Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-13, 13:22   #3556
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu are nimeni nici o parere legat de situatia de mai sus putin? Nu as vrea sa depun cerere la anaf pt adeverinta, sa primesc ca taxa nu e recuperata iar apoi sa imi refuze restituirea ei chiar daca o sa am castig in instanta! Ar fi posibil? Nu s-a confruntat nimeni cu asa ceva? Nu a vandut nimeni nici o masina in timpul procesului de recuperare a taxei?
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 05:30   #3557
Remus.milian

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 29
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by HerrDoc View Post
Salutare tuturor, am si eu o nelamurire: daca vreau sa vand o masina proprietate personala a carei taxa am platit-o dar este in curs de recuperare (dosar in rol, bani inca nerecuperati) care e procedura? pot scoate de la anaf adeverinta ca nu am recuperat taxa din moment ce eu inca nu am incasat nimic? daca da, exista apoi riscul ca eu sa nu o mai pot recupera chiar daca castig procesul? ideea este ca taxa de timbru actuala e mai mica decat banii care ar fi de recuperat (taxa platita mai mare+dobanzi) si decat sa pierd acei bani prefer sa nu mai vand masina. Iar daca primesc adeverinta ca nu am recuperat taxa, noul proprietar in consecinta nu mai plateste taxa cand inmatriculeaza masina si eu deasemenea castig procesul si recuperez banii, aceasta masina practic ramane cu taxa neplatita, nu? e posibil?
Nu te mai gandi sa il tzepuiesti pe altul, fiindca nu merge asa. Ai vrea sa vinzi masina inscrisa sa iti iei banii pe ea si sa recuperezi taxa dupa ce ai vandut-o. Ei bine nu merge. Si nici macar nu ar fi corect fata de cel care ti-o cumpara-o.
Remus.milian is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 09:17   #3558
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Remus.milian View Post
Nu te mai gandi sa il tzepuiesti pe altul, fiindca nu merge asa. Ai vrea sa vinzi masina inscrisa sa iti iei banii pe ea si sa recuperezi taxa dupa ce ai vandut-o. Ei bine nu merge. Si nici macar nu ar fi corect fata de cel care ti-o cumpara-o.
"Corect fata de cel care o cumpara"????? Pai el a propus asta, eu primul lucru ce l-am spus cand m-a sunat pt masina a fost ca taxa e platita si in curs de recuperare! Eventual cel care o va cumpara de la el va trebui sa o plateasca daca inca va mai fi in vigoare dupa atata vreme, dar la asta nu eu trebuie sa ma gandesc, ci cel care o cumpara acum de la mine si pt care e favorabil (ia masina care ii place si nu plateste taxa). Asa ca nu acuza oamenii daca nu sti despre ce e vorba! Pt el scot adeverinta ca sa nu plateasca, ca eu oricum recuperez banii daca castig in instanta....si tot eu sunt "tzepar"?

Last edited by HerrDoc; 18-08-13 at 09:45.
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 10:11   #3559
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Masina aia nu o vei vinde in modul asta.Cand a fost sa imi cumpar masina si am sunat pe cineva si mi-a zis ca a depus dosarul ca sa recupereze taxa am dat inapoi total,stiam ca vrea sa imi dea teapa si m-am lasat batut.
Mai bine astepti sa recuperezi taxa si scazi din pretul masinii cat ai luat inapoi.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 10:18   #3560
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Masina aia nu o vei vinde in modul asta.Cand a fost sa imi cumpar masina si am sunat pe cineva si mi-a zis ca a depus dosarul ca sa recupereze taxa am dat inapoi total,stiam ca vrea sa imi dea teapa si m-am lasat batut.
Mai bine astepti sa recuperezi taxa si scazi din pretul masinii cat ai luat inapoi.
Dar explica-mi si mie care teapa care vroia sa ti-o dea si care vreau eu sa o dau, ca vorbiti toti de tzeapa! Parca aveti mania tzepei cu sau fara motiv, tzeapa sa fie! Eu imi recuperez taxa pur si simplu si nu ascund lucrul asta! Iar daca anaf da adeverinta ca banii nu sunt recuperati, nici cel care o cumpara de la mine nu plateste taxa! Deci unde e tzeapa care vreau eu si toti care recupereaza taxa sa o traga cumparatorului???
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 13:26   #3561
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by HerrDoc View Post
Dar explica-mi si mie care teapa care vroia sa ti-o dea si care vreau eu sa o dau, ca vorbiti toti de tzeapa! Parca aveti mania tzepei cu sau fara motiv, tzeapa sa fie! Eu imi recuperez taxa pur si simplu si nu ascund lucrul asta! Iar daca anaf da adeverinta ca banii nu sunt recuperati, nici cel care o cumpara de la mine nu plateste taxa! Deci unde e tzeapa care vreau eu si toti care recupereaza taxa sa o traga cumparatorului???
hai sa iti explic...atat timp cat ii spui omului ca taxa e platita,dar esti in curs de recuperare si el accepta sa cumpere masina de la tine,nu este nici o teapa....
daca nu informezi omul ca tu recuperezi taxa si ii dai adeverinta ca este platita si el o cumpara,asta se numeste teapa...pentru ca el cumpara masina de la tine,o inmatriculeaza,iar cand va vrea sa o vanda,o va vinde pe pret de neinmatriculata pentru ca tu ai luat taxa inapoi si cel care o va inmatricula va trebui sa platesca taxa....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 13:44   #3562
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai sa iti explic...atat timp cat ii spui omului ca taxa e platita,dar esti in curs de recuperare si el accepta sa cumpere masina de la tine,nu este nici o teapa....
daca nu informezi omul ca tu recuperezi taxa si ii dai adeverinta ca este platita si el o cumpara,asta se numeste teapa...pentru ca el cumpara masina de la tine,o inmatriculeaza,iar cand va vrea sa o vanda,o va vinde pe pret de neinmatriculata pentru ca tu ai luat taxa inapoi si cel care o va inmatricula va trebui sa platesca taxa....
Pai asta asa e, dar eu tot repet ca i-am spus omului si el a propus solutia asta...probabil e interesat sa nu plateasca acum si ulterior ramane de vazut, chiar si in anuntul de vanzare am scris situatia taxei dar lumea insista cu "tzeapa"
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 22:04   #3563
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca ai informat omul, nu este teapa. EL cumpara masina fara sa se gandeasca ca o sa o vanda vreodata...
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 10:15   #3564
iBluBear

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 18
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua,

Va rog ajutati`ma intr`o problema:

Am actionat in instanta ilegalitatea taxei auto in 2011, la care am primit instiintare ca taxa platita imi va fi restituita + dobanda.
Opozitia a facut desigur recurs asupra dobanzii (fiind destul de mare) si a castigat.
Din pacate am avut un avocat ce nu s`a ocupat deloc de dosar, si nu am mai facut recurs in privinta dobanzii.
Am sunat la tribunal pt a cere detalii asupra dosarului si am fost instiintat sa astept rescrierea dosarului, ce inca nu a fost efectuata. Am prins astfel o pasa proasta, deoarece toata lumea de la tribunal, inclusiv curtea de apel este in concediu, aparent.
Va rog daca ma puteti lamuri cum pot grabi procesul de a`mi recupera suma platita.
Sunt cam urgentat de faptul ca intr`o luna voi parasi tara.
iBluBear is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 08:10   #3565
valihg

Stage 2
 
valihg's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 53
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Imi puteti spune va rog la Dacia Logan 2009 1.5 DCI cu I rosu ( ca vad ca se poarta ), ce emisii de co2 are, (g/km)? Doresc sa cumpar una si nu are platit timbru verde si trebuie sa trec emisiile de co2 ca sa pot face calculul taxei.
Va multumesc!
valihg is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 09:47   #3566
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

taxa e prea mare la un logan din 2005,mai ales ca e diesel.
Are un vecin un logan din 2005 si nu are taxa platita,a lui e benzina si e taxa undeva la 1500 euro,deci la diesel va fi mai mare.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 11:14   #3567
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

euro 4, 120 co2, 603 euro
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 11:15   #3568
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

euro 4, 120co2, 603 euro
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 11:58   #3569
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

taxa e prea mare la un logan din 2005,mai ales ca e diesel.
Are un vecin un logan din 2005 si nu are taxa platita,a lui e benzina si e taxa undeva la 1500 euro,deci la diesel va fi mai mare.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 19-09-13, 09:18   #3570
valihg

Stage 2
 
valihg's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 53
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Probabil s-a mai pus intrebarea asta pe forum dar nu o gasesc! Cine plateste in momentul de fata timbru verde (sau cum s-o numi), cumparatorul sau vanzatorul? Daca doresc sa cumpar un logan 2009 de la primul proprietar, iar acel prim proprietar in 2009 cand a cumparat masina, probabil nu a platit taxa de prima inmatriculare, pentru masinile noi nu se plateste. Mai trebuie platita taxa de timbru verde in momentul asta?

Va multumesc !
valihg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -