Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-08, 16:09   #1156
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Astazi de Craciun as dori sa i trimit lu" Tariceanu cele mai calde urari de > Boala Lunga si INCURABILA lui si la toata familia , sa i se implineasca blestemele oamenilor si in 2009 sa NU APUCE ACEASTA ZI !!! Din partea mea......SA TE FACI PRAF !!!!!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 17:54   #1157
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by NSL_Florica View Post
Astazi de Craciun as dori sa i trimit lu" Tariceanu cele mai calde urari de > Boala Lunga si INCURABILA lui si la toata familia , sa i se implineasca blestemele oamenilor si in 2009 sa NU APUCE ACEASTA ZI !!! Din partea mea......SA TE FACI PRAF !!!!!
se pare ca dorinta a ajuns la altcineva din pacate
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 00:41   #1158
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Auu...la cine?
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 09:32   #1159
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

florica florica florica
trebuie sa reglezi transmisia de informatie catre persoana vizata :P
ca uite, poate greseste si ajunge la altcineva :P
fi linistit, vor gasi ei o alta taxa care sa te oblige sa cumperi mai multe mizerii de logan.
intre timp, noroc cu bulgarii.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 09:33   #1160
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ps: sarbatori fericite si bucurie
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 15:47   #1161
valihg

Stage 2
 
valihg's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 53
Member of:
[VW]
Thumbs down

Un nou anunt de la Dacia pe auto.ro

“Vom avea saracie, somaj, inclusiv investitii straine care vor fi anulate” spune Constantin Stroe.
“Este o dorinta a politicienilor de a distruge un bun national", spune Luminita Sambotin.
Si unul si celalalt uita sa sublinieze faptul ca industia de componente auto va primi un ajutor financiar de 120 milioane de euro de la statul roman:

Astfel, Automobile Dacia va primi un ajutor de stat (din banii nostri) in cuantum de 15,4 milioane de euro, furnizorii Delphi Diesel Systems Romania - 24,7 milioane, KS Atag Romania - 27,9 milioane, Calsonic Kansei Romania - 17,9 milioane si Honsel - 37,4 milioane.

Automobile Dacia a solicitat ajutorul de stat pentru diversificarea gamei de produse actuale prin introducerea in fabricatie a unui automobill complet nou, proiect de investitii evaluat la 91,1 milioane de euro pentru perioada 2009-2010.



Hahahahaha...hilar...o sa ramanem fara Dacia !!!! Laugh Out Loud

Last edited by aleks; 29-12-08 at 09:47.
valihg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 16:09   #1162
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Primesc ajutoare de la statul roman ca sa sponsorizeze echipe de fotbal din "Africa".
Si se vaita... ce jigodii de oameni!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 16:20   #1163
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mdaa pana la urma cam toate tariile fac asta acorda ajutorare de stat companiilor auto in germania se spunea ca industria auto e locomotiva economiei germane...nici mie nu imi comvine ca se creaza precedente si devin privilegiati..pana la urma piata se regleaza in functie de cerere si oferta...
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 20:02   #1164
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,918
Member of:
[DACIA]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Vad ca tot aruncati in Dacia ca cere bani,dar Fordul ?! Eu unul as fii de acord,decat sa bage bani in Dacia-Renault,mai bine ne baga bani la alocatii,si asa nu le-am primit.
In plus atat Renault cat si Ford au cerut o scrisoare de garantie din partea Guvernului Romaniei pentru un imprumut de 100 milioane respectiv 400 milioane de euro de la Banca Europeana pentru Investitii...Mai bine ar disparea Dacia si am produce Ford,de ce oare a vandut Iliescu Dacia la Renault,daca o dadea la WV era toata lumea fericita.

Ma mir ca unii mai gandesc asa,bmw de 15 ani=dacia noua asta la calitate k la pret e o mica mare diferenta. Am 17 ani,dar nu am minte de om prost ca respectivul.

Last edited by StreetStyle22; 27-12-08 at 20:07.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 00:08   #1165
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Vad ca tot aruncati in Dacia ca cere bani,dar Fordul ?! Eu unul as fii de acord,decat sa bage bani in Dacia-Renault,mai bine ne baga bani la alocatii,si asa nu le-am primit.
In plus atat Renault cat si Ford au cerut o scrisoare de garantie din partea Guvernului Romaniei pentru un imprumut de 100 milioane respectiv 400 milioane de euro de la Banca Europeana pentru Investitii...Mai bine ar disparea Dacia si am produce Ford,de ce oare a vandut Iliescu Dacia la Renault,daca o dadea la WV era toata lumea fericita.

Ma mir ca unii mai gandesc asa,bmw de 15 ani=dacia noua asta la calitate k la pret e o mica mare diferenta. Am 17 ani,dar nu am minte de om prost ca respectivul.
Se vede ca ai 17 ani... postezi ineptii.
1. Momentan, Dacia nu a ajuns nici macar la nivelul unui BMW din '90... degeaba incerci sa faci comparatii, ca le faci degeaba. In plus, te faci si de ras.
2. Aruncam cu rahat in Dacia-Renault pentru ca (desi am mai spus-o), gestioneaza banii de-anpulea rau de tot. Sponsorizeaza echipe din Italia in plina criza economica, cand ar trebui sa sponsorizeze tot ce tine de Romania - daca tot au chef sa spele bani (asta lasa impresia ca fac). Nu imi spune ca strategia de marketing este chiar atat de slaba, pentru ca eu chiar nu cred ca sunt atatia prosti bine platiti in tara asta.

Tie cum ti se pare: "n-am bani, sponsorizez cu ban echipa de fotbal x din Cucuietii Ravasiti din Italia, vreau sprijin financiar!"
Pai daca n-ai bani, de unde dracu' ai fonduri sa sponsorizezi echipa de fotbal?

Acum intelegi de ce tot improscam cu noroi Dacia Romania?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 01:22   #1166
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Daca va mai uitati pe paginile anterioare puteti sa cititi mai multe ineptii de la copilul asta .....da nu e nimic lasa sa fim noi prosti asa .... le sti tu pe toate (cred e baiatul lu` stroe)
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!

Last edited by Urban_Racing; 28-12-08 at 01:27.
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 05:48   #1167
papastratos

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 22
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Vad ca tot aruncati in Dacia ca cere bani,dar Fordul ?! Eu unul as fii de acord,decat sa bage bani in Dacia-Renault,mai bine ne baga bani la alocatii,si asa nu le-am primit.
In plus atat Renault cat si Ford au cerut o scrisoare de garantie din partea Guvernului Romaniei pentru un imprumut de 100 milioane respectiv 400 milioane de euro de la Banca Europeana pentru Investitii...Mai bine ar disparea Dacia si am produce Ford,de ce oare a vandut Iliescu Dacia la Renault,daca o dadea la WV era toata lumea fericita.

Ma mir ca unii mai gandesc asa,bmw de 15 ani=dacia noua asta la calitate k la pret e o mica mare diferenta. Am 17 ani,dar nu am minte de om prost ca respectivul.
Stiai cumva ca pretul de vinzare al unei masini noi germane(si chiar fabricat in germania) este mai mic in america decit in germania? de ce? marketing! (e greu sa vinzi intr-o piatza plina cu masini japoneze-americane etc,...nu ajunge numai calite,design,confort etc ..mai trebe sa cobori si pretul! ca sa fi competitivi. ) Sint nemti in america care isi cumpara masina germana din america sa o trimita in germania,,,cu toate costurile vamale si de trasport si tot iese mai ieftin decit ar fi cumparat acea masina in germania.
Poate ai auzit de afacera mercedes a lui Tiriac (importind mercedesuri noi din germania pt piata romaneasca la un pret mic si vizindule in tarile arabe la un pret mult mai mare)
Pe de alta parte nu exista sau a existat vreodata nici un fel de taxa in america pt a incuraja vinderea masinilor americane,...e democratie,..spre exemplu poti sa lucrezi la ford si sa iti parchezi toyota in fata fabrici fara probleme -totodata poti sa iti cumperi ford-ul nou la pret mult mai mic daca lucrezi pt ford.
Cam asa ar fi corect sa procedeze guvernanti cu dacia-renault sau tot ce e productie interna !!!,...Doar competitia prin produse de calitate si pretz cit mai competitiv trebuie sa ramina pe piata?
De ce sa producem ceva ce nimeni nu doreste sau nu isi permita sa il cumpere si apoi sa il oblig sa il cumpere? (monopol de stat)
papastratos is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 10:07   #1168
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

lasati omul sa mai faca ceva posturi ,probabil ca nici nu stie sa conduca. Ce sa stie el despre masini . nascut in'91, crescut/plimbat in berlina lu' tatasu' din '83, schimbata acum cu mari sacrificii cu un logan(sh, da romaneasca).Asa ca mai zic odata, lasati-l sa mai faca ceva posturi
PS
LA MULTI ANI tuturor si un an bun plin be bunatati
__________________
MAXIMUM SPEED* - 98KM/H

*backwards
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 10:11   #1169
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

-Pai este f simplu....mergi in parcarea personalului de la Dacia Mioveni si vezi cati au Dacia...eu am fost acolo si semana a fabrica Germana de automobile nu Franceza. Mergeti si vedeti cati anagajati si au adus SH uri .....multi va spun eu. Sunt toti constienti ca se fabrica un GUNOI de masina dar au locuri de munca care nu vor sa le piarda de aceea tipa Dacia si anajati ca vor taxa.
-Cu acea taxa mica incepuse si in mediul rural sa dispara mizeriile de 1300 , olcit si aro , acum vor fi nevoiti sa inceapa din nou cu cu tinichigerii , vopsitorii traditionale doar ca sa mai poata circula 1-2 ani cu acele jafuri.
-Mai grav este faptul ca au reinviat anunturile de genul "vand acte de...." care stim cu totii ca 1% sunt recarosate legal , restul .....se recaroseaza doar seria .....o vopsea si asta e.
-O masina devine donatoare de piese dupa un accident in care a devenit ireparabila , mai nasol este ca daca fata este intreaga se poate gasi un spate de la alta masina......si uite asa ti cumperi 2 la pret de una si te intrebi dupa .....de ce la sa 4 urme pe sosea cand merge drept?
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 10:33   #1170
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

La multi ani tuturor! Ai perfecta dreptate, in loc sa fim incurajati sa cumparam masini mai bune suntem incurajati sa gasim tot felul de soluti mai mult sau mai putin legale pentru a ne face rost de o masina decenta. Nu trebuie sa nu ne uitam scopul, acela de a face din taxa de poluare o taxa suportabila si care sa serveasca mediului. Cineva spunea foarte bine, daca vrem sa protejam industria auto romaneasca trebuie sa taxam masinile echivalente celor produse in Romania. Pt ce sa suport eu o taxa de protectie a ind Romanesti daca Dacia nu produce o masina 4X4 decenta?
Eu zic sa asteptam deciziile noului guvern, si apoi sa iesim iar in strada daca este cazul. Nu uitati ca in timpul alegerilor au promis scoaterea taxei.
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -