Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-11, 22:19   #3001
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu cred ca n-ar iesi lumea .. problema e ca n-are cine lua initiativa. Asta e problema la noi .. de initiativa. Ia enerveaza-te tu si fa un topic si organizeaza o intalnire ceva si-ai sa vezi ca vor veni oameni.
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 22:52   #3002
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Problema e de-un plan viabil, zic eu.
De enervat s-a enervat Santos mai de mult si tot degeaba, iar acolo subiectul ala privea pe fiecare cetatean (caci se scumpeau alimente tot).
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 01:51   #3003
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu v-ati lecuit cu protestele in .ro? Nu exista popor roman, exista gasti de interese, pe toti ii doare n p**a. Nu o sa protesteze nimeni pentru nimic de frica, lene, prostie etc. Daca vreti alta viata, plecati in alta tara.

Aia care ieseau in strada cu sutele de mii in anii 90, la lovitura de stat in 89, 13-15 iunie piata universitatii etc au plecat de mult in Canada-America-Australia, au realizat in ce tara traiesc; eu de la alegerile din 2000 cand ramele l-au ales iar pe Ilici si Nastase mi-am dat seama ca nu are rost sa faci nimic constructiv aici, decat sa furi si sa i prostesti pe prosti, nu e de trait normal, muncit normal, facut nervi. Pentru ca nu ai cu cine si mai ales de ce.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 30-12-11 at 01:54.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 15:44   #3004
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da, sigur, sunt de vina Iliescu, Constantinescu, Bombonel, revolutionarii, pensionarii, televiziunile, ziarele, ungurii, francezii, americanii, olandezii, cubanezii, doctorii, evreii, etc...
Numai chelu, blonda si piticu sunt inocenti si buni sa ne conduca pe vecie

Pai cu taxa cum ramane

De ce sa iasa in strada cei care cumpara masini aduse pe viitor de afara ? Lor li se reduce taxa cu 25% !
De ce sa iasa in strada cei care cumpara masini inmatriculate dupa 2007 ? Ei nu vor plati nici o taxa !
Cei care vroiau sa cumpere masini inmatriculate inainte de 2007 o sa se razgandeasca, si ca sa nu plateasca tampenia de taxa 2012, o sa se orienteze spre masinile din primele doua categorii. Deci ei de ce sa iasa in strada ?

Afectati cu adevarat sunt cei care au de vanzare masini vechi, inmatriculate inainte de 2007 pt ca nu prea o sa le mai poata vinde, dar cei mai multi s-au obisnuit cu gandul la programul rabla, si nici ei nu vor iesi in starda...

Cam asa au gandit cei care au conceput legea, si s-au bazat pe divizarea romanilor in functie de interes sau lipsa de interes, dupa cum ziceam mai sus.

In felul asta o sa poata incasa pe viitor Taxa auto si spera ei sa nu mai zica nimic cei din UE, pt ca de acum taxa nu mai e discriminatorie
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 18:35   #3005
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am mai spus-o si o repet: taxa este discriminatorie si in noua forma, pentru ca favorizeaza cel putin 2 categorii (dupa parerea mea, chiar 3 categorii, dar a 3-a categorie e discutabila). Astfel:
1. cei care au inmatriculat masina inainte de 2007 nu au platit taxa pe poluare, iar in cazul in care nu vor vinde niciodata masina ( *niciodata = cat timp va fi in vigoare aceasta taxa) nimeni nu va plati taxa pe poluare. Ei, totusi, polueaza Romania, dar gratis.
2. cei care au masinile inmatriculate in alte parti, dar circula aici (in aceeasi categorie intra si cetatenii straini care doar tranziteaza Romania sau se afla aici in vizita, in scopuri turistice sau munca, afaceri etc.). Chiar daca poluarea generata de ei este in proportii mai mici, ea exista si nu este normal sa fie ignorata.
3. (discutabil) cei care au dat statul in judecata pentru recuperarea taxei sau pentru evitarea ei sunt tot POLUATORI NEPLATITORI. Aici problema discutabila consta in imprejurarea ca aceasta din urma categorie nu a facut altceva decat a-si asigura protejarea drepturilor, pe calea jurisdictionala pe care Constitutia si legile interne (in conformitate cu cele externe) le-au pus la dispozitie tuturor cetatenilor; cei care nu-si asigura respectarea drepturilor pe aceasta cale aflata la dispozitia lor, o fac din proprie initiativa (de fapt, lipsa de initiativa).

Cei de mai sus nu platesc, restul da. Si primii, si cei din urma polueaza. Asta inseamna discriminare. Principiul poluatorul plateste se aplica, astfel, diferentiat (cu toate ca acest principiu nu se referea, in prima faza, la poluarea generata de autovehicule, ci la poluarea cauzata de nave prin deversarea de deseuri, produse petroliere etc. in apele internationale).

Curaj! Si noua taxa e nelegala si meritati sa o evitati sau sa o recuperati!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 21:31   #3006
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
De ce sa iasa in strada cei care cumpara masini aduse pe viitor de afara ? Lor li se reduce taxa cu 25% !
Uite de ce, mie spre exemplu mi s-a miscorat dar s-a facut fix cat am dat pe masina, deci de ce as fi multumit si sa NU ies in strada? Si sunt cazuri cand si redusa e de vreo cateva ori mai mare decat valorea masinii, deci nu exclude categoria asta. Zici ca "pe viitor" dar socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ de multe ori, si ajungi sa aduci o masina care nu are taxa care credeai... Si oricum, poate omul nu vrea sa plateasca nici un ban din taxa asta ilegala si da statul in judecata, nu trebuie sa fie toti ca si caii.

Last edited by maverick1508; 30-12-11 at 21:35.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 08:03   #3007
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

e normal sa protesteze orice proprietar sau utilizator de masina, daca aceeasi masina in alt stat euroean nu plateste asa ceva, noi, dupa ce ca oricum pierdem bani cu intrarea asta un EU, suntem jecmaniti pe fata de o clica de conducatori incompetenti, care nu stiu decat sa ceara bani ca sa aiba de unde sa fure.
lumea asta ar trb sa intelega ca, o greva fiscala generalizata, i-ar cuminti instant.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 08:53   #3008
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
.......................
.................................................. ....

Cam asa au gandit cei care au conceput legea, si s-au bazat pe divizarea romanilor in functie de interes sau lipsa de interes, dupa cum ziceam mai sus.

In felul asta o sa poata incasa pe viitor Taxa auto si spera ei sa nu mai zica nimic cei din UE, pt ca de acum taxa nu mai e discriminatorie
Bineinteles ca nu este in regula cu taxa asta, dar guvernantii spera s-o 'scalde' in favoarea lor !

Da, ar fi ideal sa iasa romanii in strada cand sunt nemultumiti de ceva, asa cum se intampla in restul tarilor civilizate, si atunci s-ar gandi macar de doua ori cei de la putere inainte sa dea niste legi proaste. Pe cand acum, fiindca oamenii tac si suporta, ei nu-si fac nici un fel de griji...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 13:49   #3009
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pe unde intrebi de noua taxa pt masinile inmatriculate , toata lumea ridica din umeri, la fisc nu stie ce sa iti raspunda, la politie la fel

uni zic ca inca nu a intrat taxa si inca poti transcrie masini daca e bagata la financiar inainte de 31 decembrie, majoritatea ridica din umeri, cred ca toti sint in aer , nu e nimic concret...
eu o sa incers sa fac actele la o masina saptamana asta sa vedem ce raspunsuri primesc....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:07   #3010
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca masina are numere de leasing de prin 2007 cand o treci pe persoana fizica in 2012 platesti oare taxa asta? sau au platit atunci ceva cei de la leasing?
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:27   #3011
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Probabil ca aceasta masina in leasing nu este proprietatea ta.
Firma de leasing a platit in 2007 taxa de prima inmatriculare dar cu banii proprietarului.In general proprietarii nu uita acest amanunt ptr ca prima rata care are inclusa si taxa este destul de mare.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:47   #3012
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai clar nu este, e a firmei de leasing, doar ca la final acestia mi-o transfera mie, deoarece ei au inmatriculat-o doar temporar pe toata perioada leasingului, urmand ca eu sa o re/inmatriculez acum definitiv. daca nu au platit atunci nici o taxa de poluare atunci acum eu sunt se pare bun de plata, cu toate ca masina are numere negre emise de Romania inca din 2007?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 18:04   #3013
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa va fi pentru masinile inmatriculate INAINTE de 2007 cat si pentru cele care se vor inmatricula de acum incolo.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 21:01   #3014
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

dar cele inmatriculare intre 2007 si 2011 fara taxa sau cu taxa achitat dar apoi restituita integral de catre stat?
sunt mai multe aspecte aici, nu cred ca pot ei sa urmareasca exact ce si cum.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 21:37   #3015
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
dar cele inmatriculare intre 2007 si 2011 fara taxa sau cu taxa achitat dar apoi restituita integral de catre stat?
sunt mai multe aspecte aici, nu cred ca pot ei sa urmareasca exact ce si cum.
Eu cred ca pot sa urmareasca, pentru ca in toate cazurile exista o decizie de calcul, precum si inmatricularea propriu-zisa (CIV), dar in cazurile cu procese, fie nu exista chitanta care atesta plata taxei, fie exista dispozitie de restituire taxa. Toate se gasesc in arhivele Institutiei Prefectului Jud. XYZ, care au dosarele complete si mai mult ca sigur au si evidenta informatizata, pe vreun program ceva.
Pe de alta parte insa, noua reglementare privind taxa nu spune nimic despre cei se s-au judecat pentru neplata/restituirea ei. Si asa e si normal, pentru ca ei s-au luptat sa-si valorifice un drept pe care il au cu totii. Ar fi culmea sa fie obligati sa lupte din nou pentru acelasi drept...
Crezi ca ei nu sunt constienti ca si noua taxa e tot nelegala?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -