Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-09, 15:48   #1756
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Oricit am astepta noi sa faca ceva bun cu taxa asta ,nu se va intimpla. Singura grija a guvernului ( care a fost,este si va fi ),e sa opreasca prin orice mijloace importul de MASINI SH,sa adune bani la buget ( CIT MAI MULTI ) SI sa se vinda loganu. Restul povestilor cu protejarea mediului sint POEZII. Ai doare pe ei de mediu,sa fim seriosi,ce dracu,traim in romania,nu stiti? Asa ca,ori ne cumparam masini noi ,ori mergem cu tranvaiul,nu vom avea de ales.
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:15   #1757
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ce se mai aude de taxa? cand se mai "discuta"?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:19   #1758
nitrouxboy
Opel Driver

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 276
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nenea Nemirschi spunea ca miercuri se va publica in mon.oficial daca UE o accepta...
nitrouxboy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:47   #1759
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

de data asta o sa zica ca nu accepta taxa..si iar ne lungeste.. is niste marlanoi
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:47   #1760
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

scz de limbaj..dar asta-i adevarul
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:48   #1761
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

io nu mai atsept dupa ei....gata am bagat`o la dezmembrat...asa sa`i vad si pe ei...exact cum e masina mea acum
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:56   #1762
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Explicati-mi si mie cum sta treaba pana la urma cu "pasuirea" celor care au avut masina in tara inainte de 15 decembrie.
"El a arătat totodată că proprietarii de vehicule care nu au încheiat procedurile de înmatriculare până la 15 decembrie 2008, dată începând de la care taxa de poluare auto a fost plătită la o valoare triplată, vor beneficia de o "păsuire"."Este vorba de cei care au avut maşinile în ţară până pe 15 decembrie, dar din motive tehnice nu au mai fost primiţi la Registrul Auto Român sau la administraţiile financiare", a spus Nemirschi.
Ce nu inteleg eu din chestia asta e ce inseamna motive tehnice ? Spre ex eu am avut RAR-ul facut pe 18 decembrie iar masina era de cateva luni in tara. Cred ca pot demonstra asta prin numerele provizorii pe care le-am avut. Intrebarea mea este : pot fi incadrat in categoria celor pasuiti ori ba ?
P.S. Am mai avut o programare la RAR dar din nu stiu care motive , m-au trimis tocmai in Tulcea , eu fiind din Bacau de fapt.Cred ca asta se poate considera un motiv tehnic dar nu stiu cum pot demonstra . Multumesc.
tracky is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:03   #1763
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ma gandesc ca se va demonstra cu numerele provizori, defapt ei vor verifica asta ca eu unu nu mai am autorizatia de circulatie din noembrie si nici pe aia din decembrie.
Contractul de vanzare-cumparare nu cred ca va conta prea mult, pentruca te poti duce la orice ora sa scoti unul pe noembrie, dupa cum a zis si Nemirschi sunt doar doua semnaturi.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:11   #1764
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
ma gandesc ca se va demonstra cu numerele provizori[...]
si daca persoana respectiva nu si`a scos nr provizorii?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:12   #1765
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Daca nu ai luat numere provizorii , poti demonstra ca ai avut masina in tara inainte de 15 dec prin programarea la RAR pe care ai facut-o ( in cazul in care te-ai programat) . Altfel nu stiu cum.

Eu tot nu m-am lamurit cu pasuirea aia . Poate ma lumineaza cineva.
tracky is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:42   #1766
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Daca ai luat masina din germania cu nr provizorii atunci este scrisa data inmatricularii pe numele tau in cele doua acte ale masinii...deci aici nu se poate face nici o smecherie fiindca sunt acte originale de la statul german...la contractul de vanzare cumparare se pot face smecherii.
Daca ai adus masina din Germania fara nr provizorii deci pe actele masinii este trecut proprietarul dinainte , atunci banuiesc ca oricum sunt ceva probleme care au fost si pana acum !!! Dupa cate stiu eu te trimiteau in Germania sa radiezi intai masina si sa schimbi actele pe numele tau.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 19:23   #1767
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Masina mea a cumparato alta persoana din germania si ea are contract de vanzare-cumparare cu persoana de acolo si actele pe numele celui care a luat masina de acolo, aici in romania eu am contract cu persoana care a cumparat din germania masina. Banuiesc ca se poate demonstra cu actele de germania daca sunt pe numele celui care a cumparato, si este trecut data cumparari octombrie 2008 pe actele de germania.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 19:38   #1768
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Masina mea a cumparato alta persoana din germania si ea are contract de vanzare-cumparare cu persoana de acolo si actele pe numele celui care a luat masina de acolo, aici in romania eu am contract cu persoana care a cumparat din germania masina. Banuiesc ca se poate demonstra cu actele de germania daca sunt pe numele celui care a cumparato, si este trecut data cumparari octombrie 2008 pe actele de germania.
Logic asa ar fi...da...insa ce inseamna logic la politicienii romani...
In cel mai rau caz o poate inscrie cel care a adus-o iar tu ii dai banii.Cred ca atunci nu ar mai fi nicio discutie.

Last edited by mobiles_de; 15-02-09 at 19:40.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 21:28   #1769
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

stai linistit , putini o sa intre in acea pasuire , nu sunt fraieri sa accepte orice motiv doar sa platesti mai putini bani , au tot interesul sa platesti o taxa mai mare
akileon is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 22:19   #1770
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

pana si el la tv, a zis ca ne invita sa ne ducem la bulgari =))) ce naiba sa le mai ceri...as cumpara 10 trabanturi,le inscriu la bulgari si poluez aici pana moare ) ai naiba jepati de oameni...
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -