Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-13, 11:50   #3421
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Mai ai vreo doua variante:
1)Mergi la AFP unde s-a achitat taxa (Calarasi etc.) si soliciti eliberarea unei fotocopii de pe chitanta, dar cred ca va trebui sa ai seria si numarul chitantei + data;
2)Mergi la Institutia Prefectului - Judetul **** (unde a fost prima data inscrisa masina) - SPCRPCIV (serviciul inmatriculari) si acolo faci o cerere prin care soliciti eliberarea de fotocopii de pe toate actele din dosarul de inmatriculare, inclusiv chitanta de plata a taxei. Te va costa 6 lei sau cam asa ceva. Din pacate, nu cred ca se rezolva pe loc.... trebuie sa faci doua drumuri sau sa soliciti expedierea fotocopiilor prin posta. La cerere atasezi copie de pe carte identitate proprietar, carte identitate vehicul, contract de vanzare-cumparare etc.

Later edit: trebuie sa te incadrezi in termenul de 5 ani de la data inmatricularii masinii, altfel este posibil sa nu mai existe documentele in arhiva (sunt date spre distrugere).
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 03-04-13 at 11:55.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 21:00   #3422
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by X.Bitza View Post
UNDERCOVER, se poate sa ne spui si noua cand ai inceput procesul si cand l-ai castigat?
legea 9/2012 se aplica de la 1.Ian.2012
pentru cei care nu cred: http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwOTEyNDY*
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 21:52   #3423
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by X.Bitza View Post
Corect
ca fapt divers: taxa era pentru un van de 7+1 pe care omul il luase de la o cunostinta (2000 euro), diesel, euro 3.
De 5.000E cati km fac in medie cu taxiul?
Nu mai zic de aia care au masini doar asa ca sa aiba masina in fata blocului.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 23:40   #3424
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cum va pare argumentatia de mai jos?
"O data cu intrarea in vigoare a OUG 9/2013 care prevede plata unui timbru de mediu la inmatricularea masinilor, si care a inlocuit vechea taxa auto, s-a creat o intrega nebuloasa ce persista si acum, la aproape 30 zile de la intrarea sa in vigoare.Oamenii au fost indusi in eroare cum ca aceasta gaselnita legislativa nu va mai putea fi contestata in instanta, si ca aceasta taxa este corect aplicata.Studiind indeaproape problema, am observat ca si aceasta lege incalca anumite principii de drept si nu numai. De la insiruirea de directive ale Uniunii Europene pana la principiile dreptului civil, aceasta taxa este la fel de ilegala ca si predecesoarea ei.Desi Guvernul a incercat sa acopere vidul legislativ al taxei de poluare, acesta nu a reusit decat sa modifice temeiul de drept al actiunilor in instanta. Astfel, in cazul masinilor inmatriculate inainte de 2007, Guvernul a ajuns la concluzia ca o scutire exclusiv pentru aceste masini nu se poate realiza, deoarece ar constitui discriminare, astfel ca solutia pentru care s-a optat este recalcularea cotelor pentru masinile vechi, in functie de perioada de viata, astfel incat suma de plata sa scada.Dar Ministerul Mediului a dat cu o mana si a luat cu alta, deoarece in cazul proprietarilor de masini care au dat statul in judecata pentru restituirea taxei incasate ilegal, daca acestora li s-a restituit contravaloarea taxei, precum si a celor care au inmatriculat autoturismele fara achitarea taxei, noul timbru va fi platit la prima vanzare a masinii rezultand astfel incalcarea (contrara principiilor de drept!!!) autoritatii de lucru judecat.Pentru proprietarii de masini euro 3 si euro 4, taxa a crescut atat de mult incat uneori depaseste valoarea masinii. Ori in acest caz primul principiu care se incalca este cel ar circuitului civil. Sa facem un execitiu de imaginatie: la o masina care valoreaza 3.000 de euro si la care taxa este 2.000 de euro, practic proprietarul ar trebui sa o vanda cu 1.000 de euro pentru a se incadra in valoarea reala a masinii. In principiu, se impoziteaza vanzarea cu aproximativ 80%.Timbrul de mediu este contrar legislatiei europene in materie si ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu cea generata de prevederile OUG 50/2008 republicata si Legii 9/2012, specificul situatiei de fata fiind determinat de neconcordanta intre prevederea interna si cea comunitara.Astfel, argumentele instantei europene nu tin de criteriile folosite de legiuitorul roman pentru determinarea timbrului de mediu pe care le declara corespunzatoare si conforme dreptului comunitar (a se vedea cauza 402/09), ci de efectul descurajant al unei taxe in sine pentru importul autovehiculelor de ocazie.De asemenea insusi in art. 4 din OG nr. 9/2013 instituie reguli de la abaterea ordinii publice prin perceperea acestei taxe pentru categoriile de autovehiculele prevazute de la lit c si d. Odata o taxa platita, odata data o sentinta prin care se arata faptul ca aceasta a fost nelegal perceputa, fapt atestat de o sentinta civila, nu se mai poate solicita inca odata aceasta plata.Suma reprezentand timbrul poate fi contestata si atunci cand persoana care urmeaza sa inmatriculeze sau sa transcrie dreptul de proprietate asupra unui autovehicul rulat poate face dovada ca autovehiculul sau s-a depreciat intr-o masura mai mare decat cea indicata in grila.De asemenea timbrul de mediu exista la nivelul intregii Uniunii Europene dar valoarea lui este simbolica, nu depaseste cateva sute de euro spre diferenta de legea timbrului de mediu din Romania care prevede niste sume astronomice pentr anumite categorii de masini creand astfel un blocaj in piata auto. " sursa este http://www.dailybusiness.ro//bloguri...-instanta-2257
Discutand azi c-un avocat ,a propos de cele de mai sus ,acesta mi-a spus ca e mai greu de gasit/pus in text motivatia legala(la modul in care sa tina in fata judecatorului) in contestarea acestui bir dar toata chestiunea e de timp .... si omul a fost judecator la viata lui.
Eu personal sunt gata sa ma agat de orice speranta...
Pareri ,sugestii ,comentarii ?
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 00:48   #3425
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Sperante ne facem cu totii, insa articolul respectiv este mult prea optimist... as mai putea adauga cel putin 3 motive pentru care taxa nu e tocmai legala raportat la legislatia romaneasca, insa UE nu mai poate avea nimic de reprosat taxei in forma actuala.
Judecatorii au fost mai mult obligati, ca sa ma exprim asa, sa admita cererile de inmatriculare fara taxa ori de restituire a taxei, datorita obligatiilor impuse de UE, insa acum nu stiu daca vor mai tine cu "poporul" in detrimentul statului...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 01:02   #3426
deckjena

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
... as mai putea adauga cel putin 3 motive pentru care taxa nu e tocmai legala raportat la legislatia romaneasca...
Sunt ochi si...ochi.Care ar fi macar 3 motive caci orice sugestie e super-binevenita..poate-poate imi/ne scapa ceva...si mai vin si altii cu sugestii si o iesi ceva in final daca cineva s-o gasi sa dea o forma juridica coerenta cu sorti de izbanda
deckjena is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 13:18   #3427
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by UNDERC0VER View Post
legea 9/2012 se aplica de la 1.Ian.2012
pentru cei care nu cred: http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwOTEyNDY*
In postul anterior m-am exprimat gresit cand am scris ca Legea 9/2012 a intrat in vigoare la 01.01.2013.
Legea 9/2012 a fost in vigoare de la 10.01.2012 si a fost aplicata de la 13.01.2012 cand s-au dat atat normele metodologice (HG 9/2012) cat si Ordinul ministrului finantelor (Ordinul 28/2012).
Forma completa s-a aplicat pana la 31.01.2012, cand s-a dat OUG 1/2012 si s-a suspendat pana la 01.01.2013 impunerea taxei de poluare pentru transcrierea dreptului de proprietate asupra uni autoturism inmatriculat in RO.
Deci de la 31.01.2012 s-a platit taxa de poluare doar pentru masinile aflate la prima inmatriculare in RO. Acelasi c...t de lege cu vechea lege. La fel de ilegala si impotriva tratatului UE.
Deci dosarul pe care l-ai prezentat, este pentru o MASINA care NU A MAI FOST INMATRICULATA IN RO.
La 01.01.2013 a revenit forma completa (s-a terminat valabilitatea oug 1/2012) si taxa se aplica si masinilor deja inmatriculate in RO. Din acest motiv, nu s-au mai castigat procese. Inca.


Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
De 5.000E cati km fac in medie cu taxiul?
Nu mai zic de aia care au masini doar asa ca sa aiba masina in fata blocului.
Hai sa calculam:
Cu taxi: la un pret de 1.4 ron/km => 5000x4.4/1.4 = aproximativ 16.000 km cu taxiul
Cu masina personala: la un pret de 6 ron/litru si un consum de 9 l/100km (destul de mare) =>5000x4.4/6x100/9 = aproximativ 41000 km (unii ii fac in 3-4 ani)


Quote:
Originally Posted by deckjena View Post
Cum va pare argumentatia de mai jos?
... la aproape 30 zile de la intrarea sa in vigoare.
Pareri ,sugestii ,comentarii ?
30 zile de la 15.03 (nu mai zic de la 18.03 cand s-a si aplicat) pana la 28.03.
Au si astia o matematica la fel ca cei care au facut formulele pentru timbrul de mediu si le-au umplut de paranteze de zici ca sunt ziduri si nu poate trece nimeni peste ele.
Sunt 2 case/firme de avocatura care se "zbat" cu "pieptul in pumni" ca ei castiga procesele.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 17:34   #3428
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

salutare,( sper ca am postat la rubrica potrivita ) am si eu o nedumerire legata de inmatricularea unei masini, precizez ca nu am mai avut treaba cu taxa asta nemernica.
Am tot citit pe net diverse informatii dar nu imi dau seama de un lucru, treburile stau cam asa :
vreau sa cumpar o masina, dacia pe numele ei si 1310 prenumele. Masina e fabricata in 2001, inmatriculata tot in 2001 pe o asociatie familiara. In anul 2009 a fost reinmatriculata de acelasi nene ( masina are un singur propietar ) direct pe numele lui, fara firma , fara asociatie..etc. Dansu a zis ca la reinmatriculare a urmat tot procedeul normal, cu politie si zicea ca nu a platit nimic in plus, cu atat mai mult vreo taxa de mediu/timbru. Acum intrebarea mea, daca eu vreau sa trec masina pe numele meu platesc taxa auto/ timbrul de mediu, chiar daca masina a mai fost inmatriculata inca o data dupa 2007 ( stiu ca era legea aia la masinile inmatriculate inainte de 2007 ) ?
iar daca sa zicem iau fiscalul de la el, si ma apuc sa o inmatriculez, cand mi se cer banii respectivi, asta in cazul in care trebuie sa platesc ? cand merg la financiar sa o trec acolo, sau cand merg la politie ? Oricum varianta putin probabila, doar nu sunt nebun sa dau pe masina 500 e si apoi inca 500 sau cat e inmatricularea.
Multam !
__________________
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista !!!
montero is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 17:37   #3429
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by montero View Post
salutare,( sper ca am postat la rubrica potrivita ) am si eu o nedumerire legata de inmatricularea unei masini, precizez ca nu am mai avut treaba cu taxa asta nemernica.
Am tot citit pe net diverse informatii dar nu imi dau seama de un lucru, treburile stau cam asa :
vreau sa cumpar o masina, dacia pe numele ei si 1310 prenumele. Masina e fabricata in 2001, inmatriculata tot in 2001 pe o asociatie familiara. In anul 2009 a fost reinmatriculata de acelasi nene ( masina are un singur propietar ) direct pe numele lui, fara firma , fara asociatie..etc. Dansu a zis ca la reinmatriculare a urmat tot procedeul normal, cu politie si zicea ca nu a platit nimic in plus, cu atat mai mult vreo taxa de mediu/timbru. Acum intrebarea mea, daca eu vreau sa trec masina pe numele meu platesc taxa auto/ timbrul de mediu, chiar daca masina a mai fost inmatriculata inca o data dupa 2007 ( stiu ca era legea aia la masinile inmatriculate inainte de 2007 ) ?
iar daca sa zicem iau fiscalul de la el, si ma apuc sa o inmatriculez, cand mi se cer banii respectivi, asta in cazul in care trebuie sa platesc ? cand merg la financiar sa o trec acolo, sau cand merg la politie ? Oricum varianta putin probabila, doar nu sunt nebun sa dau pe masina 500 e si apoi inca 500 sau cat e inmatricularea.
Multam !
Trebuie sa platesti timbrul de mediu.

Sau poti sa vorbesti cu omul sa o tina pe numele lui, ii platesti impozitul si eventualele amenzi cat masina se afla in posesia ta.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 18:09   #3430
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by montero View Post
salutare,( sper ca am postat la rubrica potrivita ) am si eu o nedumerire legata de inmatricularea unei masini, precizez ca nu am mai avut treaba cu taxa asta nemernica.
Am tot citit pe net diverse informatii dar nu imi dau seama de un lucru, treburile stau cam asa :
vreau sa cumpar o masina, dacia pe numele ei si 1310 prenumele. Masina e fabricata in 2001, inmatriculata tot in 2001 pe o asociatie familiara. In anul 2009 a fost reinmatriculata de acelasi nene ( masina are un singur propietar ) direct pe numele lui, fara firma , fara asociatie..etc. Dansu a zis ca la reinmatriculare a urmat tot procedeul normal, cu politie si zicea ca nu a platit nimic in plus, cu atat mai mult vreo taxa de mediu/timbru. Acum intrebarea mea, daca eu vreau sa trec masina pe numele meu platesc taxa auto/ timbrul de mediu, chiar daca masina a mai fost inmatriculata inca o data dupa 2007 ( stiu ca era legea aia la masinile inmatriculate inainte de 2007 ) ?
iar daca sa zicem iau fiscalul de la el, si ma apuc sa o inmatriculez, cand mi se cer banii respectivi, asta in cazul in care trebuie sa platesc ? cand merg la financiar sa o trec acolo, sau cand merg la politie ? Oricum varianta putin probabila, doar nu sunt nebun sa dau pe masina 500 e si apoi inca 500 sau cat e inmatricularea.
Multam !
Pana la 01.01.2013 nu se platea taxa speciala de inmatriculare sau taxa de poluare decat pentru masinile aflate la prima inmatriculare in RO. Deci din 2001 pana acum, nu s-a platit nicio astfel de taxa pentru mai susnumita Dacia 1310 indiferent ca a avut 1 sau 20 proprietari.
Pana aici toate bune si frumoase.
Problema apare acum cand timbru de mediu se aplica si pentru transcriere deci si pentru masinile deja inmatriculate pe RO.
Deci si pentru Dacia 1310 (doar daca nu cumva e dobandita prin mostenire iar transcrierea se face in termen de 2 ani).
Timbu de mediu se achita in vederea inmatricularii/transcrierii. Deci va fi nevoie de el cand se merge la DRPCIV, cand se depune dosarul pentru inmatriculare. Nu la inregistrarea fiscala.
Nota de plata pentru Timbru de mediu se face de catre ANAF (atentie ca sunt profitori si nu respecta termenul legal de emitere a notei in maxim 2 zile lucratoare de la solicitare).

Si ca sa te iei cu mainile de cap ce se intampla in tara asta, acum, TIMBRU DE MEDIU pentru batrana DACIA 1310 din 2001, este 7-800 EURO sau 900-1000 in functie de data primei inmatriculari. https://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/

Scuze ca sunt eu cel cu vestile proaste.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 23:29   #3431
victor321321

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Thumbs up Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu am gasit ceva explicit, asa ca va intreb pe voi sau pe careva care a trecut prin aceeasi situatie fiindca sunt ingrijorat tare:
am luat o masina de la un roman care la randul lui a luat-o de la un bulgar cu procura totala (asa ii zice), fara vanzare cumparare.
va intreb:
1)ca sa inmatriculez definitiv maisina, imi trebuie vanzare cumparare de la bulgar sau e de ajuns de la romanul care prin procura avea dreptul sa o vanda?
2)pt numerele rosii, provizorii, ce trebuie in plus si de unde fac rost?
va multumesc anticipat!
victor321321 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 19:22   #3432
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Multumesc de raspunsuri.Asa ma gandam si eu, ca o platesc dar ce s-ar intampla sa zicem daca o cumpar si o ( imi) bag in financiar, ar ramane inmatriculata la rutiera. Din ce stiu eu ar fi o problema dowr daca mi-ar ridica talonul nu ? Asigurarea pe numele cui ar trebui facuta? ( momentan revanzarea nici nu intra in calcul ) Am sa incerc sa-l conving sa ramana actele asa, mai ales ca suntem si vecini la 2_3 blocuri, domnul mai are cateva urme lasate de comunism in el.
Si acum mai am o intrebare, si anume : pentru o masina adusa in tara in 2008, deci plqtita taxa asta nesimtita, la vanzare urmatorului propietar ii va trebui dovada patii - chitanta -? Nu de alta dar eu sunt din Bucuresti si masina a fost inmatriculata in timisoara.
montero is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 13:50   #3433
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by montero View Post
dar ce s-ar intampla sa zicem daca o cumpar si o ( imi) bag in financiar, ar ramane inmatriculata la rutiera.
Insa nu ai dreptul sa circuli cu masina mai mult de 30 de zile (90 zile cu inca 2 seturi de nr. rosii).
Nu au bazele de date corelate intre politie si ANAF insa in caz de "poc", chiar daca nu esti tu cel vinovat, daca se va ajunge la Politie, vei fi chestionat despre proprietarul masinii.

Quote:
Originally Posted by montero View Post
Din ce stiu eu ar fi o problema doar daca mi-ar ridica talonul nu ?
Corect. Trebuie sa mearga proprietarul din talon sa-l ridice.

Quote:
Originally Posted by montero View Post
Asigurarea pe numele cui ar trebui facuta?
Fie pe numele cumparatorului in baza contractului C/V, fie pe numele vanzatorului. Preferabil pe numele vanzatorului totusi, in cazul in care vrei sa circuli mai mult decat ai voie.

Quote:
Originally Posted by montero View Post
pentru o masina adusa in tara in 2008, deci platita taxa asta nesimtita, la vanzare urmatorului propietar ii va trebui dovada patii - chitanta -?
Nu este nevoie de chitanta. Se merge la ANAF cu contractul C/V si se solicita dovada platii taxei. Se va obtine o adeverinta pe care scrie daca taxa a fost sau nu achitata si deasemenea daca a fost sau nu recuperata. O dovada.
Dovada asta se foloseste cand se depunde dosarul la DRPCIV.
TERMENUL LEGAL de eliberare a acestei dovezi este de MAXIM 2 ZILE LUCRATOARE.
Daca se depaseste termenul (au fost cazuri in care nici dupa doua saptamani nu s-a eliberat) se cere audienta la presedintele administratiei fiscale respective. Si se rezolva a 2-a zi.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 20:18   #3434
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu vreau sa para reclama.
S-a lansat o petitie online "Jos timbrul de mediu"
Sunt nevoie de 100.000 de semnaturi pentru a avea o speranta ca aceasta taxa auto ar cadea

http://jostimbrudemediu.info/
onymen is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 20:27   #3435
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

ok, mersi x.bitza pentru raspunsuri. La treaba cu dovada platii presupun ca trebuie sa merg in judetul unde s-a platit nu? Pana acum am rezolvat treaba cu inmatricularea, , am convins propietarul sa o lase pe numele lui cu conditia sa pastreze el cartea de identitate ( sa o poata radia in cazul in care o vand eu mai departe fara sa il instintez. ( lucru care sigur nu se va intampla ))
montero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -