Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-12, 21:51   #3076
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
Pai cumparam masini inmatriculate , euro 1 si non euro cu motor cat mai mare si le ducem la bulgari .
Corect, dar numai din ce s-a dat poti sa primesti, si de obicei acestea nu au platit nici o taxa fiind aduse pe vremea vamei, vama pe care din cate stiu eu nu mai poti sa o ceri inapoi....eventual ceva TVA daca s-a luat pe firma, da nush sigur.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 15:49   #3077
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Exclamation Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Corect, dar numai din ce s-a dat poti sa primesti, si de obicei acestea nu au platit nici o taxa fiind aduse pe vremea vamei, vama pe care din cate stiu eu nu mai poti sa o ceri inapoi....eventual ceva TVA daca s-a luat pe firma, da nush sigur.
bai fratilor luminatima va rog:am cumparat o masina dacia papuc in anul 2009 jnscrisa la giurgiu in anul 1996 am facut actele de vanzare/cumparare pe numele meu mai putin identificarea ca nu au ajuns banii,acum am inteles ca trebuie platita taxa de prima inmatriculare,dar masina a fost inmatriculata o data in 1996 eu de ce sa o mai platesc sunt al 4-lea proprietar. poate ma lamuriti (eu sunt mai prost sau credul) .logic ar mai trebui sa platesc taxa?
__________________
[/CENTER][SIGPIC][CENTER]
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 16:00   #3078
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
bai fratilor luminatima va rog:am cumparat o masina dacia papuc in anul 2009 jnscrisa la giurgiu in anul 1996 am facut actele de vanzare/cumparare pe numele meu mai putin identificarea ca nu au ajuns banii,acum am inteles ca trebuie platita taxa de prima inmatriculare,dar masina a fost inmatriculata o data in 1996 eu de ce sa o mai platesc sunt al 4-lea proprietar. poate ma lamuriti (eu sunt mai prost sau credul) .logic ar mai trebui sa platesc taxa?
daca a fost inainte de 2007 trebuie sa platesti, ca asa-i noua lege.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 08:39   #3079
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
bai fratilor luminatima va rog:am cumparat o masina dacia papuc in anul 2009 jnscrisa la giurgiu in anul 1996 am facut actele de vanzare/cumparare pe numele meu mai putin identificarea ca nu au ajuns banii,acum am inteles ca trebuie platita taxa de prima inmatriculare,dar masina a fost inmatriculata o data in 1996 eu de ce sa o mai platesc sunt al 4-lea proprietar. poate ma lamuriti (eu sunt mai prost sau credul) .logic ar mai trebui sa platesc taxa?
Taxa auto 2012 prevede printre altele (...) ca incepand cu anul 2012 se plateste taxa la prima transcriere a unui autoturism inmatriculat in RO inainte de 2007. In cazul tau, pt ca masina pe care o ai a fost inmatriculata deja in 1996 (adica inainte de 2007) va trebui platita taxa, deoarece nu s-a facut transcrierea inaite de intrarea in vigoare a noi legii... Pe viitor (dupa ce tu platesti taxa), daca vei vrea sa vinzi masina, cei care vor cumpara ulterior masina ta, nu vor mai avea de platit Taxa auto 2012...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 09:11   #3080
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

dar e posibil sa plateasca taxa 2014 sau 2015, vedem noi atunci care mai apucam.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 10:45   #3081
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dar in cazul unei masini,din 86' care a fost recarosata in 2009,proprietarul a primit carte + certificat nou,singur proprietar,iar prima inmatriculare pe carte scrie xx.06.2009.

mai trebuie platita taxa in cazul in care vrea sa o vanda??
Multumesc
__________________
Bmw E30 proud owner !

- >Dezmembrez Bmw e30 (ursulet)
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 11:44   #3082
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ulie.cozmi View Post
Dar in cazul unei masini,din 86' care a fost recarosata in 2009,proprietarul a primit carte + certificat nou,singur proprietar,iar prima inmatriculare pe carte scrie xx.06.2009.

mai trebuie platita taxa in cazul in care vrea sa o vanda??
Multumesc
NU, a spus mai sus si @ondin de ce la un ex similar: nu se aplica la masinile inmatriculate o data in Ro dupa introducerea taxei de mediu, si anume 2007!

In concluzie: TOATE masinile care nu au trecut macar o data pe la RAR din 2007 incoace(asta insemnand si recarosare) conform legii asteea ciudate tre sa plateasca taxa de mediu!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 15:58   #3083
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu e sigur ca scapa toti care au inmatriculat masini dupa 2007... Legea se ocupa si de ei:

Obligatia de plata a taxei intervine si in cazul autovehiculului inmatriculat pentru prima data, in Romania, dupa 1 ianuarie 2007 care intruneste cumulativ urmatoarelor conditii:
a) pentru el nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
b) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, dupa intrarea in vigoare a prezentei
legi''



Deci, nu prea scapa nimeni
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 16:04   #3084
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

adica daca ti-ai luat taxa inapoi cand vrei sa vinzi masina trebuie sa 'o dai' inapoi la stat pentru ca lasi automat din pretul de vanzare cu suma asta ca altfel nu o cumpara nimeni.


s-au gandit ei la toate.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 17:20   #3085
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ulie.cozmi View Post
Dar in cazul unei masini,din 86' care a fost recarosata in 2009,proprietarul a primit carte + certificat nou,singur proprietar,iar prima inmatriculare pe carte scrie xx.06.2009.

mai trebuie platita taxa in cazul in care vrea sa o vanda??
Multumesc
aici tot eu pot sa va dau raspunsul 100% corect,pt ca am fost azi cu cartea masinii si TREBUIE PLATITA TAXA ,chiar daca a fost recarosata in 2009,pt ca pe spatele cartii scrie atunci cand se face recarosarea 'Sa schimbat cartea de identitate cu Nr. Bxxxxx in data de 2009) si ei cauta pe baza primei carti de inmatriculare daca trebuie platita taxa sau nu.
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 17:23   #3086
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Thumbs up Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
adica daca ti-ai luat taxa inapoi cand vrei sa vinzi masina trebuie sa 'o dai' inapoi la stat pentru ca lasi automat din pretul de vanzare cu suma asta ca altfel nu o cumpara nimeni.


s-au gandit ei la toate.
IA FI ATEMT PUTIN:AM MASINA MEA NE PLATITA TAXA,PLATESC TAXA BINE?,APOI O VAND LA BULGARI(FICTIV FIRESTE),STATUL ROMAN RESTITUIE TAXA?
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 17:28   #3087
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

tot fictiv.


normal ca restituie, depinde dupa cat timp de la plata ceri tu restituirea, ca scade in timp suma de restituit, direct corespunzator cu cat timp ai poluat in ro cu ea.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:42   #3088
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
tot fictiv.


normal ca restituie, depinde dupa cat timp de la plata ceri tu restituirea, ca scade in timp suma de restituit, direct corespunzator cu cat timp ai poluat in ro cu ea.
eu am mers cu ea de cand am luato,dar nu am facut identificarea .ipotetic vb sa spunem ca am platit taxa pa 01 02 2012 si o vand pa 01 03 2012 (ipotetic platesc 3000 euroi) mai iau tot 3000 scazand o taxa de cat am rulat pa aici?normal cred ca ar trebui sa-mi restituie taxa.dar cred ca va cadea taxa vazand ce se petrece pe afara,AAA ce zici? la noi la capitala se bat astia pe capete,la vai cum este,cred ca nu esti din bucuresti,nu? ipotetic vorbind
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 19:46   #3089
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
eu am mers cu ea de cand am luato,dar nu am facut identificarea .ipotetic vb sa spunem ca am platit taxa pa 01 02 2012 si o vand pa 01 03 2012 (ipotetic platesc 3000 euroi) mai iau tot 3000 scazand o taxa de cat am rulat pa aici?normal cred ca ar trebui sa-mi restituie taxa.dar cred ca va cadea taxa vazand ce se petrece pe afara,AAA ce zici? la noi la capitala se bat astia pe capete,la vai cum este,cred ca nu esti din bucuresti,nu? ipotetic vorbind
tu ce conduci tot romaneasca sau ????????? ipotetic vorbind
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 21:05   #3090
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu conduc romaneasca, ca viata si asa ii prea scurta.


apoi ipotetic vb nu vad de ce ai plati o taxa maine ca sa o ceri poimaine inapoi, iti dai seama cate acte trebuie sa prezinti? traduceri si legalizari peste legalizari la inmatriculare(daca aduci papucul din germania si apoi a doua zi sa o iei de la capat. practic nici nu ai avea cum, ca dureaza cateva zile bune pana inmatriculezi masina si apoi nu mai ai chef sa ceri taxa inapoi, ca nu mai ai nervi.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -