Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-12, 09:54   #3091
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua, am si eu o problema in legatura cu noua taxa auto de inmatriculare.
imi cer scuze daca s-a mai discutat dar nu am timp sa citesc toate posturile.

Detin o masina, Renault Megane 1, an fab. 06.2003, achizitionata din Germania, in septembrie 2006, prima inmatriculare in tara fiind in luna octombrie 2006. Atunci am platit taxa 600 de euro pentru o masina, specific asta pentru ca atunci am inmatriculat 2 masini.Initial masina a fost inmatriculata pe firma, ulterior in luna octombrie 2010 masina a trecut de pe firma pe persoana fizica, pe numele meu.

Acum, intrebarea mea e, daca vreau sa o vand, cumparatorul trebuie sa plateasca noua taxa de inmatriculare? sau se ia in calcul inmatricularea din 2010?

Multumesc anticipat.
O zi buna la toata lumea.
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:06   #3092
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ulie.cozmi View Post
aici tot eu pot sa va dau raspunsul 100% corect,pt ca am fost azi cu cartea masinii si TREBUIE PLATITA TAXA ,chiar daca a fost recarosata in 2009,pt ca pe spatele cartii scrie atunci cand se face recarosarea 'Sa schimbat cartea de identitate cu Nr. Bxxxxx in data de 2009) si ei cauta pe baza primei carti de inmatriculare daca trebuie platita taxa sau nu.
Nu tre sa plateasca nimeni nimica, nu mai fiti asa de fraieri, gata, ce atata furt, futaiiiiileas putrazitu lor de creier.....si nu e vb ca ministru mediului e bozgor, putea fi si finlandez sau elvetian(da mai greu ce-i drept) sau chiar roman, ca oricum basescu e de vina ca a promulgat legea, conteaza cat de tampit la cap e sa creada ca, acuma rumanu o sa zica: "vai frate, da duc masina de 3000E la remat si imi cumpar golan nou ca sa nu poluez si sa nu platesc"
Cat de imbecili pot fi, atata timp cat exista varianta BG, Anglia, sau chiar mai ales pe la tzara pe sistemul 'da-i sa sune'

Daca se vroia aducerea spre buget de mai multi bani faceau urmatoarele:
Puneau taxa mica pe tot, adica era suficient sa ridice taxele de RAR la dublu si nimeni nu comenta nimic, scadeau TVA-ul pt a descuraja evaziunea fiscala, si pt a debloca multe afaceri.
Domnu' premier dobiBOC, banu' orice mic afacerist tre sa stie se face prin rulaj de volum si nu prin suprataxare.....ce faceti voi e pe sistemul bijnitarilor si a camatarilor si duceti tzara la faliment!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:22   #3093
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ca treaba sa fie si mai frumoasa, cei care au cumparat masini inmatriculate in Ro DUPA 2007 (2010 cazul meu) acum trebuie depus la dosarul de la inmatriculari o adeverinta de la finante cum ca fostul proprietar nu si-a inmatriculat masina cu scutire de taxa sau ca nu si-a recuperat banii de taxa. Momentan e neclar daca adeverinta trebuie scoasa de vanzator (zicem fictiv ca e din Bucuresti) sau de cumparator (tot fictiv e din Cluj) de la finante. Cert e faptul ca cei de la finante pe langa lipsa de informatii nu au nici modele de adeverinte (inca) si nici detalii pe cand vor fi. Evident ca pana atunci nu poti inmatricula masina.

COOL
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:14   #3094
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

fara taxe nu faci nimic niciunde, e bine sa fie taxe, insa si salarii si indemnizatii de somaj de la 1800 de euro in sus.aici ii buba cea mare, ca nu vrea nimeni o dacia 1.4i din 2000 sa plateasca taxa 6000 euro daca poate cumpara orice masina noua la un pret decent si cu o taxa unica minima de 200-300 euro.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:18   #3095
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Idee practica de protest:

NU mai inmatriculati NICI O MASINA SUPUSA V-UNEI TAXE DE MEDIU IN TZARA ASTA condusa de INCOMPETENTI SI RAUVOITORI!!!
Sa intre RAR-urile in somaj tehnic!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:25   #3096
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai cu legea aia data de bulgari nici nu mai are rost sa te gandesti la altceva, iti inscrii masina fain frumos la ei, legal, pe firme de leasing bulgaresti, pe numele tau, platesti tot la stat, taxe mici impozite omenesti. Ca sunt multi ghiolbani care au o placere sadica sa dea bani lu' basescu&comp, treaba lor.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:39   #3097
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

http://tmb.ro/index.php/dosare_ecris...00000000438429
Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Marti pe 17.01. am ultimul termen la proces... Urati-mi Bafta baieti... Am nevoie!
ATENTIE !!!
Nr.
Data
Soluţie
Detalii
1.
17 Ianuarie 2012
Admite cererea
Admite acţiunea. Obligă pârâta Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare Vehicule la înmatricularea autoturismului marca Opel Serie Şasiu W0L000038V5219215 , capacitate cilindrică 1998 CMC, an fabricaţie 1997, fără achitarea taxei de poluare. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 17.01.2012.
2.
29 Noiembrie 2011
Amână cauza
Termen 17.01.2012 în vederea completării probatoriului
3.
1 Noiembrie 2011
Amână cauza
Termen 29.11.2011 pentru lipsă de apărare
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 18:27   #3098
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai nu ai castigat mare lucru ca daca vrei o vinzi cu acte trebuie platita taxa aia de mii de euro.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 18:41   #3099
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai nu ai castigat mare lucru ca daca vrei o vinzi cu acte trebuie platita taxa aia de mii de euro.
Pai vezi ca eu imi inm masina... Asta ma intereseaza... OMG!!!
Si daca vreau sa o vand... o vand ca e dupa 2007 ...
Taxa se refera la masinile inm. in RO inainte de 2007... Nu eu am facut legea... nu are sa scrie pe cartea msinii ca nu a fost platita taxa auto... deci?! Mai gandeste-te

Last edited by oopscam; 17-01-12 at 19:11.
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 19:34   #3100
12AMZ

Stage 4
 
12AMZ's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 195
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Art. 4
(1) În cazul în care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în România pentru un autovehicul
înmatriculat după 1 ianuarie 2007 şi până la intrarea în vigoare a legii, iar proprietarului plătitor al taxei
speciale pentru autoturisme şi autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s‐a restituit
cuantumul acesteia sau valoarea reziduală prevăzută la art. 7 alin. (1) din lege, organul fiscal competent
eliberează un document care evidențiază această situație.

in afara de radierea de la DGITL, mai trebuie si acest ``DOCOMENT`` de la ANAF.
__________________
Renault Megane Estate 2006 1,9 Dci FAP PDC cruise, ABS,ESP,ASR
Daca ai un ciocan, toate lucrurile din jur ti se par cuie.
"Oricat de mica ne e leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne dau ei."
12AMZ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:31   #3101
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

stii ceva.?! Nu ma intereseaza... Eu am castigat! Uraaaa!!!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:22   #3102
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

si in '89 am castigat si acum vedem ce am castigat. asa si tu cu vanzarea ulterioara, ai castigat acum o lupta, dar poate pierzi mai tarziu razboiul.


oricum bafta ca ai castigat ! desi dupa 15 ani ar cam trebui o alta masina de minim 3-4 ani.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:23   #3103
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
si in '89 am castigat si acum vedem ce am castigat. asa si tu cu vanzarea ulterioara, ai castigat acum o lupta, dar poate pierzi mai tarziu razboiul.


oricum bafta ca ai castigat ! desi dupa 15 ani ar cam trebui o alta masina de minim 3-4 ani.
Stii ceva... da-mi tu bani mai bulbucatule!!! Ca tot ma freci la chelie... Veziti de treaba ta... ca vad ca poluezi degeaba sectiunea asta!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:25   #3104
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca nu ai putina minte si ceva bun simt nici nu iti trebuie bani ca oricum nu ai ce face cu ei.


tu esti cumva chinez cu ochi subtiri ?

chiar ca esti chelios dar nu te frec la chelie, ca ti-am vazut poza la profil, probabil esti mai complexat din fire si suparat pe viata.

e ca si cum te-ai bucura ca ti-ai cumparat si tu acum un gel de import fara taxe vamale.

Last edited by ondin; 17-01-12 at 22:28.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 00:19   #3105
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
stii ceva.?! Nu ma intereseaza... Eu am castigat! Uraaaa!!!

felicitari!
oviduts is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -