Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-11, 20:11   #2971
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
direct pe numele meu..... este legal oare? am voie sa circul mai mult de 90 zile in tara? Banuiesc ca o sa figurez in bulgaria ca am de platit impozit pe masina si mai stiu eu ce bazaconii?
Deocamdata nu exista nicio lege care sa restrictioneze la 90 de zile circulatia unei masini cu numere straine in Romania. Cat despre inmatricularea pe numele tau sau pe a unui bulgar nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele. Dar mai bine nu te mai complici si iei o masina cu motor mic si o inmatriculezi direct la noi.
__________________
http://topcelemai.blogspot.com

Last edited by Dj.Klaus; 21-12-11 at 20:15.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 21:59   #2972
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Oare intra sub incidenta acestei legi si cei care vor doar sa isi treaca noua adresa pe talon ?
Adica, ai masina inmatriculata in Ro, locuiesti la adresa X si te muti in adresa Y in 2012....legal trebuie sa iti faci toate actele pe noua adresa.....
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 22:55   #2973
BT21SAN

Stage 5
 
BT21SAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,872
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa se plateste doar la transcriere.
BT21SAN is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 01:27   #2974
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by BT21SAN View Post
Taxa se plateste doar la transcriere.
Deci la anu bate vantu pe la RAR-uri??
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 01:51   #2975
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Sa speram. Si sa speram ca o sa inceapa lumea sa isi treaca masinile inscrise aici pe bulgaria, sanu mai vada un ban statu' asta roman de *** de la contribuabili. Si afacerile mutate in Bulgaria, cumparaturile facute in Bulgaria/Ungaria, greva fiscala.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 11:36   #2976
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Sa speram. Si sa speram ca o sa inceapa lumea sa isi treaca masinile inscrise aici pe bulgaria, sanu mai vada un ban statu' asta roman de *** de la contribuabili. Si afacerile mutate in Bulgaria, cumparaturile facute in Bulgaria/Ungaria, greva fiscala.
Total de-acord, si cum o sa mai am drumuri catre Germania cam o data pe luna, mai bine imi fac si cumparaturile de-acolo(chit ca sunt mai scumpe majoritatea produselor dar acestea si mai de calitate!)....plus masina de drumurile noastre si cu care o sa merg mai mult la munte si pe teren o sa am sigur numai cu nr "happy"....ia sa le-o mai tragem si noi hotilor astia melteni care nici nu stiu sa fure fara sa simta omu!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 18:46   #2977
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut!Am si eu o intrebare daca am o masina inmatriculata in romainia inainte de 2007 si as vrea sa o inscriu pe numele meu trebuie sa platesc taxa?
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 18:51   #2978
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mada_10 View Post
Salut!Am si eu o intrebare daca am o masina inmatriculata in romainia inainte de 2007 si as vrea sa o inscriu pe numele meu trebuie sa platesc taxa?
Dap! dute maine de inm RO... nu mai sta sa nu platesti taxa ) lol
Mai ai cateva zile

Mor de ras... Ce or sa faca astia cu masini inm. inainte de 2007.!?

Mor de ras in loc sa sparg cate ceva prin casa...
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 18:57   #2979
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Dap! dute maine de inm RO... nu mai sta sa nu platesti taxa ) lol
Mai ai cateva zile

Mor de ras... Ce or sa faca astia cu masini inm. inainte de 2007.!?

Mor de ras in loc sa sparg cate ceva prin casa...
pai si daca am toate actele pregatite si nu am gasit loc la rar pentru identificare pana pe 3 ianuarie ce pot sa fac?
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 19:06   #2980
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mada_10 View Post
pai si daca am toate actele pregatite si nu am gasit loc la rar pentru identificare pana pe 3 ianuarie ce pot sa fac?
Apeleaza la "mita" ceva bani intr-un plic pe la unu de la RAR... Sau vre-o cunostinta care cunoaste la RAR... In cel mai rau caz, il faci in alt oras cu un prieten... Apropo... vezi ca il poti face si in alt oras ca l-am facut eu la Slobozia ca acolo se putea si se mai poate cate ceva...

Date peste cap si rezolva saptamana asta !

Multa Bafta!

P.S. Hai ca la voi acolo se poate... Si cred ca depinde cand ai cumparat masina... dute si fa un Contract de V-C cu data din noiembrie... si nu platesti decat o amenda ca nu ai trecut-o pe numele tau in 30 de zile


sa te invat mai multe?!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 18:48   #2981
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
direct pe numele meu..... este legal oare? am voie sa circul mai mult de 90 zile in tara? Banuiesc ca o sa figurez in bulgaria ca am de platit impozit pe masina si mai stiu eu ce bazaconii?
nu e nici o bazaconi , masina se inmatriculeaza pe FO\IRMA iar pe tine te trece ca TITULAR in ACTE adica sa circuli sa raspunzi de ea si tot ce vrei sa faci cu ea ... la fel iam facut si eu masina lui unkimiu la 50 de ANI si nu are nici o treaba , noi mai suntem si TINERI , unii dintre voi STITI ca de mai bine de 3 ani circulam asa si TOT va E FRICA !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 18:52   #2982
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
nu e nici o bazaconi , masina se inmatriculeaza pe FO\IRMA iar pe tine te trece ca TITULAR in ACTE adica sa circuli sa raspunzi de ea si tot ce vrei sa faci cu ea ... la fel iam facut si eu masina lui unkimiu la 50 de ANI si nu are nici o treaba , noi mai suntem si TINERI , unii dintre voi STITI ca de mai bine de 3 ani circulam asa si TOT va E FRICA !!!
Eu pe voi 2 nu va inteleg....
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 18:54   #2983
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Eu pe voi 2 nu va inteleg....


adica ce nu intelegi ?
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 19:07   #2984
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Deabea astept sa vad ce preturi or sa aiba "baietasii" vanzatori de masinii (ma refer la aia cu cate 2-3 masini la vanzare), nu la cei care au 1 si vor sa o schimbe sau sa o vanda pt. alta....

Asta sa trecem la subiect:

Ma gandesc la un baiat cu Passat din 2003 inm. in RO in 2005 cat o mai cere pe el...?! Tot 5-6000€ pe ea?
La banii astia si ca vanzator si ca cumparator, ajungi mai bine sa iti tii bani decat sa cumperi o masina inm inainte de 2007 si nici de cele inm, dupa 2007 nu ai sa poti sa te mai atingi ca or sa le sara pretul in sus.
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 19:10   #2985
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Deabea astept sa vad ce preturi or sa aiba "baietasii" vanzatori de masinii (ma refer la aia cu cate 2-3 masini la vanzare), nu la cei care au 1 si vor sa o schimbe sau sa o vanda pt. alta....

Asta sa trecem la subiect:

Ma gandesc la un baiat cu Passat din 2003 inm. in RO in 2005 cat o mai cere pe el...?! Tot 5-6000€ pe ea?
La banii astia si ca vanzator si ca cumparator, ajungi mai bine sa iti tii bani decat sa cumperi o masina inm inainte de 2007 si nici de cele inm, dupa 2007 nu ai sa poti sa te mai atingi ca or sa le sara pretul in sus.
tipic romanesc , IAR ACCEPTATI ...ai asteptati .....cam asta e romanul de azi la fel si cu boicotul benzinarilor ...stam si acceptam ...
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -