Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

RoSonic 09-01-07 17:01

Taxa de prima inmatriculare
 
Calculator pentru taxa de prima inmatriculare:

http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

Tzus 09-01-07 19:40

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Prima inmatriculare ce vrea sa insemne?Prima inmatriculare in tara?Daca masina a mai fost inmatriculata in tara mai este necesara plata acestei taxe?

redlife 09-01-07 19:52

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Se refera la prima inmatriculare a masinii fie ca este noua fie ca este adusa de dincolo. Daca masina a mai fost inmatriculata in tara inainte sa o iei tu nu mai trebuie platita taxa

ct-13-SHP 09-01-07 19:53

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Quote:

Originally Posted by Tzus (Post 691030)
Prima inmatriculare ce vrea sa insemne?Prima inmatriculare in tara?Daca masina a mai fost inmatriculata in tara mai este necesara plata acestei taxe?

rosonic....chiar e pe bune...asta e taxa care o platesti la prima imatriculare???...stiu ca e offtopic..dar inafara de taxa asta...ce altceva se mai plateste la o masina care vrei sa o inscrii...mc mult si sper sa primesc un raspuns pt intrebarea asta...mc...:???:

PYT 09-01-07 19:59

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
cea mai utila info pe care am citit-o anul asta pe 4t... felicitari RoSonic :D

Pieton 09-01-07 20:29

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Mda... nu o sa reziste prea mult. Se zbat ei sa salveze Loganu da' degeaba ;) A zis clar ca nu are voie sa impiedice libera circulatie a bunurilor in comunitate! Asa s-au zbatut si Ungurii si Polonezii... Deci: Aveti Rabdare!! 8) ;)

exit0905 09-01-07 20:49

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
legea asta se refera la cei care cumpara masini aduse de afara. primul proprietar din romania trebuie sa plateasca taxa aia. mai simplu: eu duc o masina din germania. cel care o cumpara de la mine in momentu in care o inmatriculeaza pe numele lui si se trec nr romanesti, ala trebuie sa plateaxa taxa asta care e in jur de 5 mii de euro parca...nushj exact

PYT 09-01-07 21:02

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Quote:

Originally Posted by exit0905 (Post 691173)
legea asta se refera la cei care cumpara masini aduse de afara. primul proprietar din romania trebuie sa plateasca taxa aia. mai simplu: eu duc o masina din germania. cel care o cumpara de la mine in momentu in care o inmatriculeaza pe numele lui si se trec nr romanesti, ala trebuie sa plateaxa taxa asta care e in jur de 5 mii de euro parca...nushj exact

nu e fixa, altfel n-ar mai fi existat calculatorul ala, nu? se calculeaza in fct de capacitatea motorului, normele de poluare si vechimea masinii. nu se stie cat de rpd or s-o scoata, abia au bagat-o.. sa speram k se sesizeaza UE cat mai rpd si k or sa cedeze boii din guvern la presiuni, altfle ne paste amenda si ghici cine o suporta.. contribuabilii :|

alexerix 09-01-07 23:31

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Quote:

Originally Posted by exit0905 (Post 691173)
legea asta se refera la cei care cumpara masini aduse de afara. primul proprietar din romania trebuie sa plateasca taxa aia. mai simplu: eu duc o masina din germania. cel care o cumpara de la mine in momentu in care o inmatriculeaza pe numele lui si se trec nr romanesti, ala trebuie sa plateaxa taxa asta care e in jur de 5 mii de euro parca...nushj exact

Din cate stiu legea se aplica pentru orice masina inmatriculata pentru prima data in Romania, fie ca e adusa din afara(noua sau second hand) fie ca e cumparata in Romania. Cu alte cuvinte, dak iti iei maine Logan 1.5 DCI sa zicem, asta are norma EURO 3 si tre'sa dai cam 573.75€ taxa de inmatriculare.

Dak ma insel, spuneti!

MKE 09-01-07 23:48

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
alexerix ai dreptate

dupa cum spune si numele "TAXA DE PRIMA INMATRICULARE" se refera la inmatricularea tuturor autovehiculelor noi/second hand pt prima data in tara.

quze 09-01-07 23:57

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Quote:

Originally Posted by Pieton (Post 691123)
Mda... nu o sa reziste prea mult. Se zbat ei sa salveze Loganu da' degeaba ;) A zis clar ca nu are voie sa impiedice libera circulatie a bunurilor in comunitate! Asa s-au zbatut si Ungurii si Polonezii... Deci: Aveti Rabdare!! 8) ;)

bine punctat ... dar rabdarea inseamna minim 1 an 2 ... zic eu

3SGE 10-01-07 00:13

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Foarte important!1 Este oficial! Comunitate europeana face presiuni ca din martie-aprilie romania sa scoata taxele actuale de prima inmatriculare ele fiind catalogate ca ilegale!! :D

MKE 10-01-07 00:26

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Quote:

Originally Posted by 3SGE (Post 691562)
Foarte important!1 Este oficial! Comunitate europeana face presiuni ca din martie-aprilie romania sa scoata taxele actuale de prima inmatriculare ele fiind catalogate ca ilegale!! :D

de unde stii ?...dane si noua niste surse..
oricum cred ca ar fi cel mai indicat...ei vor ca noi sa ne vindem masinile si sa cumparam altele care sa aibe minim euro 3 dar nu fac nimik in sensu asta..

3SGE 10-01-07 00:33

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
Este scris si la coltul legislativ
http://www.ziua.ro/display.php?data=...1-10&id=213896

iasi_drifter 10-01-07 00:47

Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare
 
haha pt. ce vreau eu sa-mi iau a iesit si 7000 Eu dar macar 4000 tot ar veni.
sa-si puna pofta in cui nu vad ei bani de la mine ;)

edit: dar unde ai vazut ca scrie martie-aprilie? ca eu nu am vazut...


All times are GMT +2. The time now is 10:13.

- Copyright 2024 4Tuning