Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-10, 20:29   #2611
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca imi iau o masina din germania an fabricatie 91-95 motor 2.l si nenorocitii astia la rar mi-o scot euro 1 ? Aveti idee cam cat e taxa de depreciere?
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 14:08   #2612
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

ceva noutati cu taxa? promisiuni, certitudini, nimic?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 14:18   #2613
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ai 3 optiuni: platesti taxa, o recuperezi in justitie prin proces. Nu platesti taxa, inscrii masina prin proces, castigi sigur. Platesti 400-700 de euro si o inscrii la bulgari indiferent de capacitate cilindrica-cai putere, ai asigurare mica,impozit infim fata de romania. Tu ce astepti, sa i se faca mila lu Boc de tine?

Never gonna happen.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 12:17   #2614
Stanciu Daniel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

scuze am si eu un bmw din 95 lam adus acum 2 ani prin octombrie am avut o seri de prob si nu mai stiu cum este acum cu taxa si am inteles ca cele care au intrat in tara pana la 15 dec 2009 au platit taxa normala va rog sa ma lamuriti si pe mine va multumesc mult
Stanciu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 12:17   #2615
Stanciu Daniel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

scuze am si eu un bmw din 95 lam adus acum 2 ani prin octombrie am avut o serie de prob si nu mai stiu cum este acum cu taxa si am inteles ca cele care au intrat in tara pana la 15 dec 2009 au platit taxa normala va rog sa ma lamuriti si pe mine va multumesc mult
Stanciu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 12:37   #2616
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Stanciu Daniel View Post
scuze am si eu un bmw din 95 lam adus acum 2 ani prin octombrie am avut o serie de prob si nu mai stiu cum este acum cu taxa si am inteles ca cele care au intrat in tara pana la 15 dec 2009 au platit taxa normala va rog sa ma lamuriti si pe mine va multumesc mult
da dar dupa cate stiu eu era valabila doar 60 de zile feb- aprilie 2009
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 11:46   #2617
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua am si eu o intrebare ... si totodata o povestioara :

Mi`am achizitionat de curand o masina Opel Astra F C/C 1993 EURO2 , motor 1.4 cod motor C14NZ si m`am hotarat ieri sa telefonez la rar ptr a`mi face o programare la RAR , bun ... toate bune si frumoase pana cand azi ajung acolo completez fisa , imi ast randul , si ajung cu masina inauntru ( masina este de provenienta germania ) ... am toate actele necesare la mine vine un domn de acolo imi face ce avea d facut el ... dupa care ma trimite la casierie sa platesc ... ma asteptam sa platesc autenticitatea si itp`ul ... nu ma ast sa treaca de 3 mil .... cand ajung la casierie ... doamna casiera imi arunca un scor imens pe tava 718 LEI ... OMOLOGARE EUROPEANA ... cik ... am mai inmatriculat in ianuarie o masina un hyundai dar nu am avut nici un fel de problema ... intrebarea mea este CE ESTE ACEASTA OMOLOGARE EUROPEANA IN CE CONSTA ... sau o fi vreo vrajeala de`a lor sa mai faca rost de bani ?! astept nerabdator niste raspunsuri / sugestii / sfaturi ... multumesc - stima
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 11:58   #2618
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

sper sa nu gresesc nu mai tin minte exact dar omologarea de euro se facea numai la masinile care nu avea trecut norma de poluare sau emisile de C02
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:17   #2619
Radoo_84

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 232
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna, o mica intrebare as avea pentru un coleg de servici, mai poate recupera taxa platita acum un an jumate, poate mai bine??? A platit 2200 de euro la un Mercedec C220 D din '94 cred. Daca da, ce ar trebui sa faca, cu cine sa ia legatura? Ms mult !!!
Radoo_84 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 12:31   #2620
Stanciu Daniel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

astia sa mor asa japcari nu am mai vazut
Stanciu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 16:33   #2621
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Noi suntem de vina ca nu facem greva, suntem invatati ca pe vremea lu impuscatu sa tinem ciocu` mic si sa inghitim galusca. Francezii de exemplu imediat ies in strada cand nu le comvine ceva, noi de ce nu putem ?!?! Daca iesim cateva sute de mii in strada sa vezi ce frumos se schimba lucrurile. Suntem sclavi pe plantatie asta suntem, ca le masrim lor vilele si conturile. Ne meritam soarta , pentru ca vb aia , copilul care nu plange nu suge lapte.
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 19:32   #2622
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ro.maniak View Post
Noi suntem de vina ca nu facem greva, suntem invatati ca pe vremea lu impuscatu sa tinem ciocu` mic si sa inghitim galusca. Francezii de exemplu imediat ies in strada cand nu le comvine ceva, noi de ce nu putem ?!?! Daca iesim cateva sute de mii in strada sa vezi ce frumos se schimba lucrurile. Suntem sclavi pe plantatie asta suntem, ca le masrim lor vilele si conturile. Ne meritam soarta , pentru ca vb aia , copilul care nu plange nu suge lapte.
Pai nu ai vazut, la protestul contra taxei auto cati au iesit? In afara de samsari si cativa oameni care aveau probleme cu masinile de inmatriculat?

Suntem un popor de cacanari, nu exista solidaritate, nu exista nimic. Si majoritatea prefera sa plateasca taxa in .ro si sa se lamenteze ca nu se schimba nimic in loc sa dea statul in judecata cum ar face un om normal.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 16:56   #2623
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut. Imi poti spune si mie te rog cat costa taxa la un opel corsa din 2002. 1.2 12v euro 4 ? Multumesc anticipat
deniel is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 14:41   #2624
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am si eu o intrebare poate stie cineva : am adus o masina din bulgaria,am fost la rar unde am platit taxa de omologare (~600 ron) dar la ITP am fost respins si mi-a expirat acea revenire de 30 de zile,acum cand voi reveni la rar sa fac din nou ITP-u voi plati din nou acea taxa de omologare (am si factura cu plata propiuzisa)?mersi
babone is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 13:47   #2625
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by babone View Post
am si eu o intrebare poate stie cineva : am adus o masina din bulgaria,am fost la rar unde am platit taxa de omologare (~600 ron) dar la ITP am fost respins si mi-a expirat acea revenire de 30 de zile,acum cand voi reveni la rar sa fac din nou ITP-u voi plati din nou acea taxa de omologare (am si factura cu plata propiuzisa)?mersi
stiam ca RAR-ul e valabil 30 de zile...

OT se mai poate face RAR-ul in alta localitate sau judet decat cel de domiciliu?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -