Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-13, 20:53   #3511
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by dan781 View Post
Salut.In 09.11.2011 am cumparat o dacia pickUp cu 5 locuri diesel, fabricatie 2003 si acum vreau sa o vand. Nu mai stiu daca am platit taxa de mediu atunci la inmatriculare si as vrea daca se poate sa ma ajutati putin. Acum vreau sa o vand si as vrea sa stiu daca cel care o va cumpara ,mai tre sa palteasca aceasta taxa. Multumesc frumos.
plateste taxa...in 2011 pentru masinile inmatriculate deja in romania nu se platea taxa de poluare/mediu....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 21:20   #3512
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare!

Chestia cu partajul este pe bune, nu e doar un zvon si nici nu e greu de facut. Problema este ca serviciile de inmatriculari nu impartasesc in intregime aceasta varianta (merge fara probleme la Cluj, Tulcea etc., iar la Constanta, Bucuresti nu merge INCA).

Am fost azi in audienta la Seful S.P.C.R.P.C.I.V. Constanta si am aflat ca se asteapta un punct de vedere de la Guvernul Romaniei privind interpretarea notiunii de "partaj" folosita in actul normativ ce reglementeaza timbrul de mediu, iar raspunsul urmeaza sa apara in urmatoarele 7-10 zile si va fi comunicat in toate judetele tarii.

La momentul intrarii in vigoare a legii, s-a vrut a fi vorba de partaj intre fostii (sau actualii) soti sau ca urmare a succesiunii, nicidecum partaj voluntar. Insa, daca legea nu distinge, nici functionarii nu pot sa distinga, de aceea nimeni nu a primit inca vreun refuz de inscriere dupa partaj voluntar..... dosarele asteapta raspunsul, punctul de vedere respectiv si in functie de acesta, se vor accepta sau nu inmatricularile fara plata ca urmare a partajului de orice fel.

Cum aflu ceva, va spun si aici. Sunt cu urechile palnie la cel mai mic zvon, dar asta nu inseamna ca nu-l verific la sange

PS: nu intrebati la notar, ca notarul poate face cele doua acte fara probleme.... intrebati la serviciul inmatriculari din judetul unde locuiti, acolo vi se da raspuns daca merge sau nu. Orice notar poate face un contract de vanzare-cumparare auto si un partaj voluntar, dar mai departe nu mai depinde de ei.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 03-07-13 at 21:22.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 21:25   #3513
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salutare!

Chestia cu partajul este pe bune, nu e doar un zvon si nici nu e greu de facut. Problema este ca serviciile de inmatriculari nu impartasesc in intregime aceasta varianta (merge fara probleme la Cluj, Tulcea etc., iar la Constanta, Bucuresti nu merge INCA).

Am fost azi in audienta la Seful S.P.C.R.P.C.I.V. Constanta si am aflat ca se asteapta un punct de vedere de la Guvernul Romaniei privind interpretarea notiunii de "partaj" folosita in actul normativ ce reglementeaza timbrul de mediu, iar raspunsul urmeaza sa apara in urmatoarele 7-10 zile si va fi comunicat in toate judetele tarii.

La momentul intrarii in vigoare a legii, s-a vrut a fi vorba de partaj intre fostii (sau actualii) soti sau ca urmare a succesiunii, nicidecum partaj voluntar. Insa, daca legea nu distinge, nici functionarii nu pot sa distinga, de aceea nimeni nu a primit inca vreun refuz de inscriere dupa partaj voluntar..... dosarele asteapta raspunsul, punctul de vedere respectiv si in functie de acesta, se vor accepta sau nu inmatricularile fara plata ca urmare a partajului de orice fel.

Cum aflu ceva, va spun si aici. Sunt cu urechile palnie la cel mai mic zvon, dar asta nu inseamna ca nu-l verific la sange

PS: nu intrebati la notar, ca notarul poate face cele doua acte fara probleme.... intrebati la serviciul inmatriculari din judetul unde locuiti, acolo vi se da raspuns daca merge sau nu. Orice notar poate face un contract de vanzare-cumparare auto si un partaj voluntar, dar mai departe nu mai depinde de ei.
in bucuresti s-au inmatriculat 2 masini...pe care le stiu eu sigur....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 21:32   #3514
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca s-au inmatriculat ca urmare a partajului intre soti (chiar si voluntar) sau ca urmare a succesiunii, era si de asteptat. Daca, insa, este vorba de inmatriculare ca urmare a unui partaj intre 2 prieteni (asa-zisi cumparatori ai aceluiasi autoturism), atunci inseamna ca seful serviciului de inmatriculari din CT nu este informat complet (sau incearca sa descurajeze pe toata lumea, ceea ce eu nu cred, pentru ca este un om de nota 10).
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 22:36   #3515
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Multumesc pentru aceste informatii pretioase si sper sa vi si cu altele in curand.Succes!
onymen is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 00:29   #3516
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
plateste taxa...in 2011 pentru masinile inmatriculate deja in romania nu se platea taxa de poluare/mediu....
Merci frumos.Ca intodeauna pe acest forum am primit rasp.rapid si corect.Multumesc din nou
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 02:22   #3517
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Daca s-au inmatriculat ca urmare a partajului intre soti (chiar si voluntar) sau ca urmare a succesiunii, era si de asteptat. Daca, insa, este vorba de inmatriculare ca urmare a unui partaj intre 2 prieteni (asa-zisi cumparatori ai aceluiasi autoturism), atunci inseamna ca seful serviciului de inmatriculari din CT nu este informat complet (sau incearca sa descurajeze pe toata lumea, ceea ce eu nu cred, pentru ca este un om de nota 10).
nu a fost vorba de partaj intre soti,a fost vorba de niste pile...
asta insemnand ca s-a vorbit direct la inmatriculari si i s-a recomandat notariatul...
ideea e ca se poate,numai sa gasesti un notariat care sa iti faca partajul...in bucuresti din 10 birouri notariale contactate nu a vrut niciunul sa faca....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 08:38   #3518
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Angry Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Am fost azi in audienta la Seful S.P.C.R.P.C.I.V. Constanta si am aflat ca se asteapta un punct de vedere de la Guvernul Romaniei privind interpretarea notiunii de "partaj" folosita in actul normativ ce reglementeaza timbrul de mediu, iar raspunsul urmeaza sa apara in urmatoarele 7-10 zile si va fi comunicat in toate judetele tarii.
Si cum spunea cineva pe aici (sau poate pe alt forum): Au ajuns politistii sa fie judecatori.

Pai in m..ii lor de parlamentari. Daca tot sunt incapabili sa faca o lege ca lumea si completa atunci sa stea in p..a mea acasa si sa lase pe altii care VOR si POT sa faca ceva.

Puteau sa scrie dobitocii in OUG 9/2013 ce se intelege prin partaj (la fel cum e scris la art.2 ce inseamna autovehicul nou, autovehicul rulat, etc.). Ca sa inteleaga tot prostu', de la politisti la secretare in institutii de stat. Nu sa dea o lege, sa o modifice, sa o re re modifice, sa o re(la puterea pi si 14)modifice, pana se va ajunge la o varianta echitabila si completa.
De parca nu e de ajuns ca se incalca principii fundamentale ale unei legii cand se vine cu o modificare. Insa se abuzeaza de functiiile ordonantelor stipulate in Prostitutia(a se citi Constitutia) Romaniei.

P.S.: scuzati cuvintele cu puncte de suspensie dar abia m-am ras la par zilele trecute, iar acum mi s-a ridicat iar parul pe cap (nu stiu de unde a aparut) cand citesc cati dobitoci se afla inca prin institutii publice din RO.

Last edited by X.Bitza; 04-07-13 at 08:45.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 00:08   #3519
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
.... se asteapta un punct de vedere de la Guvernul Romaniei privind interpretarea notiunii de "partaj" folosita in actul normativ ce reglementeaza timbrul de mediu, iar raspunsul urmeaza sa apara in urmatoarele 7-10 zile si va fi comunicat in toate judetele tarii.
Astia trebuie exterminati complet .... si ei si familiile lor ca sa nu se inmulteasca....cum p .... mamii lor de jeguri sa emiti un punct de vedere vis a vis de ceea ce este scris in Codul Civil al Romaniei...ai scris ordinaro (rovano ,mama ! nu-s nici misogin si nici n-am dat intr-o femeie vreodata dar cu tine as face o exceptie-te-as dezmembra!)partaj si atat pai atunci este partaj asa cum il defineste Codul Civil nu puncte de vedere daca-i mai partaj partajul intre soti...asta vine ca si cum se cere un punct de vedere de la Ministerul de Interne daca sexul facut cu forta este viol sau tulburarea linistii publice.plumb rovana ar trebui dusa in p... goala in Piata Tahrir-Cairo si dupa un gang-bang de 100 de egipteni sa-i cerem un punct de vedere:a fost "viol" sau "lovire sau alte violente"???....Secretul este altul:Pontagiattore nu mai are bani : Germania i-a cerut 100 mil.cat datoreaza Ro din 05.2013 ,FMI-ul i-a dat un sut in cur(vizita din 18-19.07 a mme.C.Lagarde are alt scop decat bani ptr.Ro),turneul asiatic de obtinut investitii si implicit bani a fost un esec-in cel mai bun caz poate fi numit turistic si rezerva buffer de bani ajunge pana in 09.2013....asa ca pe langa strangerea surubului cu taxa de timbru vor urma si alte biruri ,inclusiv ptr.noi soferii.In rest fuck-off plumb ,ponta si restul de gunoaie...muriti ba!

Last edited by deckjena; 05-07-13 at 00:11.
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 04:01   #3520
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

ba fratilor degeaba ii injurati acum...cand au fost alegerile...toata lumea vota PONTA SI PSD-PNL.....
pe toata lumea auzeam pe strada,la televizor,etc...o sa se schimbe treaba,o sa fie mai bine,o sa o S U G E M mai bine....exact asta s-a intamplat.....sau cumva aveati impresia sa o sa se schimbe ceva????NICIODATA...
nu am votat in viata mea si nici nu o sa votez vreodata,DE CE???ca sa nu ii injur dupa aia si sa ma simt mintit,pacalit si fraier ca i-am crezut.....
atat a iesit lumea in strada si l-a injurat pe basescu,dar nimeni nu a vazut ca in timpul asta nenea ponta cu brigada lui ne-au tras-o mult mai rau....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 15:59   #3521
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

corect! romanii au votat rahat si merita sa primesca rahat!
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 20:25   #3522
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am platit 6800 lei in 10.07.2009 ,am castigat procesul in 05.03.2013 instanta hotarand ca ANAF-ul sa-mi plateasca o suma = 6800 lei + dobanda fiscala calculata pe intervalul ziua platii10.07.2009-ziua restituirii efective a banilor.
Intrebari intrebatoare:
1.Cat ar urma sa incasez la restituire?
2.Pot sa vand masina si apoi sa merg la ANAF sa-mi iau banii furati?Intreb asta fiindca instanta a hotarat sa-mi fie dati banii inapoi nicidecum restituirea banilor sa fie conditionata in vreun fel de cazul instrainarii/neinstrainarii masinii si platii/neplatii taxei de timbru de mediu editia 2013.
Multumesc!
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 21:15   #3523
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by deckjena View Post
Am platit 6800 lei in 10.07.2009 ,am castigat procesul in 05.03.2013 instanta hotarand ca ANAF-ul sa-mi plateasca o suma = 6800 lei + dobanda fiscala calculata pe intervalul ziua platii10.07.2009-ziua restituirii efective a banilor.
Intrebari intrebatoare:
1.Cat ar urma sa incasez la restituire?
2.Pot sa vand masina si apoi sa merg la ANAF sa-mi iau banii furati?Intreb asta fiindca instanta a hotarat sa-mi fie dati banii inapoi nicidecum restituirea banilor sa fie conditionata in vreun fel de cazul instrainarii/neinstrainarii masinii si platii/neplatii taxei de timbru de mediu editia 2013.
Multumesc!
da poti vinde masina si dupa aia sa ridici banii...cumparatorul o poate inmatricula cu adeverinta ca taxa nu a fost restituita,deoarece tu nu ai ridicat banii,iar instanta nu le comunica asa repede ca ai castigat procesul....

in mod normal tu ceri dobanda sau avocatul care te-a reprezentat...in actele depuse la dosar in instanta trebuia sa scrie ce dobanda trebuie....cat la suta pe zi....pana in ziua cand primesti banii....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-13, 23:30   #3524
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da poti vinde masina si dupa aia sa ridici banii...cumparatorul o poate inmatricula cu adeverinta ca taxa nu a fost restituita,deoarece tu nu ai ridicat banii,iar instanta nu le comunica asa repede ca ai castigat procesul....in mod normal tu ceri dobanda* sau avocatul care te-a reprezentat**...in actele depuse la dosar in instanta trebuia sa scrie ce dobanda trebuie....cat la suta pe zi....pana in ziua cand primesti banii....
Vis a vis de chestia cu vandutul masinii si apoi recuperatul banilor eu am postat in ideea ca cineva ma lamureste mai bine:hotararea instantei spune romaneste:bai ANAF-ule ,tu i-ai luat la contribuabil banii ilegal asa ca trebuie sa-i dai banii...in plus nu se spune in hotarare"obliga parata la restituiea sumei x...doar daca nu vinde masina..."...pentru mine logic este o portita de genul:vand masina ,omul o-nmatriculeaza iar eu merg si le dau cu hotararea de cap la jigodiile alea si le mai si arat ca hotararea instantei de-a mi da banii nu-i conditionata de nicio vanzare/nevanzare a masinii sau de vreo plata/neplata a taxei de timbru de mediu de catre cumparator:instanta spune doar sa-mi fie dati banii si atat...iar nerespectarea unei hotarari judecatoresti e infractiune...si de mult ard de nerabdare sa ard un politruc.
Am hotararea ramasa definitiva din iunie...nu s-a facut recurs la C.Ap.AB si acum ANAF-ul e bun de plata...am fost acolo si mi-i s-a spus sa fac o cerere sa-mi restituie banii cerere la care sa anexez hotararea definitiva....ei asteapta cererea ta, nu te cheama ei:"hai prostane c-ai de luat bani!...ca ne-o venit hotararea!"
Eu ,in actiunea mea ,am solicitat ca instanta prin hotarararea care urma s-o pronunte sa oblige ANAF-ul sa-mi plateasca banii furati + d o b a n d a f i s c a l a aferenta perioadei de timp dintre ziua platii la ANAF si ziua achitarii de catre ANAF.Am postat in speranta ca poate stie cineva la 6800lei cat ar urma sa-mi dea ANAF-ul...
*-nu-s camatar sa cer dobanda cat imi pusca mie pe chelie;
** -n-am folosit avocat in instanta....in litigii de bani cetatean vs statul sau invers se foloseste dobanda fiscala si aia habar n-am cum se foloseste fiindca vorbim de Romania si toate-s relative-n jegul nostru de vaterland...chiar si un calcul de dobanda datorata.
A!!!!Sa nu uit:ii injur fiindca nu-s co-autor moral la inscaunarea lui Pontagiattore...s-ai lui 40(00)de hoti.
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 03:30   #3525
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by deckjena View Post
Vis a vis de chestia cu vandutul masinii si apoi recuperatul banilor eu am postat in ideea ca cineva ma lamureste mai bine:hotararea instantei spune romaneste:bai ANAF-ule ,tu i-ai luat la contribuabil banii ilegal asa ca trebuie sa-i dai banii...in plus nu se spune in hotarare"obliga parata la restituiea sumei x...doar daca nu vinde masina..."...pentru mine logic este o portita de genul:vand masina ,omul o-nmatriculeaza iar eu merg si le dau cu hotararea de cap la jigodiile alea si le mai si arat ca hotararea instantei de-a mi da banii nu-i conditionata de nicio vanzare/nevanzare a masinii sau de vreo plata/neplata a taxei de timbru de mediu de catre cumparator:instanta spune doar sa-mi fie dati banii si atat...iar nerespectarea unei hotarari judecatoresti e infractiune...si de mult ard de nerabdare sa ard un politruc.
Am hotararea ramasa definitiva din iunie...nu s-a facut recurs la C.Ap.AB si acum ANAF-ul e bun de plata...am fost acolo si mi-i s-a spus sa fac o cerere sa-mi restituie banii cerere la care sa anexez hotararea definitiva....ei asteapta cererea ta, nu te cheama ei:"hai prostane c-ai de luat bani!...ca ne-o venit hotararea!"
Eu ,in actiunea mea ,am solicitat ca instanta prin hotarararea care urma s-o pronunte sa oblige ANAF-ul sa-mi plateasca banii furati + d o b a n d a f i s c a l a aferenta perioadei de timp dintre ziua platii la ANAF si ziua achitarii de catre ANAF.Am postat in speranta ca poate stie cineva la 6800lei cat ar urma sa-mi dea ANAF-ul...
*-nu-s camatar sa cer dobanda cat imi pusca mie pe chelie;
** -n-am folosit avocat in instanta....in litigii de bani cetatean vs statul sau invers se foloseste dobanda fiscala si aia habar n-am cum se foloseste fiindca vorbim de Romania si toate-s relative-n jegul nostru de vaterland...chiar si un calcul de dobanda datorata.
A!!!!Sa nu uit:ii injur fiindca nu-s co-autor moral la inscaunarea lui Pontagiattore...s-ai lui 40(00)de hoti.

eu stiu de recuperarea taxei doar cu avocat....cei pe care ii stiu eu sunt mai comozi nu s-au dus niciodata nicaieri,dar au castigat de fiecare data...ideea era ca nu dadeau la avocat nici un ban...acesta ramanea cu dobanda,cat nu stiu si nu m-a interesat niciodata si nici pe ei....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -