Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-12, 14:08   #3166
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Din pacate, aia nu-i decizia, e sentinta. Decizia se va da cu ocazia solutionarii unui eventual recurs, de care iti doresc sa nu ai parte.
Sentinta... asa..
De recurs nu cred ca o sa am parte... Ca am inteles ca apararea nu a avut obiectii...
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 19:22   #3167
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Nu te-ai prins ca vb la bascalie?
pai eu? cine iti mai da acum credite?
)))
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 20:22   #3168
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai eu? cine iti mai da acum credite?
)))
Mie nu-mi tre credite, ca am bani cat de cat.....ioi, numa sa nu citeasca asta aci ministru ungur ca pune la loc taxa =))))
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 15:03   #3169
vasilealablond

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

As vrea sa postez ceva ce am gasit pe alte forumuri, mi sa parut important de stiut/de citit de cati mai multi oameni care se lovesc de taxa auto.
Quote:
Remi Grigore la 14 ianuarie, 08:58 a spus:
Revin cu ceva precizari la ce putem face pentru a anula parte din aceasta lege cu privire la taxarea autovehiculelor ce se tranzactioneaza si pentru care nu s-a platit taxa de poluare. Pentru inceput trebuie ridicata exceptia neconstitutionalitatii ei prin:
1. Tratament diferentiat intre posesorii si utilizatorii de autovehicule(Art.16, alin 1) deoarece cu toate ca isi spune lege de taxare a poluarii de la autovehicule aceasta taxeaza tranzactionarea lor si nu poluarea produsa de exploatarea autovehiculului.
2. Incalca dreptul de proprietate(art 44 alin 1,2,3) prin diminuarea valorii autovehiculelor déjà inmatriculate cu cuantumul valorii taxei, acesta in final fiind suportata indirect tot de catre proprietarul actual limitind prin aceasta inclusiv dreptul de dispozitie drept conex al dreptului de proprietate.
3. Incalca art. 56 alin 2 care spune: (2) Sistemul legal de impuneri trebuie să asigure aşezarea justă a sarcinilor fiscal, deoarece se ajunge la situatia aberanta ca valoarea taxei sa depaseasca valoarea bunului tranzactionat sau mai mult de jumatate din valoarea lui: Ex: WV Golf 4 2003, motor 1898cc diesel Euro3 Valoare de piata 4500Euro- Taxa 2450Euro, Cielo din 98 Valoare 2500Euro Taxa8500 Euro, Dacia Logan 1,4 litri pe benzina (75 CP) Euro 3, din2005,Valoare 3000 Euro,Taxa 1.050 euro.
Pentru inceput putem cere ridicarea exceptiei de neconstitutionalitate prin intermediul Avocatului Poporului facind petitii catre acesta in numar cit mai mare si la fel catre parlamentarii din circumscriptiile in cae locuim. Alfel numai in cadrul unui proces se poate ridica aceasta exceptie in calitate de simplu cetatean.
Proteste de strada putin probabil ca putem organiza!
Constitutia Romaniei spune:
ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
ARTICOLUL 44
(1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege.
(2) Proprietatea privată este garantată şi ocrotită în mod egal de lege, indiferent de titular.
(3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire.
ARTICOLUL 52
(1) Persoana vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, este îndreptăţită să obţină recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim, anularea actului şi repararea pagubei.
ARTICOLUL 56
(1) Cetăţenii au obligaţia să contribuie, prin impozite şi prin taxe, la cheltuielile publice.
(2) Sistemul legal de impuneri trebuie să asigure aşezarea justă a sarcinilor fiscale.

Prezenta lege nu taxeaza poluarea ci impune taxe de tranzactionare a unor bunuri in speta autovehicule taxare ce se face si in functie de emisiile poluante asta insa nu o face o lege ce este de competenta Ministerului Mediului decit prin faptul e ca banii din zceasta taxa sunt administrati de Fondul de mediu. Prezenta lege nu militeaza pentru poluare mai mica ci pentru consumerism prin achizita de masini noi uitind sa spuna cit polueaza producerea unei noi masini si cu ce consecinte.
Nu sunt in masura sa ma pronunt pentru ca nu stiu bine insa cred ca aceasta lege intra si sub incidenta libertatii de circulatie a bunurilor prin taxare excesiva care intra cu siguranta in conflict si cu ceva din legislatia europeana in domeniu.
vasilealablond is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 18:24   #3170
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Avand in vedere ca maine au de gand sa promoveze ordonanta , se va merge exact pe motivarile din anii precedenti ptr ca am ajuns exact la vechea ordonanta 50/2008 dar cu taxa redusa pana la 25%(evident ptr o parte din auto)
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 11:18   #3171
gigi_2011

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

SALUTARE TUTUROR!! MA LAMURESTE SI PE MINE CINEVA CU TAXA AUTO? S-A SCOS PANA LA ANUL SAU NU!? De exemplu daca vreau sa inmatriculez o masina adusa din afara din 1999 pe Romania trebuie sa mai platesc vreo taxa sau nu!?
Va rog postati niste raspunsuri daca stie cineva, mi-ar fi de mare ajutor! Multumesc si sper ca "4Tuning" sa fie la fel de util tuturor si peste 100 de ani!
gigi_2011 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 13:45   #3172
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by gigi_2011 View Post
SALUTARE TUTUROR!! MA LAMURESTE SI PE MINE CINEVA CU TAXA AUTO? S-A SCOS PANA LA ANUL SAU NU!? De exemplu daca vreau sa inmatriculez o masina adusa din afara din 1999 pe Romania trebuie sa mai platesc vreo taxa sau nu!?
Va rog postati niste raspunsuri daca stie cineva, mi-ar fi de mare ajutor! Multumesc si sper ca "4Tuning" sa fie la fel de util tuturor si peste 100 de ani!
Ai sa platsti taxa la ea.
Singura ta speranta este ca aceasta taxa se paote recupera.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 13:55   #3173
cristibucur

Stage 1
 
cristibucur's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 13
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare. As dori si eu o lamurire in ceea ce priveste taxa actuala, deci cea veche din cate inteleg , avand in vedere ca cea din 2012 a fost amanata. Eu vreau sa imi cumpar un golf mk3 produs intre anii 1991-1999, cu motoare pana la euro 2 (daca ma insel va rog sa ma corectati). in contextul in care as aduce maine un golf mk3 din Germania, care ar fi taxele pe care eu ar trebui sa le platesc? taxa de prima inmatriculare si apoi alta taxa de mediu ?? sau o taxa anuala de mediu?? pentru ca nu am inteles concret. In alta ordine de idei, ce posibilitati mai exista pentru a evita aceste taxe din Romania?? pentru ca posibilitatea cu Bulgaria am inteles ca a picat? Se "lucreaza" la ceva in directia asta? Va multumesc, Cristi.
cristibucur is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 14:17   #3174
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Hai ca-i simplu.Ptr acea masina tu vei plati noua taxa adoptata prin l 9/2012.(tu nu te incadrezi la cei ptr care s-a amanat platirea taxei cu un an pana in 2013).Ptr a sti cat trebuie sa platesti sunt simulatoare de taxa inclusiv pe acest forum. Avand in vedere ca L 9/2012 +Ord de urg 1/2012 sunt echivalentul ord 50/2008 taxa pe care o vei plati tu va putea fi recuperata.Daca insa taxa va fi prea mare ptr tine si nu iti vei permite sa o platesti se va putea obtine si inmatricularea fara plata taxei numai ca 10 luni vei tine masina in fata casei.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 15:10   #3175
cristibucur

Stage 1
 
cristibucur's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 13
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Hai ca-i simplu.Ptr acea masina tu vei plati noua taxa adoptata prin l 9/2012.(tu nu te incadrezi la cei ptr care s-a amanat platirea taxei cu un an pana in 2013).
Deci taxa asta care s-a amanat era exclusiv pentru autoturismele inmatriculate dupa 1 ianuarie 2007??

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Avand in vedere ca L 9/2012 +Ord de urg 1/2012 sunt echivalentul ord 50/2008 taxa pe care o vei plati tu va putea fi recuperata.
Asta se poate intampla prin faza aia cu datul in judecata?? Si care e probabilitatea sa castig?

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Daca insa taxa va fi prea mare ptr tine si nu iti vei permite sa o platesti se va putea obtine si inmatricularea fara plata taxei numai ca 10 luni vei tine masina in fata casei.
Asta ar insemna sa nu platesc taxa si sa ii dau in judecata si cat dureaza procesul sa nu pot circula cu ea pentru ca nu e inmatriculata?
cristibucur is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 16:18   #3176
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa care s-a amanat era exclusiv ptr auto INAMTRICULATE in Roamania .Nu conteaza daca inainte sau dupa 2007,si se refera la transcrierea dreptului de proprietate.
Probabilitatae este mare si in cazul recuperarii si in cazul inmatricularii ,si dureaza functie de judet cam 10 luni.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:44   #3177
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua!
La cumparare daca masina este euro 3 si inmatriculata in Ro, cand o inmatriculeaza cumparatorul, plateste taxe mai mari decat daca ar fi euro 4?
Multumesc
oviac is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:56   #3178
peugeot 505

Stage 1
 
peugeot 505's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 15
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oviac View Post
Buna ziua!
La cumparare daca masina este euro 3 si inmatriculata in Ro, cand o inmatriculeaza cumparatorul, plateste taxe mai mari decat daca ar fi euro 4?
Multumesc
1. Daca masina este inmatriculata in Ro, nu se mai plateste taxa de inmatriculare.
2. Daca te referi la legea care obliga plata taxei de inmatriculare pentru masinile inmatriculate in tara pana in 2007, taxa pentru o masina euro 3 este mai mare decat taxa pentru o masina euro 4.(dar legea a fost amanata).
peugeot 505 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 18:10   #3179
gaby_andronescu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Probabilitatae este mare si in cazul recuperarii si in cazul inmatricularii ,si dureaza functie de judet cam 10 luni.
Banuiesc ca exista posibilitatea ca pe perioada procesului sa obtii numere rosii.
Eu cel putin asa am inteles
gaby_andronescu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 21:13   #3180
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Exista aceasta posibilitate, dar nu peste tot. De exemplu, in Constanta se poate, dar in Bucuresti, Sibiu etc. am inteles ca nu se poate.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -