Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-12, 17:25   #3181
gogumexicanu84

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

sal.. sunt nou pe forum,am si io o intrebare ce acte trebuie la o masina cu nr de franta sa o inscrii in romania??
gogumexicanu84 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 02:00   #3182
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by gogumexicanu84 View Post
sal.. sunt nou pe forum,am si io o intrebare ce acte trebuie la o masina cu nr de franta sa o inscrii in romania??
Obligatoriu un act de vanzare cumparare cu proprietarul din actele franceze si cartea originala a masinii, cu radierea din Franta, pentru inceput.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 10:40   #3183
veyron28

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut

Am si eu niste nelamuriri si as vrea sa ma ajutati sa ma lamuresc: Am lucrat in Cehia 6 luni si cand am plecat mi-am cumparat o masina cu care am venit in tara. Cand am cumparat masina am luat-o pe numele unui coleg care avea certificat de rezidenta si au trecut numele lui in cartea masinii. Ulterior mi-a iesit si mie certificatul de rezidenta, am incheiat cu el un contract de vanzare-cumparare a masinii legalizat la notar. Am fost cu actele la politie am completat un formular ca sa ma treaca pe mine in cartea masinii dar trebuia sa platesc ECO taxa de 160 de euro si nu am mai platit-o stiind ca nu voi circula cu masina in Cehia ci in Romania. Am asigurare si ITP valabile pana in 2013.

Intrebarea mea ar fi, in cazul in care ma opreste politia si ii dau actele masinii unde nu figureaza numele meu + contractul de vanzare cumparare legalizat la notar + certificatul de rezidenta are ce sa-mi faca ? Adica risc ceva daca circul asa? Si inca ceva... daca vreau sa vand masina si ii fac pe langa contractul de vanzare-cumparare o procura cumparatorului legalizata la notar este OK?

Multumesc anticipat
veyron28 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 20:15   #3184
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dvs in acest moment sunteti proprietarul masinii conform contract de vanzare cumparare. Adica sunteti in regula cu actele.E posibil ptr Cehia sa va oblige autoritatile sa treceti masina pe numele dvs intr-un anumit termen(sa zicem 3 luni).In romania in schimb puteti circula cu aceste acte atat timp cat aveti asigurare si numere valabile.La randul dvs puteti sa vindeti aceasta masina fara sa o inmatriculati pe numele dvs in Cehia sau Romania
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 00:35   #3185
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

lamuriti-ma si pe mine deci...
am inteles ca taxa de prima inmatriculare pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 a fost scoasa pana la 1 ianurie 2013 ?
ideea e ca urmeaza sa imi cumpar o masina, si cum bugetul este redus trebuie sa imi aleg o masina veche... vreau sa stiu daca este precizat undeva ca taxa de inmatriculare pt auto inmatriculate inainte de 2007 dispare dupa ianuarie sau intra iar in vigoare din nou caz in care trebuie sa ma grabesc sa cumpar masina pana in decembrie 2012 ?

Multumesc mult !
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 07:48   #3186
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ptr orice auto SH cumparat din UE si inmatriculat in RO indiferent de anul primei inmatriculari trebuie platita taxa ,dar care se poate recupera.Deasemeni se poate inscrie si fara plata taxei (a-ti spus ca aveti buget redus).
Ptr auto NOU cumparat din Ro deasemeni se plateste taxa-nu se poate recupera.
Ptr auto SH cumparat din Ro (adica deja inmatriculat )nu se plateste taxa pana la 13.01.2013 - dupa aceasta data ,ptr aceste masini se va plati taxa la prima schimbare a a dreptului de proprietate numai daca aceasta taxa nu a fost platita sau a fost recuperata
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 21:53   #3187
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cine imi da si mie un pm cu raspunsul exact ... Ce anume imi trebuie sa inscriu o masina de franta,ce acte,ca sa ii dau in judecata dinainte sa platesc taxa,adica pe scurt sa nu o platesc deloc,avocat,ce acte,se merita,se poate,, ms celor care o sa imi raspunda,si bafta tuturor,o seara buna !
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 13:31   #3188
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut,
1)Acte necesare pentru prima inmatriculare in Romania: http://www.prefectura-ct.ro/servicii...lor-90971.html , cu exceptia celor de la punctele 7 si 11. La aceste acte mai adaugi o cerere prin care spui ca vrei sa inscrii masina fara taxa pentru emisii poluante, care este nelegala.

2)La proces ai putea incerca singur, insa ma indoiesc ca o sa stii ce sa raspunzi cand o sa te intrebe judecatorul "Ce solicitari aveti in privinta exceptiei inadmisibilitatii invocate de intimata?" Si multe alte asemenea.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 30-07-12 at 13:34.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 23:12   #3189
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca cumva nu reusesc sa cumpar masina pana in 13.01.1013 cand o sa intre taxa pentru rulate inainte de 2007
exista posibilitatea sa fac actele de vanzare cumparare dar fiscalul sa nu se scoata si sa nu il bag pe numele meu ....atunci mai platesc taxa ?
sau exista vreo "portita" prin care sa fie dovedit cu acte ca sunt proprietarul masinii fara sa platesc taxa pt rulate inainte de 2007?
Multumesc!
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 15:49   #3190
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Racer_e30 View Post
lamuriti-ma si pe mine deci...
am inteles ca taxa de prima inmatriculare pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 a fost scoasa pana la 1 ianurie 2013 ?

Veste proasta!

Taxa de prima inmatriculare revine, din toamna nu din iarna
M-am bucurat degeaba cand Boc a amanat taxa, credeam ca odata cu Ponta se va anula de tot, credeam ca o sa curga lapte si miere mai pe romaneste.....

http://www.gandul.info/news/taxa-de-...labila-9928470
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 21:10   #3191
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Veste proasta!

Taxa de prima inmatriculare revine, din toamna nu din iarna
M-am bucurat degeaba cand Boc a amanat taxa, credeam ca odata cu Ponta se va anula de tot, credeam ca o sa curga lapte si miere mai pe romaneste.....

http://www.gandul.info/news/taxa-de-...labila-9928470


stai, stai, stai
taxa de prima inmatriculare de care zici, privesti si masinile inmatriculate inainte de 2007 ?
nu inteleg de ce statul vrea ca romanul sa plateasca o taxa pentru o masina care oricum polueaza deci o singura masina, 1.2.3.n proprietari indiferent de numarul de proprietare oricum exista o singura masina care polueaza ...FURT

sa revin, taxa asta de prima inmatriculare se aplica iar si pentru cele rulate inainte de 2007 ?
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 21:49   #3192
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

in cazul in care taxa asta se aplica , singura posibilate e sa caut o masina inm dupa 2007 ... in acest caz platesc mai platesc vreo taxa ?
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 22:50   #3193
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dupa 2007 - din afara/neinscrisa RO vreodata > DA
Dupa 2007 - din tara/inscrisa RO > NU
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 15:10   #3194
levi78

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cum se poate sa fie taxa de inmatriculare de 2.388 euro la o masina de 4 ani?

Ford Focus Titanium 2.0 - benzina - 2008 - poluare Euro 4

TAXA (in EURO): 2,388 EURO
TAXA (in RON): 10,268 RON

Se calculeaza bine?
levi78 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 11:53   #3195
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa poate fi asa de mare.Trebuie sa va duceti la finante sa va faca calculul dupa efectuarea RAR.
Oricum orice taxa auto ptr vehicule SH aduse din UE poate fi recuperata,sau se poate obtine inmatricularea fara plata taxei.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -