Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-12, 20:08   #3136
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am spus never.
simplu, din meniul principal, colt legislativ, apesi pe new thread si gata.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 08:32   #3137
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
sta mai mult de atat. taxa asta nu va disparea niciodata, doar isi va schimba forma si obiectul, cuantumul, dupa anumite interese si cam atat.
Taxa asta nu mai exista in nici o alta tara din Europa...
Deci nu are sanse sa reziste prea mult timp ! Mai devreme sau mai tarziu va dispare pt ca e extrem de tampita, si sa speram ca vor disparea dracului si cei care au conceput-o ! (Pe timpul guvernarii PNTCD a existat o penibila 'taxa de scaun' pt localuri, mai recent a fost taxa lui Pogea de la PDL care a dus la inchiderea a foarte multor firme;taxele alea au disparut si asa trebuie sa dispara si taxa 2012).
In mod sigur ii va lua locul o taxa de poluare anuala asa cum este in restul lumii, dar care nu va ingradi dreptul cumparatorilor de masini asa cum face legea actuala prin faptul ca uneori suma pt taxa depaseste mult pretul masinii (ex: o masina de peste 14 ani cu motor 1,6 cu pret de 500-1500 eu=taxa cam 6000eu, o masina cu motor 2000cmc are taxa de vreo 9000eu, etc).

@feze,
@ovidiuts,
pt toate masinile pt care nu s-a platit taxa de mediu(=taxa de poluare=taxa prima inmatriculare) pana acum, indiferent de anul de fabricatie sau anul primei inmatriculati in Romania, va trebui sa se plateasca taxa auto actuala la prima transcriere incepand cu luna ian 2012 !!! Nu conteaza ca s-a platit vama la vremea achizitiei, nu conteaza ca a fost fabricata in Romania sau ca a fost cumparata noua sau second hand !
Orice masina care a scapat pana acum de taxa de prima inmatriculare-mediu-poluare, de acum incolo nu mai scapa

Last edited by capricosti; 21-01-12 at 08:39.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 10:04   #3138
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Baieti, poate nu intreb unde trebuie, dar n-am gasit alt topic potrivit, pe drpciv.ro cand vrei sa calculezi taxa de inmatriculare, la "Categorie" de ai optiunile N2 N3 M2 M3 si Alta, ce alegi? ce inseamna categoriile alea? tipul autovehiculului?
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 17:16   #3139
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Foloseste asta: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...uare_2012.html
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 17:30   #3140
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Baieti, poate nu intreb unde trebuie, dar n-am gasit alt topic potrivit, pe drpciv.ro cand vrei sa calculezi taxa de inmatriculare, la "Categorie" de ai optiunile N2 N3 M2 M3 si Alta, ce alegi? ce inseamna categoriile alea? tipul autovehiculului?
autoturisme si van cu pana la 8 locuri - clasa M1.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 18:12   #3141
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

La forma cum e furtul asta de lege, daca nu o dam jos o sa ajungem o tzara plina de autoutilitare si de masini de BG, UK, HU, DE, ESP, care oricum nu au nici o treaba cu cica legea de-aici; si in plus taie pana si elanul cumpararii de masini mai noi, masini de peste 3000E INMATRICULATE IN RO practic, PT CA NU STII CAND LI SE SE NAZARE LA INCOMPETENTI SA FACA IARASI O LEGE TOT PRECUM ACEASTA PRIN CARE ITI DUCE VALOAREA ACESTEIA LA UN VOUCHER RABLA!!!!!!!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 18:38   #3142
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai nu platesti si gata, doar nu ne omoram noi din atat.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 00:20   #3143
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

La rândul său, Antoaneta Curteanu, preşedintele Asociaţiei Societăţilor de Leasing - ALB, arată că, "deşi Constituţia României este foarte fermă în privinţa neaplicării retroactive a legii, actuala taxă de poluare adânceşte sentimentul retroa ctivităţii legii fiscale, amplificând impactul negativ asupra psihologiei investitorilor“.

Acest tip de clienţi se află oricum într-o situaţie paradoxală, pentru că proprietarul maşinii se schimbă, în timp ce utilizatorul rămâne acelaşi şi înainte şi după expirarea contractului de leasing. "Noi avem aproximativ 1.500 de contracte de leasing în această situaţie. Expiră în 2012 şi ar trebui să plătească taxa care, după calculatorul Ministerului Finanţelor, se poate situa între 200 şi 10.000 de euro“, spune Bogdan Speteanu. La nivel de industrie, estimările lui Speteanu merg către 8.000 - 10.000 de maşini aflate în această situaţie.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cum-...ng-962754.html
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 10:14   #3144
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Exclamation Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Stire bomba: taxa in forma ei, cum o stiam noi ar putea fi amanata cu un an!!!!!!

http://www.mediafax.ro/social/taxa-a...legii-9168099/

Adica baietii s-au simtit cu morcovul de frica manifestantilor, si vor sa amane taxa.

Dar amanarea ce presupune oare? Borbely asta are memorie de peste(cateva secunde)??? el nu stie ca in 2013 nu va mai fi la guvernare???, iar noul guvern nu cred ca o va mai trece! sau va fi dar in alta forma, mai omeneasca.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 11:31   #3145
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Borbely are memorie ca noi toti. Daca tu crezi ca el face/scoate legi cum ii vine lui...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 11:34   #3146
TYBYSTC

Stage 5
 
TYBYSTC's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 753
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

mi-au inselat asteptarile , eu am zis ca max in aprilie cade rahatul asta de taxa la cele inscrise inainte de 1 01 2007 .
bine ca in sfarsit si-au dat seama ca e de kk asa taxa[deocamdata]
TYBYSTC is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 12:15   #3147
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by TYBYSTC View Post
mi-au inselat asteptarile , eu am zis ca max in aprilie cade rahatul asta de taxa la cele inscrise inainte de 1 01 2007 .
bine ca in sfarsit si-au dat seama ca e de kk asa taxa[deocamdata]
Le e cam riscant sa astepte sa vina caldura si sa se poata protesta mai in masa, asa ca de aceea au ales astfel!
....fraieri tot ei, ca tot vor sa elimine masinile vechi din trafic, n-ar trebui decat sa mentina programul rabla si sa astepte trecerea fireasca a vremurilor si km facuti in ro peste masina, pt ca au facut o treaba buna cu drumurile peste care in multe locuri daca treci mult, in max un an iti duci atelajul la rabla, si cu amanarea asta, o sa dispara majoritatea masinilor mai vechi de 98, mai ales cele autohtone datorita kklitatii materialelor din care sunt facute.....si in plus daca umblii iarna cu orice masina care nu are tratament la tabla precum nu au multe dinainte de 2000, garantat cam pe-acuma o sa cazi din ea!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 12:18   #3148
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.antena3.ro/auto/uite-taxa...le-152568.html


se cam incurca domn' ministru
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 12:20   #3149
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Noua taxa auto, redusa cu 25%, va fi platita pentru masinile nou inmatriculate, fie ele noi sau second-hand, dar nu se va mai aplica pentru automobilele inregistrate inainte de 1 ianuarie 2007.
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 12:23   #3150
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Borbely are memorie ca noi toti. Daca tu crezi ca el face/scoate legi cum ii vine lui...
Faza e ca eu demult nu mai cred ca le face/scoate el sau basu' sau bocica ci altii mult mai versati, dar faza e ca ei sunt niste viermi ascultatori, ca daca ar avea coloana vertebrala si-ar da demisia si s-ar retrage precum au mai facut-o cativa.....prea putini insa!
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -