Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-12, 12:28   #3151
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

clar,
aceasta veste va ridica pretul masinilor care sunt inmatriculate inainte de 2007 ))
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 12:42   #3152
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

asta nu va trebui sa va faca sa lasati garda jos, pancardele cat mai numeroase la orice demonstratie sunt cele mai bune argumente, nu se poate sa platim vreo taxa noi romanii pt vreo masina daca aceeasi masina, vanduta in orice tara a UE, nu plateste taxa pe vanzare sau pe poluare. orice roman, trebuie sa aibe in cazul asta aceleasi drepturi ca si orice alt cetatean european.

incercati sa va informati si faceti cat mai multe reclamatii / plangeri la UE, cand vor primi 100.000 de hartii din RO, sigur se va seziza cineva...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 20:59   #3153
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oviduts View Post
clar,
aceasta veste va ridica pretul masinilor care sunt inmatriculate inainte de 2007 ))
pretul va ramane cam pe unde era inainte de aparitia taxei. Ramane insa riscat sa iti mai cumperi masina sh ff veche sau mai noua dupa '2000 cu Euro2-3 gen Cielo si Solenza, Logan ca nici nu stii ce va urma
Bucuria va fi insa a pasionatilor de masini si a celor care vor masina avand numai 1500-2000E, aici e marea bataie.

Si da este asa precum zice Gixer, devenea prea riscant sa mentina taxa pana la final de mandat. Incet, incet au dezamorsat bomba prin anularea legii sanatatii si acum cu vestea asta.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 21:23   #3154
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
pretul va ramane cam pe unde era inainte de aparitia taxei. Ramane insa riscat sa iti mai cumperi masina sh ff veche sau mai noua dupa '2000 cu Euro2-3 gen Cielo si Solenza, Logan ca nici nu stii ce va urma
Bucuria va fi insa a pasionatilor de masini si a celor care vor masina avand numai 1500-2000E, aici e marea bataie.

Si da este asa precum zice Gixer, devenea prea riscant sa mentina taxa pana la final de mandat. Incet, incet au dezamorsat bomba prin anularea legii sanatatii si acum cu vestea asta.

tocmai asta ziceam si eu ... cerere mare, oferta mica => pret mare
si pretul celor inmatriculate dupa 2007 vor reveni la normal pt ca in doar cateva zile de taxa o luasera razna.
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 08:18   #3155
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Stire bomba: taxa in forma ei, cum o stiam noi ar putea fi amanata cu un an!!!!!!

http://www.mediafax.ro/social/taxa-a...legii-9168099/

Adica baietii s-au simtit cu morcovul de frica manifestantilor, si vor sa amane taxa.

Dar amanarea ce presupune oare? Borbely asta are memorie de peste(cateva secunde)??? el nu stie ca in 2013 nu va mai fi la guvernare???, iar noul guvern nu cred ca o va mai trece! sau va fi dar in alta forma, mai omeneasca.
Taxa trebuia anulata, asa ar fi fost corect, atat pt masinile sh aduse de afara cat si pt cele inmatriculate deja in Romania... Sa fie si la noi ca in restul lumii, unde daca vrei sa cumperi o masina sh nu ai de platit taxe aberante!!!

Dupa manevrele care le fac cei aflati la putere (comasarea alegerilor si votul prin corespondenta) ei spera ca vor ramane la putere si dupa alegerile de anul asta
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 19:49   #3156
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce nu inteleg unii: Partea in care zice-se ca iti trebuie adeverinta de la finante prin care dovedesti ca fostul proprietar nu a recuperat banii de taxa/ nu a inmatriculat masina cu scutire de taxa pentru masinile inmatriculate in Ro DUPA 01.01.2007 a ramas in picioare.

Procedura (cica): depui o cerere (formular zic ei) la finante (tu ca si cumparator ... macar s-a clarificat asta in sfarsit) si vei primi raspunsul urmator: in 30 de zile vei primi raspuns (sau: in termen de 30 de zile va sunam sa veniti dupa raspuns).

Cool, nu?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 10:51   #3157
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am si eu nevoie de o lamurire:
Masina mea (Astra) este cumparata de noua in 2005. Dupa noua lege ar insemna ca urmatorul proprietar va trebui sa plateasca taxa. Acum ca se vorbeste despre suspendarea acesteia vreau sa fac urmatorul lucru:
masina este inmatriculata pe numele mamei mele. Daca se va suspenda taxa asta si o trec pe numele meu se considera ca reinmatriculare dupa 2007 si scap de taxa? Nu de alta, dar taxa de inmatriculare ar fi de ~350eur, bani pe care nu vreau sa-i scad din pretul masinii cand m-oi hotari s-o vand si nici nu vreau s-o dau mai greu din cauza asta.
Daca da, cum e mai ok sa o treaca pe numele meu? Donatie sau vanzare-cumparare? Ce acte si ce costuri implica treaba asta?
Mentionez ca nu am experienta cu asa ceva, ultima oara cand am inmatriculat o masina a fost in 2005 (masina asta), cealalta fiind luata in leasing deci chiar as avea nevoie de lamuriri
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 13:36   #3158
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am inteles ca se ia in calcul prima vanzare dupa intrarea legii. In cazul tau poti sa fii si al 4-lea cumprator in carte ca tot se va plati.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 18:59   #3159
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Am si eu nevoie de o lamurire:
Masina mea (Astra) este cumparata de noua in 2005. Dupa noua lege ar insemna ca urmatorul proprietar va trebui sa plateasca taxa. Acum ca se vorbeste despre suspendarea acesteia vreau sa fac urmatorul lucru:
masina este inmatriculata pe numele mamei mele. Daca se va suspenda taxa asta si o trec pe numele meu se considera ca reinmatriculare dupa 2007 si scap de taxa? Nu de alta, dar taxa de inmatriculare ar fi de ~350eur, bani pe care nu vreau sa-i scad din pretul masinii cand m-oi hotari s-o vand si nici nu vreau s-o dau mai greu din cauza asta.
Daca da, cum e mai ok sa o treaca pe numele meu? Donatie sau vanzare-cumparare? Ce acte si ce costuri implica treaba asta?
Mentionez ca nu am experienta cu asa ceva, ultima oara cand am inmatriculat o masina a fost in 2005 (masina asta), cealalta fiind luata in leasing deci chiar as avea nevoie de lamuriri

dupa 2013 se plateste taxa, fie ca se va trece pe numele tau fie ca daca faci asta acum fara taxa vrei sa o vinzi apoi si plateste cumparatorul taxa. de taxa asta nu se scapa.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 10:56   #3160
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
dupa 2013 se plateste taxa, fie ca se va trece pe numele tau fie ca daca faci asta acum fara taxa vrei sa o vinzi apoi si plateste cumparatorul taxa. de taxa asta nu se scapa.
Serioos?? ....oricum 'se stie' ca in decembrie pe data de 21 vine sfarsitul lumii, asa ca nush de ce va mai stresati, nu apucam nici unu 2013, asa ca faceti-va de cap acuma, beti, mancati, petreceti si faceti cat mai multe credite
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 11:35   #3161
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

serios? cat mai multe credite? si daca nu vine sfarsitul lumii cand spui tu?atunci ce se face lumea cu bancile?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 11:54   #3162
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ipotecati repede casa, poate am nevoie de ceva oferte la anu
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 13:00   #3163
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Si decizia.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 362.jpg
Views:	118
Size:	603.5 KB
ID:	2309174  
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 13:18   #3164
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
serios? cat mai multe credite? si daca nu vine sfarsitul lumii cand spui tu?atunci ce se face lumea cu bancile?
Nu te-ai prins ca vb la bascalie?
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 13:36   #3165
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Si decizia.
Din pacate, aia nu-i decizia, e sentinta. Decizia se va da cu ocazia solutionarii unui eventual recurs, de care iti doresc sa nu ai parte.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -