Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 18:17   #2896
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cea mai mare hotie aia cu platirea taxei a unei masini inmatriculate in romania inainte de 2007,la masinile alea sa platit vama si altele care erau pe vremea aia!!!
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:19   #2897
TYBYSTC

Stage 5
 
TYBYSTC's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 753
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

STIRE DE ULTIMA ORA :
http://www.money.ro/noua-taxa-auto-a...t_1190701.html
TYBYSTC is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:23   #2898
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by TYBYSTC View Post
suntem o tara de cacao!!!

Last edited by vwgolf_trei; 15-12-11 at 18:27.
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:25   #2899
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by TYBYSTC View Post
Acelasi lucru scria tot pe pagina asta doar ca, cateva post-uri mai sus.

Quote:
Originally Posted by vwgolf_trei
cea mai mare hotie aia cu platirea taxei a unei masini inmatriculate in romania inainte de 2007,la masinile alea sa platit vama si altele care erau pe vremea aia!!!
Latri la usa gresita.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:38   #2900
DoCToRuL_Mihai

Stage 4
 
DoCToRuL_Mihai's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 201
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

inttrebare pentru cine se pricepe .. am cumparat o masina second si acuma incerc sa o trec pe mine ...cam cand ar fi ultima zi cand pot sa ma prezint la R.A.R cu actele ca sa nu platesc taxa .....sau daca am contract de vanzare cumparare facut anu asta nu am probleme?
DoCToRuL_Mihai is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:41   #2901
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Latri la usa gresita.
De ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:43   #2902
trasor

Stage 3
 
trasor's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 161
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am un citroen C5 fabricatie 2003 si inmatriculat in Romania in acelasi an, motor 2000 cmc diesel euro 3 si vroiam 3000 de euro pe el, cine o sa mai cumpere cand "viitorul proprietar" ar trebui sa plateasca taxa de 3300 de euro ?

Daca pana acum taxa era ilegala deoarece incalca legislatia Uniunii Europene care interzice statelor membre sa ia masuri de taxare in exces unor produse provenind din alte state, favorizand astfel produsele autohtone, sa inteleg ca acum nu mai favorizeaza produsele autohtone si taxa este "legala" ?
__________________

Last edited by trasor; 15-12-11 at 18:48.
trasor is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 19:37   #2903
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
De ce?
Nu rezolva nimic daca isi varsa nervii pe forumul asta. Bine, cu romanasii nostri nu rezolva nimic nici daca actioneaza dar asta e alta poveste.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:54   #2904
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Asta e absolut corect, din pacate...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 21:09   #2905
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trasor View Post
Eu am un citroen C5 fabricatie 2003 si inmatriculat in Romania in acelasi an, motor 2000 cmc diesel euro 3 si vroiam 3000 de euro pe el, cine o sa mai cumpere cand "viitorul proprietar" ar trebui sa plateasca taxa de 3300 de euro ?

Daca pana acum taxa era ilegala deoarece incalca legislatia Uniunii Europene care interzice statelor membre sa ia masuri de taxare in exces unor produse provenind din alte state, favorizand astfel produsele autohtone, sa inteleg ca acum nu mai favorizeaza produsele autohtone si taxa este "legala" ?
Nu va fi legala nici dupa modificare. Singura diferenta este ca discriminarea se face, mai nou, in defavoarea unui numar mai mare de proprietari de masini. Proprietarii care cumpara masini pentru care nu s-a platit taxa vor trece, din categoria celor care nu platesc taxa, in categoria celor care o platesc (sau...).

Diferenta intre taxa actuala si taxa viitoare este nesemnificativa si ramane discriminatorie, dar in alte proportii.

Astfel, potrivit taxei actuale:
-nu platesc taxa cei ce au inmatriculat masina inainte de intrarea ei in vigoare (si care au masini care POLUEAZA);
-nu platesc taxa cei care au masina inmatriculata IN ALT STAT, dar polueaza AICI (a se vedea Bulgaria);

Potrivit viitoarei taxe:
-nu platesc taxa cei care au inmatriculat masina inainte de intrarea ei in vigoare si care nu o vor mai vinde niciodata (si care au masini care POLUEAZA);
-nu platesc taxa cei care au masina inmatriculata IN ALT STAT, dar polueaza AICI (chiar daca se va limita la 3 luni durata cat vor polua aici).

Nu s-a eliminat caracterul discriminatoriu al taxei, ci dimpotriva, a capatat o amploare mai mare. Discriminarea se manifesta fata de mai multe categorii de persoane.

As indrazni eu sa adaug, desi nu corespunde cu opinia majoritara: taxa pe poluare este discriminatorie fata de cei ce o platesc si prin raportare la alte categorii ale celor ce NU o platesc, si anume:
1)cei ce dau statul in judecata si castiga (scutire sau restituire);
2)cei ce sunt scutiti de la plata taxei prin insasi ordonanta care instituie taxa pe poluare; cu riscul de a parea prea pragmatic, dar masinile destinate misiunilor diplomatice, oficiilor consulare, ale fortelor armate, politiei, jandarmeriei, alea NU POLUEAZA? Nimeni nu a vorbit despre acest tip de discriminare in cererile pentru restituirea taxei sau pentru inmatriculare fara plata taxei, desi (zic eu) ar trebui. Poate voi sparge eu gheata in acest sens
Taxa pe poluare va fi in continuare legata de faptul inmatricularii, nicidecum de poluarea efectiva pe care o genereaza autovehiculele supuse taxei.

Parerea mea este ca singura modalitate de a elimina caracterul discriminatoriu al taxei ar fi introducerea acesteia, sub forma de procent, in pretul carburantului. Nu e bine nici asa, dar macar devine, intr-adevar, taxa pe poluare. Explicatia e simpla: cat timp motorul merge, e clar ca masina polueaza, indiferent daca motorul merge in stationare sau in mers. Cu cat merge mai mult motorul, cu atat consuma mai mult combustibil, in pretul caruia este inserat acel procent pentru poluare. Vrei sa platesti o taxa pe poluare mai mica? Mergi mai putin cu masina, pastreaza mediul mai curat!

Sigur, introducerea taxei sub forma de procent in pretul carburantului va trebui sa fie conceputa cumva in functie de autoturismul pe care il alimentezi, nu sa fie la fel pentru toata lumea. Nu de alta, dar daca taxa ar fi egala pentru toata lumea, ar putea aparea un nou val de procese contra taxei, pe motiv ca, de exemplu, exista (probabil) motoare V8 de 4000 cmc cu emisii de C02 mai mici decat motoare de 1.4 mai vechi, chiar raportat la consumul de carburant.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 22:32   #2906
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Potrivit viitoarei taxe:
-nu platesc taxa cei care au inmatriculat masina inainte de intrarea ei in vigoare si care nu o vor mai vinde niciodata (si care au masini care POLUEAZA);
-nu platesc taxa cei care au masina inmatriculata IN ALT STAT, dar polueaza AICI (chiar daca se va limita la 3 luni durata cat vor polua aici).
Si ma rog!? Daca eu sunt din BG, Ungaria, sau alt stat membru UE si am o firma si imi desfasor activitatea si in RO, dar trebuie sa stau mai mult de 3 luni in "tara RO" ce o sa imi faca? O sa ma oblige sa ies cu masina din tara? Dar ei nu au materie cenusie in cutia craniana? Or sa se aleaga cu o gramada de plangeri din partea oamenilor de afaceri straini si nici UE nu va sta cu mana in san si va amenda statul RO aspru, mai ales acum ca au nevoie de bani .

Eu imi dau cu parerea, poate din ce am spus nu prea are inteles pt. multi. Dar vreau sa precizez ca mai inainte de legile noastre, statul trebuie sa le respecte si pe cele din comunitatea UE si pe care le-au semnat!

Or sa il dea pe neamt afara din tara dupa 3 luni , chiar vreau sa vad asta... sau pe aia de la ambasada SUA din RO care au masinile imn USA!

Tare?! nu?!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 00:48   #2907
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Si ma rog!? Daca eu sunt din BG, Ungaria, sau alt stat membru UE si am o firma si imi desfasor activitatea si in RO, dar trebuie sa stau mai mult de 3 luni in "tara RO" ce o sa imi faca? O sa ma oblige sa ies cu masina din tara? Dar ei nu au materie cenusie in cutia craniana? Or sa se aleaga cu o gramada de plangeri din partea oamenilor de afaceri straini si nici UE nu va sta cu mana in san si va amenda statul RO aspru, mai ales acum ca au nevoie de bani .

Eu imi dau cu parerea, poate din ce am spus nu prea are inteles pt. multi. Dar vreau sa precizez ca mai inainte de legile noastre, statul trebuie sa le respecte si pe cele din comunitatea UE si pe care le-au semnat!

Or sa il dea pe neamt afara din tara dupa 3 luni , chiar vreau sa vad asta... sau pe aia de la ambasada SUA din RO care au masinile imn USA!

Tare?! nu?!
Scuza-ma pentru idee, dar nu eu am conceput ordonanta in forma imbunatatita, nici macar n-am votat-o, doar o citez si o contrazic cum cred de cuviinta.

Raspunsul la intrebarea ta este deja dat: masina ta, dupa ce va circula 3 luni in tara (desi inmatriculata in alta parte), va figura radiata din circulatie. Daca vei fi prins circuland cu ea dupa aceste 3 luni, vei pati cum am patit eu cand mi-au expirat numerele de leasing la jumatatea leasingului, iar PROPRIETARUL MASINII - adica firma de leasing - nu m-a anuntat si nici nu s-a ocupat de problema, singurul care a avut de suferit fiind EU, ca utilizator, pentru ca am circulat cu numere expirate. Mai pe scurt, dosar penal finalizat cu amenda administrativa de la procuror, in cel mai bun caz.

Nu, nu te vor obliga sa iesi cu masina din tara, doar iti vor interzice sa mai circuli cu ea.

Nemtii, din cate stiu eu, nici nu ofera posibilitatea de a circula cu numere nemtesti mai mult de 3 luni, ceea ce s-a zvonit ca vor face si bulgarii incepand cu 2012. Nu bag mana in foc nici pentru prima, nici pentru cea de-a doua afirmatie, eu doar am auzit si nu ma intereseaza care e realitatea, eu am masinile inscrise in RO si asa vor fi de-acum incolo, cu RCA romanesc si la ORICE ALTA FIRMA IN AFARA DE CARPATICA, pentru ca nu-mi doresc sa primesc acasa citatii pe care numele meu sa figureze la rubrica parat (desi, oricum, nu am avut ocazia - pana acum - sa inmanez cuiva RCA-ul meu).

Statul roman e deja amendat de catre Curtea Europeana, numai ca nu are cine sa modifice taxa cum trebuie pentru a se alinia la indrumarile europene, iar desteptii care au conceput-o sunt prea orgoliosi sa o abroge/modifice radical, recunoscand astfel ca au gresit. O vor tine tot asa pana cand se va duce vestea ca taxa e nelegala, cand vor pricepe cu totii ca taxa se poate recupera sau evita, iar atunci statul va ajunge cu adevarat sa returneze mai mult decat a incasat. Pana atunci, din 100 de platitori de taxa, doar 5-10 deschid proces sa nu o plateasca sau sa o recupereze, restul platesc si o lasa asa cum e, deci statul nu are cum sa iasa in pierdere, nici chiar platind cheltuieli de judecata si debite actualizate cat cuprinde.... La fel va fi si cu noua taxa, romanul sceptic si cel cu ochelari de cal vor plati taxa in continuare, bucurandu-se de reducerea de 25% (de parca ar fi un bonus sau ceva....) si taxa va mai fi benefica o perioada (pentru stat, desigur).

Cu SUA e alta poveste, UE nu are nimic de comentat cand vrei sa aduci un produs extra-UE intr-un stat european si acolo ai de platit, de fapt, taxe vamale care te doboara mai cu spor decat taxa pe poluare ceea ce e valabil cam peste tot in uniune, nu doar in RO...

Last edited by quick_5hifter; 16-12-11 at 00:51.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 06:20   #2908
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

corect, ai punctat bine.
foarte multa lume cu care am discutat e "speriata" de termenul asta "a da in judecata", spunindu-mi ca la cit mai costa avocatul si procesul nu merita sa faca nimic. normal, sint prost informati si din cauza asta multi stau frumos in banca lor. o alta problema o reprezinta termenul luuuung de solutionare. colegul de birou are 2 dosare deschise de mai bine de 1 an jumate si inca mai are de asteptat (avocatul zicea ca inca cel putin juma' de an).
aaa, apropos, eu stiam ca masinile ambasadelor au numere cu CD nu sint cu numere de usa, d, f, etc.
stima
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 11:45   #2909
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Noua taxa a fost aprobata de Parlament!

Acum se vor inmatricula pe BG si masinile cumparate din Romania! Bravo Boc, bravo Base inca o dovada de subminare a economiei nationale !
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 12:37   #2910
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Potrivit legii aprobate de Parlament, cei care vor sa cumpere o masina inmatriculata in Romania inainte de 1 ianuarie 2007 trebuie sa plateasca o taxa calculata in functie de capacitatea cilindrica, vechimea masinii si coeficientul de poluare.

De exemplu:
Audi A4 din 2003 motor de 1,6, taxa auto de 400 de euro

Volkswagen Golf 5 din 2006 motor 1,6 taxa de 600 de euro.

Si acum marea surpriza.
Dacia 1310 din 1997 taxa auto 3000 de euro. Culmea, pentru aceeasi masina, dar din 2001 vine acum la pachet pentru cei care vor sa o cumpere cu o taxa de, atentie, 6500 de euro potrivit noilor grile de calcul.
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...uce-cu-25.html
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -