Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-09, 19:37   #2536
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai si cine a decis asta? ce surse sunt?
eu cred ca e alta vrajeala sa faca trafic site-ului
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 21:41   #2537
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se specifica nr legii si monitorul oficial cu nr.... Cauta si vezi veridicitatea datelor! Cred ca a trecut neobservata legea, avand doar un paragraf, si in invalmaseala asta e tocmai bine..

Uite si aici. Si e plin tot internetul: http://www.dreptonline.ro/legislatie...e_335_2009.php
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 22:02   #2538
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am si eu o intrebare , ca nu am timp sa citesc toate paginile si poate e cineva amabil sa-mi raspunda

cam care este probabilitatea ca dand statul in judecata sa castig procesul?(fapte reale de dupa 2008 )
in tip ce se desfasoara procesul am dovada ca sa circul cu masina?.
ce calculator de taxa este cel mai bun ? ca din 3 incercate toate mi-au dat alt rezultat.
multumesc anticipat
leonard is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 22:10   #2539
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

tot timpul cand e campanie electorala se scoate taxa.


leonard, am inteles ca posibilitatea e destul de mare... ?
da, pe cand parcursul provesului ai dreptul la numere rosii nelimitate.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 20-11-09, 09:48   #2540
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
am si eu o intrebare , ca nu am timp sa citesc toate paginile si poate e cineva amabil sa-mi raspunda

cam care este probabilitatea ca dand statul in judecata sa castig procesul?(fapte reale de dupa 2008 )
in tip ce se desfasoara procesul am dovada ca sa circul cu masina?.
ce calculator de taxa este cel mai bun ? ca din 3 incercate toate mi-au dat alt rezultat.
multumesc anticipat
probabilitatea sa castigi e destul de mare.
din cate stiu eu nu iti da nimeni drept de circulatie in timp ce se deruleaza procesul (numere rosii), deci cel mai bine, daca ai bani, o inmatriculezi si in termen de 30 zile dupa ce ai platit taxa, faci cererea la finante sa-ti restituie banii. astepti raspunsul de la ei, iar apoi poti sa ii dai in judecata. important e sa-ti faci copii dupa toate actele pe care le ai inainte sa te duci sa o inmatriculezi: copie dupa decizia de impunere, copie dupa chitanta cu care ai platit taxa, copii dupa brief-uri, factura/contract V-C, eventual sa ai si o traducere legalizata la brief+factura(nu se stie niciodata cand o sa ai nevoie)

taxa poti sa o calculezi pe site-ul www.mfinante.ro
in dreapta paginii ai calculator pentru taxa
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-09, 10:08   #2541
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cu cat sunt mai multi romani care o sa ii dea in judecata pentru recuperarea taxei+prejudicii+cheltuieli cu atat o sa o scoata mai repede.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-11-09, 11:50   #2542
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
probabilitatea sa castigi e destul de mare.
din cate stiu eu nu iti da nimeni drept de circulatie in timp ce se deruleaza procesul (numere rosii), deci cel mai bine, daca ai bani, o inmatriculezi si in termen de 30 zile dupa ce ai platit taxa, faci cererea la finante sa-ti restituie banii. astepti raspunsul de la ei, iar apoi poti sa ii dai in judecata. important e sa-ti faci copii dupa toate actele pe care le ai inainte sa te duci sa o inmatriculezi: copie dupa decizia de impunere, copie dupa chitanta cu care ai platit taxa, copii dupa brief-uri, factura/contract V-C, eventual sa ai si o traducere legalizata la brief+factura(nu se stie niciodata cand o sa ai nevoie)

taxa poti sa o calculezi pe site-ul www.mfinante.ro
in dreapta paginii ai calculator pentru taxa
multumesc de raspuns.
oricum , nu am 5280 euro sa inmatriculez un e30 316 pe care dau 1000 euro
o alta solutie cred ca ar fi recarosarea....

Last edited by leonard; 20-11-09 at 11:53.
leonard is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 08:26   #2543
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

se poate si fara plata taxei https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...axei-auto.html
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 07:17   #2544
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ionut daniel View Post
Se specifica nr legii si monitorul oficial cu nr.... Cauta si vezi veridicitatea datelor! Cred ca a trecut neobservata legea, avand doar un paragraf, si in invalmaseala asta e tocmai bine..

Uite si aici. Si e plin tot internetul: http://www.dreptonline.ro/legislatie...e_335_2009.php
am fost la finante si aia acolo au dat-o in diverse..cum ca legea nu e valabila, ca intra in vigoare nu stiu cand, etc etc...cu alte cuvinte alta teapa
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:02   #2545
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare! Aseara am aflat de la un "prieten" sus pus in cusca cu curcani. "Ca de ei pregatesc o noua lege care ar trebuii sa fie aplicata cu inceputul anului 2010 (1 Ianuare, 1 Februarie, nu se stie sigur), ca orice masina inmatriculata in afar RO si care e pe baza de procura, contr. cumparare/vanzare, intre proprietarul in care e inscrisa masina si unde ise platesc taxele si Romanul care o foloseste la noi in tara, sa nu aiba drept de circulatie decat 30 zile... Dupa care o tine pe "bara" sau o inmatriculeaza!"


Eu nu prea cred asa ceva... Un tovares care il cunoaste si pe el pe "prietenul curcan" si-a luam inapoi masina lui inm. RO, cu care facuse schimb cu una inm. pe Spania.

Dar ma astept la orice la hienele din parlamentul Roman.



P.S. Eu am inm. masina acum 2 ani cu 1500€. Un EURO 2 din 2000. NU am facut copie la chitanta de la trezorerie, si la pol am predat originalul... Normal. Cei de la trezorerie daca eu ma duc sa imi dea o copie dupa chitanta de acum 2 ani... Imi pot da? Sunt obligati daca le cer?

Astept si eu un raspuns... Mersii!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:27   #2546
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da, sunt obligati sa iti dea copie dupa chitanta.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 19:15   #2547
sssss

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am un rover din 94' motor 1.6 gti 122 cp euro2 din germania, am fost cu el la rar mi la scos noneuro pt euro 2 taxa era vreo 800 de euro pt noneuro e vreo 5 mii de euro diferenta colosala ,intrebarea mea este mai pot merge cu ea la rar , poate mio scoate euro 2 cum era in acte de germania ?
sssss is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 17:35   #2548
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sssss View Post
Am un rover din 94' motor 1.6 gti 122 cp euro2 din germania, am fost cu el la rar mi la scos noneuro pt euro 2 taxa era vreo 800 de euro pt noneuro e vreo 5 mii de euro diferenta colosala ,intrebarea mea este mai pot merge cu ea la rar , poate mio scoate euro 2 cum era in acte de germania ?
Scrie in brief mare la punctul 14 EURO 2?

Conteaza si seria motorului! Poate are motorul schimbat
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 19:35   #2549
iondarie

Stage 4
 
iondarie's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 203
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

buna seara, am si eu o intrebare am un BMW 318is din 96 EURO2 si domnii de la administratia financiara ar dorii sa ma jupoaie de vreo 2000 EURO (la cursul vechi) pentru prima inmatriculare imi poate spune cineva daca chiar exista sanse sa ii dai in judecata si sa castigi? eventual sa ajungi la o taxa mult mai mica sau la neplata acesteia ?
__________________
iondarie is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 02:03   #2550
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by iondarie View Post
buna seara, am si eu o intrebare am un BMW 318is din 96 EURO2 si domnii de la administratia financiara ar dorii sa ma jupoaie de vreo 2000 EURO (la cursul vechi) pentru prima inmatriculare imi poate spune cineva daca chiar exista sanse sa ii dai in judecata si sa castigi? eventual sa ajungi la o taxa mult mai mica sau la neplata acesteia ?
daca esti putin atent, ai raspunsul chiar pe pagina asta sau cel "original" cu o pagina in urma bafta
Andu_RacE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -