,sa ai masina cu nr romanesti,sau de alta tara,daca esti REZIDENT,acolo,altfel sa fie obligat,sa faca RCA (gen Carte Verde ),valabil aici ( in cazul in care folosesti neintrerupt,mai mult de 3 luni,soselele ( asa cum sunt ele )Romaniei.
Cred ca sunt multi ( care au avut de tras,de pe urma unei "intalniri",cu "bulgaroaica" )si impartasesc aceste idei



in primul rand cred ca esti genul de om care conduce masina lasata din tata in fiu,in al 2-lea rand absolut toate masinile de bulgaria inmatriculate pe bune AU CARTE VERDE VALABILA IN UNIUNEA EUROPEANA,iar daca tu crezi ca toti soferii care conduc masini de bulgaria sunt MESERIASI tin sa te asigur ca,daca te dai jos din dacia ta si te urci pe o masina de peste 100 cai te faci praf in primul gard,eu mai repede v-as interzice pe voi cei cu daciile voastre care la cel mai mic accident muriti pe loc sa nu mai zic ca va imprastiati pe raza de 100 metri din cauza ca este rupta de rugina.daca masina ta trece i.t.p-ul pe bune eu ii dau foc la a mea........cazanul meu pe bulgaria......

Last edited by alex.panciu; 22-10-10 at 17:30.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 10:30   #154
Mickael83

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Cand vom invata sa respectam legile...?

Quote:
Originally Posted by miga View Post
eu cred ca tu ai ceva la cap.ai mai venit prin tara recent,ai vazut ce foame e aici,daca esti atat de patriot de ce nu vii aici sa muncesti?????cu masina ta de 1.1,aici e legea junglei!si ca sa supravietuiesti trebuie sa mai faci si pe tarzan din cand in cand...ma rog fiecare cu mentalitatea sa.conformeaza-te tu la legile statului roman ca eu nu multumesc...sunt satul...corectati-ma fratilor daca gresec...
Ok, atunci hai sa nu platim nimic la stat...Sa mergem cu masinile prin paduri (ca daca nu platim nimic atunci evident nici drumurile, asa proaste cum sunt ele, nu vor mai exista), sa ne facem singuri dreptate cu bata de baseball din dotarea obligatorie a oricarei masini ca doar e legea junglei...
Daca ni se par aberante taxele auto (desi o farama de logica dupa parerea mea au, am fost de curand in Maroc si e un adevarat cimitir de masini...nu mi-ar placea sa se ajunga si in Romania la fel), haideti atunci sa protestam, sa dam toti statul in judecata si asa poate isi vor da seama ca nu pot lupta impotriva a 20 mil de oameni. Dar sa ne facem singuri regulile, asta nu mi se pare normal...
Mickael83 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 18:40   #155
ioan1973

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 10
Default Re: Cand vom invata sa respectam legile...?

Quote:
Originally Posted by Mickael83 View Post
Ok, atunci hai sa nu platim nimic la stat...Sa mergem cu masinile prin paduri (ca daca nu platim nimic atunci evident nici drumurile, asa proaste cum sunt ele, nu vor mai exista), sa ne facem singuri dreptate cu bata de baseball din dotarea obligatorie a oricarei masini ca doar e legea junglei...
Daca ni se par aberante taxele auto (desi o farama de logica dupa parerea mea au, am fost de curand in Maroc si e un adevarat cimitir de masini...nu mi-ar placea sa se ajunga si in Romania la fel), haideti atunci sa protestam, sa dam toti statul in judecata si asa poate isi vor da seama ca nu pot lupta impotriva a 20 mil de oameni. Dar sa ne facem singuri regulile, asta nu mi se pare normal...
* aici gresesti si vorbesti fara logica ( no offence ) ... daca vrei sa pui taxe de poluare atunci :
1. trebuie sa cuantifici poluarea , adica : un camion non euro ( 3-10 tone ) va consuma 20-25% si va emite 400-500 gr co2 .... pai ar trebui sa ii ceri la cei 300-400 km parcursi zilnic o gramada de bani ...

2. eu cu Ford Mustang motor euro 4 si 250 gr co2 ( cmc nu sunt o regula pt calcul ...ca eu poluez mai putin decit o Dacie 1310 ....) cit ar trebui sa platesc avind in vedere ca merg 2000 km lunar ????

3. deci toti cei care polueaza trebuie sa plateasca ...in functie de gradul de poluare .

4. de ce statul lasa companiile petroliere sa produca combustibili care polueaza ? sa ii taxeze precum pe producatorii de tigari ...si atunci in functie de cit consumam atita platim ...cred ca ar ajunge benzina 8 ron / l .....

De ce trebuie eu sa platesc la Mustang 5000 euro taxa ? si de ce la un Opel Coupe turbo cu motor de 2000 sa platesc 1000 ? Opelul are o emisie de 210 gr Co2 .....Si de ce cei cu daciile vechi sa nu plateasca ?

Tocmai am castigat un proces cu taxa si mi am luat banii si dobanda ....plus ca avocatul a papat bine ca am luat si cheltuieli de judecata 2000 ron ....
In Franta am o gramade de prieteni care au masini vechi si nu platesc nimic in plus fata de cei cu masini noi ...

In rest numai bine !
ioan1973 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 22:43   #156
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
in primul rand cred ca esti genul de om care conduce masina lasata din tata in fiu,in al 2-lea rand absolut toate masinile de bulgaria inmatriculate pe bune AU CARTE VERDE VALABILA IN UNIUNEA EUROPEANA,iar daca tu crezi ca toti soferii care conduc masini de bulgaria sunt MESERIASI tin sa te asigur ca,daca te dai jos din dacia ta si te urci pe o masina de peste 100 cai te faci praf in primul gard,eu mai repede v-as interzice pe voi cei cu daciile voastre care la cel mai mic accident muriti pe loc sa nu mai zic ca va imprastiati pe raza de 100 metri din cauza ca este rupta de rugina.daca masina ta trece i.t.p-ul pe bune eu ii dau foc la a mea........cazanul meu pe bulgaria......
Te risti sa faci un ITP odata cu mine?,cat despre masini din tata in fiu,tu nici nu stii ce inseamna asta,si nu mai vorbi la general,ca toate "bulgaroaicele"au acte in regula,pentru ca daca erai atent la ce am scris mai sus,intelegeai ceva,iar cat despre 100 de cai.iti exemplific ceva,pana acum 3 ani am avut un gti,chiar de 110,acum am o kia de 97 de cai si Dacia de colectie,care nu e mostenita,este doar de mers la servici si acasa,iar tu ca sa interzici ceva,zic sa mai cresti,ca deabia ai votat de doua ori

Cel mai mult ma revolta,ca am Dacia pusa la punct,voi plati mereu "atentii"controalelor RAR,pentru noxe,(ca noxele la Dacii,n-au iesit nici cand erau noi ),iar unele inscrise in BG,au 10 m de fum dupa ele si......asta e,asta ma nemultumeste,nu ca ma depaseste un BMW,MECEDES,AUDI samd.
P.S. Las-o mai moale,ca daca te aprinzi asa de usor si la volan......nu se stie,indiferent cate airbag-uri are "bulgaroaica"ta.Iti doresc sa o stapanesti sanatos!si sa nu ai niciun eveniment neplacut
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	32.JPG
Views:	123
Size:	905.2 KB
ID:	1708246  
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 00:53   #157
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Te risti sa faci un ITP odata cu mine?,cat despre masini din tata in fiu,tu nici nu stii ce inseamna asta,si nu mai vorbi la general,ca toate "bulgaroaicele"au acte in regula,pentru ca daca erai atent la ce am scris mai sus,intelegeai ceva,iar cat despre 100 de cai.iti exemplific ceva,pana acum 3 ani am avut un gti,chiar de 110,acum am o kia de 97 de cai si Dacia de colectie,care nu e mostenita,este doar de mers la servici si acasa,iar tu ca sa interzici ceva,zic sa mai cresti,ca deabia ai votat de doua ori

Cel mai mult ma revolta,ca am Dacia pusa la punct,voi plati mereu "atentii"controalelor RAR,pentru noxe,(ca noxele la Dacii,n-au iesit nici cand erau noi ),iar unele inscrise in BG,au 10 m de fum dupa ele si......asta e,asta ma nemultumeste,nu ca ma depaseste un BMW,MECEDES,AUDI samd.
P.S. Las-o mai moale,ca daca te aprinzi asa de usor si la volan......nu se stie,indiferent cate airbag-uri are "bulgaroaica"ta.Iti doresc sa o stapanesti sanatos!si sa nu ai niciun eveniment neplacut


in primul rand nici una din masinile tale nu se compara cu cea mai proasta masina care am putut sa o am vreodata inmatriculata pe bulgaria sau pe orice alta tara,in al 2-lea rand te rog mai citeste o data si spune-mi si mie unde am scris eu ca toate masinile de bulgaria au ACTELE IN REGULA????am spus ca toate masinile INMATRICULATE PE BUNE,ca mai sunt si panarame este adevarat......de votat nu am votat niciodata pt.ca nu am pe cine si problema ar fi ca sunt curios daca ai vrea sa iti schimbi masina si ai avea de platit o taxa de 3.300 de euro la un motor de 1.9 tdi din 2001 deoarece catalogul de la r.a.r a scos-o euro 2,cum am avut eu ce ai fi facut?????ai fii inscris-o pe romania?????eu te inteleg ca te nemultumeste ca mai sunt si cazane pe bulgaria care scot fum,dar iti garantez ca dacia ta non-euro polueaza mai mult ca MAJORITATEA MASINILOR PE BULGARIA sau pe alte tari,pt.ca MAJORITATEA SUNT CEL PUTIN EURO 2.....si e clar ca ai ceva cu masinile inmatriculate in alte tarii,dar cazanele inmatriculate pe ROMANIA NU LE VEZI??????JEGURILE ALEA DE RABE,AUTOBUZELE,AUTOCARELE ALEA 1000 DE ANII CARE TREBUIAU DUSE LA REMAT DIN 90 NU LE MAI VEZI??????iar daca tu crezi ca polueaza mai mult masinile inmatriculate in alte tari si ca sunt mai multe decat cazanele inmatriculate in romania......NU MAI ZIC NIMIC.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 21:32   #158
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Smile Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
in primul rand cred ca esti genul de om care conduce masina lasata din tata in fiu,in al 2-lea rand absolut toate masinile de bulgaria inmatriculate pe bune AU CARTE VERDE VALABILA IN UNIUNEA EUROPEANA,iar daca tu crezi ca toti soferii care conduc masini de bulgaria sunt MESERIASI tin sa te asigur ca,daca te dai jos din dacia ta si te urci pe o masina de peste 100 cai te faci praf in primul gard,eu mai repede v-as interzice pe voi cei cu daciile voastre care la cel mai mic accident muriti pe loc sa nu mai zic ca va imprastiati pe raza de 100 metri din cauza ca este rupta de rugina.daca masina ta trece i.t.p-ul pe bune eu ii dau foc la a mea........cazanul meu pe bulgaria......
bravo...bine zis
miga is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 21:43   #159
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Question Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Te risti sa faci un ITP odata cu mine?,cat despre masini din tata in fiu,tu nici nu stii ce inseamna asta,si nu mai vorbi la general,ca toate "bulgaroaicele"au acte in regula,pentru ca daca erai atent la ce am scris mai sus,intelegeai ceva,iar cat despre 100 de cai.iti exemplific ceva,pana acum 3 ani am avut un gti,chiar de 110,acum am o kia de 97 de cai si Dacia de colectie,care nu e mostenita,este doar de mers la servici si acasa,iar tu ca sa interzici ceva,zic sa mai cresti,ca deabia ai votat de doua ori

Cel mai mult ma revolta,ca am Dacia pusa la punct,voi plati mereu "atentii"controalelor RAR,pentru noxe,(ca noxele la Dacii,n-au iesit nici cand erau noi ),iar unele inscrise in BG,au 10 m de fum dupa ele si......asta e,asta ma nemultumeste,nu ca ma depaseste un BMW,MECEDES,AUDI samd.
P.S. Las-o mai moale,ca daca te aprinzi asa de usor si la volan......nu se stie,indiferent cate airbag-uri are "bulgaroaica"ta.Iti doresc sa o stapanesti sanatos!si sa nu ai niciun eveniment neplacut
daca ai avut un golf2 gti cum ai putut sa ti pui la avatar dacia aia???pai nici macar loganul nu se compara cu un gti daraminte godinul ala de la avatarul tau???ma rog nu te judec eu dar ceva e putred aici.am avut golf3gti si masina aia m-a impresionat.nu mai zic de golful2 dinainte cl care si ala a fost tanc.si tu pui la avatar poze cu ghena aia de masina?????
miga is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 23:28   #160
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by miga View Post
daca ai avut un golf2 gti cum ai putut sa ti pui la avatar dacia aia???pai nici macar loganul nu se compara cu un gti daraminte godinul ala de la avatarul tau???ma rog nu te judec eu dar ceva e putred aici.am avut golf3gti si masina aia m-a impresionat.nu mai zic de golful2 dinainte cl care si ala a fost tanc.si tu pui la avatar poze cu ghena aia de masina?????
MIG-ule,in avatar este ceea ce conduc,nu ce am avut,iar de faza sa ma laud cu ce are "tata"am trecut,cam acum 20 de ani,cat despre replici"ghena si alte alea sa le pastrezi ptr tine,nu mai zic ca esti off topic,dar vad ca nici regulilele de postare nu le-ai citit,ca de altfel multi dintre"teribilisti",sunteti atat de"meseriasi"din taste de numa numa,nu te-am jignit,asa ca te rog sa-ti pastrezi comentariile ptr tine,si celuilalt forumist,ii transmit ca stiu exact ce a spus si bineinteles ca nu sunt de acord cu masinile poluante din Romania,nu nr de inmatriculare face ca masina sa fie "poluanta" sau nu, si ca sa pun cireasa de pe tort,iti arat un motor de ghena ( unii,fara lipsa de modestie,n-au nici in casa asta..... )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1444.JPG
Views:	155
Size:	581.9 KB
ID:	1710030   Click image for larger version

Name:	Numar.JPG
Views:	104
Size:	660.9 KB
ID:	1710031  
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 17:13   #161
Mickael83

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Cand vom invata sa respectam legile...?

Quote:
Originally Posted by ioan1973 View Post
* aici gresesti si vorbesti fara logica ( no offence ) ... daca vrei sa pui taxe de poluare atunci :
1. trebuie sa cuantifici poluarea , adica : un camion non euro ( 3-10 tone ) va consuma 20-25% si va emite 400-500 gr co2 .... pai ar trebui sa ii ceri la cei 300-400 km parcursi zilnic o gramada de bani ...

2. eu cu Ford Mustang motor euro 4 si 250 gr co2 ( cmc nu sunt o regula pt calcul ...ca eu poluez mai putin decit o Dacie 1310 ....) cit ar trebui sa platesc avind in vedere ca merg 2000 km lunar ????

3. deci toti cei care polueaza trebuie sa plateasca ...in functie de gradul de poluare .

4. de ce statul lasa companiile petroliere sa produca combustibili care polueaza ? sa ii taxeze precum pe producatorii de tigari ...si atunci in functie de cit consumam atita platim ...cred ca ar ajunge benzina 8 ron / l .....

De ce trebuie eu sa platesc la Mustang 5000 euro taxa ? si de ce la un Opel Coupe turbo cu motor de 2000 sa platesc 1000 ? Opelul are o emisie de 210 gr Co2 .....Si de ce cei cu daciile vechi sa nu plateasca ?

Tocmai am castigat un proces cu taxa si mi am luat banii si dobanda ....plus ca avocatul a papat bine ca am luat si cheltuieli de judecata 2000 ron ....
In Franta am o gramade de prieteni care au masini vechi si nu platesc nimic in plus fata de cei cu masini noi ...

In rest numai bine !
Ok, in primul rand ma bucur ca ai castigat procesul...
N-am zis ca sunt de acord cu modul de calcul al taxei (nici macar nu-l cunosc in detaliu), am zis doar ca nu sunt de acord sa le dam niste bani bulgarilor sau sa nu respectam legea...
Daca s-ar comporta toti ca tine (dand statul in judecata atunci cand stiu ca dreptatea e de partea lor) s-ar schimba poate si legile, statului neconvenindu-i sa piarda la infinit. Dar sa contribuim la bunastarea statului bulgar si la veniturilor unor intermediari (care presupun ca se considera "oameni de afaceri") nu mi se pare o solutie...
Numai bine!
Mickael83 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 19:09   #162
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATĂ

a pârâtei Prefectura Judeţului ..., reprezentanta teritorială a Guvernului României, pentru incălcarea gravă a articolelor de lege mai jos menţionate prin impunerea la plata a asa zisei taxe de poluare necesară pentru înmatricularea autoturismului pe care l-am achiziţionat cu contract de vânzare cumpărare din ..... in scopul folosirii in interes personal.
Pentru aceasta, in spiritul legii vă rog sa judecaţi legalitatea acestei taxe si să dispuneţi scutirea de la plata acesteia, in caz favorabil mie.
Solicit de asemenea, obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecată.

Motivele acţiunii:

În fapt, la data de ....... am achiziţionat din ......, stat membru al Uniunii Europene prin contract de vânzare cumpărare (copia anexată) un autovehicul marca ......... Pentru înmatricularea autovehicului pe teritoriul României ar trebui sa plătesc o taxă de poluare, conform prevederilor OUG 50/2008 modificată prin OUG 218/2008.
Deoarece consider aceasta taxă discriminatorie si ilegală in data de ....... am depus la Administraţia Finanţelor Publice a Municipiului ..........Cererea nr: .... prin care am solicitat scutirea de la plata acestei taxe de poluare si răspunsul in baza Legii nr: 544/2001. Pâna in prezent nu am primit nici un raspuns.
Pentru a nu fi pus in imposibilitatea de a mă deplasa de la domiciliu la locul de munca solicit ca pe toata perioada derulării procesului să mi se permita eliberarea de numere provizorii, in caz contrar voi solicita despăgubiri.

În drept, îmi întemeiez acţiunea pe următoarele dispoziţii legale:
Conform Constituţiei Romaniei - art.21
(1) Orice persoană se poate adresa justiţiei pentru apărarea drepturilor, a libertăţilor şi a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate îngrădi exercitarea acestui drept.
(3) Părţile au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

Conform Constituţiei Romaniei - art.11
(1) Statul român se obligă să îndeplinească întocmai şi cu bună-credinţă obligaţiile ce-i revin din tratatele la care este parte.
(2) Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
(3) În cazul în care un tratat la care România urmează să devină parte cuprinde dispoziţii contrare Constituţiei, ratificarea lui poate avea loc numai după revizuirea Constituţiei.

Conform Constituţiei Romaniei - art.16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Având in vedere ca de la data de 01.01.2007 România este stat membru al Uniunii Europene şi semnatara a Tratatului de aderare la Uniunea Europeana înţeleg ca trebuie sa se supuna prevederilor acestuia. Acest Tratat în Partea I, Principii, Articolul 2 prevede:
De la data aderarii, dispoziţiile Constituţiei, ale Tratatului CEEA si actele adoptate de institutii inainte de aderare sunt obligatorii pentru Bulgaria si România si se aplica in aceste state in conditiile stabilite prin Constituţie, prin Tratatul CEEA şi prin prezentul protocol.
(conf. art.1 alin.1 din Tratat este vorba despre Constitutia europeana)

În Constituţia Europeana la Secţiunea III, LIBERA CIRCULATIE A MARFURILOR, Subsectiunea 1, Uniunea vamala, Articolul III – 151 prevede:
alin.1 Uniunea cuprinde o uniune vamală care reglementează ansamblul schimburilor de mărfuri si care implica interzicerea, in relaţiile dintre statele membre, a taxelor vamale la import si la export şi a oricaror taxe cu efect echivalent, precum şi adoptarea unui tarif vamal comun în relaţiile cu ţările terţe.
alin.4 Între statele membre sunt interzise taxele vamale la import si la export sau taxele cu efect echivalent. Aceasta interdictie se aplica şi taxelor vamale cu caracter fiscal.

Aceleaşi prevederi se regăsesc şi în: Tratatul de instituire a Comunitatii Economice Europene / 1957 -art.95, Versiunea consolidata a Tratatului privind Uniunea Europeana si a Tratatului privind Functionarea Uniunii Europene (Jurnalul Oficial C115 /9.05.200 - art.28(ex articolul 23 TCE) si art.30(ex articolul 25 TCE)

Deoarece aceasta taxa se aplica datorită faptului ca masina am achizitionat-o din afara ţării şi nu s-ar fi aplicat daca masina ar fi fost inmatriculată în ţară şi aş fi cumparat-o de aici, este evident şi logic ca este o taxă vamală mascată. Deci este ilegala.

Conform Constituţiei Romaniei - art.139 alin.1
(1) Impozitele, taxele şi orice alte venituri ale bugetului de stat şi ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc numai prin lege.

Deoarece taxa de poluare a fost instituita prin Ordonanţă de guvern o consider din nou ilegală.

Dovada acţiunii înteleg sa o fac cu copiile actelor pe care le anexez

Depun prezenta acţiune în 2 exemplare, unul pentru instanţă şi unul pentru a se comunica parâtei.

Anexez următoarele:
Copie carte de identitate
Copie contract de vânzare cumpărare autovehicul.
Copie după Cartea de identitate a autovehicului achizitionat
Copie Cerere .... din ....... adresata Administraţiei Finanţelor Publice a Municipiului ...........
Chitanţa nr………… - dovada achitării taxei de timbru judiciar;


Data,
……………….. Semnatura,

Se mai poate pune si o completare...

CATRE
TRIBUNALUL ........................

Subsemnatul .........., domiciliat in ................................................ in calitate de reclamant, cu respect formulez prezenta:

COMPLETARE LA CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA
NR: ......./...../.......

Deoarece dupa depunerea cererii de chemare in judecata a fost emisa Ordonanta de urgenta nr: 7 din 18.02.2009 aparuta in Monitorul Oficial nr: 103 din 19.02.2009, precizez urmatoarele:
Masina pe care am achizitionat-o din ....... nu este noua, este second-hand, prima inmatriculare fiind facuta in anul .... pe teritoriul ...............
Ordonanta de Urgenta nr 50/2008 prin care se instituie taxa de poluare este discriminatorie fiind aplicata la momentul inmatricularii pentru prima oara a unui autovehicul pe teritoriul Romaniei nefiind aplicabila autovehiculelor deja inmatriculate la noi in tara.
Caracterul discriminatoriu si de taxa de import mascata este dat clar in Ordonanta 50/2008:
“Art. 4. - Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia primei inmatriculari a unui autovehicul in Romania;”
Deoarece masina pe care am achizitionat-o a fost inmatriculata pe teritoriul ......., (pentru aceasta fostii proprietari platind taxele aferente statului austriac), faptul ca sunt obligat sa platesc taxa de poluare fapt ce nu s-ar intampla daca as achizitiona o masina ce a fost deja inmatriculata in tara arata ca Ordonanta 50/2008 cu toate modificarile ulterioare, ingradeste libera circulatie a marfurilor garantata prin aderarea la Uniunea Europeana.
Pentru a camufla intentia vadita de taxare la importul de astfel de autovehicule in Ordonanta se specifica faptul ca sunt taxate si autovehiculele noi, insa in anexele acesteia se observa ca taxa este zero pentru autovehiculele cu norma de poluare EURO 5 si partial la autovehiculele cu norma de poluare EURO 4. Faptul ca in prezent producatorii de autovehicule fabrica doar masini cu norma de poluare EURO 4 si EURO5 , face ca aceasta Ordonanta sa nu se adreseze acestora, sau sa fie avantajati prin faptul ca sumele de plata sunt pur si simplu ridicole in comparatie cu suma pe care trebuie sa o platesc eu.
Mai mult decat atat aceste Ordonante modifica Codul Fiscal (Legea 571/2003) prin faptul ca abroga articolul 214 din Codul Fiscal, fapt ce contravine art.4 alin 1 din codul fiscal si art.139 din Constitutie.
In drept la pronuntarea sentintei pe care o veti da invoc:
1. prevederile art.148 alin 2 din Constitutie: “Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.”
2. principiul puterii lucrului judecat in sensul ca: “drepturile recunoscute unei parti sau constatarile facute printr-o hotarare judecatoreasca definitiva sa nu fie contrazise printr-o alta hotarare judecatoreasca data intr-un alt proces, deoarece altfel nu s-ar realiza administrarea uniforma a justitiei” (Trib. Suprem, sectia civila, dec. nr. 631/10.03.1973, nepublicata).”

Depun prezenta in doua exemplare, unul pentru instanta si unul pentru a se comunica paratei.
Anexez chitanta nr: ……………………. dovada achitarii taxei de timbru judiciar.

Data, Semnatura,
……………… ………………
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 18:54   #163
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Thumbs up Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
MIG-ule,in avatar este ceea ce conduc,nu ce am avut,iar de faza sa ma laud cu ce are "tata"am trecut,cam acum 20 de ani,cat despre replici"ghena si alte alea sa le pastrezi ptr tine,nu mai zic ca esti off topic,dar vad ca nici regulilele de postare nu le-ai citit,ca de altfel multi dintre"teribilisti",sunteti atat de"meseriasi"din taste de numa numa,nu te-am jignit,asa ca te rog sa-ti pastrezi comentariile ptr tine,si celuilalt forumist,ii transmit ca stiu exact ce a spus si bineinteles ca nu sunt de acord cu masinile poluante din Romania,nu nr de inmatriculare face ca masina sa fie "poluanta" sau nu, si ca sa pun cireasa de pe tort,iti arat un motor de ghena ( unii,fara lipsa de modestie,n-au nici in casa asta..... )
asta e masina aia din reclama aia de la renault cu ala care ii da foc.stai k vine frigu acu si tot asa... o sa faci poze,k de pornit...la vara,sunt curios lonjeroanele cum se prezinta...ma rog si oricum nu ma intreseaza...acum te inteleg de ce esti asa de razvratit pe masinile de bulgaria---pai nici macar nu ai ce sa vinzi ca sa iti iei ceva pe bulgaria.eu nu iti inteleg curajul de pui poze cu motorul asta de dacie si veche pe deasupra si astia pe aici vb numai de masini smechere de mi-e mie rusine cu mondeo ghia al meu din2000.Doamne mare ti-e gradina...........deci ce ai tu dupa parerea mea si cred ca a majoritatii nu e masina nici macar nu prea mai vezi pe strazi asa ceva......ciora vopsita...... no ofence.ps nu stiu ce ai vrut tu sa zici cu poza motorului tau "ca unii n-au nici in casa asta"tin sa iti spun ca eu nu tin motorul in casa si nici nu-l tin de bibelou mai ales un motor ca al tau de m3,bi turbo

Last edited by miga; 03-11-10 at 19:09.
miga is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 20:48   #164
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by miga View Post
asta e masina aia din reclama aia de la renault cu ala care ii da foc.stai k vine frigu acu si tot asa... o sa faci poze,k de pornit...la vara,sunt curios lonjeroanele cum se prezinta...ma rog si oricum nu ma intreseaza...acum te inteleg de ce esti asa de razvratit pe masinile de bulgaria---pai nici macar nu ai ce sa vinzi ca sa iti iei ceva pe bulgaria.eu nu iti inteleg curajul de pui poze cu motorul asta de dacie si veche pe deasupra si astia pe aici vb numai de masini smechere de mi-e mie rusine cu mondeo ghia al meu din2000.Doamne mare ti-e gradina...........deci ce ai tu dupa parerea mea si cred ca a majoritatii nu e masina nici macar nu prea mai vezi pe strazi asa ceva......ciora vopsita...... no ofence.ps nu stiu ce ai vrut tu sa zici cu poza motorului tau "ca unii n-au nici in casa asta"tin sa iti spun ca eu nu tin motorul in casa si nici nu-l tin de bibelou mai ales un motor ca al tau de m3,bi turbo
N-AI INTELES NIMIC !,iar cand vrei poti "viziona"dacia asta,care functioneaza,nu-i bibelou,iar cat despre cioara vopsita......DACIA nu se vinde ptr a-mi lua altceva,deoarece,am si o KIA RIO,si rusine nu cred ca trebuie sa-i fie cuiva,de ceea ce "poseda",diferenta,o face,felul cu "ingrijeste",ceea ce are,iar daca as avea castigati banii,la "alba-neagra",tot n-as rupe-o,numai asa de amorul artei.Iar ptr ce nu ai inteles,este faptul ca o masina trebuie sa arate bine "peste tot",ca am vazut o gramada de posesori de "masini smechere",tunate,pana in "teava de esapament",dar.....atat,fara detalii,puse la punct,fara "scurgeri"eliminate,totul era sa nu ridici capota.
Inca odata repet,si rogu-te sa intelegi: nu ma deranjeaza unde sunt inmatriculate masinile,nu sunt de acord cu "toate tigaile autohtone",ce mor in fiecare zi cate putin,si polueaza de nu mai vezi soseaua,cu asta nu sunt de acord,nici cu "taxele"aberante impuse de scumpul nostru guvern ( care nu stiu daca rezolva ceva,ma refer la mediu,prin aceste biruri,aberante ),determinand multi conationali,sa recurga la "mici smecherii" ( a se citi inmatriculari BG ),ca sa stea la volanul unui bolid;crede-ma,am trecut de ceva vreme,cand "visam",la lucrul asta,cu trecerea timpului,altele sunt "prioritatile",unui "familist" si-mi doresc sa ajungi si tu sa spui:.."ba ce dreptate avea ala din Constanta!...." Multa bafta,si inca odata,sa te bucuri din plin, de masina,pe care o ai,si niciodata,sa nu spui ca-ti este rusine cu ea,deoarece fiecare in sinea noastra,ne "mandrim",cu "fiarele" noastre
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 23:35   #165
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu sunt nici pro nici contra.
Masina nu mai este un lux ci a devenit o necesitate.
Am masina luata in leasing, dar am mai cumparat una pe care intentionez sa o inmatriculez in bulgaria ( sau congo daca ies mai ieftin)
Pentru ce sa platesc o taxa de inmatriculare de peste 7-10 k euro la noi cand rezolv toata treaba cu cateva sute la bulgari?
Statul roman nu-mi acorda nici o facilitate.Iar banii astia daca-i dau( ca sa fiu PATRIOT dupa afirmatiile unui bou de mai sus) mor de ciuda ca nu-i regasesc la statul roman , ci peste 2-3 ani in buzunarele unui videanu ,cocos, sau mai stiu eu cine.
Daca aveam aceleasi taxe ca la bulgari, dar inaspream conditiile de trecere a RAR - ITP, pentru absolut toate masinile , cu siguranta se dezvolta industria pieselor de schimb precum si altele conexe( transporturi, service-uri), se creau locuri de munca, si dispareau de la sine majoritatea gioarselor.
Era suficient sa-ti ia placutele de inmatriculare cand te prindea pe starda cu o echipa mobila RAR si gata....se cerneau masinile in 2-3 ani.
Dar la noi legile sa fac la masa spagilor nu in interesul economiei...
Este democratie. Daca mie-mi plac masinile vechi...de ce sa ma ingradesti?
Pt amicul de mai sus cu dacia aia ''bengoasa'' cu motor de ''portelan''....slabeste-ne cu intelepciunea ta....cu o dacie, noua sa fie ea, si nu treci RAR-ul pe bune...pentru ca este un model conceput de peste 40, si mai ales facut cu materiale de proasta calitate.Daca ERAI ROMAN DESTOINIC nu dadeai spaga la RAR ci refuzai sa mai mergi cu ea( si o faceai piesa de muzeu ).Pe deasupra mai faci si un motiv de mandrie din asta...rusinica....cu exemplele pe care le dai ...inveti tineretul sa dea spaga...
In concluzie, ca se termina pixul.....daca pot sa salvez niste bani pentru familia mea, atunci, chiar daca nu ma simt prea comfortabil,in ianuarie cand termin leasigul o inmatriculez si pe aceasta in bulgaria... pentru ca rezolv treaba doar cu banii de impozit...iar cu banii de RCA o sa stau toata vara la all inclusiv la bulgari...ca merita....
Va salut si astept argumente pro sau contra.
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -