Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-09, 22:30   #2251
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

frate... mor pe ei... nu realizeaza k o sa ne vindem masinile intre noi si tot nu cumparam ce vor ei... doamne , bai deci eu o sa ajung la spital... cand am avut bani de masina era taxa 4000 , acum nu mai am bani de nici una nici alta , speram sa fac rost si eram in stare sa o platesc pe cea dubla... dar sa faca in asa hal...am simtit ca am luat tranchilizant cand am citit...
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 23:41   #2252
CT 88 BAU
Fiat Driver

Stage 5
 
CT 88 BAU's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 424
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Mitsubishi]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

este inadmisibil asa ceva....U.E nu poate permite asa ceva...statul roman va fi dat in judecata si normal o sa piarda oricum....chiar nu e corect....intr`o luna zic ca taxa e de`un fel...peste 2 luni e altfel si tot asa....vorba lu` denver...multi nu mai au bani nici de una nici de alta....cea dubla era cat de cat acceptabila...asta daca aveai masina cu motor mic...sa fie euro 3/4 sau sa ai masina veche din 02/96 maxim pt a platii o suma acceptabila...asta pt euro 2....e tiganie pe fata...pot face ca in afara si adica sa puna alta taxa care sa fie platita anual...totusi..daca o sa faca asta probabil va fi o taxa incredibil de mare si nu ne`ar convenii nici asa...cu alte cuvinte nu avem scapare de legile statului nostru nenorocit ! traim in romania...wow....ma simt un adevarat patriot...sa ma *ac pe ea de tara...locuri de munca nevoie , taxe cat mai mari...preturi la alimente si altele tot mai mari...chiar nu se poate mai bine ?...JOS GUVERN JOS TAXA ! LASATI TAXA CARE A FOST IN vara anului 2008 macar..
__________________
Preparing For Summer
Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!
Orice Semafor Este O Posibila Liniutza :>
CT 88 BAU is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 22:51   #2253
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default TAXA AUTO !!!

Taxa auto şi pentru maşinile cu numere bulgăreşti

Guvernanţii se gândesc să-i oblige pe românii care şi-au înmatriculat maşinile în Bulgaria să plătească taxa auto de poluare. Măsura ar aduce mai mulţi bani la bugetul de stat.
“Maşinile înmatriculate în Bulgaria sunt nişte hârburi, care poluează. Îmi pare rău dacă se vor supăra pe mine cei care deţin maşini cu numere bulgăreşti, însă cred că reprezintă 3% din totalul posesorilor auto”, a afirmat ministrul mediului Nicolae Nemirschi.

Acesta nu a precizat dacă taxa ar trebui aplicată doar pentru autovehiculele înmatriculate în Bulgaria sau pentru toate maşinile care nu au numere româneşti.
El a dat exemplul unor ţări, precum Austria sau Ungaria, unde posesorii de maşini din alte state pot circula contra unei taxe de şapte euro pe săptămână.
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 07:17   #2254
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: TAXA AUTO !!!

Da... si vor plati taxa saptamanala de circulat prin tara.
Se gandesc la o suma....
Cred ca lucrul asta putea fi scris pe topicul dedicat: https://forum.4tuning.ro/showthread.p...50#post2142250
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:25   #2255
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Smecherie..daca tot sunt niste harburi,scot eu esapamentul direct din motor..si hai macar sa poluam..sa se faca nori de fum...oare care or fi limitele prostiei din tara asta?
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 11:37   #2256
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

“Maşinile înmatriculate în Bulgaria sunt nişte hârburi, care poluează. Îmi pare rău dacă se vor supăra pe mine cei care deţin maşini cu numere bulgăreşti, însă cred că reprezintă 3% din totalul posesorilor auto”, a afirmat ministrul mediului Nicolae Nemirschi.
ADICA TOATE MASINILE INMATRICULATE IN ROMANIA SINT SUPER BUNE SI NU POLUEAZA,NUMAI CELE ADUSE DIN GERMANIA,ETC SI CELE INMATRICULATE IN BULGARIA. CE IDIOT SI NEMIRSCHI ASTA.....
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:59   #2257
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Pai vrei sa spui ca trabantul,dacia 1100-1410 ,lada, TV,ARO,polueaza?astea cu numere de bulgaria sunt cauza....
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 08:10   #2258
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: TAXA AUTO !!!

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Taxa auto şi pentru maşinile cu numere bulgăreşti

Guvernanţii se gândesc să-i oblige pe românii care şi-au înmatriculat maşinile în Bulgaria să plătească taxa auto de poluare. Măsura ar aduce mai mulţi bani la bugetul de stat.
“Maşinile înmatriculate în Bulgaria sunt nişte hârburi, care poluează. Îmi pare rău dacă se vor supăra pe mine cei care deţin maşini cu numere bulgăreşti, însă cred că reprezintă 3% din totalul posesorilor auto”, a afirmat ministrul mediului Nicolae Nemirschi.

Acesta nu a precizat dacă taxa ar trebui aplicată doar pentru autovehiculele înmatriculate în Bulgaria sau pentru toate maşinile care nu au numere româneşti.
El a dat exemplul unor ţări, precum Austria sau Ungaria, unde posesorii de maşini din alte state pot circula contra unei taxe de şapte euro pe săptămână.
1. Fie e cretin, fie simuleaza ca e cum sa impozitezi o proprietate inregistrata in alta tara, e logic sa fie impozitata de acea tara, mai ales cand exista conventii de evitare a dublei impuneri.

2. Fiindca e putin probabil ca Nemirschi, Vosganian si Tariceanu sa fi fost chiar atat de prosti pe cat par, altfel n-ar fi facut cariera in politica, domeniul exclusiv al celor sireti, toate aparentele tampenii pe care le-au spus aveau un scop bine inteles de ei, dar mai greu de explicat populatiei. Mai bine zis, fiecare bomba de presa aruncata de unul din ei ("interdictia de circulatie pentru non-euro din 2011" a lui Tariceanu, "eliminarea din UE" a lui "Varu'Jean" Vosganian sau "impozitarea vehiculelor din Bulgaria") urmarea producerea unui efect de descurajare asupra publicului si a unui efect stimulant asupra presei de scandal, ca sa aiba ce scrie. In limbaj popular s-ar putea numi "agitarea rahatului"

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:42   #2259
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Nu vor sa impoziteze masina bulgareasca aflata in Romania, vor sa impuna o taxa de "tranzitie" in tara de x euro pe saptamana.

Ceea ce vrea sa faca ordinarul de Nemirschi este sa adopte o idee asemanatoare cu deplasarea catre Germania... Treci prin tara X, platesti o taxa de tranzitie sau de stat in tara respectiva de 7 euro valabila o saptamana.
Cam asta vrea sa faca si aici... Masinile inmatriculate in Bulgaria care se afla pe teritoriul tarii noastre sa plateasca o suma de x lei/euro/dolari, care este valabila doar o saptamana. Daca vrea sa stea mai mult de o saptamana, va trebui sa plateasca inca o saptamana si tot asa... Practic, vrea sa descurajeze in mod grosolan importul de masini straine SH, pe motiv ca sunt poluante si cu asta basta. Dar imbecilul ala nu vrea sa intelega faptul ca taxa impusa de Guvern este exagerat de mare!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:50   #2260
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Daca singura LOR grija era POLUAREA,asa cum se tot bat cu caramida in piept,erau in vigoare de mult timp alte legi ,mult mai clare si nediscriminatorii.Telenovela cu taxa asta schimbata tot la 3-4 luni e ffffff jenibila si demonstreaza ca nu de mediu ai doare pe ei.INTERESELE SINT FOARTE MARI SI NU SE DORESTE O LEGE CLARA CARE SA TAXEZE INTRADEVAR POLUATORII,NU NUMAI PE CEI CARE SI-AU LUAT SI EI O MASINUTA CIT DE CIT.
luckas is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 15:11   #2261
tazmanya

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 29
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

salut...sper sa gasesc si eu pe cineva sa imi calrifice si mie urmatoarea problema la care MILITIA ROMANA m-a lasat fara cuvinte...deci pe scurt:

-cumpar o masina SH import germania, omul care a adus-o in tara a rezolvat toate actele inclusiv RAR adica carte identitate, certificat de autenticitate inclusiv taxa de prima inamtriculare(taxa de poluare)..toate aceste pe numele lui.
-eu cumpar masina de la el cu toate actele de mai sus complete, mai platesc chitanta la cec si la trezorerie si fuga la militie sa bag dosarul si sa imi iau numerele...mentionez ca dosarul este complet si cu toate actele la zi....AICI SURPRIZA...
-nenea militianu ma trimite la plimbare si imi spune ca nu poate primi dosarul ca nu am taxa de prima inmatriculare(de poluare) platita pe numele meu!!!!!!!

Deci in concluzie eu ce trebuie sa fac in cazul asta....exista vreo lege sau decret care sa respinga dosarul meu pt. inmatriculare??

Cred ca va-m pus pe ganduri si astept ceva raspunsuri si o solutie ........................
tazmanya is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 14:05   #2262
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Thumbs down Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by tazmanya View Post
salut... SURPRIZA...
-nenea militianu ma trimite la plimbare si imi spune ca nu poate primi dosarul ca nu am taxa de prima inmatriculare(de poluare) platita pe numele meu!!!!!!!

Deci in concluzie eu ce trebuie sa fac in cazul asta....exista vreo lege sau decret care sa respinga dosarul meu pt. inmatriculare??

Cred ca va-m pus pe ganduri si astept ceva raspunsuri si o solutie ........................
NENEA militianu cred ca nu stie legea! TAXA se plateste O SINGURA DATA! te duci la alt ghiseu si te interesezi, prostul ala habar nu are pe ce lume traieste!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 20:26   #2263
tazmanya

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 29
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

normal ca stie ca se plateste o singura data, dar asta implica sa inmatriculeze masina persoana care a platit taxa....deci aici nu sunt eu in clar, daca exista o lege sau un decret care sa imi interzica mie sa o pot inmatricula??
tazmanya is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 00:48   #2264
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Congresul american vizeaza implementarea unor masuri care sa impulsioneze vanzarile de autovehicule si sa scoata de pe sosele automobilele vechi. Este vorba de un program de inoire a pietei auto, asemanator Rabla.
Astfel, americanii vor primi intre 3.000 si 5.000 de dolari la casarea unei masini vechi de cel putin 8 ani. Cu toate acestea, cei care vor renunta la masina mai veche nu vor fi obligati sa isi cumpere un autovehicul nou, ci unul cu mai putine emisii poluante si mai putini kilometri parcursi.
Cel mai mare bonus de casare, de 5.000 de dolari, va fi acordat celor care aleg cele mai eficiente masini in locul celor vechi.
"Noua legislatie va ajuta consumatorii, va stimula economia, va imbunatati mediul, va reduce dependenta noastra de petrolul extern si va ajuta industria auto si pe cele conexe acesteia", a declarat Betty Sutton, reprezentanta a Partidului Democrat in Congresul SUA.
Aceste masuri au, de asemenea, rolul de a impulsiona vanzarile auto de pe piata din SUA, dupa ce in primele luni ale anului acestea au scazut cu 40% fata de perioada similara a anului trecut.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 05:46   #2265
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Congresul american vizeaza implementarea unor masuri care sa impulsioneze vanzarile de autovehicule si sa scoata de pe sosele automobilele vechi. Este vorba de un program de inoire a pietei auto, asemanator Rabla.
Astfel, americanii vor primi intre 3.000 si 5.000 de dolari la casarea unei masini vechi de cel putin 8 ani. Cu toate acestea, cei care vor renunta la masina mai veche nu vor fi obligati sa isi cumpere un autovehicul nou, ci unul cu mai putine emisii poluante si mai putini kilometri parcursi.
MAcar la ei te ajuta sa iti iei o masina mai noua, nu neaparat nou noutza, si plus ca ai un sprijin destul de mare, 3000-5000 de euro pt o masina, e totusi o suma frumusica
askhy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -