Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-12, 16:56   #3121
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Eu nu prea cred asa ceva... O data ce eu am depus dosarul cand era vechea lege si mam judecat cu ei 1AN si JUMATATE, sa ma trimita inapoi? Pai ii dau in judecata si pt. timpul pierdut din cauza lor si pt. tot! Si ii sparg si cauciucurile lu ala de ma trimite inapoi!
hai ca a trecut , astazi am revenit la inmatriculari , am platit numerele , maine ma duc sa le ridic...sa ai bafta !!
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 22:57   #3122
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
@gixer: Si daca nu e numar strain ajungem iar la treaba cu (,) Carpatica si restul firmelor vesele. Daca e sa aiba ghinion, are pan' la capat.
Data viitoare pune problema asa cand iti face morala lumea.
Si asta, dar am vrut sa subliniez respectivului ca din cauza la lasi ca el care pleaca capul la ce ordona jm3k3r11 de conduc, si d-aia eu care ma tin tare si mor cu ei de gat daca trebe, am ajuns deocamdata la faza respectiva din cauza asta!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 23:31   #3123
Feze

Stage 2
 
Feze's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 51
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Va rog frumos lamuriti-ma !!!
Am o masina fabricata in 2002,a fost adusa de o firma din Bistrita, a inmatriculat-o in 03.2006,apoi in 03.2007 a avut primul proprietar iar in 08.2011 masina a fost cumparata de mine si trecute toate actele pe numele meu;facuta autentificarea, tot,tot ce trebuie sa fie masina in regula pe numele meu
Daca vreau sa o vand trebuie platita taxa de catre cumparator ?
Feze is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 08:09   #3124
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dupa cum scrie la legea data de rahatii astia care ne conduc, si in cazul tau trebuie platita taxa de catre primul cuparator care va transcrie masina incepand din acest an...


Obligatia de plata a taxei intervine si in cazul autovehiculului inmatriculat pentru prima data, in Romania, dupa 1 ianuarie 2007 care intruneste cumulativ urmatoarelor conditii:
a) pentru el nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
b) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, dupa intrarea in vigoare a prezentei
legi''

Last edited by capricosti; 20-01-12 at 08:16.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:40   #3125
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Dupa cum scrie la legea data de rahatii astia care ne conduc, si in cazul tau trebuie platita taxa de catre primul cuparator care va transcrie masina incepand din acest an...


Obligatia de plata a taxei intervine si in cazul autovehiculului inmatriculat pentru prima data, in Romania, dupa 1 ianuarie 2007 care intruneste cumulativ urmatoarelor conditii:
a) pentru el nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
b) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, dupa intrarea in vigoare a prezentei
legi''

Buna ziua, am si eu o problema in legatura cu noua taxa auto de inmatriculare.
imi cer scuze daca s-a mai discutat dar nu am timp sa citesc toate posturile.

Detin o masina, Renault Megane 1, an fab. 06.2003, achizitionata din Germania, in septembrie 2006, prima inmatriculare in tara fiind in luna octombrie 2006. Atunci am platit taxa 600 de euro pentru o masina, specific asta pentru ca atunci am inmatriculat 2 masini.Initial masina a fost inmatriculata pe firma, ulterior in luna octombrie 2010 masina a trecut de pe firma pe persoana fizica, pe numele meu.

Acum, intrebarea mea e, daca vreau sa o vand, cumparatorul trebuie sa plateasca noua taxa de inmatriculare? sau se ia in calcul inmatricularea din 2010?

Multumesc anticipat.
O zi buna la toata lumea.

Sa inteleg ca in aceasta categorie intru si eu ?
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:43   #3126
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca s-a platit vreun fel de taxa de poluare pentru acea masina, nu platesti nimic, daca nu s-a platit se va plati negresit.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:45   #3127
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

la vremea respectiva s-a platit... 600 euro
am si acte doveditoare[chitante, facturi, etc]
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:46   #3128
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

depinde si de baza lor de date, sa vada chitanta ta acolo, ca altfel e nasol.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:48   #3129
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai, daca intampin vreo problema ... nu ma duc acolo peste ei, cu toata "hartzogaraia"? ))
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:59   #3130
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

tu ai inmatricularea in 2006 si ei vb acum de ceva gen 2007-2011 caz in care esti putin pe langa perioada vizata de ei, de aceea pot sa apara ceva probleme, altfel ar fi fost limpede.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 18:03   #3131
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Feze View Post
Va rog frumos lamuriti-ma !!!
Am o masina fabricata in 2002,a fost adusa de o firma din Bistrita, a inmatriculat-o in 03.2006,apoi in 03.2007 a avut primul proprietar iar in 08.2011 masina a fost cumparata de mine si trecute toate actele pe numele meu;facuta autentificarea, tot,tot ce trebuie sa fie masina in regula pe numele meu
Daca vreau sa o vand trebuie platita taxa de catre cumparator ?
in caz ca nu ai observat asta, e cam aceeasi treaba ca la mine sau poate nu am inteles eu cand e prima inmatriculare in tara a masinii lui si daca e asa imi cer scuze fata de tine.
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:21   #3132
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oviduts View Post
in caz ca nu ai observat asta, e cam aceeasi treaba ca la mine sau poate nu am inteles eu cand e prima inmatriculare in tara a masinii lui si daca e asa imi cer scuze fata de tine.
sal.am o idee sa nu mai vorbim de taxa si sa facem un concurs: sa incercam sa anticipam cit va sta noua taxa in picioare.suntem multi eu ma gandeam sa facem intrun fel sa dam ceva(un plin de combustibil,de ulei,un kit de lumini,ceva simbolic,omasinuta ptr mine ca de sunt cu ideea(glumesc)),sa facem ceva sa fie mai cool .aaaaa ce ziceti.poate deschidem un topic ne lasa stapanirea sa incercam? eu spun ca va sta 60 zile
__________________
[/CENTER][SIGPIC][CENTER]
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:24   #3133
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
sal.am o idee sa nu mai vorbim de taxa si sa facem un concurs: sa incercam sa anticipam cit va sta noua taxa in picioare.suntem multi eu ma gandeam sa facem intrun fel sa dam ceva(un plin de combustibil,de ulei,un kit de lumini,ceva simbolic,omasinuta ptr mine ca de sunt cu ideea(glumesc)),sa facem ceva sa fie mai cool .aaaaa ce ziceti.poate deschidem un topic ne lasa stapanirea sa incercam? eu spun ca va sta 60 zile

eu cred ca va fi prima "masura" pe care o vor lua psd si pnl dupa ce va cadea guvernul boc
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:31   #3134
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

sta mai mult de atat. taxa asta nu va disparea niciodata, doar isi va schimba forma si obiectul, cuantumul, dupa anumite interese si cam atat.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 19:34   #3135
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
sta mai mult de atat. taxa asta nu va disparea niciodata, doar isi va schimba forma si obiectul, cuantumul, dupa anumite interese si cam atat.
nu ati dat un pronostic are sti sa deschizi un topic sa ma invata si pe mine c

Last edited by MAKALU; 20-01-12 at 19:39.
MAKALU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -