Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-13, 02:55   #3496
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
Eu neradiata de la primarie nu o dau.nu are probleme nici unu nici altu...iar pentru colegu de mai sus,esti sigur ca nu se mai ia certificatul pentru depasirea celor 30 zile? fac o scanare la dovada ?) vedeti ca multi vorbesc,putini cunosc...stiu tot felul de chestii d-astea,ca nu se ia certificatul ca nu se ia nush ce..si ghici ce? zilele trecute eram cu cineva,am fost opriti,certificat retinut pentru parasolar de 10cm si pleoape la faruri deci....in romania replici sunt multe,eu faceam eu dadeam ,mie nu`mi face nimeni nimic...tocmai unu dinasta a patit`o
pai pana la urma pentru ce ti-a luat certificatul???? ca au trecut 30 zile si nu ai inmatriculat-o pe numele tau sau pentru parasolarul si ploapele minunate?????

eu am fost la udriste si am intrebat cum pot sa fac pentru ca am vandut masina acum un an si respectivul cumparator nu a inmatriculat masina nici pana in ziua de azi......
mi-au spus clar ca nu se poate face nimic pentru ca nu mai exista lege dupa codul rutier 2013 in care sa se retina talonul ca nu a inmatriculat-o in 30 zile de la data cumpararii....
decat hotarare judecatoreasca sa radieze masina din baza de date a politiei....
dar poate astia sunt prosti,iar cei de la tine sunt mai desteptii....
in concluzie spune-mi si mie te rog in baza carei legi te-a sanctionat ca nu ai inmatriculat masina in 30 zile de la data cumpararii....nu e nevoie sa scanezi,poti doar sa imi spui...daca vrei bineinteles....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 07:28   #3497
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

POate nu am specificat concret ca nu mie mi`a fost luat,la cunostinte/prieteni li s-a intamplat...eu am masina inscrisa din a2a zi in care am luat`o, si nu am nici pleoape nici parasolare...iar certificatul unuia cu dacia i l-a luat ca nu a trecut`o pe numele lui in 30 zile,iar altuia pentru "accesorile" extra..
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 21:09   #3498
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
POate nu am specificat concret ca nu mie mi`a fost luat,la cunostinte/prieteni li s-a intamplat...eu am masina inscrisa din a2a zi in care am luat`o, si nu am nici pleoape nici parasolare...iar certificatul unuia cu dacia i l-a luat ca nu a trecut`o pe numele lui in 30 zile,iar altuia pentru "accesorile" extra..
nu mai exista lege in 2013 pentru a retine certificatul de inmatriculare pentru ca cineva nu a inmatriculat masina in 30 zile de la data cand a cumparat-o....
asta a fost raspunsul primit la Brigada Politie Rutiera Bucuresti....
am masina vanduta de 1 an si imi vin amenzi de rovinieta.....jegosul ala nu a inmatriculat masina nici in ziua de azi.....bineinteles ca nu mai raspunde nici la telefon
i-am pus o vorba buna si in octombrie 2012 i-a fost retinut talonul pentru folie neomologata pe geamurile fata.....
a recuperat talonul in baza contractului de vanzare-cumparare,bineinteles a dat folia jos de pe geamuri si i-au dat talonul inapoi....
astea sunt legile in romania in 2013.....
este vorba despre un peugeot 307 am avut si topic de vanzare aici pe forum.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 21:50   #3499
dre73

Stage 5
 
dre73's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 867
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca vanzatorul completeaza pe talon rubrica instrainat catre ....si cumparatorul circula mai departe asa la primul control se retine talonul.daca nu se completeaza rubrica respectiva si se face doar contract de vanzare politia nu poate retine certificatul de inmatriculare.acum pentru colegul care vrea sa vanda masina fa-ti contract de vanzare ,o radiezi de la fisc sa nu ramai cu impozitu pe cap si poti pastra cartea de identitate si o poti radia de la politie cand vrei daca cumparatorul iti face probleme,daca e de buna credinta odata la doi ani mergi cu cartea la itp.
dre73 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 22:24   #3500
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by dre73 View Post
daca vanzatorul completeaza pe talon rubrica instrainat catre ....si cumparatorul circula mai departe asa la primul control se retine talonul.daca nu se completeaza rubrica respectiva si se face doar contract de vanzare politia nu poate retine certificatul de inmatriculare.acum pentru colegul care vrea sa vanda masina fa-ti contract de vanzare ,o radiezi de la fisc sa nu ramai cu impozitu pe cap si poti pastra cartea de identitate si o poti radia de la politie cand vrei daca cumparatorul iti face probleme,daca e de buna credinta odata la doi ani mergi cu cartea la itp.
te rog arata-mi si mie in care lege din 2013 se retine talonul pentru ca nu inmatriculeaza masina in 30 zile....
mai mult decat atat talonul i-a fost retinut in oct.2012,iar eu ii vandusem masina in iunie 2012...deci trecusera 4 LUNI.....este scris si semnat pe talon la rubrica INSTRAINAT CATRE......
a recuperat talonul in baza contractului de vanzare-cumparare dupa ce a dat folia jos....

si alta eroare....masina nu se mai radiaza de la politie decat cu hotarare judecatoreasca...adica dupa ce il dai in judecata ca tu ai vandut masina si el nu a inmatriculat-o.....cu hotararea te duci si radiezi masina.....sau cu hartie de la REMAT ca ai casat-o.....dar iti trebuie toate actele in original si masina sa o duci la remat....
sunteti in urma rau cu legile....
imi permit sa va contrazic deoarece am consultat un avocat in aceasta problema si am si rude in politie.....
legal doar cu hotarare judecatoreasca si ilegal daca stii unde este masina te duci si ii iei numerele de pe ea.....dar este FURT.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 11:07   #3501
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

imi puteti recomanda un calculator de taxa auto bun ? am calculat pe 3 site-uri diferite ( printre care si cel al anaf-ului ) si mi-a dat 3 sume diferite...
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 13:46   #3502
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu zic ca cel de pe autovit e cel mai bun

intri pe site si derulezi pana jos si gasesti in lista cu Servicii
onymen is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 13:59   #3503
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 15:03   #3504
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
imi puteti recomanda un calculator de taxa auto bun ? am calculat pe 3 site-uri diferite ( printre care si cel al anaf-ului ) si mi-a dat 3 sume diferite...
Cel de pe ANAF este bun (daca stii pe care sa-l cauti si nu te pacalesc linkurile la taxa de poluare sau taxa de mediu)
CALCULATOR ANAF

Cel de pe 4tuning este deasemenea bun
CALCULATOR 4tuning

pentru TIMBRU DE MEDIU (O.U.G. 9/2013)
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 16:09   #3505
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

la fel, daca calculez cu aceeleasi valori, la cel de la ANAF imi arata 1570 iar pe 4tuning arata 1197
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 14:23   #3506
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Suna a solutie folosirea partajului bunurilor si nu ma refer la partajul dintre soti....Iata-n atasament ce si cum...vorbind cu un notar si cu un avocat acestia au confirma ca e perfect legala solutia de iubit gura rovanitei plumb
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Partaj.jpg
Views:	158
Size:	238.0 KB
ID:	2806017  
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 11:32   #3507
johnyibi

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 8
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am auzit si de aceasta metoda voi trece zilele urmatoare pe la un notar sa obtin mai multe informatii.
Am o intrebare la voi: daca o masina sa zicem fabricatie inainte de 2007 este adusa din germania in romania dupa 2007 (sa zicem 2008 ) si cineva a inmatriculat-o in romania atunci. Eu daca cumpar acum masina inmatriculata mai platesc timbrul de mediu? pt ca teoretic masina a fost inmatriculata dupa 2007.
johnyibi is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 11:47   #3508
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

S-a spus de 20 de ori pe aici.
S-o fi inmatriculat ea dupa 2007 dar daca omu a inscris-o prin proces sau a recuperat banii dupaia tu tot platesti taxa pentru ca banii nu sunt in contul statului acum.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 16:53   #3509
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Chestia cu partajul este valabila doar pentru masinile neinmatriculate ( aduse din afara ) ce urmeaza a fi inmatriculate in RO
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 20:43   #3510
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut.In 09.11.2011 am cumparat o dacia pickUp cu 5 locuri diesel, fabricatie 2003 si acum vreau sa o vand. Nu mai stiu daca am platit taxa de mediu atunci la inmatriculare si as vrea daca se poate sa ma ajutati putin. Acum vreau sa o vand si as vrea sa stiu daca cel care o va cumpara ,mai tre sa palteasca aceasta taxa. Multumesc frumos.
dan781 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -