Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-11, 23:08   #2956
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Eu nu stiu ce sa mai zic... Nu mai am cuvinte si nu sunt asa de "inteligent" (nu sunt de profesie) sa imi mai dau cu parerea... Dar daca o fii sa castig procesul si inm. masina pe RO, eu daca gasesc una mai buna ca a mea pe BG o schimb cu aia si prefer sa ies o data la 3 luni din tara si sa ma duc la vecinii nostri BG si cu ocazia asta imi fac si plinul si ceva cumparaturi. Plus ca ma plimb si ma relaxez... Masini pe BG tot o sa avem si cu noua taxa de discriminare sau cum vreti sa ii spuneti.

Si cu noua taxa se mai deschid niste afaceri in RO:
- Mai multe procese in instanta cu masini aduse din afara pt. inm in RO si apoi vandute la sume enorme.
- Si la spagi pe la vami pt. un "act" care contesta ca a iesit si intrat masina din tara in ultimele 3 luni.

Oricum... se poate "fenta" plata taxei la o masina inm. inainte de 2007. Printr-o intelegere intre parti si un contract notarial.

Astea's parerile mele.

Vezi ca ai inteles gresit , 90 de zile PE AN ...nu merge vrajeala cu 3 luni aici si 3 zile acolo si apoi iar , s-au gandit ei si la astea , ca daca ar fi facut asa ar fi dat faliment si Kauflandul si alte super-magazine )))
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 08:06   #2957
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Vezi ca ai inteles gresit , 90 de zile PE AN ...nu merge vrajeala cu 3 luni aici si 3 zile acolo si apoi iar , s-au gandit ei si la astea , ca daca ar fi facut asa ar fi dat faliment si Kauflandul si alte super-magazine )))
Eu cred ca nu este nevoie sa iesi cu masina din tara pentru a reface procura respectiva (pana la urma de ea este vorba, pt ca aceasta o sa fie valabila 3 luni). Poti sa te duci cu o alta masina acolo, te intalnesti cu bulgaru, te duci la notar, refaci hartia si gata. Asta o sa mearga atata timp cat nu te opreste prea des politia prin Romania. Daca te opreste in ianuarie, vede ca ai procura (din ce stiu eu, in Romania, politia are deja o baza de date cu majoritatea masinilor cu numere de Bg care circula la noi in tara) si daca te opreste iar in aprilie, e cam rau (mai ales daca prima data cand te-a oprit, ai fost inregistrat in baza de date).
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 08:32   #2958
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Multumesc pentru parere, eu zic ca a fost o simpla eroare de dactilografiere (un fel de lapsus, se mai intampla, chiar daca am scris la fel peste tot in acel reply).

Dupa cum te exprimi, probabil consideri ca rationamentul meu e gresit, ca tot ceea ce am scris este eronat, cum spui tu (GRAVA EROARE).

In concluzie, astept cu interes parerea ta vis-a-vis de noua taxa si/sau despre ce am scris eu, lasand la o parte faptul ca EU am ramas in urma cu vreo 10 ani.
OK, poate am exagerat, dar din cate se observa nu sunt un membru extrem de activ (dupa nr. de postari) dar in schimb cred ca nu este zi sa nu stau cateva ore pe acest site/forum, si de multe ori, ma crucesc de ce se scrie pe aici, inclusiv in stirile postate pe site (exp: judetul Timisoara, M5 e43 cu motor V8 de fabrica etc) si de aici poate si exagerarea mea....

O.T. Legea nu are cum sa reziste dintr-un sigur motiv (a vorbit si un avocat la TV de acest motiv): Exp: eu am un Peugeot 406 din 2002, motor 2.o euro 3, valoare de piata:4000-4500euro, taxa de poluare: 3500euro. Avocatul spune ca prin acesta lege se pierde valoarea bunului pe care il ai in posesie si practic nu mai poti sa iti valorifici bunul la adevarata lui valoare. Sunt cazuri in care taxa este mai mare decat valoarea masinii. Un alt motiv ar fi: masinile aduse de afara inainte de 2007 si care au platit vama la intrarea in tara. Taxa de vama ar trebuii restituita. Oricum cel mai in masura sa ne sfatuiasca este tot un avocat bun.
P.S. in cer scuze daca ce stiam eu, s-a mai discutat, nu am avut "rabdarea" necesara ca citesc tot ce s-a scris pana acum.

Last edited by dumionut11; 21-12-11 at 08:36.
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 10:58   #2959
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by dumionut11 View Post
OK, poate am exagerat, dar din cate se observa nu sunt un membru extrem de activ (dupa nr. de postari) dar in schimb cred ca nu este zi sa nu stau cateva ore pe acest site/forum, si de multe ori, ma crucesc de ce se scrie pe aici, inclusiv in stirile postate pe site (exp: judetul Timisoara, M5 e43 cu motor V8 de fabrica etc) si de aici poate si exagerarea mea....

O.T. Legea nu are cum sa reziste dintr-un sigur motiv (a vorbit si un avocat la TV de acest motiv): Exp: eu am un Peugeot 406 din 2002, motor 2.o euro 3, valoare de piata:4000-4500euro, taxa de poluare: 3500euro. Avocatul spune ca prin acesta lege se pierde valoarea bunului pe care il ai in posesie si practic nu mai poti sa iti valorifici bunul la adevarata lui valoare. Sunt cazuri in care taxa este mai mare decat valoarea masinii. Un alt motiv ar fi: masinile aduse de afara inainte de 2007 si care au platit vama la intrarea in tara. Taxa de vama ar trebuii restituita. Oricum cel mai in masura sa ne sfatuiasca este tot un avocat bun.
P.S. in cer scuze daca ce stiam eu, s-a mai discutat, nu am avut "rabdarea" necesara ca citesc tot ce s-a scris pana acum.
Daca tot stai zilnic cateva ore pe acest forum, poate ar fi mai bine sa intri pe mai putine topicuri si... SA CITESTI ce scrie acolo, apoi sa vorbesti. Daca nu ai timp si nici rabdare, stai in coltul tau si nu te baga aiurea in discutie.

Crezi ca as avea vreun motiv sa vreau sa par inteligent pe forum? As putea sa tac si sa tin pentru mine sau chiar sa-mi deschid un topic unde sa-mi fac reclama: Hai cu taxa, 3 la 10.000! , ca am vazut ca se poarta in ultima vreme.

Problema taxei se dezbate pe acest topic de multa vreme, s-au scris multe pagini, dar tu te-ai multumit sa citesti ultimul reply si sa dai un raspuns total pe langa... ce naiba, asta-i tot ce ai citit/inteles tu din reply-ul respectiv? Ca e 1997 cand trebuia sa fie scris 2007?

Si dupa toate astea, mai dai si un raspuns de genul celui pe care l-ai dat, ca ai auzit tu ca a spus un avocat la tv ca e mai scumpa taxa ca masina si de-asta e taxa nelegala...
Noi ne judecam cu statul de ani de zile, vorbim pe lucruri concrete, pe motivari ale instantelor, nu pe ce vi se pare voua ca nu e corect si frumos. Curtea Europeana nu a spus nimic de costul taxei raportat la valoarea masinii, nu a fost niciodata vorba de asa ceva, ci de alte aspecte. Daca nu le stii, afla-le, apoi vino sa-ti dai cu parerea. Nu are nimeni nevoie de idei care nu ajuta la nimic.
Nu spun ca eu am rezolvat problema, nici pe departe, dar macar nu vorbesc PE LANGA subiect. Incearca tu sa deschizi un proces pe noua taxa, cu o asemenea motivare din ce-ai spus mai sus, sa vezi ce raspuns vei primi.

PS: Timis, Timis se cheama judetul. Timisoara e municipiu.
PS2: AR TREBUII se scrie cu un singur I.
...sau poate ai scris asa, cu greseli pentru ca ai vrut sa nu pari inteligent sa stii ca ti-a iesit!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 11:28   #2960
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Z E K Y View Post
edit: ma abtin!..una zic alta se intelege!
are dreptate zeky kezy,orice ar veni la putere e degeaba.suntem condusi de altii care isi vad interesul.basescu e pus de marioneta,sa iasa in fata.pacat de ceausescu,l-au impuscat degeaba,(ala barem tinea cu tara,a facut si ala rau dar nu exista debandada asta ca acum cand tara este pe mana unor excroci si toate ciorile borate fac ce vor si sunt promovate la maxim)pentru democratie.... na democratie sa ne iasa pe nari
daman is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 11:31   #2961
cristimera

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
De cand a aparut aceasta taxa de poluare am semnat cel putin 5 petitii. In afara de trafic pe respectivul site nu rezolvi nimic.
O zi buna.
iti dau dreptate ca unele ditre aceste petitii, sunt inutile, insa totusi trebuie facut ceva. dupa cum s-a mai vazut, cand e vorba de vreo adunare, lumea se aduna la mici si la povesti si tot nu se rezolva nimic. nu suntem uniti pentru a face o revolta asa cum trebuie, si nici sange in .... nu avem. macar prin petitiile acestea putem spune ca ne dam cat de cat interesul. HAI SA DAM O ZI SI UN LOC DE INTALNIRE SI SA NE EXPRIMAM OPINIA IN FATA GUVERNULUI... SUNT CURIOS CATI VIN?
cristimera is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 11:47   #2962
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by cristimera View Post
iti dau dreptate ca unele ditre aceste petitii, sunt inutile, insa totusi trebuie facut ceva. dupa cum s-a mai vazut, cand e vorba de vreo adunare, lumea se aduna la mici si la povesti si tot nu se rezolva nimic. nu suntem uniti pentru a face o revolta asa cum trebuie, si nici sange in .... nu avem. macar prin petitiile acestea putem spune ca ne dam cat de cat interesul. HAI SA DAM O ZI SI UN LOC DE INTALNIRE SI SA NE EXPRIMAM OPINIA IN FATA GUVERNULUI... SUNT CURIOS CATI VIN?
Pentru asta trebuie ca cineva sa ia aprobari , deoarece avem legi, si trebuiesc respectate.
Asta pentru ca nu vrea nimeni sa dea banii de sarbatori pe amenzi.
Daca esti asa devotat cauzei, de ce nu faci rost de aprobari si sa vedem cati oameni or sa vina. Nu ai nimic de pierdut nu?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 11:56   #2963
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
Macar atata sa facem sa le semnam
Nu stiu daca sa plang sau sa rad la replica asta.
PS. N-am nimic cu tine.

Semnati voi 10 mii de petitii pe site-uri,formuri,stalpi,copaci,masina vecinului si ce mai vreti voi caci cu lucrul asta mai mult de 1% n-aveti sanse sa schimbati ceva.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 11:57   #2964
cristimera

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Pentru asta trebuie ca cineva sa ia aprobari , deoarece avem legi, si trebuiesc respectate.
Asta pentru ca nu vrea nimeni sa dea banii de sarbatori pe amenzi.
Daca esti asa devotat cauzei, de ce nu faci rost de aprobari si sa vedem cati oameni or sa vina. Nu ai nimic de pierdut nu?
inteleg ca trebuie aprobari pentru o manifestare de genul celor care am mai vazut la tv, unde iti da aprobare sa te aduni intr-un tarc ca animalele pentru cateva ore inconjurat de jandarmi. e si normal ca nu se ajunge nicaieri in felul acesta. cand a fost revolutie in 89 a cerut cineva aprobare? faza asta cu aprobari si ca asa e legea e exact modul de a ne controla. cu alte cuvinte ne da aprobarea sa ne adunam in frig, ne strigam plamanii afara din piept, si peurma mergem noi de buna voie acasa ca ne este frig, timp in care ei stau linistiti in guvern si continua sa isi bata joc de noi.

probabil ca o sa iesim noi in strada fara sa intrbam pe nimeni si sa le dam in cap cand nu vor mai avea ce sa mai ia de pe noi, insa atunci va fi ca in 89 unde se va lasa cu oameni nevinovati morti. insa pana atunci o tot noi o sa suferim.
cristimera is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 12:05   #2965
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by cristimera View Post
inteleg ca trebuie aprobari pentru o manifestare de genul celor care am mai vazut la tv, unde iti da aprobare sa te aduni intr-un tarc ca animalele pentru cateva ore inconjurat de jandarmi. e si normal ca nu se ajunge nicaieri in felul acesta. cand a fost revolutie in 89 a cerut cineva aprobare? faza asta cu aprobari si ca asa e legea e exact modul de a ne controla. cu alte cuvinte ne da aprobarea sa ne adunam in frig, ne strigam plamanii afara din piept, si peurma mergem noi de buna voie acasa ca ne este frig, timp in care ei stau linistiti in guvern si continua sa isi bata joc de noi.

probabil ca o sa iesim noi in strada fara sa intrbam pe nimeni si sa le dam in cap cand nu vor mai avea ce sa mai ia de pe noi, insa atunci va fi ca in 89 unde se va lasa cu oameni nevinovati morti. insa pana atunci o tot noi o sa suferim.
Iarta-ma, nu am nimic cu tine in mod special.
De unde stii tu cum era in '89?. Nici eu nu stiu si probabil nici 95% din userii de pe forumul asta, chiar daca ar avea varsta necesara
Inteleg ca ti-ai luat si tu o masina, sau vrei sa vinzi o masina si iti pune piedici aceasta lege, aceasta conducere, sau toata lumea ca nu se aduna cu tine in fata parlamentului.
Vad ca esti din Deva, mai mult ca sigur ai sa fii si tu printre cei ce se vor aduna acolo.


Eu nu inteleg ce vreti voi sa obtineti scriind comentarii pe forumuri, neavand ce face pe acasa, ca si mine dealtfel.

Fapte nu vorbe...vreau sa vad maine la tv ca un cetatean pe nume cristi a fost in fata parlamentului de unul singur si a protestat, si nimeni nu a fost acolo sa il sustina... Atunci o sa ai de ce sa plangi pe forumuri ca viata e nedreapta si toata lumea te va intelege si te va sustine, poate o sa te invite la un nou protest sa le aratam noi lor
O zi buna si sarbatori fericite.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 12:46   #2966
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pana nu ajungeti prim-ministrii sau macar presedinti de scara de bloc tot degeaba semnati la petitii si va certati.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:41   #2967
pashu_boossu2005

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 61
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

tocmai ce ma hotarasem sa cumpar o masina pt sotie (incepatoare) si sa o inmatriculez la bg , dar se pare ca m-am hotarat cam tarziu sau la timp pt a nu face o greseala. credeti ca se va gasi o portita pentru a se continua cu inmatricularile pe bg? s-a gasit deja?
pashu_boossu2005 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:46   #2968
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.inmatriculariautobulgaria2011.aaz.ro/

Cum adica prea tarziu?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:51   #2969
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
tocmai ce ma hotarasem sa cumpar o masina pt sotie (incepatoare) si sa o inmatriculez la bg , dar se pare ca m-am hotarat cam tarziu sau la timp pt a nu face o greseala. credeti ca se va gasi o portita pentru a se continua cu inmatricularile pe bg? s-a gasit deja?
Deocamdata nu e nicio lege care sa interzica masinile cu numere straine,deci atata timnp cat ai actele valabile poti sa circuli oricat. iar ca sa faca asta sunt sanse destul de mici,ca nu pot sa generalizeze si sa faca o lege doar pentru bulgaria. si ca sa faca legea pentru toate tarile,nu cred ca au ei curajul asta
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:52   #2970
pashu_boossu2005

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 61
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

direct pe numele meu..... este legal oare? am voie sa circul mai mult de 90 zile in tara? Banuiesc ca o sa figurez in bulgaria ca am de platit impozit pe masina si mai stiu eu ce bazaconii?
pashu_boossu2005 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -