Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-11, 13:04   #2911
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Las'ca e bine asa, votati tot cu PDL la anu' si o sa fie si mai bine.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 13:57   #2912
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

[QUOTE=blu3s0ul;4780811]Potrivit legii aprobate de Parlament, cei care vor sa cumpere o masina inmatriculata in Romania inainte de 1 ianuarie 2007 trebuie sa plateasca o taxa calculata in functie de capacitatea cilindrica, vechimea masinii si coeficientul de poluare.

De exemplu:
Audi A4 din 2003 motor de 1,6, taxa auto de 400 de euro

Volkswagen Golf 5 din 2006 motor 1,6 taxa de 600 de euro.

Si acum marea surpriza.
Dacia 1310 din 1997 taxa auto 3000 de euro. Culmea, pentru aceeasi masina, dar din 2001 vine acum la pachet pentru cei care vor sa o cumpere cu o taxa de, atentie, 6500 de euro potrivit noilor grile de calcul.
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...uce-cu-25.html[/

pai nu iei dacia din 2001 iei din 1997 si gata, pui niste bani deoparte.


astia sunt cretini si hotii care ne conduc, ce ne mai miram toata ziua?
la vot nu mergem ca nu-i cool, si asa se voteaza tot ei singuri de fiecare data.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 14:05   #2913
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Las'ca e bine asa, votati tot cu PDL la anu' si o sa fie si mai bine.
ce treaba are afinitatea politica?....toti sunt o apa si un pamant indiferent de cine ca fi la putere...suntem controlati de altii nu de astia!!!...crezi ca daca o sa votam psd o sa curga cu miere?????...sa fim seriosi, treziti-va si nu mai crede-ti tot ce vedeti la televizor ca nu este decat o manipulare in masa...
__________________
Oamenii sunt faptele lor!

Last edited by Z E K Y; 16-12-11 at 14:09.
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 14:36   #2914
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da, e manipulare legea asta.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 14:41   #2915
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

edit: ma abtin!..una zic alta se intelege!
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 15:45   #2916
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Intr-o economie capitalista in adevaratul sens al cuvantului, guvernarea nu are voie sa intervina prin masuri protectioniste sau restrictive, singurul "judecator" fiind balanta cerere - oferta.
In cazul RO, foamea de bani la buget isi spune cuvantul. Statul nu castiga nimic din tranzactiile cu masini si este de neconceput ca in RO Sa existe "ceva" de unde statul sa nu castige.
Amuzant a fost motivatia acestei taxe sau modul de calcul : anul trectu s-au imnatriculat atatea masini, ca urmare daca punem taxa com incasa atatia bani. E la mintea cocosului ca acest lucru nu se va intampla.
A fost denumita taxa de poluare deoarece tot ce tine de cuvantul "mediu" este "tabu" - in sensul ca nimeni nu are curajul sa atace (ce domle, tinem cu planeta, cu mediul) si pentru ca taxa de inmatriculare era "ilegala". Asa ca o denumim altfel si devine legala.

Masura este atat protectionista cat si restrictiva. Protejeaza producatorii autohtoni de vehicule (clar, Loganul este singura varianta noua sau SH in acest caz) si restrictioneaza importul de autovehicule (noi si uzate - fucntioneaza mai ceva ca o taxa vamala).

Sunt sigur ca se vor vinde masini in continuare cu procuri si alte nebunii, iar statul nu va pune mana pe bani.

Daca totusi se pune mana pe ceva casca interesant ar fi de stiut unde merg banii astia. Eu unul mai mai ca as fi de acord cu o taxa (nu in aceasta forma desigur) daca stiu ca de banii aia se pun copaci, se fac eoliene, se amenajeaza parcuri sau altele. Cum acest lucru nu se va intampla, e clar.

Daca o taxa este modica, lumea o plateste. Si 1leu de la fiecare e mai bun de cat 100 de la nimeni.
Numai ca RO este in asa foame de bani incat nu isi mai permite sa stea 20ani sa stranga 1leu de la fiecare, Vrea 100de la fiecare si le vrea ACUM !!!!

Aceasta politica fiscala este rezultatul a 20 de ani de decizii gresite, furaciuni, spagi si altele.
Sacul pana la urma are un fund .... se pare ca tocmai ce am ajuns la dansul.


Procese vor fi, poate se vor castiga, poate nu. In RO cel putin nu cred ca se vor castiga.
Ceea ce pe mine ma deranjeaza este ca nu exista o asociatie a posesorilor de auto (gen ACR sa zicem) care sa protejeze interesele acestora. Impreuna se poate face ceva, separat, niciodata.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 17:59   #2917
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

si acr este tot statul roman. vin alegerile si era imposibil sa puna o tax anuala la toate masinile, asa s-au scos elegant, au pus pe toate masile vechi sau noi. insa eu zic ca tot ilegala este aceasta taxa, avand in vedere ca unele masina au platit aceasta taxa, altele nu, altele au primit inapoi taxa 50%, altii 100%, deci este ca in Romania, ca la noi la nimeni.

mai grav este ca si instantele de judecata tin tot cu politica statului si nu respecta legea nationala plus cele europene, care bat la fund orice lege nationala. mai ales una proasta. sau asa ar trebui.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 18:04   #2918
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

@quick: Eu de 1 an si 2 luni ma chinui cu procesul, pe 17.01.2012 mai am un termen... Il castig 90% zic eu... Eu vreau ca masina mea tot pe RO sa fie... Dar in cazul in care gasesc ceva mult mai bun ca a mea cu nr. de BG sa stii ca o iau si prefer sa fac un drum pana la ei o data la 3 luni si cu ocazia asta imi fac si plinul si cumparaturile de la ei...
Nu trebuie sa ne sperie legile si deciziile pe care le adopta cei ce vor mai mult!
Ei au cheltuieli de 1.000.000 de lei pe luna cu Casa Poporului si Palatul Victoria ( astea din papetarie, birotica si HARTIE IGIENICA) si vor ca noi sa le platim taxa pt. a da inca 700.000€ pt. un logo la ministerul turismului sau nu mai stiu eu ce?!

Undeva pe langa discutie:
Dati statul in judecata pt. inm. masinii in RO.!
Dati in judecata pt. recuperearea taxei platite!
Portite vor exista mereu!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:42   #2919
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Si ma rog!? Daca eu sunt din BG, Ungaria, sau alt stat membru UE si am o firma si imi desfasor activitatea si in RO, dar trebuie sa stau mai mult de 3 luni in "tara RO" ce o sa imi faca? O sa ma oblige sa ies cu masina din tara? Dar ei nu au materie cenusie in cutia craniana? Or sa se aleaga cu o gramada de plangeri din partea oamenilor de afaceri straini si nici UE nu va sta cu mana in san si va amenda statul RO aspru, mai ales acum ca au nevoie de bani .

Eu imi dau cu parerea, poate din ce am spus nu prea are inteles pt. multi. Dar vreau sa precizez ca mai inainte de legile noastre, statul trebuie sa le respecte si pe cele din comunitatea UE si pe care le-au semnat!

Or sa il dea pe neamt afara din tara dupa 3 luni , chiar vreau sa vad asta... sau pe aia de la ambasada SUA din RO care au masinile imn USA!

Tare?! nu?!
Ia incearca sa stai tu cu numere de Romania in UK vreun an asa, vezi tu ce prietenosi devin ei cu bugetul tau, si ce bine o sa le afli tabelele de amenzi...
Niciun stat nu te lasa sa circuli prin tara lor cu numere din alt stat, nelimitat, ci doar temporar...

Last edited by aleks; 16-12-11 at 20:52.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:52   #2920
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am un prieten bun in UK la faculta, in Luton, de vreo 2 ani daca nu 3. Si circula cu masina bine mersi, numere de dj, e vorba de Mistreku, are si user pe forum. Nu are absolut nici o problema. Asa ca nu inteleg la ce te referi aleks.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:52   #2921
vLY0101

Stage 4
 
vLY0101's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 216
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Sunt deacord cu dl. crywolf, s-a ajuns in situatia asta datorita lacomiei si modului deficitar de a gestiona banii (..sume exorbitante pentru servicii care poate costau/valorau cu de 10 ori mai putin)/
Cu timpul s-a ajuns la fundul sacului si suntem pusi in situatia sa platim noi, poporul, pentru acest lucru. Nu zic ca nu ar trebui sa contribuim la bugetul statului, dar totusi taxele platite in momentul de fata se pare ca inca nu sunt suficiente.
Nu inteleg totusi cum nu avem o "asociate a conducatorilor auto" care sa ne apere si interesele noastre, noi ca si "platitori de taxe" nu putem spune nimic. Deciziile care s-au luat in ultima vreme sunt (din puctul meu de vedere) o aberatie.
Totul se ia asa cum este si mai bine mai strangem putin cureaua si continuam cu "capul sus"...
Quote:
Originally Posted by Z E K Y View Post
ce treaba are afinitatea politica?....toti sunt o apa si un pamant indiferent de cine ca fi la putere...suntem controlati de altii nu de astia!!!...crezi ca daca o sa votam psd o sa curga cu miere?????...sa fim seriosi, treziti-va si nu mai crede-ti tot ce vedeti la televizor ca nu este decat o manipulare in masa...
Perfect deacord !
__________________
"It is impossible to live without failing at something,
unless you live so cautiously that you might as well not have lived at all
- in which case, you fail by default.”

J.K. Rowling
vLY0101 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 21:42   #2922
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

asta e o chestie total comunista, daca am parintii in state si imi trimit aia un mustang belea cu numere de miami, platesc ei acolo toate taxele, am masina pe numele meu, aici ar trebui sa platesc doar rovignieta, rca, benzina si pa.

plus ceva amenzi daca gasesc un drum ca lumea sa o duc la 100 mph.
:P


in rest, boc&company poate sa imi pupe praful de pe numerele din lumea libera.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 23:29   #2923
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu am un prieten bun in UK la faculta, in Luton, de vreo 2 ani daca nu 3. Si circula cu masina bine mersi, numere de dj, e vorba de Mistreku, are si user pe forum. Nu are absolut nici o problema. Asa ca nu inteleg la ce te referi aleks.
Are noroc. Eu am prieteni mai putin norocosi ca el, cam multi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 08:19   #2924
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ia incearca sa stai tu cu numere de Romania in UK vreun an asa, vezi tu ce prietenosi devin ei cu bugetul tau, si ce bine o sa le afli tabelele de amenzi...
Niciun stat nu te lasa sa circuli prin tara lor cu numere din alt stat, nelimitat, ci doar temporar...
Nu comentez de Anglia dar te intreb de cazul concret Romania Bulgaria sau mai bine zis Bulgaria Romania. De unde stie politia de cat timp se afla masina X cu numarul XX(de BG cu propietar bulgar) in Romania?
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 09:06   #2925
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Dj.Klaus View Post
Nu comentez de Anglia dar te intreb de cazul concret Romania Bulgaria sau mai bine zis Bulgaria Romania. De unde stie politia de cat timp se afla masina X cu numarul XX(de BG cu propietar bulgar) in Romania?
Probabil se va reglementa obligatia de a declara cand ai intrat cu masina in tara, iar in caz ca te-au prins ca NU - amenda din aia ca la societatile comerciale si in functie de declaratia ta, ti se calculeaza durata de utilizare a vehiculului, dupa care figurezi radiat. Sau, dupa cum se zvonea, vor face o baza de date comuna cu bulgarii sau vor prelua baza lor de date. In orice caz, nu intereseaza pe nimeni de cat timp se afla masina in tara, poti sa o tii si 5 ani in garaj, conteaza cat timp poti sa circuli cu ea.

Sa speram ca va merge treaba cu noua taxa, sa poata fi evitata/recuperata la fel ca pana acum (eu cred ca va merge, ca principiile sunt aceleasi); in felul asta, cand nu veti mai avea de ales, macar aveti o alternativa mai ieftina. Vom vedea.... peste vreo jumatate de an. Pana atunci, va urez tuturor spor la injurat legiuitorul cu operele sale cu tot!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -