Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-14, 15:33   #3661
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by click View Post
@alex.panciu , aceeasi problema am avut-o si eu insa la norma de poluare masina e Euro 4 si in tabel la RAR ii Euro 3 .Am un a4 2.5 diesel ,deci la motor e cam aceeasi capacitate ca a ta.Ti-ai inmatriculat-o?cum ai procedat cu RAR-ul?
Am venit cu certificat de conformitate si nu au mai avut ce sa comenteze
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 16:51   #3662
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Stiti cumva cum si unde ma pot interesa daca o masina din strainatate e radiata?ca sa o pot inscrie pe RO
onymen is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 17:13   #3663
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Stiti cumva cum si unde ma pot interesa daca o masina din strainatate e radiata?ca sa o pot inscrie pe RO
Doar la politie
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 17:14   #3664
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Si treb sa ma duc cu actele masinii,nu?
In cat timp imi poate da raspunsul?
onymen is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 18:20   #3665
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Si treb sa ma duc cu actele masinii,nu?
In cat timp imi poate da raspunsul?
Din ce tara este masina?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 19:01   #3666
mondeo2001

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Iti trebuie certificat de conformitate de la ford...il poti obtine de la reprezentanta.sunt obligati sa iti treaca ce ai in acel certificat.aceeasi problema am avut-o la un volvo s60 2.4 diesel si asa am rezolvat.
Am vb cu proprietaru, in germania. Nu s-au eliberat certif de conform decat dupa 2005,masina e 2001. La Ford Cluj, de unde sunt, mi-au zis ca nu pot sa-mi dea.Stii cumva care sunt costurile? Mersi pt rasp!
mondeo2001 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 19:58   #3667
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mondeo2001 View Post
Am vb cu proprietaru, in germania. Nu s-au eliberat certif de conform decat dupa 2005,masina e 2001. La Ford Cluj, de unde sunt, mi-au zis ca nu pot sa-mi dea.Stii cumva care sunt costurile? Mersi pt rasp!
Masinile aduse din germania 90% sunt radiate...mai mult ca sigur e radiata.nu mai stiu cat am platit oricum pana in 100 lei.trebuie sa aiba pe brief o stampila asta arata ca e radiata
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 23:57   #3668
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am primit primul termen de judecata contra taxei in sfarsit !!! Imi puteti spune cam care ar fi sansele sa primesc o hotarare favorabila din prima tinand cont ca de obicei se tot amana termenele astea? Si daca as putea face ceva in sensul acesta
click is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 06:55   #3669
mondeo2001

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by click View Post
Am primit primul termen de judecata contra taxei in sfarsit !!! Imi puteti spune cam care ar fi sansele sa primesc o hotarare favorabila din prima tinand cont ca de obicei se tot amana termenele astea? Si daca as putea face ceva in sensul acesta
QUOTE, ai atacat in instanta Noul timbru de mediu? Termenele nu se amana. Daca ai deja un termen, la acel termen se v-a da o sentinta care, 99% o v-a ataca cu recurs ANAF-ul, apoi se va da un alt termen de judecare pt recurs, pana ramane definitiva si irevocabila sentinta.Dureaza toata afacerea cel putin 1 an. Stie cineva daca e atacabil Noul timbru de mediu?
mondeo2001 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 12:58   #3670
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am atacat prima taxa, avocata mea ii o proasta si o uitat sa-mi depuna dosarul,de aceea trebuie sa mai astept mult timp...desi am fost sa o intreb de starea lui mi-a spus lucruri generice cum ar fi ca mai trebuie sa asteptam pt ca sunt multe dosare in fata noastra,cand defapt ea nu o depus dosarul.In fine,discutiile despre dosarul meu le poti vedea in post-urile anterioare.
click is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 22:23   #3671
tardeaandrei18

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut,pentru o masina achizitionata si inscrisa pt prima oara in ianuarie 2007 in Romania,se mai plateste vreo taxa de mediu acum,de catre al doilea proprietar? Multumesc anticipat !
tardeaandrei18 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 22:28   #3672
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tardeaandrei18 View Post
Salut,pentru o masina achizitionata si inscrisa pt prima oara in ianuarie 2007 in Romania,se mai plateste vreo taxa de mediu acum,de catre al doilea proprietar? Multumesc anticipat !
Asta nu poti sa afli 100% decat de la anaf
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 22:32   #3673
tardeaandrei18

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Asta nu poti sa afli 100% decat de la anaf
Pe toate site-urile astea care citeaza din ei inclusiv RTV,avocatulnet sau cum se numeste,asa scrie ca masinile inmatriculate in perioada respectiva ( 1 ianuarie 2007-iulie 200 sunt scutite pt ca s-a platit vechea taxa..Acuma,traim si vedem la fata locului..
tardeaandrei18 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 22:56   #3674
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tardeaandrei18 View Post
Pe toate site-urile astea care citeaza din ei inclusiv RTV,avocatulnet sau cum se numeste,asa scrie ca masinile inmatriculate in perioada respectiva ( 1 ianuarie 2007-iulie 200 sunt scutite pt ca s-a platit vechea taxa..Acuma,traim si vedem la fata locului..
Si daca e recuperata? Sau formalitatile de inscriere s-au facut in 12.2006 si masina s-a inmatriculat in 01.2007 si nu s-a platit taxa?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 18:20   #3675
Cass

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut,

Am o nelamurire mare legat de taxa auto si sper sa ma poata ajuta cineva.

Am de vanzare un Subaru Forester 2005, motor de 1994cmc, Euro 3, nu stiu cat sunt emisiile deoarece nu sunt trecute pe carte.
Am cautat ceva asemanator ca si masina si conform calculatorului de la ministerul finantelor taxa ar fi 4500 euro ceea ce mi se pare aberant.

Dar am mai citi pe undeva cum ca taxa pentru masinile Euro 3 mai vechi de 8 ani ar fi ceva de genul 1300 euro si nu stiu ce sa mai cred.

Ma poate lamuri cineva?
Multumesc anticipat
Cass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -