Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-10, 01:04   #121
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
tinere, eşti pe lângă subiect !
tinere,nu vorbi ca sa te aflii in treaba..am prieteni care au luat nr rosii pe masini de anglia,apoi au pus nr-le de anglia la loc cu mot si asig ok..si din cauza stampilei de nr rosii de pe certificatul de anglia au dosar penal acum...
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 06:48   #122
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

N-am inmatriculat niciodata masina din afara, dar e la mintea cocosului.... Daca Politia din Ro iti pune stampila pt numere rosii, deci incepe porcesul de inmatriculare pe Ro, cum *** sa mergi cu alea de Spania??
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 08:25   #123
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu te-aş sfătui să întrebi la poliţie sau la un avocat, părerile noastre de pe forum nu sunt nici avizate şi nici nu fac doi bani în faţa "organelor"...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:36   #124
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
poţi să circuli cu numerele de Spania fără nici o problemă !

de ex dacă pleci cu maşina în Germania şi stai acolo 2-3-4 luni,poţi să îţi iei numere provizorii pe motiv că îţi expiră asigurarea şi nu o poţi face deoarece nu eşti în Spania, deci poţi să circuli cu numerele de Spania fără nici o problemă !
rectific ! am fost azi la poliţie şi m-am interesat personal,nu poţi să iei numere roşii până nu radiezi maşina din ţara respectivă !
hiena is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 23:18   #125
banq

Stage 2
 
banq's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 61
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

cei care au masini deja inmatriculate pe ro si nu vor sa plateasca impozit , le pot inmatricula pe o firma , si nu mai sant atatea riscuri si la urma o radiaza din fiscal si se face CV . cand vrea so io in evidenta .
__________________
participant
banq is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 02:59   #126
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Hondare stai jos ai nota 3 la legislatie !

Quote:
Ford_V6, ai scos-o pe asta cu cartea si proprietarul de drept. E ca in Romania, iti dau masina, talonul si cartea si la revedere, da? Ce ma impiedica sa le dau pierdute si sa ma duc la RAR sa scot altele si sa declar masina furata? Nimic. Proprietar e ala care apare cu numele in carte, nu cel care detine cartea. Si eu conduc acum o masina pe alt nume, sunt proprietarul ei fizic, dar nu si legal. Daca imi ia talonul, nu-l pot recupera decat daca port numele din carte, corect?
Sti ce te impiedica ??? Ia ghici ... Tocmai lipsa masinii ! Fara masina prezenta la RAR nu se elibereaza duplicat de carte Evident vobim legal si excludem din start procuri notariale pe dos si altre procedee de acest gen ...

Si daca tot papi legislatie pe paine hai sa-ti dau un citat de pe site-ul R.A.R. ...Vezi ca scrie mare la ei pe site cum deschizi pagina in dreapta !

"Cartea de Identitate a Vehiculului (C.I.V.) este documentul eliberat de Registrul Auto Roman care atesta pentru persoana care o detine dreptul de proprietate asupra vehiculului si care contine datele tehnice si de identificare ale vehiculului."
__________________
punktsidelacapat.ro

Last edited by Hondarul; 05-10-10 at 09:44.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 09:44   #127
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Hondare stai jos ai nota 3 la legislatie !



Sti ce te impiedica ??? Ia ghici ... Tocmai lipsa masinii ! Fara masina prezenta la RAR nu se elibereaza duplicat de carte Evident vobim legal si excludem din start procuri notariale pe dos si altre procedee de acest gen ...

Si daca tot papi legislatie pe paine hai sa-ti dau un citat de pe site-ul R.A.R. ...Vezi ca scrie mare la ei pe site cum deschizi pagina in dreapta !

"Cartea de Identitate a Vehiculului (C.I.V.) este documentul eliberat de Registrul Auto Roman care atesta pentru persoana care o detine dreptul de proprietate asupra vehiculului si care contine datele tehnice si de identificare ale vehiculului."
Ma, eu stiu ca scoti duplicat dupa carte fara masina - de fapt am facut asta si nu numai eu. Dar na... tu zici ca stii mai bine, dar gresesti in acest caz. NU E NEVOIE SA MERGI CU MASINA LA RAR SA SCOTI DUPLICAT!! Iti zic din propria experienta, fara spagi, combinatii, etc... Asta daca tu esti cel din acte, evident. Cat despre definitia CIV-ului... n-am prins-o.

ps: inainte sa-ti mai creasca tensiunea o data, suna la RAR si verifica ce am zis mai sus, ca dupa aia iar vii si dai note pe care ar trebui sa ti le asumi

http://www.rarom.ro/RO/article--Ce%2...i%20--196.html

Cred ca stii si tu sa citesti ultimul paragraf, nu? Dai o bere. Dar esti amuzant cu contradictiile tale astea inutile

Last edited by Hondarul; 05-10-10 at 09:49.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 17:33   #128
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ai dreptate aici am gresit eu. Acum ceva ani pentru orice modificare, duplicare, defapt pentru orice interventie pe marginea C.I.V. ului trebuia prezentata masina la RAR. Dar pe de alta parte daca ai CIV ul esti porprietar indiferent cine e in carte ... realizezi si tu ca daca nu ar fi asa orice masina care se vinde se poate da furata pana in momentul in care cumparatorul se trece pe CIV.

Oricum discutia era despre masinile cu numere straine, in special Bulgaresti ... Acolo situatia mi se pare chiar mai clara deoarece pe langa CIV de BG pe numele unuia ai procura de la acel cineva sa faci ce te taie capul cu masina. Deci posibilitatea sa ramai fara masina este egala cu 0. Singura smecherie care o pot face romanii este sa verifice in BG starea de inmatriculare a masinii si daca e radiat sa i-ti faca dosar penal ... dar si aici e cu dus in intors ...

Sa presupunem ca eu i-ti dau tie masina mea imprumut sa mergi cu ea si dupa doua zile ma duc si o radiez ... este evident ca nu o sa te duci tu la parnaie pe tema asta ... poate doar un dosar incheiat cu N.U.P.

Marea prostie a multora in legatura cu actele de bulgaria este ca arata contract v-c, procura si alte ***uri la garda ... se arata doar talonul, itp valabil si carte verde valabila la politist si evident la intrebarea "a cui e masina " se raspunde cu " a varului meu care sta in ... x oras din BG". Oricum comunicarea este 0 intre politia de aici si cea de acolo.

Problema reala este ca 90% din masinile de BG sunt niste gunoaie penale strambe cap coada si urmarite de nori de fum ... si asta datorita vanitatii personale a unora care sunt fani E36 cu bari negre, fara servodirectie, cu ceas analogic in bord in loc de turometru si 4 manivele cu functie confort.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 08:23   #129
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Da mai, corect. Dar o procura pentru alt nume NU anuleaza dreptul proprietarului de drept, firma sau persoana fizica cum e in cazul masinilor pe BG, sa faca si el, randul sau, ce vrea cu masina.

Real vorbind, nu se sinchiseste nimeni sa recupereze masini de 500 de euro cum sunt majoritatea care sunt pe BG. Adica in realitate ma indoiesc sa declare cineva astfel de ligheane furate. Insa legal si la fel de real, exista si posibilitatea asta.

Marea problema si care exista, stiu cazuri sigure, la masinile pe BG inscrise pe firma. Ai vazut ca e plin de anunturi - inmatriculata Bulgaria, pe firma. Ei bine, firma aia o fi tampita sa plateasca impozit pentru 50 de masini care le-a inmatriculat pe ea? Nu cred. O dizolva si-si face alta, pe care inscrie alte 50 de masini si tot asa... Ii doare in cur pe bulgari de ce pateste romanul cu masina.

Deci dupa mine, cine are pe firma masina, are un grad mai mare de risc. La fel de bine firma poate fi in regula, dar ideea este sa nu omitem si astfel de cazuri care deja exista fara indoiala.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 09:57   #130
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Da mai, corect. Dar o procura pentru alt nume NU anuleaza dreptul proprietarului de drept, firma sau persoana fizica cum e in cazul masinilor pe BG, sa faca si el, randul sau, ce vrea cu masina.

Real vorbind, nu se sinchiseste nimeni sa recupereze masini de 500 de euro cum sunt majoritatea care sunt pe BG. Adica in realitate ma indoiesc sa declare cineva astfel de ligheane furate. Insa legal si la fel de real, exista si posibilitatea asta.

Marea problema si care exista, stiu cazuri sigure, la masinile pe BG inscrise pe firma. Ai vazut ca e plin de anunturi - inmatriculata Bulgaria, pe firma. Ei bine, firma aia o fi tampita sa plateasca impozit pentru 50 de masini care le-a inmatriculat pe ea? Nu cred. O dizolva si-si face alta, pe care inscrie alte 50 de masini si tot asa... Ii doare in cur pe bulgari de ce pateste romanul cu masina.

Deci dupa mine, cine are pe firma masina, are un grad mai mare de risc. La fel de bine firma poate fi in regula, dar ideea este sa nu omitem si astfel de cazuri care deja exista fara indoiala.
hai să îţi explic cazul unui prieten..şi-a luat o maşină şi a înmatriculato pe numele unui bulgar, după un an a vrut să vândă maşina,iar noul proprietar urma să o înmatriculeze pe firmă. nu a putut să facă contract de vânzare-cumpărare pt că bulgarul avea datorii la bănci şi nu putea să vândă nimic !

eu unu am firmă în BG, fără activitate comercială, nu mă caută nimeni şi din 2007 până acum nu am avut nici o problemă,nici eu nici clienţii mei.
hiena is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 11:43   #131
s1hastru

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Fratilor am fost la Inmatriculari la mine in Iasi..si am intrebat in legatura cu problema mea si politistul mi-a zis in felul urmator: numerele rosii sunt egale cu 0..radierea se face in momentul in care masina se inmatriculeaza definitiv..adica cand te duci sa faci rar-ul..pana atunci numerele de spania sunt perfect valabile atata timp cat ai itp si asigurare valabile indiferent daca ai scos numere rosii in ro sau nu.Daca ai scos 1 set de numere rosii nu te obliga nimeni sa inmatriculezi masina.Daca ti-ai facut la loc asigurarea pe numerele de spania de ex..sau itp-ul..poti merge linistit.Noroc.
s1hastru is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 16:23   #132
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

poate sa mai discutat ( e mare topiocu) , sa zicem ca am o masina la bulgari si vreau sa ii pun jante mai mari, sa ii schimb culoarea, etc. cum fac omologarea?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 18:11   #133
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
poate sa mai discutat ( e mare topiocu) , sa zicem ca am o masina la bulgari si vreau sa ii pun jante mai mari, sa ii schimb culoarea, etc. cum fac omologarea?
trebuie să mergi în Bulgaria, foarte simplu ! e acelaşi procedeu ca şi la noi.
hiena is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 19:19   #134
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
trebuie să mergi în Bulgaria, foarte simplu ! e acelaşi procedeu ca şi la noi.
nu se poate rezolva si din tara?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 19:40   #135
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
nu se poate rezolva si din tara?
Daca vine un neamt la tine in tara si zice "omologheaza-mi si mie jantele astea ca sa nu mai merg pana la mine in tara", ce ii zici??? E evident ca nu se face decat in tara in care e inmatriculata masina, asa cum se face si ITP, in alta parte nu se poate si nu e recunoscut, plus ca nu iti face nimeni la noi indiferent cata spaga dai ca nu valabil actul!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -