Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-10, 21:54   #136
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
nu se poate rezolva si din tara?
auzi..pune-ţi şi tu mintea la contribuţie ! sunt o grămadă care întreabă dacă mai e nevoie să vină cu maşina în BG la înmatriculat, aşa că...mai gândiţi şi voi !
hiena is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:20   #137
motorel79

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default APROAPE PERFECT LEGAL

Salut ,
recunosc ca ma ocup cu inmatricularea in bulgaria si da e aproape perfect legal .
DE CE ?
PT CA :
- absolut toate actele se fac in notariat cu traduceri autorizate legal
- tu esti posesorul legal al masinii dar nu poti demonstra asta decat daca ai probleme sau vrei sa o vinzi pt ca astfel exista in romania o lege care zice ca esti obligat sa o declari la fisc in 3 luni altfel amenda . dar da esti proprietar si o poti demonstra oricand
- procura se face pt a demonstra ca ai voie sa conduci masina altfel trebuie sa arati contractul si platesti amenda ca nu ai declarat-o .
-atentie totusi e bine sa o inmatriculezi pe o firma pt ca pe persoana fizica exista o lege in bulgaria care anuleaza de drept procura dupa 3 luni.
- o firma care a inmatriculat 500 de masini a facut-o pt profit si inseamna ca ii merge bine si va rezista pe piata ca sa mai inmatriculeze si altele.
- o firma va va reiinoi actele dupa un an contra unui comision si astfel sunteti in siguranta
- atentie la preturi pentru ca doar taxele legale cu chitanta se invart in jur de 450 euro deci cei care o fac sub 550 euro in general ascund costuri ulterioare sau sunt disperati si va pot provoca neplaceri .
- in bulgaria ca oriunde in UE nu se pot scoate duplicate la acte sau asa ceva decat in prezenta masinii iar pentru a o gaja la banca in bulgaria automat talonul trece pe numele bancii .nu e ca in romania.o masina gajata ramane pe numele bancii de la inceput.
- practic firma care o inmatriculeaza nu este proprietara masinii decat cat sta aceasta in rar .
- da puteti ramane in aer daca nu va ingrijiti sa va platiti la timp darile.fiscul o radiaza automat nu ca in romania unde platesti tot impozitul cand o vinzi
- avantaj camerele fixe.
-mai nou se poate inmatricula direct pe numele vostru cu rezidenta (rezidenta costa 400 euro)
- nu va sfatuiesc sa inmatriculati pe persoana fizica pt ca bulgarii care fac asta o fac ca sa nu plateasca taxe. adica evaziune. plus ca peste un e la munca in spania si nu mai dati de el .
- este obligatoriu sa fie prezenta masina la rar . astfel veti primii actele altei masini .in bulgaria numerele le pune politia cu sigiliu .

Oricum daca aveti intrebari va astept cu ele .
motorel79 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:32   #138
motorel79

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

din nou ,

Legislatia difera intre persoane fizice si persoane juridice si in ro si in bg.pe persoana fizica este mai tare cartea de identitate iar pe juridica factura cu chitanta sau contractul notarial .politia verifica identitatea masinii (sa nu fie furata )sau legalitatea ei in circulatie . dreptul de proprietate il stabileste in cel mai rau caz tribunalul si acolo are valoare contractul .la rar sar putea scoate un duplicat de carte daca cunosti pe cineva (dar nu toti sunt infractori ) fara prezenta masini dar la talon este exclus fara prezenta masinii pt ca acolo ai itp-ul trecut .
motorel79 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 15:52   #139
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

sunt total contra, vrei o masina tare?de ce sa tio aduci din afara?sunt destule aici la noi in romania, deja inmatriculate.si nu va mai mirati de taxe, in spania platesti cam 17 000 de euro sa inmatriculezi un hummer si vreo 10 000 pentru un mustang, deci ma gandesc ca si ei au taxe destul de mari.unu a platit vreo 3000 de euro pentru un passat adus din franta in spania.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 13:43   #140
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

S-a terminat cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria!

Dezmatul romanilor de a fenta taxele romanesti se apropie de final. In Bulgaria se pare ca vor creste simtitor taxele de inmatriculare a masinilor. Asta a spus ministrul bulgar de finante, insa vestea buna este ca lucrurile se strica abia din 2012. Deci mai aveti un singur an de a inmatricula masina pe Bulgaria si de a evita taxele uriase din Romania!

Bulgaria se apropie de sfarsit. Cel putin asa reiese din declaratiile ministrului bulgar al finantelor Simeon Diankov, care avertizeaza ca incepand din 2012 proprietarii de masini vechi si daunatoare mediului vor plati taxe foarte mari.


In prezent Bulgaria are o legislatie foarte permisiva in ceea ce priveste vehiculele auto la 'mana a doua' si din aceasta cauza preturile sunt mici. De aceea multi cetateni ai tarilor vecine isi cumpara masini inmatriculate in Bulgaria. Potrivit unor date din presa romana, pe drumurile romanesti circula aproximativ 100.000 de masini bulgaresti, ceea ce reprezinta 2% din parcul auto al Romaniei.


In acelasi timp, incepand de la 1 octombrie Macedonia a interzis cetatenilor sai sa conduca vehicule inmatriculate in alte tari, in conditiile in care circa 50.000 de macedoneni conduc masini inmatriculate in strainatate, 90 la suta dintre acesta avand numere bulgaresti.


Ministrul Diankov a spus insa ca in cateva luni expertii din ministerele Finantelor, Mediului si Economiei vor stabili precis care vor fi taxele pentru masinile vechi. In momentul de fata acestea depind de cilindreea motorului si de pretul masinii, ceea ce face ca impozitele pentru vehiculele noi sa fie mai mari decat pentru cele la 'mana a doua'.


Dupa 2012 proprietarii de masini care respecta standardele euro 4 si 5 vor beneficia de reduceri la taxe, iar cei ale caror autoturisme nu respecta nici euro 3 vor plati mai mult, scrie marti cotidianul 24 Ceasa. Nu va avea nicio importanta daca masina este cumparata noua sau este de 'mana a doua', va conta numai cat de mult polueaza.


Potrivit datelor importatorilor auto, in momentul de fata peste 87 la suta din masinile existente in Bulgaria au peste 10 ani, iar tendinta este ascendenta in conditiile in care in anul 2008 ponderea lor a fost de 83 la suta. Numarul masinilor noi este de cinci ori mai mic in Bulgaria decat in Slovenia, care are numai 2 milioane de locuitori, si de 12 ori mai mic decat cel din Cehia.


Guvernul bulgar nu face nimic pentru a-i stimula pe cetateni sa foloseasca vehicule auto mai putin daunatoare mediului, cred importatorii auto.


Ziarul Monitor precizeaza ca anuntul despre marirea taxelor la masini vechi a fost facut de ministrul Diankov in cadrul unei intalniri cu reprezentantii mediului de afaceri din Sofia. Simeon Diankov, care ocupa si functia de viceprim-ministru in guvernul bulgar, a mai spus ca tara sa are cele mai mici impozite din Europa. In opinia lui, acest fapt ii determina pe investitorii care pana acum alegeau Romania sau Grecia sa vina in Bulgaria. Diankov a spus ca asteapta in urmatoarele luni mutarea catorva mari investitori din tarile vecine in Bulgaria, care se bucura de o stabilitate fiscala mai mare.


Sursa: capital.ro
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 17:32   #141
tomy25

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

eu am masina de BG si ma ajuns inmatricularea,itp,asigurare la 31% din suma texe de mediu ceruta la romania...nu mai pun asigurarea,,itp de romania
tomy25 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 22:01   #142
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by badea_laurentiu88 View Post
sunt total contra, vrei o masina tare?de ce sa tio aduci din afara?sunt destule aici la noi in romania, deja inmatriculate.si nu va mai mirati de taxe, in spania platesti cam 17 000 de euro sa inmatriculezi un hummer si vreo 10 000 pentru un mustang, deci ma gandesc ca si ei au taxe destul de mari.unu a platit vreo 3000 de euro pentru un passat adus din franta in spania.
Subscriu la cele spuse de tine,decat intr0 masina a"nustiu cui",mai bine cu "dacia personala"NU SUNT DE ACORD cu inscrierile in Bulgaria,nu ptr ca ceteteanul roman,eludeaza legile si taxele Romaniei,ci pentru situatia in care,te "pocneste",o "bulgaroaica",si ramai cu buzele umflate,ca RCA-urilr lor,pot fi si polite de asigurare "bunuri de uz caznic",deoarece,legislatia bulgara este mult mai permisiva,si ca sa obtii,nr de inmatriculare,nu-i obligatoriu ( cum e la noi )sa prezinti si RCA,pe numele proprietarului ( fie el pers fizica sau juridica ),si fratilor,masinile astea din Bulgaria sunt conduse de conationali de-ai nostrii,si stiti foarte bine,ca gem soselele de"meseriasi",care mai de care mai priceput in ale conducerii
In concluzie,personal sa se termine cu inmatricularile in Bulgaria,mai precis,sa se aplice,exact ceea ce face Macedonia ( nene,esti roman,sa ai masina cu nr romanesti,sau de alta tara,daca esti REZIDENT,acolo,altfel sa fie obligat,sa faca RCA (gen Carte Verde ),valabil aici ( in cazul in care folosesti neintrerupt,mai mult de 3 luni,soselele ( asa cum sunt ele )Romaniei.
Cred ca sunt multi ( care au avut de tras,de pe urma unei "intalniri",cu "bulgaroaica" )si impartasesc aceste idei
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 23:24   #143
hiena

Stage 5
 
hiena's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 366
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Subscriu la cele spuse de tine,decat intr0 masina a"nustiu cui",mai bine cu "dacia personala"NU SUNT DE ACORD cu inscrierile in Bulgaria,nu ptr ca ceteteanul roman,eludeaza legile si taxele Romaniei,ci pentru situatia in care,te "pocneste",o "bulgaroaica",si ramai cu buzele umflate,ca RCA-urilr lor,pot fi si polite de asigurare "bunuri de uz caznic",deoarece,legislatia bulgara este mult mai permisiva,si ca sa obtii,nr de inmatriculare,nu-i obligatoriu ( cum e la noi )sa prezinti si RCA,pe numele proprietarului ( fie el pers fizica sau juridica ),si fratilor,masinile astea din Bulgaria sunt conduse de conationali de-ai nostrii,si stiti foarte bine,ca gem soselele de"meseriasi",care mai de care mai priceput in ale conducerii
In concluzie,personal sa se termine cu inmatricularile in Bulgaria,mai precis,sa se aplice,exact ceea ce face Macedonia ( nene,esti roman,sa ai masina cu nr romanesti,sau de alta tara,daca esti REZIDENT,acolo,altfel sa fie obligat,sa faca RCA (gen Carte Verde ),valabil aici ( in cazul in care folosesti neintrerupt,mai mult de 3 luni,soselele ( asa cum sunt ele )Romaniei.
Cred ca sunt multi ( care au avut de tras,de pe urma unei "intalniri",cu "bulgaroaica" )si impartasesc aceste idei
Nu ştiu ce păţanii ai avut tu, dar eu pocnit una de România cu bulgăroaica mea şi într-o săptămână a avut banii pt reparaţie.

Asigurarea o aveam la Generalii BG.
hiena is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 08:50   #144
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
Nu ştiu ce păţanii ai avut tu, dar eu pocnit una de România cu bulgăroaica mea şi într-o săptămână a avut banii pt reparaţie.

Asigurarea o aveam la Generalii BG.
CORECT asigurarea de la GENERALLI este cea mai buna ! daia fac si eu de 3 ani de zile NUMAI la GENERALLI !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 08:51   #145
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
auzi..pune-ţi şi tu mintea la contribuţie ! sunt o grămadă care întreabă dacă mai e nevoie să vină cu maşina în BG la înmatriculat, aşa că...mai gândiţi şi voi !
cata prostie zace in unii ) eu nu ii inteleg , au o varsta , au masina ) dar totusi ...
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 11:02   #146
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
cata prostie zace in unii ) eu nu ii inteleg , au o varsta , au masina ) dar totusi ...
Sau poate oamenii pur şi simplu nu ştiu, nu au idee, nu toţi sunt experţi în ale birocraţiei, aud şi ei în stânga şi-n dreapta şi întreabă ca să fie siguri, că de aia au gură...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 21:26   #147
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hiena View Post
Nu ştiu ce păţanii ai avut tu, dar eu pocnit una de România cu bulgăroaica mea şi într-o săptămână a avut banii pt reparaţie.

Asigurarea o aveam la Generalii BG.
Tocmai asta-i "exceptia confirma regula",asta-i un caz fericit,nu doresc nimanui,o "pocneala" bulgareasca,in ajun de Craciun si reparat masina,de...Paste ( caz real,2009-2010 ).Sa le "stapaniti"sanatosi,cei care le aveti inscrise BG,dar eu raman la ideea mea......in talon este numele meu,nu-i masina de "imprumut",mai ales ca-ti asumi un risc inutil, ca oricand te duci sa-ti faci ITP-ul,si sa platesti taxele ( pe teritoriul BG ),poti avea"surprize"
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 14:06   #148
Mickael83

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Cand vom invata sa respectam legile...?

Nu imi vine sa cred ce vad scris in comentariile multora...
E simplu, o masina, ca si o casa, o bicicleta, un frigider etc si orice investitie in general implica niste cheltuieli pe care proprietarul trebuie sa le sustina in momentul in care se decide sa o achizitioneze. E simplu, daca cineva isi permite respectivele cheltuieli face investitia, daca nu si-o permite nu o face. A incerca "fentarea" legii mi se pare complet iresponsabil. Vrem tratament de cetateni europeni, dar avem mentalitate tribala...
Eu locuiesc intr-un stat UE. RCA-ul aici e cam 1.000 eur pe an, deci cam de vreo 10 ori cat in Romania...Salariul meu (1300 eur) nu e de 10 ori mai mare decat salariul mediu din Romania. Cu toate acestea, nu m-am gandit niciodata sa-mi inmatriculez masina in Romania, in Bulgaria sau mai stiu eu pe unde...Locuiesc aici, astea sunt regulile si le respect, nu-mi inventez eu propriile reguli ca nu suntem in jungla.
Evident nu mi-am permis un vw/audi/bmw (pe care se pare ca si le permit cei cu numere de Bulgaria...), am cumparat in rate o masina noua cu motor de 1.1 dar care pe mine ma multumeste (nu am nimic de demostrat nimanui...).
Ca si o concluzie, as zice ca e timpul sa devenim mai responsabili, sa nu ne mai imaginam ca totul ni se cuvine si sa ne lamentam de deciziile politicienilor pe care tot noi i-am ales...Impotriva regimului se lupta prin vot, nu prin fraudarea legii...
Mickael83 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 15:40   #149
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Wink Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

da sunt perfect pentru,de ce sa nu fentam statul,el cum ne fenteaza pe noi cu taxele?care le face dupa bunul plac.pe mine nu ma intreasaza ce nr are masina mea,atata timp cat e perfect in regula si legal,poate sa fie imatriculata si in congo...ma intreseaza masina in sine ca in ea stau si merg,ps:am avut masina inmatriculata in romania si ce am castigat????va zic eu,amenzi,taxe si impozite.suntem intr-o tara de tot rahatul si imi pare foarte rau ca am ajuns sa ne imatriculam masinile la vecini dar asta e daca aici nu se poate.ca guvernul vrea numai masini noi pe strada,dar nu vede ca multi de abia se ajung cu banii de la un salariu la altul,daraminte sa isi mai ia o masina,daraminte noua.

Last edited by miga; 22-10-10 at 15:50.
miga is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 15:47   #150
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Thumbs down Re: Cand vom invata sa respectam legile...?

Quote:
Originally Posted by Mickael83 View Post
Nu imi vine sa cred ce vad scris in comentariile multora...
E simplu, o masina, ca si o casa, o bicicleta, un frigider etc si orice investitie in general implica niste cheltuieli pe care proprietarul trebuie sa le sustina in momentul in care se decide sa o achizitioneze. E simplu, daca cineva isi permite respectivele cheltuieli face investitia, daca nu si-o permite nu o face. A incerca "fentarea" legii mi se pare complet iresponsabil. Vrem tratament de cetateni europeni, dar avem mentalitate tribala...
Eu locuiesc intr-un stat UE. RCA-ul aici e cam 1.000 eur pe an, deci cam de vreo 10 ori cat in Romania...Salariul meu (1300 eur) nu e de 10 ori mai mare decat salariul mediu din Romania. Cu toate acestea, nu m-am gandit niciodata sa-mi inmatriculez masina in Romania, in Bulgaria sau mai stiu eu pe unde...Locuiesc aici, astea sunt regulile si le respect, nu-mi inventez eu propriile reguli ca nu suntem in jungla.
Evident nu mi-am permis un vw/audi/bmw (pe care se pare ca si le permit cei cu numere de Bulgaria...), am cumparat in rate o masina noua cu motor de 1.1 dar care pe mine ma multumeste (nu am nimic de demostrat nimanui...).
Ca si o concluzie, as zice ca e timpul sa devenim mai responsabili, sa nu ne mai imaginam ca totul ni se cuvine si sa ne lamentam de deciziile politicienilor pe care tot noi i-am ales...Impotriva regimului se lupta prin vot, nu prin fraudarea legii...
eu cred ca tu ai ceva la cap.ai mai venit prin tara recent,ai vazut ce foame e aici,daca esti atat de patriot de ce nu vii aici sa muncesti?????cu masina ta de 1.1,aici e legea junglei!si ca sa supravietuiesti trebuie sa mai faci si pe tarzan din cand in cand...ma rog fiecare cu mentalitatea sa.conformeaza-te tu la legile statului roman ca eu nu multumesc...sunt satul...corectati-ma fratilor daca gresec...

Last edited by miga; 22-10-10 at 15:52.
miga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -