Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-09, 09:38   #2236
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

important e sa ajunga bani la buget , nu intereseaza pe ei daca iti permiti sau nu
akileon is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 11:42   #2237
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Numai la buget "ajung"...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 21:33   #2238
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

o intrebare am si eu : este adevarat ca masinile care au mai putin de 2 ani si sunt E4 nu platesc aceasta taxa ?
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 22:45   #2239
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

doar masinile NOI cu motoare pana in 2000 nu platesc aceasta taxa
akileon is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 07:32   #2240
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

La mine importatorul a adus-o pe 23 oct. 2008, am cumparat-o eu pe 24 oct. 2008, si l-am pus pe importator sa plateasca taxa veche, caci eu o plateam pe cea noua, adica cea dublata. Asta asa ca suntem in Bucuresti.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 08:20   #2241
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

singura solutie e sa va strangeti mai multi si sa mergeti peste director sa faceti scandal...eventual luati si un avocat cu voi la intimidare.
la Ploiesti a mers chestia asta in decembrie cand s-a dat drumul la taxa tripla
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 10:11   #2242
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

e cam tarziu , ultima zi a fost ieri
akileon is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 11:05   #2243
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

initial ma puneau sa platesc taxa dubla,dar am facut contestatie si azi mi=a venit raspunsul , sa platesc taxa veche din iulie 2008
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 12:41   #2244
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

Taxa pe poluare auto va rămâne nemodificată pe tot parcursul anului 2009. Sigur? Aş întreba eu.


Urmare a declaraţiilor de săptămâna aceasta făcute de Ministrul român al Mediului, Nicolae Nemirschi, în care acesta opta pentru taxarea anuală a motocicletelor şi înlocuirea actualei ordonanţe de urgenţă a cabinetului Boc în ceea ce priveşte taxa auto cu un impozit anual (toate până la sfârşitul lui 2009), secretarul de stat în acelaşi minister, Dan Cârlan, a afirmat că taxa pe poluare auto nu va fi schimbată în acest an.

În schimb, Ministerul Mediului va urma să propună o nouă formulă în ceea ce priveşte taxarea maşinilor, cu aplicare din 2010.

"Vom propune în guvern o nouă formulă privind taxarea maşinilor, care să fie trecută prin parlament conform procedurilor, iar aplicarea ei va începe din 2010", a spus Cârlan cu prilejul participării la conferinţa „Mediafax talks about auto industry”

O altă taxă?... se pot întreba mulţi dintre voi şi, ştiţi ce, chiar sunteţi îndreptăţiţi să puneţi astfel de întrebări.

Decizia este motivată prin modalitatea clasică: “Vom căuta să respectăm toate priorităţile pentru ca noua formulă să fie echitabilă. Vom încerca să o aplicăm fără să facem vreo discriminare”, a precizat Cârlan. Parcă toţi au zis aşa ceva la timpul lor.


Declaraţia a fost smulsă în contextul în care Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA) a cerut menţinerea taxei pe poluare auto pe tot parcursul anului 2009. Conform APIA, impozitul anual pe care Ministerul Mediului vrea să-l introducă, în locul taxei, nu este o soluţie.

"Dacă avem o taxă, trebuie să spunem că ea va fi valabilă tot anul 2009. Această taxă rămâne valabilă şi este cea pe care o cunoaşteţi. Anunţarea unei posibile modificări ale acesteia nu are cum să aibă efecte pozitive", a spus vicepreşedintele Asociaţiei Brent Valmar cu ocazia evenimentului organizat periodic de Mediafax.


La rândul său, directorul general al Automobile Dacia, Francois Fourmont, este de părere că piaţa auto românească riscă să cadă vertiginos dacă accesul la credite nu va fi uşurat, ceea ce ar putea duce la eşecul Programului Rabla, recent lansat.

„Suntem pe cale de a omorî piaţa auto românească, din cauza taxării la credite. Dacă nu vrem să asistăm la moartea pieţei auto, trebuie deblocată rapid această situaţie (...) Există riscul ca targetul de 60.000 de unităţi să nu fie realizat. Ne dezavantajează sistemul de distribuire, pentru că avem deja 3.000 de comenzi prin acest program (cota Dacia este de 1.731 în cadrul programului - n.r.). Trebuie să-l facem mai accesibil, şi pentru leasing, pentru că dificultatea în a obţine credite este foarte mare”, a explicat Fourmont.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 16:45   #2245
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Numai in Romania se poate intampla asa ceva,chiar cred ca la noi totul este posibil
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 17:53   #2246
janu`

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 66
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am si eu o nelamurire..daca puteti sa ma ajutati..am un golf3 din 92 1.9gtd inmatriculat pe bulgaria..pot sa o inmatriculez pe romania?daca da..cum si cat este taxa la momentl actual?10x
janu` is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 18:34   #2247
Gaijin

Stage 3
 
Gaijin's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 122
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

JOS TAXA ca vreau si eu o masina
Gaijin is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 18:36   #2248
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gaijin View Post
JOS TAXA ca vreau si eu o masina
Idem, jos taxa
askhy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 18:36   #2249
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

janu din cate stiu eu , golf 3 diesel din 92 este euro 1 , iar taxa este 2660
akileon is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 19:02   #2250
giuliomak
BMW Driver

Stage 5
 
giuliomak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 955
Member of:
[BMW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

am scapat de toata nebunia!!!
giuliomak is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -